Wiedźmin 3: Dyskusja na temat wymagań sprzętowych

+
Kod gry & Renderowanie sceny

Chcę poruszyć temat dotyczący technikalii.
Dokładnie chodzi mi o coś co z mojego punktu widzenia jest totalnym nonsensem, marnowaniem energii i mocy przerobowej GPU.

Ową przypadłością jest to, że po wejściu do budynku scena na zewnątrz nadal jest renderowana. Przykładowo, miejsce An Skellig i zadanie pt. "Wieża Znikąd".
Po wejściu do tej wieży scena wewnątrz nadal renderowana jest wraz z tym co na zewnątrz, a więc ulewny deszcz i burza. Użycie GPU nadal maksymalne, tak jak na zewnątrz. W małym pomieszczeniu i niewielką ilością obiektów. Tak samo jak podczas czytania czegoś z tablic ogłoszeniowych. Po zbliżeniu tablicy GPU nadal jest "zarzynane" na maksa...

Zakładam, że jest tak notorycznie w każdej tego typu sytuacji. Po wchodzeniu do pomieszczeń, jaskiń, gdzie nie ma tej potrzeby renderowania tego co było zanim weszliśmy do budynku, aby nie zarzynać niepotrzebnie GPU - tak być nie powinno. Coś jak ze zmianą przełożeń skrzyni biegów w samochodzie i obrotami silnika.

Wg. mnie jest to poroniona koncepcja.
 
Witam,
Planuje zakup laptopa i mam problem z wyborem. Sprawa wygląda tak, że model który mi się podoba ma nieco gorszą grafikę - gtx 950m 4gb.. Drugi model dysponuje gtx 960m, czyli wedle testów karta lepsza. Ale czy znacząco? Czy 950m pozwoli mi na granie w full hd na ustawieniach medium? Widziałem kilka testów, gdzie przy medium w hd gra działa na poziomie ~40 klatek. Jednakże gtx 960m w full hd na high osiąga wyniki blisko 30 klatek. No i tutaj widnieje mój problem.. Nie planuje zakupu na kilka lat, celuje pod końcówkę 2017.. Czyli bym mógł do tego czasu odpalić każdą gierkę, chociażby na low. I nie wiem.

_
-Obydwie karty 4gb pamieci
-Procek w lapkach niemalże identyczny
-Reszta podzespołów też, tyle że model z gtx 960m ma jeszcze możliwość rozbudowania ramu.. To chyba też na plus.
 
Last edited:
Karta grafiki o podobnych parametrach do karty GTX 960M, ale o niższych zegarach i występująca w wersjach z pamięcią VRAM DDR3 i GDDR5 (w GTX-ie 960M jest to tylko GDDR5).

Czyli biorąc wersje z 950m masz spore szanse na trafienie na wolne pamięci ddr3 które będą spowalniać całą grafike (kości ddr wymagają cały czas odświeżania zawartości, przez co tracisz wydajność, gdrr tego nie wymaga.)
Czyli trafiając na pamięci drr3 będą ci siętekstury długo doczytywać no i wydajność będzie mniejsza albo fartem trafisz na gddr5 czyli na jedno Cię wyjdzie.
Moim zdaniem jeżeli różnica w cenie nie jest duża między 950m a 960m brał bym tę drugą.
 
Aż żal tego SLI z 980 do tak marnego cpu. Wymień na jakąkolwiek i5/i7 najnowszej generacji chociaż.
Wydajność tego cpu po OC na 4,7GHz z pojedynczą kartą plasuje się pomiędzy i3-i5 stock.
A co dopiero jak masz SLI z 980. Karty się zapewne nudzą,

No to wymienilem na Asus Rampage V Extreme i i7 5930k
 
Szanowni Państwo. Nie ukrywam że z każdą cześcią Wiedźmina, modernizuję swój sprzęt i tak też było z Wiedźminem 3. Najpierw zakupiłem grę, a później zacząłem składać nowy sprzęt. Budżetu nie miałem nieograniczonego, więc wyszło jak wyszło. Szukam jednak pomocy, na czym można uciąć, aby gra wciąż wyglądała naprawdę rewelacyjnie, ale żeby można było nadgonić kilka FPS'ów, bo niestety typowa gra u mnie to 25-35 FPS a czasami niestety spada do 18FPS.
Sprzęt: Intel i5-4690K (3.5GHz> Turbo 3.7GHz), RAM 16GB DDR3 1866MHz CL10 (wychodzi delikatnie lepiej niż 2400MHz CL11), GeForce GTX960 2GB, Dysk: Crucial MX200 SSD. To wszystko na Windowsie 7 64 bit. Dodatkowo 2x SATA dysk w RAID 0 na dane (z SSD chodzi tylko system).
Na razie ustawiłem wszystko na Ultra, oczywiście - nie da się tak grać. Próbowałem z włosami i wodą, bo chyba najmniej by mi na tym zależało, ale niestety efekty są zbyt słabe aby na tym robić "obniżkę". Podejrzewam, że największą kwestią będzie AA lub ogólnie tekstury, ale nie wiem na czym można przyoszczędzić. Ma ktoś jakąś uniwersalną poradę ale bez "popróbuj to sam zobaczysz" ? Nie ukrywam, że przy obecnym chłodzeniu mogę spokojnie kręcić sprzęt na lepsze cyfry, ale jeszcze nie wiem jak się za to zabrać (obecnie temp nawet w stresie nie dochodzi do wartości na które nawet można zwracać uwagę)
 
Szanowni Państwo. Nie ukrywam że z każdą cześcią Wiedźmina, modernizuję swój sprzęt i tak też było z Wiedźminem 3. Najpierw zakupiłem grę, a później zacząłem składać nowy sprzęt. Budżetu nie miałem nieograniczonego, więc wyszło jak wyszło. Szukam jednak pomocy, na czym można uciąć, aby gra wciąż wyglądała naprawdę rewelacyjnie, ale żeby można było nadgonić kilka FPS'ów, bo niestety typowa gra u mnie to 25-35 FPS a czasami niestety spada do 18FPS.
Sprzęt: Intel i5-4690K (3.5GHz> Turbo 3.7GHz), RAM 16GB DDR3 1866MHz CL10 (wychodzi delikatnie lepiej niż 2400MHz CL11), GeForce GTX960 2GB, Dysk: Crucial MX200 SSD. To wszystko na Windowsie 7 64 bit. Dodatkowo 2x SATA dysk w RAID 0 na dane (z SSD chodzi tylko system).
Na razie ustawiłem wszystko na Ultra, oczywiście - nie da się tak grać. Próbowałem z włosami i wodą, bo chyba najmniej by mi na tym zależało, ale niestety efekty są zbyt słabe aby na tym robić "obniżkę". Podejrzewam, że największą kwestią będzie AA lub ogólnie tekstury, ale nie wiem na czym można przyoszczędzić. Ma ktoś jakąś uniwersalną poradę ale bez "popróbuj to sam zobaczysz" ? Nie ukrywam, że przy obecnym chłodzeniu mogę spokojnie kręcić sprzęt na lepsze cyfry, ale jeszcze nie wiem jak się za to zabrać (obecnie temp nawet w stresie nie dochodzi do wartości na które nawet można zwracać uwagę)

Obniżenie tekstur nic ci nie da, podobnie z AA, zysk marginalny.
Jedyne opcje klóre dadzą ci znaczny wzrost klatek to zmniejszenie zasięgu rysowania roslinności z Ultra do High (tu znaczny zysk!)
Zmniejszenie gęstości roślinności z ultra do high tu podobny wzrost klatek

Te 2 opcje pownny już dać ci stałe 30fps tak myslę nawet w najcięższych warunkach, jeśli nie zwsze pozostaje jeszcze 3 opcja która daje realny odczuwalny wzorst klatek i oprawa nie cierpi przy tym drastycznie, to cienie zmniejszenie do high też dużo klatek da.

No i oczywiście hairworks który w pierwszej koleności bym wyłaczył, chyba ze ci się poodoba to wtedy daj na wysoki a zmniejsz AA jego do minimum, czyli x2
 
Last edited:
Obniżenie tekstur nic ci nie da, podobnie z AA, zysk marginalny.
Jedyne opcje klóre dadzą ci znaczny wzrost klatek to zmniejszenie zasięgu rysowania roslinności z Ultra do High (tu znaczny zysk!)
Zmniejszenie gęstości roślinności z ultra do high tu podobny wzrost klatek

Te 2 opcje pownny już dać ci stałe 30fps tak myslę nawet w najcięższych warunkach, jeśli nie zwsze pozostaje jeszcze 3 opcja która daje realny odczuwalny wzorst klatek i oprawa nie cierpi przy tym drastycznie, to cienie zmniejszenie do high też dużo klatek da.

No i oczywiście hairworks który w pierwszej koleności bym wyłaczył, chyba ze ci się poodoba to wtedy daj na wysoki a zmniejsz AA jego do minimum, czyli x2

Bardzo serdecznie dziękuję. Mam nadzieję, że nie będę musiał dzisiaj robić nadgodzin więc pewnie zajrzę. Przyznam się, że metodą prób i błędów udało mi się zyskać jakieś 35-40FPS ale widać różnicę w grafice. Co zmieniłem - z pamięci nie jestem w stanie podać, ale dzięki Twoim podpowiedziom zajrzę do ustawień i mam nadzieję, że to będzie strzał w dziesiątkę. Pozdrawiam - wiszę piwko pewnie :)

edit/update:
Może się to wydawać dziwne ale właśnie te zalecane ustawienia (podane wyżej) właśnie mi pomogły. A dlaczego dziwne? Bo ustawiłem je sam przed napisaniem pierwszego posta i zapomniałem sprawdzić. Czyli jednak metodą prób i błędów jakoś udało mi się uzyskać podobny wynik. Tak czy inaczej - serdecznie dziękuję za pomoc i pozdrawiam
 
Last edited:
Wam też Wiedźmin mocno "rozgrzewa" kartę graficzną?W przypadku innych gier mój 380x osiąga maksymalnie 72 C,w przypadku wiedźmina trzyma 85 C.To jeszcze bezpieczna temperatura czy trzeba coś zmienić?
 
Wam też Wiedźmin mocno "rozgrzewa" kartę graficzną?W przypadku innych gier mój 380x osiąga maksymalnie 72 C,w przypadku wiedźmina trzyma 85 C.To jeszcze bezpieczna temperatura czy trzeba coś zmienić?

Jakby karta osiągała 90-95 C to już bym się martwił.Możesz przetestować kartę jakimś benchmarkiem np. Heaven albo Valley Benchmark i zobaczyć czy nie pojawiają się jakieś artefakty no i jakie temperatury osiąga.Możesz też przeczyścić sobie komputer.Ja na swoim MSI 970 max temperaturę jaką osiągnęła to 72 C i to po podkręceniu.
 
Witam, nabyłem laptopa z gtx 960m 4gb dr5/ 8gb ramu dr4/ procek 4x 2,3ghz + możliwość podkręcenia do 3,2.. co mnie akurat nie interesuje.

Przechodząc do sedna. Zależy mi na ustawieniach wysokich. Znaczy od strony "wideo". I nie wiem właśnie czy zejście w podprocesach, na których swoją drogą się nie znam.. Bom nowy pc-towiec. Pozwoli mi na utrzymanie 30 klatek? Teoretycznie zjechałbym też z tym hairworks od nvidii czy jak to się zwie, bo to podobno ładnie zżera. Tutaj ewentualnie zszedłbym nawet do low, bo zbytnio mi nie zależy. I jeżeli zejście z podprocesami na medium + tym bajerem nvidii na low wygeneruje powiedzmy... Płynność na poziomie 35 klatek to czy ew. Ustawienie rysowania/częstotliwości roślin(?) na ultra. Będzie możliwe by nie zjechać znacząco poniżej tych 30 klatek? Ewentualnie która opcja mniej zżera.. Czy jeżeli przejście tych dwóch jednak nie będzie możliwe, bo są zbytnim obciążeniem.. To wtedy ewentualnie z czym mogę przeskoczyć na ultra? Z czym warto? Pytam bo w zasadzie zielonego pojęcia nie mam.. Jak chodzi o te sprawy czysto techniczne. Ogrywałem dotychczas, znaczy kiedyś.. Na kompie gry bardzo stare - Jak Gothic czy Stalker. Teraz przeważnie nowe tytuły zżerały konsole. WIedźmina chociażby ograłem na PS4.. No i teraz mam zamiar wymaksować produkt Redów wykorzystując nadchodzący dodatek.. Tyle że.. na laptopie.
__
Oprawa tylko w full hd. Niższe rozdziałki mnie nie interesują.. Zależy mi na "kinowym" doznaniu :D Bom w końcu ten.. Konsolowiec. Hehe
 
Witam, nabyłem laptopa z gtx 960m 4gb dr5/ 8gb ramu dr4/ procek 4x 2,3ghz + możliwość podkręcenia do 3,2.. co mnie akurat nie interesuje. Oprawa tylko w full hd. Niższe rozdziałki mnie nie interesują.. Zależy mi na "kinowym" doznaniu :D Bom w końcu ten.. Konsolowiec. Hehe

Generalnie zapomnij o wysokich ustawieniach. Ta karta jest po prostu za słaba. Nawet na stacjonarnej 960 GTX osiągnięcie wysokich ustawień jest praktycznie niemożliwe. Moim zdaniem powinieneś się cieszyć jeśli na niskich ustawieniach gra będzie działać płynnie.
 
Generalnie zapomnij o wysokich ustawieniach. Ta karta jest po prostu za słaba. Nawet na stacjonarnej 960 GTX osiągnięcie wysokich ustawień jest praktycznie niemożliwe. Moim zdaniem powinieneś się cieszyć jeśli na niskich ustawieniach gra będzie działać płynnie.

Sorry Yakin ale bredzisz.. i to mocno tyle powiem, Za takiego posta dostał byś po głowie (czyli minusa kiedyś)

a 960 stacjonarna poradzi sobie z wysokimi detalami, chyba że masz procka jakiegoś pentiuma dwurdzeniowego, ale z I5 spokojnie da radę stacjonarna 960


To dużo wyjaśnia, dla mnie Hairworks to bajer poza ustwianieami, więc detale high bez Hairworks powiny dać radę a jeśli dalej nie będzie zadowalających fps to zejdzie się do 900p i będzie gitara

@PanLateret Materiał na YT pokrywa się z wynikami które podałeś.
 
Last edited:
Wersja gry na tym filmiku jest chyba z patchem 1.02 bo nie ma zaawansowanych ustawień hairworks więc po patchach może chdzić jeszcze płynniej;D
 
Mam pytanie odnośnie wydajności. Podstawowa wersja gry + Serce z kamienia chodziła mi na 20-30fps (średnie ustawienia). Czy w nowym dodatku mam się spodziewać spadku fpsów? Przeczytałem informacje, że mapa w nowym dodatku ma się doczekać zmiany modeli, itp. (Nie pamiętam źródła informacji).
Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o ten temat.
 
Mapa ma się składać z wielu nowych elementów,budynków, itd.. ale wymagania nie powinny być wzniesione w górę jako że jest to teren odosobniony od reszty wiedźmina 3, ale podejrzewam że przy walkach z bossami fpsy mogą spaść, widziałem kawałek walki z jednym przeciwnikiem i dużo tam się działo, efekty cząsteczkowe, itd. Ale myślę ze przy zwykłej eksploracji nie powinno być problemów. Mała sugestia jeśli gra chodzi ci w przedziale 20-30 fps, radzę zmniejszyć część ustawień na niskie albo całkowicie wyłączyć, warto obejść się smakiem z niektórymi bajerami, ale zachować w miarę płynne 30 fps.
 
Przesacowane wymagania minimalne :D

Oto mój komputer:
Intel Core 2 Duo E6600 (Dwurdzeniowy!)
4 GB Ram
Karta graficzna Radeon HD 6570

Jak widać powyżej mój sprzęt nie nadaje się by grać w Wiedźmina, jeśli wierzyć temu co na pudełku i Pomocy Technicznej z którą to jakiś czas temu się kontaktowałem. Jednak mimo to postanowiłem zakupić Wiedźmina, uznając, że będę miał motywację do zmiany kompa i... Po instalacji odpaliłem grę.
Moje zaskoczenie?
Gra domyślnie ustawia wszystko na średni! I działa bez wielkich przycięć! Wiadomo - do komfortu "trochę" brakuje, ale majstrując w opcjach można wyciągnąć przyjemne 30 klatek, gra bardzo pięknie wygląda i działa bez zarzutu!
Dlaczego to piszę?
Gdybym wiedział od razu to bym już rok temu kupił Wiedźmina, a tak kupiłem go wczoraj :D

No i jak się domyślam twórcy czytają forum. Chciałem serdecznie podziękować i pozdrowić zespół deweloperów za to, że silnik jest tak wyrzeźbiony, że działa na komputerach "drzewnianych" i to sprzed 10 lat! No bo serio, to jest sztuka stworzyć taką grę w taki sposób, by wyglądała kosmicznie na nowych komputerach równocześnie mogąc być w stanie grać na takim sprzecie jak mój! Wyrazy szacunku i uznania :)
 
Top Bottom