W3: Obawy

+
No i moje obawy odnośnie grafiki wydają się spełniać...
Taki post z angielskojęzycznego forum: http://forums.cdprojektred.com/thre...l-downgrades?p=1393414&viewfull=1#post1393414
To nie jest żaden znacznik, "wołasz" tylko użytkownika o nicku "up", który kiedyś konto założył i nie używa...

To chyba nie do końca tak.
Cały gameplay jest zapewne pokazywany na ustawieniach średnich-wysokich PC. Dlaczego tak uważam? Z dwóch powodów.
Jeden to to - by grafika pokazywana obecnie, nie różniła się znacznie od tego co dostaną konsole w wersji ostatecznej - i tak "płynnego" futra nie dostaną zapewne - brak podzespołów Nvidii.
Dwa większość graczy PC - nie będzie w stanie zaopatrzyć się w najnowszy sprzęt, podzespoły. Czyli oni również nie uświadczą grafiki Ultra. Z PC jest o tyle różnica, że za jakiś czas ludzie będą wymieniać podzespoły i będą mogli liczyć na więcej.

Powiedz mi jaki jest sens "biznesowy" ale i czemu miało by służyć pokazywanie (jeszcze nie dopieszczonej) gry na Ultra.
Na ultra obecnie pewnie kilka procent graczy mogło by grę odpalić, to raz. Dwa zawód wśród reszty graczy - dość spory.

Przypomnijmy sobie "Watch Dogs" i sławną prezentację - przepiękny gameplay. Jaką grę gracze otrzymali - wszyscy wiedzą.
Obietnice i oczekiwania były olbrzymie - a otrzymaliśmy dobrą grę o ładnej grafice i tyle..

Lepiej pozytywnie zaskoczyć, niż rozczarować.
 
Wystarczy cały czas trzymać równy poziom - pokazywać grę na najwyższych, gameplay'e też, a później nie okroić jej do "średnich jak w Watch Dogs.
 
Też trzeba brać pod uwagę że niezoptymalizowana gra może po prostu na najwyższych być niegrywalna, tak jak w przypadku pierwszego pokazu Blodborne.
 
To chyba nie do końca tak.
Cały gameplay jest zapewne pokazywany na ustawieniach średnich-wysokich PC. Dlaczego tak uważam? Z dwóch powodów.
Jeden to to - by grafika pokazywana obecnie, nie różniła się znacznie od tego co dostaną konsole w wersji ostatecznej - i tak "płynnego" futra nie dostaną zapewne - brak podzespołów Nvidii.
Dwa większość graczy PC - nie będzie w stanie zaopatrzyć się w najnowszy sprzęt, podzespoły. Czyli oni również nie uświadczą grafiki Ultra. Z PC jest o tyle różnica, że za jakiś czas ludzie będą wymieniać podzespoły i będą mogli liczyć na więcej.

Powiedz mi jaki jest sens "biznesowy" ale i czemu miało by służyć pokazywanie (jeszcze nie dopieszczonej) gry na Ultra.
Na ultra obecnie pewnie kilka procent graczy mogło by grę odpalić, to raz. Dwa zawód wśród reszty graczy - dość spory.

Przypomnijmy sobie "Watch Dogs" i sławną prezentację - przepiękny gameplay. Jaką grę gracze otrzymali - wszyscy wiedzą.
Obietnice i oczekiwania były olbrzymie - a otrzymaliśmy dobrą grę o ładnej grafice i tyle..

Lepiej pozytywnie zaskoczyć, niż rozczarować.

To trochę nielogiczne jak dla mnie zwłaszcza, że pierwsze screeny wyglądały bardzo obiecująco. Dlaczego teraz ktoś miałby pokazywać materiał w gorszej jakości?
No mi nasuwają się dwie możliwości: albo to jest celowy downgrade grafiki (nie wnikam, czym podyktowany, pewnie konsolami...) albo pierwsze screeny były zwyczajnie podrasowane fotoszopem.

A tłumaczenie, że graczy nie stać na nowy sprzęt... No sorry, w Polsce może nie stać, ale kupno komputera, który uciągnąłby najnowsze gry na high w fullhd to nie jest koszt kilkunastu tysięcy złotych, tylko ~2.5 tysiąca. Ludzie nie są znowu tacy biedni :p

Kolejna sprawa, to zdaję sobie sprawę, że screeny do których podlinkowałem, to są trochę jabłka i pomarańcze. Gra ta sama, ale źródła różne, a wiadomo jaką jakością dysponują filmy "hd" na jutubie... Ściągam właśnie nieskompresowaną wersję tego gameplaya i zobaczę dokładniej.
 
Last edited:
Niech mnie ktoś uspokoi, bo nie mam na chwilę obecną możliwości obejrzenia gameplay'u jeszcze raz. Czy przez cały 37 minutowy gameplay pora dnia zmieniła się chociaż troszkę? (oczywiście poza zaklętym lasem) Bo wydaję mi się, że nie...
 
Niech mnie ktoś uspokoi, bo nie mam na chwilę obecną możliwości obejrzenia gameplay'u jeszcze raz. Czy przez cały 37 minutowy gameplay pora dnia zmieniła się chociaż troszkę? (oczywiście poza zaklętym lasem) Bo wydaję mi się, że nie...

Dobrze Ci się wydaje - ale nie wiem czy w trakcie szybkiej podróży czas płynął, czy nie.

----------------
@n0rv - o sprzęcie i cenach rozmawiamy w innym temacie (szklana kula) i w sumie większość osób doszło do wniosku:
Jeżeli miałbyś kupić sprzęt od początku - a w około 70-80% graczy przypadków tak musiało by być, wówczas na sprzęt nie mógłbyś wydać poniżej 3,5 tysiąca złotych - by gra poszła w miarę płynnie na średnich - może wysokich detalach.
5 tysięcy to pewnie minimum by cieszyć się konkretnymi wysokimi.
A ultra jest właściwie poza zasięgiem 90-95% graczy (cena sprzętu).
Nie wspomniałem tu o monitorze ;)
(o sprzęcie za 2,5 tysiąca - była "szklanek kuli" o tym cała dyskusja z 2-3 strony wcześniej - polecam)

Tak na prawdę nie znamy wymagań, ale podejżewam, że moje przypuszczenia nie odbiegają od rzeczywistości (bardzo bym się ucieszył, gdyby było dużo taniej)

Screeny i filmiki to jak zauważyłeś zupełnie inna para kaloszy.

Jeżeli nie rozumiesz natomiast ewentualnego (nie pewnego) nie pokazywania najlepszej grafiki przez wzgląd na konsole i 90% PC - pod względem biznesowym to chyba się nie dogadamy.
Tym bardziej, że nie przemówił do ciebie przykład z "Watch Dogs".

Nie mam pomysłu na inne argumenty. Może jeden Redzi nie chcą doprowadzić do niesamowitego hajtu pokazując Ultra, by gdy dostaną najwyżej Średnie lub Wysokie - gracze nie zakrzyknęli hańba.
A może wersja graficzna Ultra nie jest wcale taka piękna jak nam się może wydawać i ma większe znaczenie tylko przy płynności i gładkości. Nie wiem.

------------------
@eustachy_J23 dobrze zauważył w poście poniżej - moje "prognozy" co do liczby osób mogących zagrać obecnie na Ultra są zbyt optymistyczne jeżeli chodzi o cenę sprzętu i możliwości finansowe graczy.
 
Last edited:
Na czas prezentacji mogli przecież zatrzymać by nie grać w nocy (oczywiście poza fragmentem z wilkołakiem).
 
Tylko jaki to ma sens, tak by chociaż pokazali jak wygląda system dobowy w praktyce. Potwory wychodzące w nocy itd. A tak to się lekko obawiam, że system dobowy będzie martwy.
 
Przecież zmienia się pora dnia po użyciu FT... W Novigradzie jest południe, a na Ziemiach Niczyich ranek.
 
A ultra jest właściwie poza zasięgiem 90-95% graczy (cena sprzętu).

Ale cóż z tego - grę się pokazuje na najwyższych detalach, żeby zachęcić ludzi - nie ważne jaki mają sprzęt, idąc do sklepu po pudełko mają w głowie wyidealizowany obraz, a że każdy zagra w konfiguracji na jaką mu pozwala jego sprzęt - to przecież logiczne. Faktycznie, grafika wygląda ładnie, lecz nie oszałamiająco, szczególnie mnie kłują w oczy tekstury o niskiej rozdzielczości na roślinności, skałach i drewnianych kołkach, ale przecież w poprzednim wiedźminie tekstury były ostre jak brzytwa, więc faktycznie, skłaniam się ku teorii o pokazywaniu przez Redów tego, co zobaczyć będą mogli konsolowcy. Dziwna strategia (jeśli teoria jest prawdziwa), ale Redzi tak sobie założyli i musimy się z takims tanem rzeczy pogodzić. Czekam teraz na pokaz gry ze wszystkimi wodotryskami, odpalony na jakimś PC-potworze.

Z ciekawostek - zobaczcie jaka przepaść wizualna jest pomiędzy tym co już teraz oferuje Wiedźmin, a chociażby świeżo wydanym Risenem.... ;) jakby te gry dzieliło z 6 lat.
 
Last edited:
Risen 3 to w ogóle wygląda (pod względem graficznym, bo nie grałem) jak dodatek do dwójki, praktycznie żadnej różnicy co do poprzedniej części nie widac. Co tylko potwierdza jak dobrą robotę REDzi odwalają, że widac skok graficzny pomiędzy W2 a W3.
 
Niestety tak już jest jak chce się szybko grę wydać. Nie dość ze skopiowali większość lokacji z dwójki, nie poprawiając praktycznie nic tylko dodali dodatkowe błędy i problemy (np. podręcznikowy przykład jak nie robić sterowania statkiem). Najśmieszniejsze jest to ze gracze bronią go jeszcze ciesząc się że nic nie zmieniają.
Jak widzę takie niedokończone wydane na szybko gry, ciesze się ze Redzi postanowili przesunąć premierę. Jest nadzieja ze wszystko będzie działać poprawnie.
 
Ale Riseny, to trochę tak jak filmy klasy B.
W ramach pewnych założeń sprawia ogromną frajdę, ale w gruncie rzeczy to mocno drewniane, pozbawione polotu produkcje.
Nie ma to nawet startu do Wiedźmina, bo to inna kategoria.
 
Parę porównań:

 
Nie wspominając o tym, że promocyjne screeny zawsze są podrasowane.
I w przypadku dwóch poprzednich wiedźminów jest to samo.
 
Ale rób takie porównania na nieskompresowanym materiale.

Materiał jest faktycznie skompresowany, ale nawet nieskompresowany (z gamersyde) jest sporo gorszy od screenów.

A do powyższego źródło:
http://www.rpgcodex.net/forums/inde...her-3-aka-geralt-grows-a-beard.80281/page-121

Nie wspominając o tym, że promocyjne screeny zawsze są podrasowane.
I w przypadku dwóch poprzednich wiedźminów jest to samo.

Ach, no to już sprawa developera. Bo wiadomo że bullshoty zawsze wychodzą na wierzch i raczej nie są powodem do dumy.
 
5 tysięcy to pewnie minimum by cieszyć się konkretnymi wysokimi.

Pięć tysięcy na wysokie? Przecież to byłby fail kompletny.
Takie drugie WD. Polecam sprawdzić ankiety sprzętowe na Steamie.
PC za taką kwotę jest właśnie poza zasięgiem tych 95% i więcej procent graczy.
W takim razie ultra dla kogo? Podróżników z 2017?

Przecież zmienia się pora dnia po użyciu FT... W Novigradzie jest południe, a na Ziemiach Niczyich ranek.

Jest ustawiona na sztywno, odgórnie, więc się nie zmienia, zapewne z poziomu gry można załadować dowolną porę korzystając z medytacji, ale...
Na tym buildzie cykl dobowy w czasie rzeczywistym, dynamiczny, płynny po prostu nie występuje, nie ma go i już.
Takie są fakty.

To oraz kamera, która odjeżdża momentami bardzo daleko, na minus, cała reszta na plus.
Lwią część tego gameplyau widzieliśmy na E3 i w zeszłym tygodniu i grafika od tego czasu nie zmieniła się, nie mogła. To ten sam gameplay i build.
W czerwcu się podobało, a teraz nagle narzekamy, choć to dokładnie to samo? No i średnie detale to na pewno nie są, za dobrze by było.
W sumie powinni pokazać grę na medium. Wiadomo by było czego oczekiwać, jak się nie ma super sprzętu.

Cały czas czekam na cykl dobowy i pogodę w akcji, muszę wiedzieć jak to wygląda.
No i dajcie inne warianty pracy kamery, błagam!
 
Jak miałbym się martwic (wiem że work in progress...) to wskazał bym kiepskie odczucie płynności animacji, bardzo się krztusi miejscami Wiedźmin 3 jakby miał za dużo do "przetrawienia" spora część z tych 37min ma problemy z płynnością prawie jak WD i jazda samochodem, mam nadzieję że te 6 miesięcy wystarczy na doszlifowanie płynności gry, bo odczucia są jakie są. Ktoś może powiedzieć że przesadzam, ale widzę że nie tylko ja to zauważyłem.
 
Mam oglądać ten materiał czy spoiler na spoilerze? Niby kusi ale nie chciałbym sobie popsuć zabawy.
 
Last edited:
Top Bottom