Vešci sa Balkana

+
Also, as a Bulgarian, I have next to no idea what you people are saying here :p

It' s probably due to the fact that we are using the latin alphabet so that the non-serbs could understand. If we used the cyrillic (CIRIlic :D) one, you would probably understand around 70 per cent of the things we say.
 
Sad sam se setio jos par stvari. U kjnigama se pominju i divožene i rusalke, obe vrste "karakteristične" za Balkan. Pored toga, one rune koje se mogu videti svuda u igri su glagoljična slova, a od toga balkanskije stvari nema. Osim možda kajmaka i truba :D
 
Iskreno, ne znam da li su baš sve. Sećam se onog propagandnog postera iz Vizime koji poziva dobrovoljce u ŽJP. On je napisan na nekoj kombinaciji glagoljičnih i nekih drugih slova.
 
Mhm samo sad je poraslo i pravi nevolje :) tvoronja mali/veliki. Htedoh da zakacim sliku al prijavljuje mi error na url sa photobucketa :(

edit@ i pored error-a je zakacio :D
 

Attachments

  • statoimas.jpg
    statoimas.jpg
    55.7 KB · Views: 53
Pa sad :) na dva nacina. Zenke razvijaju anemiju ako ne dodje do parenja i od toga uginu (sem ako se ne sterilisu posto same ne izlaze iz teranja), muzijacima nije nista...oni samo jako smrde. Ali ako ih dris u paru, jedan prerano ugine, cesto se desava da i drugi ugine od tuge, sve zavisi koliko su vremena proveli zajedno i u kakvim su odnosima medjusobno, nisu nimalo jednostavne zivotinje.

E a na temu balkanskih elemenata mitologije i folklora...ima ih vise iz prostog razloga sto mitologiju delimo sa svim slovenskim narodima i istocnim, zapadnim i juznim. Recimo Vodyanoi ako se secate iz prvog dela, kod nas se zovu vodenjaci, i narod su za sebe, narod vode...mada su kod nas predstavljeni kao zelene dedice koje vole da pushe previse :)
Takodje imamo i Noonwraith, kod nas se zovu poludnice i to su demoni u obliku mladih devojaka koje zavode zemljoradnike (samo po najvecim vrucinama) i tako je na mitski nacin covek sebi objasnio suncanicu i smrt od iste :D

Dosta za sada :)
 
E a na temu balkanskih elemenata mitologije i folklora...ima ih vise iz prostog razloga sto mitologiju delimo sa svim slovenskim narodima i istocnim, zapadnim i juznim. Recimo Vodyanoi ako se secate iz prvog dela, kod nas se zovu vodenjaci, i narod su za sebe, narod vode...mada su kod nas predstavljeni kao zelene dedice koje vole da pushe previse :)
Takodje imamo i Noonwraith, kod nas se zovu poludnice i to su demoni u obliku mladih devojaka koje zavode zemljoradnike (samo po najvecim vrucinama) i tako je na mitski nacin covek sebi objasnio suncanicu i smrt od iste :D

Dosta za sada :)

Pošto mi deluješ kao stručnjak, da li su one babe koje smo videli na poslednjem snimku suđaje ili čume? Deluju dovoljno gadno da budu i jedno i drugo, pa sam zbunjen. :huh:
 
Heh teško da sam stručnjak, samo sam imala čast da mi kulturu slovenskih naroda predaje čovek koji dolazi baš sa poljskog univerziteta...

Moje mišljenje da predstavljene "Gospe Šume" su ustvari personifikacija i baba jage i grčkih moira i još nečega što postoji kod nas, a to su babice. Kod nas babice su danas poznate kao žene koje pomažu pri porođaju. Stari sloveni su ih mistifikovali i predstavili kao babe koje ponekad vole da kradu decu prilikom porođaja (otuda mrtvorođenčad), a ukradenu decu su vodile u pećinu u šumi gde su ih jele, dok je baba jaga imala kolibu na ptičijim nogama (što je po meni samo modernizacija) i takođe je krala decu. Babicama su takođe pripisivane moći suđaja, tj da prilikom porođaja upadaju u trans gde predskazuju budućnost deteta. Još jedna paralela postoji, naime, baba jaga je samo jedna od tri sestre, a sve tri se zovu isto, jedina razlika je u predmetima koje nose...

Ono što me uverava da je najviše u pitanju aspekt baba jage je to što ih se alderman sela plaši i udovoljava im, a po mitu baba jaga je matrona sela i treba joj udovoljavati, jer od nje i samo od nje zavisi dobrobit sela, to je deo mita zaboravljen modernizacijom. E sad, svi slovenski narodi imaju neku baba jagu, jednu od tri sestre suđaja, babica ili veštica...zapadni sloveni je zovu ježibaba, istočni sloveni je zovu gorska mati, kod nas (Bosna, Hrvatska i Srbija) postoji babaroga ali i pod drugim imenom baba korizma. Ono što je jasno jeste da se uzdizanjem patrijarhalnog društva, ženska božanstva demonizuju i tako nastaju zla ženska mitska bića, otuda tri sestre kao tri aspekta majke zemlje i sad bi tu mogli raspresti priču o mistifikaciji broja 3, al nećemo, priča je predugačka za forum :) Sve u svemu imaju isti izvor, demonizaciju ženskih božanstava.

E a što se čume tiče, ona je baba koja donosi bolesti, od njenog imena potiče i stari naziv za kugu. Doduše nju više vezuju za rusalke jer isto kao i rusalke nosi sa sobom zemljani lonac sa strelama kojima gađa one koje želi da usmrti. Isto kao i rusalke prvo naglas proziva imena onih koje će usmrtiti zato se i kaže da se rusalkama i čume nikad ne treba odazivati ako čuješ da te zovu.

Uh toliko iz glave :)
 
Last edited:
Hvala na ovoj kratkoj ali efektnoj lekciji, gospođice Filomena :unworthy:
Kod nas u CG imamo neku vrstu drownera, utopljenika...Ljudi koji su se udavili na ušću Sitnice u Moraču, nekim čudom su se vraćali u život-i naravno, proganjali nedužne seljake :D
 
Heh teško da sam stručnjak, samo sam imala čast da mi kulturu slovenskih naroda predaje čovek koji dolazi baš sa poljskog univerziteta...

Moje mišljenje da predstavljene "Gospe Šume" su ustvari personifikacija i baba jage i grčkih moira i još nečega što postoji kod nas, a to su babice. Kod nas babice su danas poznate kao žene koje pomažu pri porođaju. Stari sloveni su ih mistifikovali i predstavili kao babe koje ponekad vole da kradu decu prilikom porođaja (otuda mrtvorođenčad), a ukradenu decu su vodile u pećinu u šumi gde su ih jele, dok je baba jaga imala kolibu na ptičijim nogama (što je po meni samo modernizacija) i takođe je krala decu. Babicama su takođe pripisivane moći suđaja, tj da prilikom porođaja upadaju u trans gde predskazuju budućnost deteta. Još jedna paralela postoji, naime, baba jaga je samo jedna od tri sestre, a sve tri se zovu isto, jedina razlika je u predmetima koje nose...

Ono što me uverava da je najviše u pitanju aspekt baba jage je to što ih se alderman sela plaši i udovoljava im, a po mitu baba jaga je matrona sela i treba joj udovoljavati, jer od nje i samo od nje zavisi dobrobit sela, to je deo mita zaboravljen modernizacijom. E sad, svi slovenski narodi imaju neku baba jagu, jednu od tri sestre suđaja, babica ili veštica...zapadni sloveni je zovu ježibaba, istočni sloveni je zovu gorska mati, kod nas (Bosna, Hrvatska i Srbija) postoji babaroga ali i pod drugim imenom baba korizma. Ono što je jasno jeste da se uzdizanjem patrijarhalnog društva, ženska božanstva demonizuju i tako nastaju zla ženska mitska bića, otuda tri sestre kao tri aspekta majke zemlje i sad bi tu mogli raspresti priču o mistifikaciji broja 3, al nećemo, priča je predugačka za forum :) Sve u svemu imaju isti izvor, demonizaciju ženskih božanstava.

E a što se čume tiče, ona je baba koja donosi bolesti, od njenog imena potiče i stari naziv za kugu. Doduše nju više vezuju za rusalke jer isto kao i rusalke nosi sa sobom zemljani lonac sa strelama kojima gađa one koje želi da usmrti. Isto kao i rusalke prvo naglas proziva imena onih koje će usmrtiti zato se i kaže da se rusalkama i čume nikad ne treba odazivati ako čuješ da te zovu.

Uh toliko iz glave :)

Moraš ćešće da visiš na forumu :D . Inače, više sam mišljenja da je demonizacija ženskih božanstava počela dosta posle uspona patrijarhata, koji se vezuje za početak bronzanog doba, kada ljudi nisu previse zavisili od personifikacije plodnosti u obliku raznih boginja. Tada su samo skrajnute zbog neophodnosti postojanja jačih kultova ratnika, koji su postali neophodni zbog napretka u naoružanju. Demonizacija ženskih božanstava je počela sa početkom hristijanizacije zbog nekih teoloških neslaganja kao što je originalni Evin greh, ali i zbog odnosa prema ženama koji se sa bliskog istoka preneo na tlo Evrope.

Ko bi rekao da ima ovoliko mudraca medj' balkanskim vešcima i veštičarkama :D
 
Inače, više sam mišljenja da je demonizacija ženskih božanstava počela dosta posle uspona patrijarhata, koji se vezuje za početak bronzanog doba, kada ljudi nisu previse zavisili od personifikacije plodnosti u obliku raznih boginja. Tada su samo skrajnute zbog neophodnosti postojanja jačih kultova ratnika, koji su postali neophodni zbog napretka u naoružanju. Demonizacija ženskih božanstava je počela sa početkom hristijanizacije zbog nekih teoloških neslaganja kao što je originalni Evin greh, ali i zbog odnosa prema ženama koji se sa bliskog istoka preneo na tlo Evrope.

Moja greška u izboru reči. Demonizacija jeste počela sa hristijanizacijom i tu si u pravu. Ali sa usponom samog patrijarhata loši aspekti ženskih božanstava su pretvoreni u niža mitska bića, ali isto tako su i muška. Nije moja poenta bila u patrijarhalnom odnosu prema ženama već upravo u patrijarhalnom odnosu prema ne toliko snažnim kultovima za dato vreme. Pričala sam samo o ženama jer sam se bavila samo baba jagom. Ali slažemo se da ćemo demonizaciju ostaviti hrišćanstvu ;)
@Ljesnjanin ako želiš pisaćemo malo i o kutu mrtvih kod starih slovena, poprilično je jak.

Mali offtopic, čemu služi red point?
 
Last edited:
Samo da bi se na neki način zahvalila na izlaganju. Može da označi i slaganje se stavom autora, ali ipak mislim da je to samo deo sistema nagrade koji tera ljude da se vraćaju na forum i da učestvuju u raspravi.
 
Top Bottom