W3: Obawy

+
Moment moment... Gra która na med wygląda i działa jak inna na high, a może wyglądać lepiej to półprodukt, a gra która już więcej nie może to pełny produkt?

Medium to medium, nie high, nie very high i nie ultra. Docelowa jakość to zawsze ta najwyższa, a tak się skład, że medium wypada w połowie drogi, zawsze. więc tak to półprodukt. Skoro mam w sumie niezły sprzęt i do wyboru dwie gry, z których pierwszą mogę odpalić na ultra, a drugą ledwie na medium, wybieram tę pierwszą.
A to czy działa i wygląda, jak inna na high jest odczuciem czysto subiektywnym. Szczególnie, że dzisiaj brzydkich gier nie ma.
Dla niektórych W2 z uberem to nowa jakość, a dla mnie subtelny efekt, bardziej coś w rodzaju filtra, który wymaga od sprzętu niewspółmiernie, absurdalnie wręcz dużo.

A skoro tak lubisz gry tworzone z myślą o przyszłości polecam właśnie GTA IV. Tak się bowiem składa, że Rockstar fatalną wydajność tłumaczył właśnie w ten sposób.
Że pecety za słabe, a wysokie ustawienia to za n-lat. W rezultacie gra nawet na dzisiejszych potężnych maszynach po wymaksowaniu ma problemy ze stałymi 60 klatkami.
Dla mnie takie działanie jest bez sensu i pozostanie właśnie takim bez względu na stężenie "facepalmów" w twoich wypowiedziach, także tego...

Masz prawo wymagać, żeby świetnie działała i świetnie wyglądała.

Wiesz, jeśli ma problemy z wygenerowaniem stałych 30 klatek na ultra, w 1080p, na potężnym piecu, to można o niej powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że działa świetnie, wprost przeciwnie.

A wracając do W3, gra jest oczywiście naprawdę ładna, ale nie aż tak, coby klatkowanie usprawiedliwić niedostateczną mocą sprzętu.
 
Last edited:
Jak na razie to też kuleje trochę system kolizji. Przykład z kaczkami jak schodzi po rozmowie z zielonym gościem. Sądzę, że to zostanie tak jak jest : /
 
@Rustine
Zaraz mi obrazków z facepalmami zabraknie.
Nie rozumiem ludzi, którzy kupują sprzęt tylko po to, żeby sobie przedłużyć kuśkę... Zresztą obecnie jest taka bieda, bo jak kupisz najmocniejszy sprzęt to ci potem ręce opadają, że gra nie jest w stanie wykorzystać połowy mocy twojego sprzętu.
Może nie dla mnie je bijesz?
I proszę bez insynuacji co do przeznaczenia zakupu mojego sprzętu.
Problemem moim jest to, że wydałem już pieniądze. I mam je wydać ponownie za 2 lata, bo niestety gra nie działa tak, jak tego oczekiwałem? Bo wydawca chciał patrzeć przyszłościowo?
Ilość modów na poprawę grafiki obecnych dla gier przewyższa wszystkie inne. Jeśli gra się zestarzeje, to wrzucam paczkę na lepsze tekstury, ENB na poprawę oświetlenia. A nie zarzynam przy tym komputera.
 
Medium to medium, nie high, nie very high i nie ultra. Docelowa jakość to zawsze ta najwyższa, a tak się skład, że medium wypada w połowie drogi, zawsze. więc tak to półprodukt.

Jeśli wygląda na połowie swojej mocy jak inny na swojej pełnej to jest to podwójny produkt a nie pojedyńczy.
:facepalm:
 
Czy możesz zachować choć minimalny poziom dyskusji zamiast ukazywać swoją wyższość i strzelać oklepanymi frazami i obrazkami? Dziękuję.
 
Ilość modów na poprawę grafiki obecnych dla gier przewyższa wszystkie inne. Jeśli gra się zestarzeje, to wrzucam paczkę na lepsze tekstury, ENB na poprawę oświetlenia. A nie zarzynam przy tym komputera.

No i co w tym złego jeśli masz już to zrobione przez devów od razu i nie musisz ściągać modów?

Czy możesz zachować choć minimalny poziom dyskusji zamiast ukazywać swoją wyższość i strzelać oklepanymi frazami i obrazkami? Dziękuję.

Kurna... ta dyskusja już jest na poziomie totalnej gleby, więc się na nic nie silę po prostu.
 

Guest 2686910

Guest
Ok, to jeszcze na temat grafiki. Pomyślcie w ten sposób - jeśli byłaby opcja (czysto teorytyczna), żeby wsadzić do gry fotorealistyczną grafikę, taką naprawdę jak w życiu, oznaczyć ją jako uber-ustawienia, ALE nie byłaby ona osiągalna na obecnym sprzęcie? Usuwacie fotorealizm, jak ten pies ogrodnika, bo nie będziecie go mogli odpalić TERAZ? No absurd. To, co osiągniecie teraz zamyka możliwości obecnego sprzętu. A to co jest zostawione, zamknie sprzęt przyszły. Serio, co w tym złego?
Wiesz, jeśli ma problemy z wygenerowaniem stałych 30 klatek na ultra, w 1080p, na potężnym piecu, to można o niej powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że działa świetnie, wprost przeciwnie.
Ale kto mówi, że musi być na ultra, żeby świetnie wyglądać? To co teraz jest potężnym piecem, będzie w mid-range'u za 2 latam, a za 5 będzie kiepskie (chyba, nie znam przyszłości). Żeby było jasne, ja nie mówię o słabej optymalizacji. Chcę wyciągnięcia 100% z obecnego sprzętu. A jeśli się da, to jeszcze paru procent z przyszłego.

A na komputer przed W3 wydam zaoszczędzone z trudem 5 tysięcy. I to nie jest tak, że nie spodziewam się ultra. Bo to o czym my tu rozmawiamy, to czysta teoria. Ale gdyby się dało zapewnić jakieś zabezpieczenie przyszłościowe... to ja się nie obrażę. Mam nadzieję, że zdołałem to przekazać w moich postach.
 
Last edited by a moderator:
No i co w tym złego jeśli masz już to zrobione przez devów od razu i nie musisz ściągać modów?
Kurna... ta dyskusja już jest na poziomie totalnej gleby, więc się na nic nie silę po prostu.
Na kulturę osobistą naprawdę nie trzeba się silić.
A mody są zawsze lepsze niż magiczne opcje developerów tnące ilość klatek przez 2. Mniej zasobożerne po prostu.
 
@caedmil
No właśnie nie. Gra ma do zaoferowania 2x tyle co inne, ale możesz ją zagrać wyglądającą jak inne, więc w chwili grania jest to tak samo pełny produkt. Grając dwa lata później ta gra jest podwójnie dobra co stara, czyli jest podwójnym produktem w stosunku do niej.

No po prostu zaściankowe myślenie... kupiłem se tytana to chcę się czuć jak panisko i dawać wszystko na fulla, żeby czuć się jak król. Jeśli jakaś gra nie daj Boże może więcej i mój tytan nie odpali tego na maxie, to uderza to w moją pewność siebie i poczucie bycia panem świata. Wait? What? Nie po to się kupuje high endowy sprzęt!

Edit:
A mody są zawsze lepsze niż magiczne opcje developerów tnące ilość klatek przez 2. Mniej zasobożerne po prostu.

Cóż... dlaczego opcje dewów mają być bardziej zasobożerne? Wyższa rodzielczość tekstur będzie działać tak samo tu i tu. Dlaczego miałoby być inaczej? Po prostu twórcy często na ultra wrzucą jakieś bardziej skomplikowane i bardziej fizycznie poprawne shadery, czego modderzy praktycznie nigdy nie robią. Jak wrzucisz Cooka-Torrance'a albo Strauss'a zamiast Phong-Blinn'a to jest to oczywiste, że sprzęt z 2007 nie podoła. Ale to nie znaczy, że masz te settingi koniecznie włączać. Po prostu one sobie są - tak jak ubepróbkowanie w W2. Może sobie ktoś je odpali jeśli będzie chciał za dwa lata, al aż takiej różnicy nie zrobią.
 
Last edited:
@Fartuess tylko w Twoim rozumowaniu jest błąd. Zakładasz, że ludzie co dwa lata wymieniają podzespoły. Większość z graczy, sądzę, że części do swojego blaszaka wymienia co 6, może nawet więcej, lat. Może i to jest zaściankowe myślenie, ale żyjemy w takim kraju a nie innym. Nie stać ludzi by tak częśto wymieniać sprzęt i jak ktoś już odłoży na Titana, to po pierwsze chce by mu służył jak najlepiej, co przez to idzie wszystko na max detalach, a po drugie, by służył też przez długi czas. Następną kartę kupi za dobrych kilka lat dopiero..
 

Guest 2686910

Guest
@mikomakjenkins too, że większość gier dawno popadnie w zapomnienie zanim na rynku będzie sprzę, który w otwartym świecie udźwignie fotorealistyczną grafikę.
Tak, ale to była teoretyczna metafora (Jezu, jak to brzmi), mająca na celu przekazanie mojego argumentu w możliwie prosty sposób.
 
Medium to medium, nie high, nie very high i nie ultra. Docelowa jakość to zawsze ta najwyższa, a tak się skład, że medium wypada w połowie drogi, zawsze. więc tak to półprodukt. Skoro mam w sumie niezły sprzęt i do wyboru dwie gry, z których pierwszą mogę odpalić na ultra, a drugą ledwie na medium, wybieram tę pierwszą.

Srsly? Kierujesz się tym na jakich Ci odpali, a nie na tym czy gra Ci się podoba? Tym tokiem myślenia Risen 3 jest dla Ciebie lepszy od W3, gdyż odpalisz go na ultra.

Nie rozumiem tu nadal czegoś, odpalasz grę na hight (W3), ale nad nim jest jeszcze ultra, czyli teoretycznie nie opłaca Ci się grać, gdyż to półprodukt (może 3/4 produkt)...

Jeśli ktoś kupuje komputer tylko po to żeby odpalić grę na najwyższych, to wątpię by nie było go stać na upgrade komputera co roku (tak jak to robią największe maniaki), natomiast przeciętny Kowalski kupując nowy komputer modli się by mu poszło na tym hight, a o ultra nawet nie marzy.



@Fartuess tylko w Twoim rozumowaniu jest błąd. Zakładasz, że ludzie co dwa lata wymieniają podzespoły. Większość z graczy, sądzę, że części do swojego blaszaka wymienia co 6, może nawet więcej, lat. Może i to jest zaściankowe myślenie, ale żyjemy w takim kraju a nie innym. Nie stać ludzi by tak częśto wymieniać sprzęt i jak ktoś już odłoży na Titana, to po pierwsze chce by mu służył jak najlepiej, co przez to idzie wszystko na max detalach, a po drugie, by służył też przez długi czas. Następną kartę kupi za dobrych kilka lat dopiero..

Powinien się też liczyć z tym że niebawem pojawią się mocniejsze karty graficzne, oraz są ludzie których stać na 2 titany... Takim tokiem myślenia grafika nie powinna ruszyć o krok, bo komuś jakaś gra nie ruszy na ultra...
 
Czy takie gry jak AC i Batman mają dynamiczny cykl dobowy? Nie grałem, nie interesuję się, to nie wiem.

Niestety, przyznać jednak muszę, że W3 pokazany w gameplayu wygląda o wiele słabiej niż w urywkach z trailerów. Choćby brak rzucanych cieni sprawia, że wygląda to wszystko jakoś tak płasko. Światłocień to podstawa, to obraz właściwie. Kiedy gra jest w ruchu wygląda to trochę lepiej, bo ruch pomaga dostrzec formę, nie tyle poszczególnych obiektów, co formę przestrzeni stworzonej przez te obiekty. Wystarczy dać pauzę i widzi się strasznie płaski rysunek. Do tego modele postaci. Nie wiem dlaczego, pewnie to tylko wrażenie, ale groteskowe baby wyglądają bardziej realnie, niż ten wieśniak w zielonym wdzianku. Zresztą te wiedźmy i ostanie sceny z nimi to mistrzostwo.

Najbardziej jednak martwi mnie coś innego. Nie znam angielskiego, więc nie wiem do końca co mówi Peter. Może to wytłumaczył. Dlaczego po scenie z dialogu, w którym zielony wieśniak odcina sobie ucho, przechodzimy automatycznie do kolejnej sceny właśnie z tymi wiedźmami? Czy to tylko skrót na potrzeby gameplaya i pokazu, czy mamy fatalne "tunelowanie" fabuły questa?
 
@Fartuess tylko w Twoim rozumowaniu jest błąd. Zakładasz, że ludzie co dwa lata wymieniają podzespoły. Większość z graczy, sądzę, że części do swojego blaszaka wymienia co 6, może nawet więcej, lat. Może i to jest zaściankowe myślenie, ale żyjemy w takim kraju a nie innym. Nie stać ludzi by tak częśto wymieniać sprzęt i jak ktoś już odłoży na Titana, to po pierwsze chce by mu służył jak najlepiej, co przez to idzie wszystko na max detalach, a po drugie, by służył też przez długi czas. Następną kartę kupi za dobrych kilka lat dopiero..

No to sobie wróci za te 6 lat do gry do której ma sentyment, odpali na nowym sprzęcie i gra będzie nadal wyglądać spoko. Ja przeszedłem Crysisa raz na detalach średnich w pobliżu jego premiery. Teraz się przymierzam do zagrania jeszcze raz i gra będzie wyglądać spoko a nie jak jakiś kartofel. Powiedziałbym, że dla ludzi zmieniających sprzęt co 6 lat to nawet więcej daje. Ponieważ gra do której masz sentyment a która działała ci na medium dwa lata temu (zakładając, że jest już 4 lata po zakupie), to będzie wyglądać jeszcze lepiej po wymianie niż gdyby poziomu Ultra w ogóle nie było.

Poza tym osoby wymianieniające sprzęt co 6 lat chyba nie kupują high endów. A jeśli to robią to popełniają błąd, bo lepiej wychodzi częstsze kupowanie midowych kart graficznych. Nie dość, że taniej, to jeszcze przez większość czasu będziesz oglądać ładniejsze gry.
 
@shasiu Dużo mocniejsze karty graficzne raczej długo się nie pojawią. Nie mówię, że grafika nie powinna ruszać z miejsca, bo mam kartę taką jaką mam, tylko, że w czasie, kiedy posiadam najlepszy dostępny sprzęt, wszystkie gry powinny być dla mnie osiągalne na najwyższych ustawieniach graficznych. Nie wydaje mi się, bym oczekiwał jakoś wiele.
 

Guest 2686910

Guest
Najbardziej jednak martwi mnie coś innego. Nie znam angielskiego, więc nie wiem do końca co mówi Peter. Może to wytłumaczył. Dlaczego po scenie z dialogu, w którym zielony wieśniak odcina sobie ucho, przechodzimy automatycznie do kolejnej sceny właśnie z tymi wiedźmami? Czy to tylko skrót na potrzeby gameplaya i pokazu, czy mamy fatalne "tunelowanie" fabuły questa?
Nic o tym nie wspominał, ja zgaduję, że to automatyczny powrót zaimplementowany, żeby zachować gracza od nadmiarowego biegania, na które już niektórzy narzekają (nie ja, po to się robi open world, żeby po nim biegać). Ale to nie jest oficjalne stanowisko.

@shasiu Nie wydaje mi się, bym oczekiwał jakoś wiele.
Oczekujesz bardzo niewiele - oczekujesz stagnacji w sprzęcie i technologii. Ale bez obaw, ona już tu jest, i to od paru lat.
Edit: Ach, crap. Double post. Można jakoś scalić z moim poprzednim?
Edit2: Dzięki bardzo :)
 
Last edited by a moderator:
A mody są zawsze lepsze niż magiczne opcje developerów tnące ilość klatek przez 2. Mniej zasobożerne po prostu.

Ano, nie inaczej. Całkiem sporo opcji z zakresu ustawień ultra nie daje nic, lub niemal nic, a od wymaga ogromnych zapasów mocy.
Zupełnie jakby nie miały na celu uczynić danego tytułu lepszym graficznie, a jedynie zarżnąć sprzęt.

Żeby było jasne, ja nie mówię o słabej optymalizacji. Chcę wyciągnięcia 100% z obecnego sprzętu. A jeśli się da, to jeszcze paru procent z przyszłego.

W sumie maksymalne ustawienia w 1080p to już nie ultra.
Choć parcia na coraz wyższe rozdziałki nie rozumiem, to faktem jest, że obecnie określenie to zarezerwowane jest dla 1440p i więcej.
I wystarczy spojrzeć na wyniki benchmarków poszczególnych tytułów, by zauważyć, że właściwie nie ma z czego wyciągać tych 100%, bo gry już to czynią. Dzisiejszej technologii mocy ewidentnie brakuje.

Tak czy inaczej nie wolno zapominać, że gra to gra, a nie benchmark.
Grafiką wrażenie można zrobić tylko raz. Choćby nie wiem jak wspaniale dany tytuł wyglądał, w dwa lata po premierze nowe gry będą prezentować się równie dobrze, a część lepiej i na nikim wrażenia już nie zrobi produkcja sprzed paru lat. Zresztą przy obecnym, mocno wyrównanym poziomie grafiki to i tak nie ma znaczenia. Za to problemy z wydajnością zostaną zapamiętane na pewno.
Dlatego nie aspekt technologiczny ma znaczenie, a przede wszystkim art design i gameplay, który przez tę irytującą pogoń za ilością wielokątów i tym podobnych dostaje po tyłku srodze. I na tym deweloperzy powinni się skupić. Wszyscy, bez wyjątku.
 
Last edited:
@mikomakjenkins Czy wymaganie by najlepszy sprzęt na rynku w chwili premiery obsługiwał najwyższe detale to stagnacja? Poczekaj sprawdzę definicję stagnacji - nie. Stagnacja by była gdybym oczekiwał, że sprzęt który kupiłem dzisiaj obsługiwał gry na najwyższych detalach jeszcze przez 5 lat.
@Fartuess pod warunkiem, że do gry będzie miał sentyment. Są gry, których nie idzie przejść drugi raz i tak samo się cieszyć rozgrywką.

---------------------------------------------
Jej, 1000 post w temacie, idę poświętować :troll:
 
Last edited:
Top Bottom