Ważna informacja dotycząca Aktualizacji 1.2

+
Przepasc wizerunkowa z pewnoscia.

Patrzac z innej strony, kazda firma ktora podejmuje sie bardzo ambitnego projektu rozwija sie i zdobywa duze doswiadczenie niezaleznie od tego jak bardzo finalny projekt zadowala klientow. Zrobienie CP2077 to byl duzy skok w zupelnie innej lidze i te siniaki ktore sie po nim ma z pewnoscia ich wielu rzeczy nauczyly i nie traktowalbym tej calej wykonanej pracy jako upadek czy porazka.

Sam pracuje w firmie ktora wykonuje niekiedy wielomilionowe projekty i nie zawsze rezultat jest na ocene 6. Patrze na CDP z podobnej perspektywy mimo ze sa w duzo gorzej pozycji bo musza zadowolic miliony klientow indywidualnych. Moze brzmi to troche coachowsko ale bledow nie da sie uniknac i na nich tez sie uczymy.

Zalogowałem się tylko po to, by odpisać na Twój post w wątku, bo jedno mnie uderzyło. Powiedz mi proszę. Piszesz, że pracujecie nad wielomilionowymi projektami i nie zawsze rezultat jest na ocenę 6. Tak się składa, że od lat 15 jestem programistą. FAKT w zupełnie innej gałęzi IT niż CDP, ale powiedzmy, że pół życia przesiedziałem w kodzie dużych projektów obracających dziś milionami, więc coś tam wiem. Pytanie brzmi, czy kiedy wasz projekt nie jest na 6 staracie się klientowi wcisnąć kit, że rezultat jest absolutnie the best of?

Pytam poważnie bez pretensji, czy ironii. Nie należę do hejterów, ale od CP77 odbiłem się nie dlatego, że gra jest zła, ale dlatego, że CDP próbował zrobić ze mnie głupka. Będąc programistą dostrzegasz więcej zależności. Jeśli CDP mówi żyjące miasto, a Ty widzisz brak podstawowego AI, miniaktywności, proste ścieżki tlumu, zero trybu aktywności dziennych, zero AI tłumu, zero AI policji itd. to widzisz, że to nie jest kwestia błędu, czy niedociągnięcia, ale NIE WYKONANIA W OGÓLE obiecanych funkcjonalności.

Wyobraź sobie, że zlecasz komuś projekt. Ktoś go wykonuje w 3/4 i mówi Ci, że to jest dokładnie to, co chciałeś. I NAWET JEŚLI w istocie zajęło mu to nawet więcej czasu niż zakładał, to z Twojej jako odbiorcy perspektywy masa PODSTAWOWYCH funkcjonalnosci zwyczajnie nie działa. I teraz masz dwie możliwości. Oddajesz produkt i mówisz: słuchaj kliencie, to działa, ale nie jest skończone, możesz zajrzeć, ale czke anas jeszcze sporo pracy. Możesz też wcisnąć kit tylko po to, by wyłudzić od niego pieniądze, byle Ci zapłacił, a potem jakoś to będzie. ON I TAK ZOBACZY że produkt jest nie skonczony, Ty zyskasz jego forsę, ale stracisz reputację. I to zrobił CDP.

Ja jestem PEWIEN, że oni t naprawią, że gra za rok będzie wyśmienita. Tylko że wielu ludzi już im nie zaufa. Ja straciłem poczucie, że mamy do czynienia z firmą o solidnych korzeniach. Zamiast tego mam poczucie obcowania z maszynką, dla której liczy się przede wszystkim forsa.

Problem nie w tym, że CDP nawalił. Problem w tym, że kłamał, kręcił, wciskał kit, koloryzował. W rezultacie CP77 nie jest złą grą, jest dobrą grą, ale nie jest absolutnie tym, czym miała być.

Do Assassin's Creed Unity nie wróciłem do dziś po wtopie UBI. Po zmarnowaniu potencjału Mass Effect Andromeda nigdy nie kupiłem gry przed premierą. Nie dam naciągaczom zarobić, choc to nic nie da bo 8 milionów ludzi dało się CDPowi nabić w butelkę i nie boję się tego powiedzieć wprost. Albo kłamiesz albo mówisz prawdę. Nie ma czegoś po środku.
 
Prawie w calosci sie z Toba zgadzam. To o czym piszesz to wlasnie wizerunkowa porazka CDP z ktora sie zgadzam i pewnie mozna prace doktorska napisac o tym jak nie pompowac medialnie produktu i i nie rozjezdzac sie z oczekiwaniami i tym co jest realnie do wykonania (prawie kazdy produkt jednak jest reklamowany jako lepszy niz w rzeczywistosci ale tutaj rozjazd byl zbyt duzy).

Jest juz spora ilosc materialow w necie gdzie tez sie analizuje wypowiedzi zespolu CDP i co finalnie dostalismy i w sporej czesci mozna sie tez doszukiwac nadinterpretacji ich wypowiedzi. Tak jak z pogoda - no sa zmieniajace sie warunki atmosferyczne wiec sie wywiazali, ale sa oskryptowane wiec pojawiaja sie w konkretnych momentach a nie dynamicznie. Wykonanie wielu z tych rzeczy okazalo sie dla ludzi niesatysfakcjonujace - pytanie czy CDP nie dal rady i pewne rzeczy ich przerosly, czy zabraklo czasu, trzeba bylo je uproscic zeby gra sie odpalila na PS4 itp.

Ja tego nie wiem - jak niemal wszyscy z nas. Mam nadzieje ze za jakis czas albo gra zostanie poprawiona albo przynajmniej dowiemy sie jak sprawy ewoluowaly na etapie produkcji. Na razie bedziemy zyc w niewiedzy skazani na domysly, przynajmniej do czasu rozwiazania problemow z pozwami.

Glownie chcialem podkreslic, ze niezaleznie od tego ile rzeczy CDP skopal, wyniesli z tego doswiadczenie i gdyby teraz mieli zaczynac prace nad CP2077 (albo jakakolwiek inna gra) to poszloby im to sprawniej i lepiej niz gdyby nie mieli tych paru lat doswiadczen za soba. Dlatego nie zgadzalem sie z teoria ze teraz beda zaczynac z poziomu piwnicy do ktorej wpadli.
 
Prawie w calosci sie z Toba zgadzam. To o czym piszesz to wlasnie wizerunkowa porazka CDP z ktora sie zgadzam i pewnie mozna prace doktorska napisac o tym jak nie pompowac medialnie produktu i i nie rozjezdzac sie z oczekiwaniami i tym co jest realnie do wykonania (prawie kazdy produkt jednak jest reklamowany jako lepszy niz w rzeczywistosci ale tutaj rozjazd byl zbyt duzy).

Jest juz spora ilosc materialow w necie gdzie tez sie analizuje wypowiedzi zespolu CDP i co finalnie dostalismy i w sporej czesci mozna sie tez doszukiwac nadinterpretacji ich wypowiedzi. Tak jak z pogoda - no sa zmieniajace sie warunki atmosferyczne wiec sie wywiazali, ale sa oskryptowane wiec pojawiaja sie w konkretnych momentach a nie dynamicznie. Wykonanie wielu z tych rzeczy okazalo sie dla ludzi niesatysfakcjonujace - pytanie czy CDP nie dal rady i pewne rzeczy ich przerosly, czy zabraklo czasu, trzeba bylo je uproscic zeby gra sie odpalila na PS4 itp.

Ja tego nie wiem - jak niemal wszyscy z nas. Mam nadzieje ze za jakis czas albo gra zostanie poprawiona albo przynajmniej dowiemy sie jak sprawy ewoluowaly na etapie produkcji. Na razie bedziemy zyc w niewiedzy skazani na domysly, przynajmniej do czasu rozwiazania problemow z pozwami.

Glownie chcialem podkreslic, ze niezaleznie od tego ile rzeczy CDP skopal, wyniesli z tego doswiadczenie i gdyby teraz mieli zaczynac prace nad CP2077 (albo jakakolwiek inna gra) to poszloby im to sprawniej i lepiej niz gdyby nie mieli tych paru lat doswiadczen za soba. Dlatego nie zgadzalem sie z teoria ze teraz beda zaczynac z poziomu piwnicy do ktorej wpadli.
Nie lubię takiego teoretyzowania, zrobili grę najlepiej jak potrafili. Została wydana koniec kropka. To, że niektórzy uwierzyli, że gra będzie Mesjaszem gier...trudno. Trzeba mieć realistyczne oczekiwania. Pierwsza gra w uniwersum, pierwsza gra sc-fi, pierwsza strzelanka, pierwszy raz samochody, pierwsza gra w miejskiej dżungli, pierwszy system NPC, w którym nie ustawiali wszystkiego ręcznie, pierwszy kreator postaci, pierwsza skradanka, pierwszy parkour, nowy system dialogowy etc.etc.etc. masa zmian w stosunku do poprzednich gier. Jeśli chodzi ilość przeróżnych systemów zastosowanych w Cyberpunku to żaden z Wiedźminów nie ma nawet startu. Za drugim podejściem do tematu, na pewno będzie lepiej, a przy trzecim będzie perfekcyjnie.
Żaden majster nie spadł z nieba, tak samo jest z twórcami gier:D
 
Powinny być bindy dla wychylania się w lewo i prawo, jak na PCtowego FPSa przystało. Widziałem ktoś zrobił moda, advanced controls, czy jakoś tak się nazywa, dla tej funkcji, ale nie jest perfekcyjny.
 
Przepasc wizerunkowa z pewnoscia.

Patrzac z innej strony, kazda firma ktora podejmuje sie bardzo ambitnego projektu rozwija sie i zdobywa duze doswiadczenie niezaleznie od tego jak bardzo finalny projekt zadowala klientow. Zrobienie CP2077 to byl duzy skok w zupelnie innej lidze i te siniaki ktore sie po nim ma z pewnoscia ich wielu rzeczy nauczyly i nie traktowalbym tej calej wykonanej pracy jako upadek czy porazka.
Jasne że duży skok, ale jest zbyt duża rozbieznosc w tym co komunikują, a co dostarczają.
Grałem w CP2077 i mi się podobalo mimo bugów, ale nie jest to produkt jaki mi obiecano. I ta akcja z zapowiedzią updatów zamiast faktycznego updatu tylko drażni. No bo kto tak robi? Wszyscy wiedzą czego w grze brakuje i co jest do poprawy. Nikt nie potrzebuje juz obietnic bo CD Projekt nadszarpnął mocno swoją wiarygodność. Nie powinni juz nic zapowiadać ani komunikować tylko pokazać efekty pracy. Jeszcze niedawno byłem optymistycznie nastawiony do przyszłości tej gry, ale przy ostatnich zapowiedziach stwierdziłem ze już im nie wierze.
 
Zwroc uwage ze krytyka na nich spada niezaleznie od tego co robia. Jesli wypuszczaja informacje to zle, ale jesli jest ich brak to co dwa dni ludzie sie pytaja co tam sie dzieje.
 

Guest 4470908

Guest
Po części sami na to zasłużyli, podali datę bardzo ogólnie, proces patchowania się przedłuża, poprzednie fixy były, no cóż, mocno takie sobie, ludzie tracą cierpliwość, nie dziwię się, nie wszyscy są cierpliwi. Co do informacji które wypuścili, powinni z tymi filmikami wypuścić pełną listę zmian. Na chwilę obecną wygląda to tak że w patchu 1.2 będzie tylko kilka zmian. W tym np. zmiana zachowania policji, na którą sam czekałem. Jednak po obejrzeniu filmiku jak podobno ma to działać, dochodzę do wniosku że albo CDPR sobie z graczy robi jaja, albo tam już zostali sami nieudacznicy w temacie programowania i opracowywania algorytmów. Współpracuję z programistami od ponad 20 lat i zapewniam że zmiana kodu zawiadującego zachowaniem policji nie powinna być ani zmianą dużą ani jakoś szczególnie pracochłonną, a jeżeli jest to duża i pracochłonna zmiana to gra w tym obszarze jest po prostu źle napisana.
 
Dla mnie ta gra jest w tym momencie Early Accessem i czekam na patcha, żeby móc zagrać w pełną doszlifowaną wersję jaką powinna być wersja 1.0. Z tym, ze kiedy gry z EA wychodzą to jest to zapowiedziane a tu dali jakieś marne filmiki. Nie zrozumcie mnie źle. Niech oni tą grę robią i dopieszczają ile potrzebują, ale kiedy sypią najpierw obietnicami a potem ich nie dotrzymują, to takie szczątkowe zapowiedzi jak ostatnio bardzo bardzo bardzo drażnią. Nie wspominając juz o tym jak to się odbija na giełdzie... Ale na tym etapie juz nie wiem co musiałoby się zadziać by odbudowali utracone zaufanie.
 
Współpracuję z programistami od ponad 20 lat i zapewniam że zmiana kodu zawiadującego zachowaniem policji nie powinna być ani zmianą dużą ani jakoś szczególnie pracochłonną, a jeżeli jest to duża i pracochłonna zmiana to gra w tym obszarze jest po prostu źle napisana.
Gdyby nie trzeba było napisac AI od początku to może by to była mała zmiana.
 
Teraz to policja całkiem straci racje bytu w tej grze 😂. Teraz nie zdażą nawet do nas dobiec. Jak wiadomo w tej grze nie istnieją pościgi policyjne. Wystraczy, że odbiegniesz kilkanaście metrów i już nikt o tobie nie pamieta.
 
Teraz to policja całkiem straci racje bytu w tej grze 😂. Teraz nie zdażą nawet do nas dobiec. Jak wiadomo w tej grze nie istnieją pościgi policyjne. Wystraczy, że odbiegniesz kilkanaście metrów i już nikt o tobie nie pamieta.


Chyba pomyliłeś gry :)
Policja jest trzeciorzędnym elementem w CP77.
- policja jest po to, aby gracz nie wystrzelał całego Night City z jakiegoś wysokiego budynku, mając fabrykę broni i amunicji w plecaku, dlatego muszą się spawnować za nim "z powietrza", gdziekolwiek by ukradkiem nie wlazł.

Ustalmy fakty:

- Spawn policji za plecami gracza - obstrukcja realiów.
- Wyprodukowanie w 10 minut do plecaka: 100 karabinów i 500 granatów - typowa działalność mieszkańca NC. .... :)

==================================

Pamiętam, jak raz dostałem sią na biegnące wysoko wiadukty kolejowe, ze 30m nad ziemią, uszedłem z kilometr w stronę stadionu, zobaczyłem zgraję gangusów z wysoka, wyciągnąłem snajperkę, jednak ponieważ nie można ustabilizować celownika, to oberwał jakiś cywil, a potem drugi i trzeci, z Grada, randomizacja rządzi, ...
Chwilę potem na tym wąskim wiadukcie wyspawnowało się z 5 gliniarzy walących do mnie ze wszystkiego i biegnących prawie gęsiego w moją stronę.
Mega zdziwienie, ale nie mam nic przeciwko takiemu ustawieniu spawnów policji, nawet to zabawne było :)
Nie powinno mnie tam być w ogóle, nie wyobrażam sobie, że AI policji jest takie, że wejdą moimi śladami ... Nie do takich głupot ma być zużywane CPU/GPU.

==================================

Jeśli na cos narzekać, to na brak większej ilości interakcji z osobami z gangów lub korporacji, ale biorąc pod uwagę ile w tej grze funkcjonalności brakuje, trudno się domagać, aby już było ich więcej.
Wszystko przed nami :)
 
Wiekszosc osob spodziewa sie po patchu nie naprawiania bugow - czyli cos znika, czegos nie mozna podniesc, cos sie nie uruchamia, a wielkiej rewolucji jak zaimpelentowanie systemu policji z GTA, dodanie fryzjerow itp. To sa rzeczy ktore moze beda w DLC a nie w patchach ktorych zadaniem jest glownie stabilnosc rozgrywki. Pod tym wzgledem i tak uwazam ze zmiana systemu policji zaprezentowana w filmie jest czyms bardzo dobrym co bez specjalnej rewolucji urealnia zachowanie.

Co do samej policji to ostatnio mialem tez irytujace zdarzenie z NCPD gdy pomagalem policjantom odeprzec atak gangu. Po wszystkim podziekowali mi za pomoc i po 5 sekundach zaczeli strzelac bo bylem zbyt blisko...
 
Wiekszosc osob spodziewa sie po patchu nie naprawiania bugow - czyli cos znika, czegos nie mozna podniesc, cos sie nie uruchamia, a wielkiej rewolucji jak zaimpelentowanie systemu policji z GTA, dodanie fryzjerow itp. To sa rzeczy ktore moze beda w DLC a nie w patchach
Jeszcze powiedz tylko że płatnych, a chyba padnę.
 
Przypuszczam ze darmowe DLC bedzie mialo minimum fabuly a maksimum dodatkow wlasnie w stylu sklepy, bronie, ubrania itp. Bylbym bardzo zaskoczony gdyby znalazlo sie w nim chociaz 5 godzin bardziej rozbudowanych fabularnie zadan.
 
Przypuszczam ze darmowe DLC bedzie mialo minimum fabuly a maksimum dodatkow wlasnie w stylu sklepy, bronie, ubrania itp. Bylbym bardzo zaskoczony gdyby znalazlo sie w nim chociaz 5 godzin bardziej rozbudowanych fabularnie zadan.
Sklepów, broni i ubrań jest grze pod dostatkiem.
 
Przypuszczam ze darmowe DLC bedzie mialo minimum fabuly a maksimum dodatkow wlasnie w stylu sklepy, bronie, ubrania itp. Bylbym bardzo zaskoczony gdyby znalazlo sie w nim chociaz 5 godzin bardziej rozbudowanych fabularnie zadan.
Darmowe DLC to będzie jak w przypadku wiedźmina wycięta zawartość. Z tego co wiem można się spodziewać że wjedzie metro które było nieporozumieniem i na premierę wyleciało oraz modyfikacja wyglądu.
Fabularne to będą pewnie w późniejszym czasie rozbudowane dodatki płatne.
 
Chyba pomyliłeś gry :)
Policja jest trzeciorzędnym elementem w CP77.
Nic nie pomyliłem. To był żart i przytyk w stronę AI policji w CP. Wiem, że to nie jest GTA, ale uważam za śmieszne odbiegniecie kilkunastu metrów w lini prostej, by policja nagle przestała się Tobą interesować a przecież jeszcze przed chwilą według nich byłeś najwiekszym przestępcą zasługującym na śmierć, bo niechcący potraciłeś NPCa. Jeśli policja to forma kary "za złe granie", (przecież to RPG, wcielasz się w najemnika, nie w psychopatycznego mordercę) to jest ona źle zrobiona. Raz, że nie jest wystarczająco dotkliwa, nie stanowi żadnego zagrożenia nawet przy wszystkich gwiazdkach, dwa po jakimś czasie może być irytująca kiedy to niechcący nawet przy doskonałym ukryciu się wycelujesz w NPC i nagle za plecami masz dwóch gliniarzy, którzy cię demaskują. Właściwie to czego się więcej spodziewać po policji kiedy w tej grze zwykły NPC w momencie często wątpliwego zagrożenia ma zapisane tylko dwie możliwe akcje, albo biec na oślep, albo kulić się i błagać o litość.
 

Guest 4470908

Guest
Wracając już do tej policji nieszczęsnej, niespecjalnie rozumiem głosy że jest ona w tej grze nieistotna. Bzdura straszna, jest istotna, nie jest to clue gry, ale jest to istotny element świata, żyjącego miasta, a takie miało być.

Skoro w mieście są gangi, jest i policja - to nikogo nie powinno dziwić, może być, i jest, skorumpowana, ale do strony gracza który policjantów w kieszeni nie ma, powinien być to poprawnie funkcjonujący element świata w którym gracz działa.
Zwłaszcza że gracz, a raczej animowana przez niego postać jest zwykłym gangusem, przestępcą. Ja w tej grze częściej wyciągam (wyciągałem bo gra poszła w odstawkę już dawno) ludzi z aut, niż przyzywam własne, dlaczego? Bo mogę, bo chcę, bo nie mam auta jakie akurat zobaczyłem i mi się spodobało, bo inni kierowcy w grze to idioci (też do poprawy swoją drogą) i zrobił się korek i moje auto nie dojedzie, lub dojedzie za daleko lub wybuchnie (lol, też do poprawy). I wtedy, jeżeli było to na oczach policji (kradzież auta) chciałbym żeby zaczął się jakiś porządny pościg, tak, podobnie jak w GTA. Czemu? Bo gra jest w otwartym świecie, jak GTA, gra daje możliwość kradzieży aut, jak w GTA, moim alter ego w grze jest przestępca, jak w GTA, w miastach jest policja która reaguje na przestępstwa, jak w GTA i jak w życiu. Tyle że tutaj reaguje źle. A to że tak jest, jest niedopatrzeniem i niedoróbką studia CDPR. Ja bym bardzo chciał mieć możliwość raz na jakiś czas sprowokować właśnie taki pościg policji, dla mnie, jest to naturalna możliwość przedłużająca i wzbogacająca rozgrywkę, w grze w otwartym świecie w żyjącym mieście, w którym sterujemy przestępcą i mamy możliwość kradzieży aut, strzelania, a co, nawet do przechodniów. W końcu jestem w grze przestępcą, to przez chwilę mogę być i psycholem, mogą mi się wszczepy na mózg rzucić, bo niby czemu nie. W końcu studiu strasznie zależało tej słynnej immersji, dzięki temu mogę sobie fiuta (to nie przekleństwo, słownik pwn jak by co) wydłużyć i nie mam widoku trzecioosobowego, prawda?
To czemu policja która jest znacznie ważniejszym elementem gry niż wspomniana długość przyrodzenia jest tak koncertowo spier...niczona, a przedstawione jej poprawki to po prostu lekceważenie i kpina z graczy?
Oczywiście nie jest to funkcjonalność na tyle ważna aby z jej powodu odwlekać naprawę błędów uniemożliwiających ukończenie fabuły, czy dodatkowych zadań i innych aktywności zawartych na chwilę obecną w grze. Ale jest to zdecydowanie jeden z ważniejszych elementów gry, które należało by gruntownie przebudować i doprowadzić do poprawnego, naturalnego w odbiorze działania. Immersja, pamiętacie?

Także ludziom twierdzącym że to nieistotny element gry, proponuję aby się nieco zastanowili, może dojdą do wniosku że skoro im działająca policja jest niepotrzebna bo w grze nie kradną samochodów, nie rozjeżdżają przechodniów i do nich nie strzelają (choć nawet strzelanina z innymi gangusami powinna prowokować policję do zdecydowanych działań) to nie znaczy że ten element nie powinien być w grze poprawnie zaimplementowany. Otóż zdecydowanie być powinien, nie wszyscy to zobaczą, nie wszyscy z tego skorzystają ale w takiej grze powinno być to zaimplementowane co najmniej na poziomie wspominanego GTA. W końcu GTA ma już parę ładnych lat.
 
Last edited by a moderator:
Wracając już do tej policji nieszczęsnej, niespecjalnie rozumiem głosy że jest ona w tej grze nieistotna. Bzdura straszna, jest istotna, nie jest to clue gry, ale jest to istotny element świata, żyjącego miasta, a takie miało być.

Ok, miałem na myśli "nieistotna" w kontekście:
- fabuły głównej i pobocznej
- kontraktów i likwidacji przestępczości zaznaczonej na mapach oraz grup gangusów, jeśli się takie gdzieś napotka,
czyli pierwszego planu gry: jej podstawowej wartości "intelektualnej".

Powiem tak - jeśli CDPR osłabią spawn policji "z powietrza za plecami" tak, że będzie można się zadekować gdzieś wysoko i policja ze swoim rozbudowanym AI się zakleszczy i tam nie wejdzie jednak, to mocno uatrakcyjnią niektórym trzeci plan gry:
- regularnie dla sportu będe można wystrzeliwać ze snajperki wszystko co się rusza np. wokoło Arasaka Tower, tak dla relaksu, po pracy, ... ewentualnie tylko tych w żółtych koszulach albo wyglądających nieciekawie.
- będzie można wystrzeliwać zakleszczonych policjantów.
Przydałby się do tego licznik zabitych cywili i policji w grze...

Będą filmki na youtube: czy 200 zabitych cywili jest w stanie zablokować wejście do sklepu Jinguji :)
Gra odżyje :)

btw: Auta - tak, super, że można zabierać innym, kilka strzałów w maskę i kierowca ucieka.


Czemu? Bo gra jest w otwartym świecie, jak GTA, gra daje możliwość kradzieży aut, jak w GTA, moim alter ego w grze jest przestępca, jak w GTA, w miastach jest policja która reaguje na przestępstwa, jak w GTA i jak w życiu.

Hmmm .... w sumie racja ....

Ja dodam, że skoro jest tam stadion .... to chciałbym .... żeby można było tam wejść ... i pograć w piłke nożną tak, jak np. w FIFA :)
Watson FC vs Pacifica FC
 
Last edited:
Top Bottom