Wiedźmin 3: Dyskusja na temat wymagań sprzętowych

+
Nie wiem czemu mało kto o tym wspomina, ale optymalizacja jest tragiczna - nie wiem czy to wina producenta czy nvidii (mnóstwo wpisów na forum odnośnie sterowników). Mam kartę gt 755m i GTA V (Lenovo y510p) w ustawieniach very high/high i wszystkie suwaki na max (oprócz msaa) mam średnio 45 klatek, w wiedźminie na maksymalnie NISKICH detalach około 25 klatek. Chyba coś jest nie tak... i to bardzo nie tak.

Czy coś będzie w tej kwestii poprawione? Obie gry wyglądają równie ładnie ale chyba większej mocy wymaga wygenerowanie tony ludzi, samochodów, świateł - całego Los Santos niż las i trawa...

Kończąc i podsumowująć... WTF?

EDIT:
Odnośnie wymiany na sterowniki 350.12, nic nie dało w kwestii płynności.
 
Może komuś się przyda. Eksperyment polegał na początku na uruchomieniu ustawień grafiki takich jak sugeruje nvidia - pewnie wiecie, ale przy sterownikach karty graficznej jest to nvidia experience czy jakoś tak, gdzie program sam "optymalizuje ustawienia grafiki w grze i sterowniku" (co ciekawe jest tam tez wytłumaczone za co odpowiada dane ustawienie i na obrazku pokazuje różnicę on i off). Robi sie to jednym kliknięciem, oczywiście wcześniej trzeba sprawdzić, czy program wyszukał akurat wiedźmina 3, czy trzeba mu pokazać, gdzie jest zainstalowany. Ustawiło się na High, z niektórymi ustawieniami na uber. NV Hairworks wyłączone.
Mam dość dobry procesor (i7-4770), ale kartę raczej ze średniej półki (GTX960). Wszedłem więc do ustawień sterowników nvidii i PsyhX ustawiłem na procesor. W grze zauważyłem duży wzrost płynności. Zdziwiony włączyłem wtedy ustawienia uber (domyślne, a więc z nv haiworks) i okazuje się, że wszystko działa płynnie. Wcześniej ewidentnie na takich ustawieniach czuć było spadki płynności. Dziś wieczorem mam zamiar sprawdzić to z frapsem, ale na czuja działa to rewelacyjnie. Nie wiem, czy to nie jakaś halucynacja, ale ma ktoś podobnie?
 
Last edited:
Jedna sprawa. Będąc gdziekolwiek w głuszy (nie mieście) jest od cholery roślinności do renderowania + może się domyślam ale do tego wiatru może być również używany magiczny physx dlatego karta ciągle pracuje na full. Wszyscy psioczą na optymalizację, a ja się zapytam jak to wygląda w mieście byle oczywiście za dnia bez dodatkowych świateł od ognisk?

@up

Ja na moim 960 mam wszytko na uber - hairworks ale gram w 1440x900 i gra się bardzo komfortowo. Niestety procek to tylko 4460 więc raczej ten myk z hairworks pewno się nie uda
 
Last edited:
Procek - i5 4460
GTX 660 (stery 347.25)
8gb RAM

Gram w rozdziałce 1028x1024, większość ustawień na wysokich. Bajery typu włosy wyłączone. I musze powiedzieć że jestem mile rozczarowany. Myślalem ze ledwo co na low pogram a tu bardzo fajnie chodzi na high mimo że moja karta spełnia tylko minimalne wymagania. Nie wiem ile jest fps( być może dla niektórych moze byc za malo) ale jak dla mnie wszystko jest płynne i po 5h grania nie mialem zauwazalnych spadkow.
 
Akurat roślinność, a tej w W3 pełno, wymaga bardzo dużo mocy.

Akurat w GTA też są obszary z roślinnością i tam działa jeszcze lepiej. Tym bardziej uważam, że brak nawet 25 klatek przy maksymalnie niskich ustawieniach to kpina, która po części jest zasługą Nvidii, a po części CDPR.

Podobna sytuacja miała miejsce przy nowy Dragon Age, po premierze działało fatalnie na high/very high u mnie, miesiąc temu zainstalowałem testowo i wszystko chodzi płynnie.

Teraz jedynie trzeba czekać na patch oraz nowe sterowniki.
 
Akurat w GTA też są obszary z roślinnością i tam działa jeszcze lepiej. Tym bardziej uważam, że brak nawet 25 klatek przy maksymalnie niskich ustawieniach to kpina, która po części jest zasługą Nvidii, a po części CDPR.

A może to jest kwestia tego, że low w GTA V bardziej obniża jakość niż low w W3. Nie wiem, nie grałem w GTA V. Ale przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. GTA V i W3 to trochę jednak inne gry.
 
A może to jest kwestia tego, że low w GTA V bardziej obniża jakość niż low w W3. Nie wiem, nie grałem w GTA V. Ale przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. GTA V i W3 to trochę jednak inne gry.

Zgadza się, że inne gry, ja jedynie porównuje ich jakość graficzną - dużo też je łączy stąd moje oczekiwania odnośnie płynności w W3.

Prawdę mówiąc, może jestem ślepy ale nie widzę praktycznie żadnej różnicy między ustawieniami uber i low. Nie wiem czy tylko ja. Jedyna rzecz jaka rzuca się w oczy to dystans renderowania roślinności.

Postprocesy mają z drugiej strony marginalny wpływ u mnie na wydajność wszystko high czy low to różnica 1 fps.
 
GTA V w ruchu wygląda jak rzadka kupa przy Wiedzminie. Nie wiem, jak można te dwie gry porównywać. Bardzo wiele detali, które w GTA są jedynie elementem tekstury, w Wiedzminie ma swoje odzwierciedlenie w modelach.
 
Last edited:
Jak myślicie czy na tym laptopie możliwe jest granie na średnich detalach lub wysokich bez przycinek? MSI GE70 2PE(Apache Pro)-493XPL,17,3', i7-4710HQ, 8GB, 1TB,DVD, GeForce GTX860M 2 GB, BSY . Ktoś grał na podobnej konfiguracji ?
 
ooooooooooooo Panie spadasz mi z nieba!! :D
Ja mam i5 3210m (2 cory 4 wątki) i 650m 2GB 8gb ram
gram na rozdziałce 1280/1024 fps między 20-30 wszystko na low ( w miarę się gra, wiadomo że nie full płynnie ale da się przywyczaić)
Zastanawiam się czy nie wymienić procka na i7 3610qm dlatego chciałbym się dowiedzieć ile będziesz miał FPS w takiej samej konfiguracji :)

Nie sprawdzalem konkretnie FPS ale moge napisac jedno, gra jest niegrywalna nawet na minimalnych detalach co chwile odczuwalne sa spowolnienia a i plynnosci brak. GTA V chodzi w Full HD z texturami na very high i wylaczaconymi wszystkimi innymi opcjami. Wiesiek mysle ze dziala w okolo 15-20 klatek w najnizszej rozdzielczosci i opcjach graficznych i jak dla mnie jest to wina wylacznie karty graficznej i zapewne tym ze CDP nie wspiera mobilnych kart graficznych ;/ a szkoda bo nie kazdy zwraca uwage na grafike.
 
Między i5 a i7 na laptopach jest szalona różnica , ale parę opinii czytałem , że na low da się dobrze grać nawet na i5 a ciekawe jak gra właśnie chodzi na i7 i 860m gtx i 8 GB ramu . Przy 650 m a 850m też jest szalona różnica w wydajności :))
 
Nie sprawdzalem konkretnie FPS ale moge napisac jedno, gra jest niegrywalna nawet na minimalnych detalach co chwile odczuwalne sa spowolnienia a i plynnosci brak. GTA V chodzi w Full HD z texturami na very high i wylaczaconymi wszystkimi innymi opcjami. Wiesiek mysle ze dziala w okolo 15-20 klatek w najnizszej rozdzielczosci i opcjach graficznych i jak dla mnie jest to wina wylacznie karty graficznej i zapewne tym ze CDP nie wspiera mobilnych kart graficznych ;/ a szkoda bo nie kazdy zwraca uwage na grafike.

Hmm, fakt że ja trochę podkręciłem sobie zegary na grafie :) GPU na 1000 i RAM na 2500 za pomocą Invidia Inspector :) wzrost temperatury o 3 stopnie a gra się trochę lepiej :) na tyle, że byłem w stanie się przyzwyczaić do takiej a nie innej 'płynności'
 
Hej!
W Wiedźmina 3 gram w 1920x1080 - natywnej rozdziałce monitora.
Gra się świetnie i FPSy też mnie uszczęśliwiają, ale postanowiłem sprawdzić jak będzie ze zmniejszoną rozdzielczością.
Po zmianie na 1600x900, obraz się rozmazuje. Kontury stają się rozmyte i całość wygląda tragicznie.
Wina mojego monitora czy raczej kiepskiego skalowania?
 
Wczoraj podkrecilem identycznie do testu i niestety na wiele sie to nie zdalo, przyznac trzeba ze gra nawet z ustawieniem wszystkiego na minimum w rodzielczosci full hd wyglada bardzo ladnie, szkoda tylko ze plynnosci brak ;/ Brak wsparcia dla kart mobilnych oznacza dla CDP mniej $$ bo i mniej osob kupi wieska ze wzgledu na to ze jest nie grywalny a szkoda bo mogly na minimum wygladac jak chociazby czesc 2, sporo ludzi gra dla fabuly a nie dla grafiki zreszta mozna znalezc juz mody poprawiajace wyglad gry (kolorystycznie)

https://www.youtube.com/watch?v=t2WoRfULG1Y&hd=1
 
Wiecie coś może na temat sterowników od AMD? Na początku tygodnia na twiterze zapewnili, że nad takowymi pracują, ale przed chwilą zajrzałem na ich fb a tam od wtorku jest info które w skrócie mówi, że: Radeony działają dobrze. Sterowniki nie są potrzebne. Jak będą potrzebne to je wam damy. No i trochę mi szczena opadła....

---------- Zaktualizowano 12:41 ----------

Gruchi, ja gram na lapku. Moja karta jest zdecydowanie słabsza od minimalnej sugerowanej (mam radeona hd 7670m). Wszystkie ustawienia na minimum, tylko tekstury i cos tam jeszcze na mid. Gra ma pewnie ok 8-9fps, więc jak ktoś jest nawykły do 60fps to by go pewnie krew zalewała, ale ktoś kto nigdy nie miał dobrego sprzętu, naprawdę, może czerpać radość z gry, bo po chwili orientujesz się, że nie przeszkadza Ci to, że postać nie porusza się idealnie płynnie, albo drzewa nie są tak łądne jak mogłyby być, bo wciągasz się w fabułę i klimat świata :)
 
Wczoraj podkrecilem identycznie do testu i niestety na wiele sie to nie zdalo, przyznac trzeba ze gra nawet z ustawieniem wszystkiego na minimum w rodzielczosci full hd wyglada bardzo ladnie, szkoda tylko ze plynnosci brak ;/ Brak wsparcia dla kart mobilnych oznacza dla CDP mniej $$ bo i mniej osob kupi wieska ze wzgledu na to ze jest nie grywalny a szkoda bo mogly na minimum wygladac jak chociazby czesc 2, sporo ludzi gra dla fabuly a nie dla grafiki zreszta mozna znalezc juz mody poprawiajace wyglad gry (kolorystycznie)

https://www.youtube.com/watch?v=t2WoRfULG1Y&hd=1

a próbowałeś może ustawić physX na procka zamiast kartę?
 
Gra ma pewnie ok 8-9fps, więc jak ktoś jest nawykły do 60fps to by go pewnie krew zalewała, ale ktoś kto nigdy nie miał dobrego sprzętu, naprawdę, może czerpać radość z gry,

8-9fps i radość z gry? Ja jestem tolerancyjny i rozumiem radość z gry przy 15-20fps, ale 8-9? To już utrudnia grę :)
 
Top Bottom