Wiedźmin 3: Dyskusja na temat wymagań sprzętowych

+
Pamiętam oba i się nie zgadzam. W oba Wiedźminy grałem na kartach ze współczesnego im mid-range'u (odpowiednio 8600 GTS i gtx 460). Oba działały akceptowalnie (powyżej 30 fps.) - pierwszy na absolutnym maksie, drugi na maksie bez uber. E: W 1080p, zapomniałem.

2 tygodnie temu skończyłem W2 i zgadzam się przy całej mojej miłości do wieśka z IwaN'em. Na gtx 560 w 1080p na powiedzmy tak średnich(zmniejszanie tekstur na małe,ssao i wszystkie głebie i boomy wyłączane, zasięg renderowania bliski) miałem 30 fps w lesie flotsam i 40-60 fps w reszcie miejsc chociaż dalej zostały magiczne okolice krypty w Vergen gdzie nad rzeką w czasie walki są ścinki do 20 fps. Również targ w W1 w Wyzimie w czasie deszczu też muszę potwierdzić spadki do 25fps(przechodziłem też w te wakacje).

Nie zgodzę się nigdy ze stwierdzeniem, że wieśki mają dobrą optymalizacje przez sytuację, która spotkała mnie w czasie premiery W2. Minimalne wymagania oficjalne to gf 8800,2gb ramu i core 2 duo. Ja w tamtym czasie miałem gf 9800 i core 2 due e8000 coś chyba 8400 i 4 gb ramu odpaliłem W2 na minimalnych w fullhd w obozie foltesta stałe 25 fps więc tragedia, ale myślę sobie no trudno zjadę na niższą rozdzielczość. Po pół godziny sprawdzania okazało się, że w fullhd miałem najwięcej klatek w zwykłem hd miałem ok 20 fps w obozie więc od tamtej pory nie dam się przekonać, że W2 miał nawet przyzwoitą optymalizacje, bo jednak brak różnicy fps między rozdzielczościami to już jest ewidentna tragedia. Nie wspominam o tym jeszcze, że na obecnym kompie z wyłączonym uber mam ziarnisty obraz w 1 akcie na który pomaga tylko uber.

Wtedy musiałem wymieć kompa na obecny i obawiam się, że do W3 minimalnych też będę musiał wymienić przynajmniej kartę.
 
Last edited:

Guest 2686910

Guest
@anorax_7 Ciekawe. Jak już napisałem, na gtx 460 ze wszystkim minus uber gra hulała i wycinała hołubce działała całkiem nieźle. Na komputerze znajomego (antyczny, gf 9600, jakiś wczesny Core2Quad, 4 gb RAMek) na średnich gra trzyma 30 fps. A u drugiego (gf 570, i5) da się nawet włączyć ubersampling, tyle, że w 720p. Nikt z ludzi znanych mi osobiście nie narzekał, trzeba było po prostu ściąć detale dostosowując do sprzętu. Także sytuacja o której mówisz jest mi obca. Jaki masz procesor, tak z ciekawości?

E: A efekt strasznego ditheringu cieni to faktycznie przekleństwo grafiki W2. Paskudztwo, i nie da się wyłączyć jak filtru wyostrzającego.
 
Last edited by a moderator:
Ja uważam, że Wiedźmin 2 był bardzo fajnie zoptymalizowany.
Miałem Core 2 Duo E7400 2,8GHz, 4GB RAMu i Gainwarda GTS 250 1GB. Działało w ponad trzydziestu klatkach.

Edit: Nie napisałem w jakich ustawieniach. Otóż na wersji 2.0 w najwyższych bez Uber. Edycja Rozszerzona sprawiła, że musiałem zrezygnować również z głębi ostrości wszelkiej maści.
 
Last edited:
Ja grałem w W2 na takich ustawieniach jak poniżej w Full HD i miałem średnio 40 FPS, spadało w granice 30 czasem.
A sprzęcior to Phenom II x4 3,2GHz, 8GB RAM i Gigabyte RADEON HD 6850 OC, więc raczej nie miałem co narzekać. :comeatmebro:


[OBRAZEK IN PROGRESS]
Dobra, nie wiem jak usunąć tę pikselozę, ale niby coś tam widać. XD
 

Attachments

  • w2.jpg
    w2.jpg
    10.6 KB · Views: 42
Last edited:
@ mikomakjenkins
Obecnie i5-2400, ale to co mi daje w dupę tak przypuszczalnie minus 10 klatek to jest wolna pamięć 1300 Mhz. Ale pomijając już działanie wiedźmina obecnie po dużej ilości patchy to już w sumie nie ma co rozmawiać o optymalizacji, bo na pewno jest poprawiona, ale dla mnie liczy się optymalizacja w dniu 0,a ta mnie przy W2 bardzo zawiodła i jak już pisałem żadnej poprawy fps między rozdzielczością full hd a 800x600 przy spełnieniu minimalnych wymagań to jest dla mnie oznaka złej optymalizacji(aha nie napisałem tego wcześniej przy absolutnie wszystkim co się dało na najniższych i wyłączone).

W sumie to ja spodziewam się, że od strony gameplay'u W3 będzie najlepszym RPG wszech czasów, ale od strony technicznej tzn bugów i optymalizacji będzie leżał dlatego już sobie odkładam kasę na wymianę karty, ale dam im szanse i sprawdzę jak W3 będzie działał zanim wymienię ;]
 
@anorax_7 Ciekawe. Jak już napisałem, na gtx 460 ze wszystkim minus uber gra hulała i wycinała hołubce działała całkiem nieźle. [...]

Potwierdzam. GTX 460 (i to w wersji 768 MB ) postawiony na Q6600 i podparty 4 GB RAM pozwalał cieszyć się grą na "prawie maxa" bez uber - u mnie w 1440x900. Problemy z mikroprzycięciami w Handlowej w pierwszym Wiedźminie wynikały podobno z ograniczeń silnika, a nie złej optymalizacji. Tym bardziej, że nawet obecne high endowe karty nie do końca rozwiązują ten problem.
 
Jest tutaj na forum ktoś kto by pomógł np na komputroniku stworzyć listę zawartości pc pod karte 980 sam nie potrafię bo się nie znam,wartość do 7 tysięcy proszę was bardzo GosuPL lub inny specjalista mój laptop zdechł . A jak braknie pod 980 to tę słabszą wersję 970 proszę was.
 
Ale takie rzeczy jak dobieranie podzespołów pod nowy PC, to raczej w temacie o sprzęcie, a nie tu.
To tak na marginesie.

Jeśli zaś o optymalizację W2 idzie, to faktycznie były z nią problemy i to raczej znaczące, o ile mnie pamięć nie myli.
Mimo wszystko na HD4870 (i czterech rdzeniach cpu) gra działała całkiem, całkiem. Miks wysokich i bardzo wysokich, rzecz jasna bez ubera, w 720p i najniższa odnotowana wartość klatek w ciągu całej gry to bodaj to 35. Fakt, że 2500K to był wówczas potężny proc (i w gruncie rzeczy specjalnie się nie zestarzał), ale na pewno tragedii pokroju WD nie było.

Pamiętajmy też, że w tamtym czasie studio borykało się z ogromnymi problemami, mało brakowało a W2 w ogóle by nie było i kto wie, możliwe że po CDP RED zostałyby tylko wspomnienia.
Prawdopodobnie na optymalizację nie starczyło już czasu i środków, tym razem kondycja studia jest nieporównanie lepsza. Kasa jest, ekipa jest większa i bardziej doświadczona, nie było rocznej przerwy w pracach nad grą (a w przypadku W2 tak). Słowem, dobrze jest.
A skoro już na GTX'ie 660 W3 działał nieźle i to na długo przed zakończeniem procesu optymalizacji, tym bardziej nie ma co snuć ponurych wizji.
 
Słowem, dobrze jest.
A skoro już na GTX'ie 660 W3 działał nieźle i to na długo przed zakończeniem procesu optymalizacji, tym bardziej nie ma co snuć ponurych wizji.

Już zupełnie się gubię w tych plotkach...
Warto mieć jednak na uwadze, że Wiedźmin 3: Dziki Gon przygarnęła pod swoje troskliwe skrzyła NVIDIA, więc na starcie otrzymamy wsparcie dla PhysX i HBAO+, niemniej włączenie zaawansowanej fizyki prawdopodobnie zabije każdy sprzęt. Prezentacja realistycznego futra wilków, wymagała do uzyskania płynności (65 FPS) dwóch GeForce GTX Titan przy rozdzielczości 1024x768! Owszem, optymalizacje mogą znacznie poprawić sytuację, ale raczej na cuda nie należy liczyć.
źródło - http://www.purepc.pl/rozrywka/wiedzmin_3_dziki_gon_wymagania_sprzetowe_beda_wysokie

P.S. Wiem, artykuł sprzed roku ale jak się mają do siebie dwa GTX Titan'y do (przy 768p) do GTX 660 (w 900p)? Aż w taką optymalizację nie wierzę.
 
Wiem, artykuł sprzed roku ale jak się mają do siebie dwa GTX Titan'y do (przy 768p) do GTX 660 (w 900p)? Aż w taką optymalizację nie wierzę.

Nijak się mają, bo i to dwie rożne rzeczy. Raz, że info, jak sam zauważyłeś stare, to w dodatku nie dotyczy de facto Wiedźmina, a samego fura jako bajeru Nvidii. Znaczy demo technologiczne, a te zawsze są niewydajne do granic możliwości i do samych gier mają się nijak.
Natomiast info o 660 pochodzi od członka CDP RED, a ciężko o bardziej wiarygodne źródło.
Zaś stwierdzenie, że działa nieźle zarazem dobrze wyglądając nie oznacza przecież, że chodzi o wymaksowanego W3.
Zapewne bez wyłączenia zaaw, physx'a fura i np. teselacji się nie obejdzie, ale coś za coś.
Zresztą konsole nie bez powodu się bez niej obchodzą, wymaga dużo, daje relatywnie niewiele.
Utrata jakości jest pomijalna, a zysk klatek ogromny.


Zazwyczaj to pierwsza opcja obok AA, którą z automatu wyłączam.
Z furem będzie podobnie, bo imo daje on jeszcze mniej, a klatki na pewno żreć będzie.


Nie widzę powodu, by przepłacać za równie kosmetyczne różnice.
 

Guest 3669645

Guest
Myślę że większość graczy, nawet posiadaczy najlepszych sprzętów, również od razu wyłączy Fur. Efekt ledwo zauważalny a i bez niego jest ładnie. Że będzie żarł strasznie dużo mocy to pewnik.

Co innego z takim Hair. Jeśli efekt byłby naprawdę ładny <marzy o pięknych włosach Yen i brodach krasnoludów> to poświeciłbym te parę FPSów :p
 
Nijak się mają, bo i to dwie rożne rzeczy. Raz, że info, jak sam zauważyłeś stare, to w dodatku nie dotyczy de facto Wiedźmina, a samego fura jako bajeru Nvidii. Znaczy demo technologiczne, a te zawsze są niewydajne do granic możliwości i do samych gier mają się nijak.

No nie wiem. Skoro sama pokazówka technologi (wszyscy wiemy jak "biednie to wygląda poza samym pokazowym obiektem) wymagała takiej mocy to co dopiero sama gra z zaimplementowanym powyższym bajerem. W grze dochodzą jeszcze setki innych obiektów i efektów, które (w przeciwieństwie do dema) muszą też być generowane w tym samym czasie.

Natomiast info o 660 pochodzi od członka CDP RED, a ciężko o bardziej wiarygodne źródło.
Zaś stwierdzenie, że działa nieźle zarazem dobrze wyglądając nie oznacza przecież, że chodzi o wymaksowanego W3.

Z tego co wiem RED'zi raczej do niczego oficjalnie (w sferze wymagań) się nie przyznali. Tak więc jest to zapewne kolejna mało pewna plotka, tyle że z "innego źródła".

Zapewne bez wyłączenia zaaw, physx'a fura i np. teselacji się nie obejdzie, ale coś za coś.
Zresztą konsole nie bez powodu się bez niej obchodzą, wymaga dużo, daje relatywnie niewiele.
Utrata jakości jest pomijalna, a zysk klatek ogromny.

Oh... to co przed chwilą napisałeś.... To tak jakbyś mówił - dostaniesz super, sportowy samochód z niesamowitymi osiągami ale nastaw się, że będziesz nim mógł jeździć jedynie po drogach z ograniczeniem do 50, ewentualnie nierównych polnych traktach; jednak pamiętaj iż cały czas będziesz siedział w tym pięknym wnętrzu wyłożonym prawdziwą skórą i drewnem - utrata jakości jazdy pomijalna, a zysk (satysfakcja?) ogromna (???)

Z furem będzie podobnie, bo imo daje on jeszcze mniej, a klatki na pewno żreć będzie.
(...)
Nie widzę powodu, by przepłacać za równie kosmetyczne różnice.

Oby te "kosmetyczne różnice" nie wyglądały jak poniżej ;)...

 
Z tego co wiem RED'zi raczej do niczego oficjalnie (w sferze wymagań) się nie przyznali. Tak więc jest to zapewne kolejna mało pewna plotka, tyle że z "innego źródła".
http://www.worldsfactory.net/2014/08/21/the-witcher-3-interview-gamescom-2014
Alright, so if I have a GTX 780Ti, will I be able to run at 1080P, maxed settings and 60FPS?

Yes, yes! You can put several of them on top of each other. Just kidding, but you can definitely use the best options then.
Jeśli GTX 780ti pozwoli na maksymalne ustawienia, to nie może być źle.
 
No nie wiem. Skoro sama pokazówka technologi...

I właśnie dlatego ma się nijak do gier jako takich, gdzie dany ficzer jest stosownie skrojony na potrzeby produkcji.

Z tego co wiem RED'zi raczej do niczego oficjalnie (w sferze wymagań) się nie przyznali. Tak więc jest to zapewne kolejna mało pewna plotka, tyle że z "innego źródła".

Skoro słowa, bodaj Jose, to mało wiarygodne, plotkarskie źródło to w porządku.

Oh... to co przed chwilą napisałeś.... To tak jakbyś mówił - dostaniesz super, sportowy samochód z niesamowitymi osiągami ale nastaw się, że będziesz nim mógł jeździć jedynie po drogach z ograniczeniem do 50, ewentualnie nierównych polnych traktach…

Nope, to tak jakbyś miał super auto, tyle że bez klimy, gps’a i dywaników, bo te są z dopłatą i stanowią wyposażenie opcjonalne.
Jeśli ktoś nie może przeżyć, że nie wymaksuje gry to płaci ekstra, ale w końcu kto bogatemu zabroni, no nie?.

Oby te "kosmetyczne różnice" nie wyglądały jak poniżej ...

Jedno to jakaś wczesna, pre-alpha, drugie podrasowany zwiastun VGX, wątpliwe aby ostatecznie różnice były aż tak duże.
A nawet gdyby jakoś przeżyję. Naprawdę.
 
Top Bottom