Wiedźmin 3: dodatki, rozszerzenia, DLC

+
Wiedźmin 3: dodatki, rozszerzenia, DLC

W ostatnim czasie pojawia się dużo wiadomości o płatnych (jedni piszą) DLC (inni) pełnoprawnych rozszerzeniach.

Co o tym sądzicie ??

Czy CDPR zmienił swoją politykę która zakładała darmowe DLC

Czy zagraniem fair jest przedstawienie tych płatnych DLC lub też pełnoprawnych rozszerzeń w formie niespodzianki bez żadnych oficjalnych wyjaśnień, jak mamy to odbierać skoro obiecywano nam konsumentom zawsze darmowe DLC a tymczasem nikt oficjalnie się nie wypowiedział co to tak na prawdę do końca jest ?

Czy te "dodatki" to tak naprawdę zagranie marketingowe które ma za zadanie zrekompensować stratę spowodowaną przesunięciem premiery ??

A może jest to ukłon w stronę konsumenta i chęć przedłużenia żywotności gry po ukończeniu jej ??

Czekam na wasze zdanie.
 
O ile się nie mylę, to darmowe miały być tylko mniejsze DLC - jakieś dodatki typu fryzjer, stroje, itp. Nikt nigdy nie mówił, że duże rozszerzenia z własną fabułą będą darmowe. Przecież nikt normalny nie będzie dawał za free dużych rozszerzeń, których koszt produkcji jest znaczny.
 
Jeżeli ktokolwiek uważa, że co najmniej 30 godzin nowej rozgrywki, w tym 20 godzin w CAŁKOWICIE NOWEJ LOKACJI, powinno być darmowe, to jest niepoważny. Ja bardzo się cieszę, że po przejściu podstawki będę mógł mieć możliwość poznać nowe postaci i pozwiedzać Toussaint. I nie jestem psychofanem, potrafię po prostu docenić robotę wykonaną przez studio :)
 
Last edited:
Nie wiem czy śledziłeś poprzednie wywiady i informacje płynące ze studia. Ich zdanie zawsze brzmiało mniej więcej tak: "Nie wykluczamy wydania płatnych dodatków, ale tylko wtedy, kiedy dodadzą one kilkanaście, kilkadziesiąt godzin rozgrywki" Nie rozumiem o co teraz kruszy się kopie. Ja wręcz liczę na więcej takich dodatków. 30 godzin rozgrywki to mniej więcej tyle co w Wiedźminie 2. Niedorzecznym jest oczekiwać, że dostanę taki produkt (bo nawet ciężko to rozszerzeniem nazwać) za darmo.
 
"DLC" to płatne w takiej postaci jaką REDzi proponują nie jest nawet złe, moim zdaniem gdyby cena jak na polskie realia była odpowiednia to i nie byłoby takiego narzekania na to. A że cena jest nieadekwatna obecnie to jest jak jest. Szczerze bardziej by mi odpowiadało coś w stylu "Gothic-Noc Kruka" niż cyfrowe DLC. Wiadomo REDzi nie robią tego za darmo ale obecnie za tą cenę 100zł nie opłaca się, możemy kupić w tej samej pełnoprawną grę typu AC, BF wydawanie pieniędzy rzędu 100 zł na DLC jest po prostu głupie. Kupie DLC jak wyjdzie ale wpierw poczekam, na jakieś obniżki cen bo obecna nie jest zachęcająca.
 
Te 16 darmowych dodatków to pierdoły same, nic dziwnego zatem, że darmowe.

A te dwa dodatki nowo zapowiedziane, to już trzeba raczej traktować jako duże oficjalne rozszerzenia do gry, coś jak Noc Kruka dla Gothica 2, czy też dodatki do GTA IV - 'Pieśń Homosa Tony'ego' czy 'Zapomniani i Sponiewierani'.
Czyli akurat kasa za to słusznie się należy.

Swoja drogą Noc Kruka to najlepszy dodatek jaki kiedykolwiek powstał. Bekłem.

A Redziochy też spoko swoją drogą. Wyodrębnili z gry te pierdółki które znajdą się w tych 16-tu DLCkach, a potem ogłosili światu, że każdy dostanie to za darmo!
A wszyscy: Och mój borze, Redzi tacy hojni i wspaniali, best studio efer! Hue hue hue. A potem: Rany Julek, gdzie są chusteczki!?!?!? Muszę zasłonić okna, wrócę za pięć minut!

Mistszofie Marketingu, nic dodać nic ująć. Strategów mają super!
 
Last edited:

Inccub

Forum veteran
Jeżeli ktokolwiek uważa, że co najmniej 30 godzin nowej rozgrywki, w tym 20 godzin w CAŁKOWICIE NOWEJ LOKACJI, powinno być darmowe, to jest niepoważny.

Czy trzeba dodawać coś więcej? Chyba niektórzy na tyle odlecieli, iż zaczęli myśleć, że CDPR to instytucja charytatywna.
 
CD Projekt oświadczał wyraźnie: Małe DLC będą darmowe, zaś duże, płatne rozszerzenia będą płatne. Słowa nie złamali, gracze tylko sobie nadinterpretowali całą sprawę, nie pierwszy raz zresztą. Obecnie gracze to najbardziej rozwydrzona grupa konsumencka.

Czy to jest fair? A czemu nie? Duże, płatne rozszerzenia na kilkadziesiąt godzin gry nad którymi zespół obecnie pracuje, bo większość składu ma już wolnego? Czy ktokolwiek tutaj myśli, że graficy, designerzy, edytorzy, programiści i wuchta ludzi siedzi sobie i bimba, kiedy inni optymalizują kod? Że będzie im płacone za nic? No oczywiście, że nie - trzeba pracować dalej, czyli albo przesuwamy zespół do innego projektu (obecnie nieopłacalne) albo robimy dodatki do obecnie powstającej gry, na którą jest największe parcie - czyli Wiedźmin 3.

Błędem CD Projektu jest obwieszczanie tego teraz, kiedy gracze są napaleni na premierę, czekają i odliczają dni, nasłuchali się o darmowych DLC (kwestia interpretacji - patrz wyżej), uznali CDP za Mesjaszy i Dziewice Orlezjańskie, a potem nagli zobaczyli Expansion Pack, cenę i pogubili się w łączeniu faktów, wystukując na klawiaturze "WTF?".

Myślę, że CDP zdawał sobie sprawę, że takie reakcje mogą być - na szczęście ich dobra reputacja ich ocaliła i większość reakcji jest pozytywna - ale nie zmienia to faktu, że wśród części graczy zostało zasiane ziarno nieufności, a ziarna mają to do siebie, że kiełkują. Jeśli Wiedźmin 3 będzie kiepsko zoptymalizowany (czego nam nie życzę) to wykiełkuje w tempie bambusa. Posunięcie chyba podyktowane jednak głównie finansami i chęcią zarobienia na Packach - może przesunięcia premiery to spowodowały, może proces optymalizacyjny pożera więcej funduszy, niż się spodziewano, może marketing wymaga też więcej.

Tak czy owak - ból tyłka graczy nieuzasadniony.
 
Tylko teraz pytanie się takie nasuwa :

Czy oni mają już te dodatki gotowe czy dopiero zamierzają nad nimi pracować ???
 
W ostatnim czasie pojawia się dużo wiadomości o płatnych (jedni piszą) DLC (inni) pełnoprawnych rozszerzeniach.

Co o tym sądzicie ??

Czy CDPR zmienił swoją politykę która zakładała darmowe DLC

Czy zagraniem fair jest przedstawienie tych płatnych DLC lub też pełnoprawnych rozszerzeń w formie niespodzianki bez żadnych oficjalnych wyjaśnień, jak mamy to odbierać skoro obiecywano nam konsumentom zawsze darmowe DLC a tymczasem nikt oficjalnie się nie wypowiedział co to tak na prawdę do końca jest ?

Czy te "dodatki" to tak naprawdę zagranie marketingowe które ma za zadanie zrekompensować stratę spowodowaną przesunięciem premiery ??

A może jest to ukłon w stronę konsumenta i chęć przedłużenia żywotności gry po ukończeniu jej ??

Czekam na wasze zdanie.

Sprawa jest bardzo prosta i co kto myśli ... to se myśli, a fakty są takie -
We could sell extra content to gamers ‘down the road,’ but we don’t believe in that. We believe patches, fixes and additional content should be provided to gamers free of charge. Only something REALLY big, and something that will not make you feel ripped off, justifies a price tag… If we ever decide to charge you for something, we think you will appreciate what you get in return.”
http://gamerant.com/witcher-3-dlc-content-free-game-director/

Było to wielokrotnie powtarzane i o jakiejkolwiek zmianie polityki mowy być nie może. Nie sugeruj się bredzeniem jakichś matołów w sieci.
 
Znów odsyłam do zapoznania się z procesem poznawania gry - część zespołu pewnie przy nich pracuje, na pewno tutaj z pomocą przyjdą niewykorzystane w grze części, które zwyczajnie nie pasowały, nie były do użycia, nie dało się ich skompilować z resztą kodu. Nie sądzę, by była tutaj mowa o gotowych już dodatkach, zwłaszcza, że Wiedźmin ma silną potrzebę bycia grą zoptymalizowaną i dopieszczoną, ze względu na wysokie oczekiwania.

Tam też pracują ludzie inteligentni i myślący i nie popadajmy w błąd, zakładając, że w firmach i dziale PR pracują tylko Ci głupsi.
 
Tam też pracują ludzie inteligentni i myślący i nie popadajmy w błąd, zakładając, że w firmach i dziale PR pracują tylko Ci głupsi.

Ja myślę, że jednak głównie stratedzy jak Napoleon. Nie bez powodu mają jego obraz powieszony nad drzwiami wejściowymi, a nie fluorescencyjnego Jezusa który pizga po oczach w nocy.
 
Moje zdanie w tej sprawie jest dość klarowne i pozwolę uargumentować swoją opinię również porównanami do zachodnich standardów.

CDPR już w 2013 roku otwarcie w wywiadach wspominało o darmowych DLC dla każdego gracza, niezależnie od platformy, ale DLC rozumianych jako pomniejsze dodatki typu zbroja dla konia. W tym samym wywiadzie bardzo przejrzyście wypowiadali się na temat ewentualnych płatnych rozszerzeń fabularnych, których content ma być masywny i dostarczyć przeciętnemu graczowi co najmniej 20 godzin dodatkowej rozgrywki.

W dobie dzisiejszych standardów przy tworzeniu i dystrybucji gier nie rozumiem jak ktoś mógł w ogóle oczekiwać, że firma udostępni kilka miesięcy swojej pracy (Krew i Wino oraz Serce z Kamienia wymagają takiego nakładu czasu) za darmo.

Zauważyłem również, że niektórzy polscy gracze są oburzeni ceną tych dodatków. Cóż, z tym mogę się zgodzić, ale tylko w pewnym stopniu, ponieważ z pewnością cena nie jest dostosowana do polskiego rynku jak i polskich realiów (taki sam problem występuje na rynku rosyjskim, litewskim, ukraińskim itd.) . Natomiast jeżeli weźmiemy pod uwagę cene dodatków na zachodzie, których zestaw wynosi 20€ podczas gdy nowa gra kosztuje 60€ to za 1/3 ceny pełnej wersji gry otrzymujemy sporą ilość dodatkowej rozgrywki, zakładając, że przeciętny gracz zachodni spędzi w tej grze około 50-60h wykonując w większości misje główne i zupełnie pomijając pomniejsze misje poboczne (zresztą takie są obliczenia Redów).

Osobiście mi taka cena nie przeszkadza, lecz rozumiem, że dla niektórych potencjalnych klientów może być po prostu odpychająca.

Inni deweloperzy nie mają problemu za inkasowanie 15$ za 4h rozgrywki (BioWare), czy 4 mapy do multiplayera + kilka broni (Activision), a osobiście wydaje mi się, że tego typu "dodatki" są czymś nieporównywalnie mniejszym niż to co oferują twórcy Wiedźmina.

Tyle z mojej strony. Mógłbym jeszcze uzupełnić swój wywód o jeszcze kilka innych przykładów, lecz tekst byłby za długi, a przez to dla pewnej grupy osób nieprzyswajalny.
 
Last edited:
Jak mogą być gotowe, skoro pierwszy będzie dopiero za pół roku?

czyli teraz przez około pół roku będzie produkcja rozszerzenia do W3 ? a co z Cyberpunkiem ? będziemy dalej świadkami kilkukrotnych przesunięć premiery CP 2077
 
Tylko teraz pytanie się takie nasuwa :

Czy oni mają już te dodatki gotowe czy dopiero zamierzają nad nimi pracować ???

Pracowali, pracują i pracować będą. Jeden z szanownych Kolegów na forum pisał już o tym (działalność oddziału Kraków).
 
pytanie pewnie wynika z tej informacji ze steama, że ktoś sobie grał w jeden z dodatków.

A do autora wątku - proponuję się więcej na ten temat nie wypowiadać, bo się tylko skompromitujesz. Nigdy nikt z CDPR nie obiecywał że wszystkie DLC zawsze będą za darmo. Przeciwnie, już kilka lat temu mówili że za większe rozszerzenia będą kasować. I bardzo dobrze. Nie było żadnej zmiany polityki, tylko chyba coniektórzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem.

Rozczarowanie, że nie dostanie się 30 godzin gry (!) za darmo jest co najmniej śmieszne.
 
Wiadomo REDzi nie robią tego za darmo ale obecnie za tą cenę 100zł nie opłaca się, możemy kupić w tej samej pełnoprawną grę typu AC, BF wydawanie pieniędzy rzędu 100 zł na DLC jest po prostu głupie
A jaka jest długość rozgrywki w AC BF? 40 godz?
Jeśli o mnie idzie to wolałbym 30 godzin świeżego Wiedźmina, niż 40 godzin gry sprzed dwu lat, która w zasadzie jest powtórką gry sprzed 3 lat :).
 
Powstało poprostu poczucie falstartu. CDPR chciał wzorować odwoływał się na dodatków z poprzedniej epoki. Te nigdy nie były do kupienia przed premierą podstawki. Jednak nie ma się co dziwić, w czasach cyfrowej dystrybucji.
 
Last edited:
Top Bottom