Ważny komunikat

+
do wszystkiego można się włamać co tylko ma dostęp do jakiejś sieci (wifi z wyjściem na świat, bluetooth). Kilka lat temu Jeep robił upgrade softu w kilku modelach bo wyszło że jest luka i poprzez system Uconect w aucie można dostać się do systemów sterujących napędem, skrzynią i hamulcami. Był nawet jakiś filmik pokazujący jak goście przejęli kontrolę nad takim autem (stojąc obok sterowali nim poprzez komputer). Tak więc do takiej konsoli także można się dostać. Pytanie tylko po co ;)
 
Z tego co tu czytam cieszę się że gram najczęściej na konsolach o wiele spokojniejsza głowa :)
No chyba że do nich też się można w jakiś podobny sposób dorwać ?

Można, niemniej różnica polega na tym, że z konsoli nie korzystasz robiąc zakupy online, robiąc przelewy bankowe, nie masz tam folderów wypchanych osobistą dokumentacją, fakturami, PITami etc. itd. Faktycznie w tego typu sytuacjach konsole dają więcej bezpieczeństwa.
 
No chyba że do nich też się można w jakiś podobny sposób dorwać ?
Dorwanie się nie mając fizycznego dostępu do niej jest tak trudne, że praktycznie infekcje nabyte przez sieć na konsolach nie istnieją. Konsola ma "zamknięty" system dużo mniej podatny na ataki, przez co są kompletne nieopłacalne z perspektywy hakera.
 
Może w starszym typie.
PS4 ma sklep gier chociażby.. Przeglądarki itd no i portfel
Tak zgadza i karty płatnicze można przypisywać do konta PSN dla leniwych jest nawet opcja automatycznego przedłużania subskrypcji ps plus. Jestem jednak ciekaw czy istnieje jakiś sposób na kradzież danych oprócz poznania hasła w ten czy inny sposób, włamanie w tym przypadku do sieci PSN. Konsole może poza Xklockiem posiadają jednak inne systemy operacyjne i są one raczej "zamknięte". Przeglądarka co prawda jest ale nie wiem czy nie okrojona z funkcji. Nie wiem nawet czy można przez nią pobrać jakikolwiek plik z sieci. Korzystanie z niej na konsoli nie jest najwygodniejsze to też używałem jej dosłownie kilka razy na przestrzeni lat i nie sprawdzałem czy można. Nie ukrywam że w tej kwestii jestem raczej "zielony".
 
Ciekawa Sytuacja ale tutaj ewidentnie osoba odpowiedzialna za wydanie tych pieniędzy musiała posiadać wszystkie informacje potrzebne do logowania. Dodatkowo musiała mieć konsolę ps4 bo inaczej nie da rady zmienić statusu konta z "podstawowego" na "boczne". Dodam że każda konsola ps4 może mieć jedno konto główne i klika kont podpiętych do tego głównego. Przydatna funkcja gdy mamy kilka konsol ponieważ wszystkie produkty zakupione na tym głównym są dzielone z bocznymi łącznie z ps plusem. Jest to dość popularne rozwiązanie wśród posiadaczy PS dodatkowo w pełni akceptowalne przez Sony tzn bana na konto za to nie wyłapiesz jeśli wszystko jest jak trzeba. Nie wiem czy funkcja jest nadal dostępna na ps5 straty na samym ps plusie podobno były spore. Tak więc coś mi tu śmierdzi w tej sprawie i wydaje mi się że osoba pokrzywdzona nie była bez winny lub była bardzo ale to bardzo nie ostrożna. Dodam tylko że jest także podwójna weryfikacja poprzez kod wysyłany sms-owo. Niestety nie pamiętam czy obowiązkowa czy też do aktywacji dla chętnych. Sony traktuje te konta jako własność jednej osoby z tego co wiem(mogę się mylić) więc prawdopodobnie stąd problemy z odzyskaniem funduszy. Dla zobrazowania:
ps4.jpg

Post automatically merged:

@Lexor Tego typu włamy na konta to kwestia poznania hasła poprzez wyciek z PSN bądź pishing/kradzież danych z Pc ofiary, która logowala się na komputerze. Do konsoli tak łatwo się nie dostaniesz.

@piotr4440 Tutaj masz opisane zagrożenia na jakie powinien być uczulony "konsolowiec". https://www.ppe.pl/news/117756/uwaga-nowy-sposob-oszustw-na-psn.html
O tym akurat wiedziałem. Sam nawet swego czasu taką wiadomość dostałem ale dobrze o tym pisać może ktoś inny dowie się czegoś nowego.
 
Last edited:
Albo CD Projekt zabezpieczenia teleinformatyczne robi tak jak optymalizacje i wielowątkowość w Cyberpunk 2077 (czyli konfiguracje sieci i zabezpieczeń pisane na kartce przez 12-letnie dzieci i przepisywane do komputera) albo jakiś sfrustrowany pracownik zrobił backdoora (pewnie firma szła po taniości tak jak każda polska firma i nie zabezpieczyli się przed atakami offline).

Nie wiadomo jakim trzeba być dziwnym człowiekiem aby serwery i urządzenia na których były kody źródłowe były widoczne z internetu a nie były w odizolowanym intranecie z NATem - powiem tak - gratuluję "specjalistą" IT w CD Project i współczuję założycielowi że ma takich nieudolnych pracowników.

Mam nadzieję że powstaniecie po tym wszystkim i ta sytuacja wam da jakąś lekcje na przyszłość.
 
Last edited by a moderator:
@kat_grbska_01 nie takie firmy i instytucje padały łupem hakerów. I skąd wiesz jak wygląda cała infrastruktura sieciowa CDPR?? Oprócz tego nie wiem jak to sobie wyobrażasz, ale CDPR to nie tylko jeden budynek (gdzie wszystko mogłoby być szczelnie zamknięte) ale wiele lokalizacji w kilku miastach (ja nawet nie wiem dokładnie ile, ale wiem o trzech siedzibach w PL). Tak więc to wyjście na "świat" musi być. I na pewno izolują sieć wewnętrzną od zewnętrznej, stosują zapory, NATy, VPNy i inne narzędzia i rozwiązania. Ale zarówna ta jak i każda inna infrastruktura sieciowa zawsze będzie miała jakiś słaby punkt. Czy to w postaci luki w zabezpieczeniach czy w postaci jednego nieuważnego użytkownika.

Dlatego zastanów się następnym razem czy faktycznie musisz pisać takiego posta w którym w tak ironiczny sposób obrażasz nieznanych sobie ludzi. No chyba że masz faktycznie realną wiedzę jak ta sieć CDPR wygląda, jakie ma zabezpieczenia i kto nad tym czuwa. To wtedy przepraszam bardzo. Ale nie sądzę aby tak było. Niestety w internecie wszyscy są ekspertami od wszystkiego i znają się na wszystkim najlepiej. A jak przychodzi w rzeczywistości co do czego to nie mają zielonego pojęcia co i jak robić.
 
Last edited:
gratuluję "specjalistą" IT
Mój monitor dostaje martwych pikseli jak musi wyświetlać takie błędy.

Mianownik (kto? co?) - specjaliści
Dopełniacz (kogo? czego?) - specjalistów
Celownik (komu? czemu?) - specjalistom
Biernik (kogo? co?) - specjalistów
Narzędnik (z kim? z czym?) - ze specjalistami
Miejscownik (o kim? o czym?) - o specjalistach
Wołacz (o!) - specjaliści!

Jak na razie specjalistą to jesteś Ty od stawiania zarzutów zgodnych z własnymi, acz błędnymi wyobrażeniami o zabezpieczeniach sieci komputerowych w firmach z branży IT.
 
Mój monitor dostaje martwych pikseli jak musi wyświetlać takie błędy.
Też na to zwróciłem uwagę, ale o ile zwykle jestem purystą językowym to tego za błąd nie uznałem. Dlaczego? Bo czasem w tzw. "ulicznej nowomowie" widuje się nieprawidłowe końcówki celem dalszego poniżenia, w tym przypadku, wykonywanej funkcji. Tu mamy jeszcze cudzysłów. Nie jest to gramatyczne ale też nie ma być takie. Specjalnie.

No chyba, że przeceniłem owego użytkownika.
 
@Lexor - to jest forma niepoprawna, niezależnie od tego, czy jest ujęta w cudzysłów, czy też nie. W tym przypadku cudzysłów użyty jest dlatego, że tak naprawdę autor nie uważa ich za specjalistów i miała to być ironia.
W dzisiejszych czasach więcej jest chętnych do zaistnienia w Internecie, niż takich, którzy są do tego merytorycznie przygotowani. Ale dość już o tym, bo to temat wątku jest inny.
 
Top Bottom