Wiedźmin 3: Dyskusja na temat wymagań sprzętowych

+
Dziwi mnie że ludzie łudzą się na to iż różnica między tymi półproduktami, zwanymi konsolami "next gen" a PC będzie marginalna, albo jej nie będzie.
Jest to NIEMOŻLIWE.
To przeczytaj ten wywiad. Od razu wszystko stanie się możliwe. Na najmocniejsze pc da się tylko zrobić to samo, co na wielokrotnie słabszą konsolę, bo tylko jedna wersja jest możliwa do zrobienia. Szaleństwo.
http://www.gry-online.pl/S018.asp?ID=1132
 
Nie wierzę, żeby Redzi po tylu latach pracy, ciężkiej pracy, na zakończenie wielkiej trylogii o Geralcie mieli zepsuć grę złą optymalizacją i wypuścić kolejne Unity. Po prostu w to nie wierzę. Już prędzej by wydali grę w 2020.
 
PC testowali chyba wszyscy na High więc podejrzewam, że dlatego nie było różnic lub były minimalne. Po odpaleniu ultra na pewno będzie widać różnicę.
Jak kogoś stać na Titana, albo na SLI z GTX 980 to sobie w to ultra pogra, ale jak ktoś chce kupić komputer za rozsądniejsze pieniądze to nie ma szans na ultra :p
 
Może jedni grali w wersje PC i nie widzieli bugów a inni w wersje PS4/XBO i widzieli bugi albo vice versa...
Mam niezłe obawy co do wydajności. ciężko mówić żeby Gameworks był winny czy jakiś konkretny efekt skoro najbardziej zasobożerne nie były dostępne a i oświetlenie to nie HDAO czy HBAO (ale to nie był maks też), może trochę zbyt pochopnie, a może po prostu sceptycyzm albo narodowy pesymizm.

Ps:

980Ti - Best card to run Witcher 3 on ultra ,,, pewnie by schodziła wtedy ładnie.
 
Last edited:
Jeśli ktoś jeszcze nie zaczął składać nowego komputera pod W3, to proponowałbym się z tym wstrzymać. Lepiej kupić dowolną konsolę (w zależności od preferencji i sympatii), a za resztę pieniędzy kupić jeszcze dwie konsole. Efekt będzie ten sam.
Osoby, które już jednak pod nadchodzącego Wiedźmina zaczęły kompletować nowy zestaw, będą musiały sobie to jakoś wytłumaczyć i włączyć włosy nvidii dla polepszenia nastroju.
 
Jak kogoś stać na Titana, albo na SLI z GTX 980 to sobie w to ultra pogra, ale jak ktoś chce kupić komputer za rozsądniejsze pieniądze to nie ma szans na ultra :p

Wiesz, no ja też nie chcę wierzyć w to że Redzi mogli tak to sknocić, z innej strony jeżeli graficznie ma wgniatać w fotel (z absolutnym ultra) to niech i będą takie wymagania.
Z mojej perspektywy to się wiele nie zmienia bo ja tak czy owak pogram na ultra, chociaż nie sądzę że w 4k (chyba że na SLi z Titanów II/980Ti), natomiast rozumiem obawy ludzi. Mam nadzieję że to tylko niepotrzebne strachy i efekt końcowy nie będzie rozczarowaniem :)
 
Ja chciałem tylko zauważyć, że według większości artykułów poziom grafiki na PC-tach był odgórnie ustawiony tak, by nie odróżniać się od konsol. Tak też osoby twierdzące, że różnica między tym, co pokazano na PC, i tym, co pokazano na konsolach, jest ogromna, są conajmniej ogromnie stronniczy.

Na ustawianiach ultra Wiedźmin wygląda pewnie jeszcze lepiej niż to, co pokazano... Co nie zmienia faktu, że to, co pokazano, mi osobiście bardzo się podoba :)
 
Fragment wywiadu z Adamem Badowskim (szefem CDPR):



Przy okazji Wiedźmina 3 niewiele mówiliście o sprawach technicznych. Zacytuję twoją wypowiedź dla Game Industry z marca 2013: ?PC pozwala na więcej w tym momencie, ale next-geny go doganiają, w przyszłości będzie łatwiej zunifikować wymagania?. Uważasz, że ta przyszłość już nadeszła?


Myślę, że tak. Nie da się wyprodukować gry na trzy platformy, która będzie korzystała z wszystkich wspaniałych nowinek i usprawnień unikalnych dla poszczególnych urządzeń. To jest fakt techniczny. Tworzenie tytułu ekskluzywnego pozwala na wyciśnięcie znacznie więcej z danej maszyny.Wiedźmin 3 jest bogatą produkcją, mamy mnóstwo nieszablonowych postaci, kilka tysięcy głów, dodajmy do tego zamki, dwa duże miasta oraz ogrom świata, który trzeba wypełnić. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby gra wyglądała rewelacyjnie. I to nie jest zależne od platformy... Na PC moglibyśmy podnieść rozdzielczość, bo sprzęt jest mocniejszy, ale nie byłoby nas stać w tym czasie na zrobienie czegoś nowego, np. na przepisanie silnika renderującego, który byłby w stanie wyświetlić tak dużą ilość trójkątów. Może gra wyglądałaby bardziej gładko, gdybyśmy mieli lightmapy wnętrz, ale nie dalibyśmy rady jednocześnie zrobić dynamicznego oświetlenia w otwartym świecie. Zjedlibyśmy całą pamięć, nawet na pecetach. Unifikacja platform istnieje ? mamy jeden build, który jest dystrybuowany na każdą z nich, gra jest dokładnie taka sama, zasięgi rysowania traw są wszędzie identyczne. Różnice wynikają z tego, że np. GPU jest inaczej sparametryzowane na poszczególnych konsolach, co może powodować różnice np. w temperaturze barw.

A jak pecetowe ultra będzie się miało do konsol?

Będzie można znaleźć pewne małe różnice, np. we włosach Nvidii, ale one są bardzo wymagające graficznie, więc trzeba mieć mocną maszynę. To trochę niepolityczne, co powiem, ale w przyszłości będzie można włączyć tryb ubersamplingu, który przy premierze Wiedźmina 2 zabijał ten tytuł i teraz też zabije, więc nie chcemy tego na razie odblokowywać. Gra wygląda lepiej, ale ma absurdalne wymagania.

A wszystkie modele i tekstury są takie same?


Tak, jest tylko jedna wersja, bez tego nie bylibyśmy w stanie stworzyć gry na czas. Musielibyśmy ją rozebrać, budować i testować osobno na trzech platformach, co jest niewykonalne. Więc robimy to na jednej bazie, a potem dystrybuujemy ją na wszystkie urządzenia. Na platformach, na których jest mniej pamięci inaczej nią zarządzamy. Ładują się mniej złożone modele, wszystko zależy od tego, co dzieje się na ekranie w danym momencie. Reasumując, jest niewiele różnic pomiędzy PC, PlayStation 4 a Xboksem One, raczej rozwiązują pewne błędy niż zmieniają konfigurację.

Czy obserwowałeś komentarze pod zwiastunem Wiedźmina 3 z VGA, pod którym część komentujących narzekało na pogorszenie jakości grafiki względem pierwszych materiałów?

Tak, oczywiście...

Nie boisz się, że po premierze powtórzy się casus Watch_Dogs, kiedy to był porównywany pierwszy zwiastun z aktualną wersją gry?

Jeżeli ktoś będzie ten trailer oglądał, zobaczy, że modele postaci w grze wyglądają lepiej, nawet Geralt, on jest doskonalszy ? ma na przykład lepsze shadery. Dorobiliśmy masę szczegółów, znacznie poprawiliśmy mimikę i synchronizację ruchów ust z wypowiadanymi kwestiami. Mamy dubbing w siedmiu językach, więc nie jesteśmy w stanie nagrać zmian na twarzy aktora technologią performance capture, jak np. w Call of Duty. Nie zmieściłoby się to na trzech Blu-rayach. Zastosowaliśmy więc system dynamiczny bazujący na głoskach, podobnie jak w części pierwszej i drugiej, gdzie wypadł słabo. W Wiedźmine 3 jest to nieporównywalnie lepiej wykonane, podnieśliśmy poprzeczkę dla całego przemysłu w porównaniu z grami, które muszą korzystać z tego systemu (m.in. gry BioWare ? przyp. red.) i tego też nie było widać w tym trailerze.

Natomiast sprawą subiektywną pozostaje jakość oświetlenia i doświetlenie tego zwiastuna. Popełniliśmy błąd polegający na tym, że część ujęć była wyrenderowana w barwach ciemnych i szaroburych. Po prostu taka opcja została wylosowana przez silnik. Myślę, że znajdą się miejsca, które będą wyglądać oszałamiająco dobrze i nikt nam nie zarzuci, że różnią się one od tych z pierwszego trailera. Niestety będą też fragmenty, gdzie gra będzie wyglądała gorzej. Tak też jest w GTA ? jak przyjdzie szkwał i jest szaro, szczególnie w lesie, grafika wyda się z pewnością gorsza od tej z żyjącego miasta rozświetlonego neonami.

Czy na Xboksie One gra będzie wyświetlana w rozdzielczości 900p?

Tak, 900p z upscalingiem do 1080, ale niewykluczone, że uda nam się poprawić te warunki.

Wiedźmin 3 na PC ma dość wysokie wymagania sprzętowe, te minimalne są zbliżone do rekomendowanych w GTA V.

Wymagania, które podajemy są prawdziwe, nie zaniżamy ich. O to walczyli u nas programiści, optymalizacja jest lepsza z dnia na dzień.

Na polecanych wymaganiach dla PC osiągniemy 30 czy 60 klatek?

Myślę, że będziemy wyświetlać 30 klatek. Do samego końca zamierzamy pracować nad wydajnością, to niezwykle istotne, maszyny są bardzo zróżnicowane. Programiści niezwykle zabiegali o to, abyśmy nie uprawiali demagogii i nikogo nie oszukiwali, podciągali ogłoszone wymagania pod niższe specyfikacje. Jest jak napisaliśmy, może być tylko lepiej.
 
Ja chciałem tylko zauważyć, że według większości artykułów poziom grafiki na PC-tach był odgórnie ustawiony tak, by nie odróżniać się od konsol. Tak też osoby twierdzące, że różnica między tym, co pokazano na PC, i tym, co pokazano na konsolach, jest ogromna, są conajmniej ogromnie stronniczy.

Na ustawianiach ultra Wiedźmin wygląda pewnie jeszcze lepiej niż to, co pokazano... Co nie zmienia faktu, że to, co pokazano, mi osobiście bardzo się podoba :)

Owszem może być spora ponieważ High PC nie będzie tym samym co High konsola.
 
Grafika jest ładna, ale przy takich wymaganiach powinna być co najmniej o klasę lepsza. Redzi w swoich wywiadach zaznaczają, że wersje Xbox One, PC i PS4 nie będą się bardzo różnić, choć jak wiadomo PC są silniejszymi maszynami. Więc coś jest nie tak.:D Ale nie samą grafiką gra stoi. Nie potrzebnie Redzi pisali o grafice na poziomie CGI.
 
 
Czyli rozumiem, że pomimo wszystko na swoim komputerze nie odpalę tego w high na 60 FPS'ach? GTX 970 4GB, Intel Core i7 4790, 8 GB RAM'u. Na to wychodzi, a liczyłem na dużo więcej..
 
Czyli rozumiem, że pomimo wszystko na swoim komputerze nie odpalę tego w high na 60 FPS'ach? GTX 970 4GB, Intel Core i7 4790, 8 GB RAM'u. Na to wychodzi, a liczyłem na dużo więcej..

Na to wychodzi że premiera jest za cztery miesiące i wtedy będzie DOKŁADNIE wiadomo.
Jeżeli ktoś chce teraz narzekać, marudzić itd. To serio niech sobie kupi tą mizerną konsolę i tyle.
 
To serio niech sobie kupi tą mizerną konsolę i tyle.

Z wywiadów, relacji wynika jedno. Optymalizacja na PC nie leży, bo nie ma co leżeć skoro żadnej nie ma. GTX 980 ma problem z utrzymaniem 30 klatek! Przy wysokich ustawieniach! W grze która jest raptem ładna, ale nic więcej. Żadna to nowa jakość.
I to mówi wszystko odnośnie tego, gdzie CDP RED ma graczy pecetowych i że rozsądniej zainwestować w konsole. Mówi więcej niż pijarowa mowa woda. Nadal ciężko mi uwierzyć w to, co czytam.

I to jest straszne i okropne. Niestety w sierpniu ubiegłego roku dokonałem już wyboru i siedzę koło skrzynki za cztery tysiące. Muszę przeżyć, że Unity działa świetnie, a W3... zobaczymy.

Ty się martwisz, a co ja mam powiedzieć? Mam blaszaka, który wydajnościowo jest wyraźnie pond current-geny, a jedyne na co według CDP RED mogę liczyć to low z jakąś tam domieszką. To jest tak durne, że nawet nie śmieszne.
No nic. DigitalFoundry i tym podobne powiedzą prawdę. Z decyzją o zakupie i tak wstrzymuję się do premiery. Jeśli produkt nie jest przynajmniej zadowalający od strony technicznej to go nie kupuję. Od czasu GTA IV mam taką zasadę i nie uznaję od niej wyjątków.
 
Last edited:
Z wywiadów, relacji wynika jedno. Optymalizacja na PC nie leży, bo nie ma co leżeć, skoro żadnej nie ma. GTX 980 ma problem z utrzymaniem 30 klatek! Na wysokich! I to mówi wszystko odnośnie tego, gdzie CDP RED ma graczy pecetowych i że rozsądniej zainwestować w konsole.
I to jest straszne i okropne. Niestety w sierpniu ubiegłego roku dokonałem już wyboru i siedzę koło skrzynki za cztery tysiące. Muszę przeżyć, że Unity działa świetnie, a W3... zobaczymy.
 
Top Bottom