Wiedźmin 3: Dyskusja na temat wymagań sprzętowych

+
Ruszy bardziej na mieszance średnich i wysokich (z lekką przewagą tych pierwszych) - z racji, że Twój konfig jest bardzo blisko wymagań zalecanych (w sumie poza gorszym procesorem)

Ja bym powiedział, że ruszy. I nic więcej. Sugerowanie się oficjalnymi wymaganiami w przypadku praktycznie każdej nowej gry nie ma sensu. Odnosi się to również do Wiedźmina. W minimalnych procesor mocniejszy od tego z zalecanych, HD7870 zestawiony z GTX'em 660, choć ten pierwszy jest mocniejszy, w rekomendowanych GTX770, choć jeśli faktycznie GTX660 starczyć ma na low, to nie ma mowy, aby 770 uciągnęła grę w miksie medium/high, nie ma szans. Stawianie znaku równości między GTX'em 770, a R9 290 to w ogóle absurd. I nie, nie ma tu znaczenia fakt, że gra powstaje przy współpracy z zielonymi. To po prostu chwyt marketingowy mający sugerować coś podobnego. Oficjalne wymagania są na tyle niespójne, że nie jest to żaden prognostyk, dlatego ciężko się na nich opierać. W praktyce wymagania W3 przedstawiają się następująco.

Procesor czterordzeniowy taktowany zegarem 3.0Ghz/6Gb pamięci/karta graficzna z obsługą DX 11 i 2GB Vram. Tyle. Tyle tak naprawdę wiadomo i spróbuj na tej podstawie coś komuś powiedzieć. Czekać, czekać i jeszcze raz czekać. Nie pytać, bo nikt tak naprawdę nie wie, co i jak. Niebawem się okaże.
 
Last edited:
Procesor czterordzeniowy taktowany zegarem 3.0Ghz/6Gb pamięci/karta graficzna z obsługą DX 11 i 2GB Vram. Tyle. Tyle tak naprawdę wiadomo i spróbuj na tej podstawie coś komu powiedzieć. CZekać, czekać i jeszcze raz czekać. Nie pytać, bo nikt tak naprawdę nie wie, co i jak. Niebawem się okaże.

Też tak uważam. Cokolwiek więcej, to jedynie wróżenie z fusów, domysły i teoretyzowanie. A chyba nie o to chodzi w tym wątku oraz osobom, które zadają konkretne pytania o własny sprzęt.
 
@eustachy_j23

Wiem, że to "wróżenie z fusów" (mam nadzieję, że wszyscy zadający tego typu pytania są świadomi), ale kiedyś RED'zi mówili, że konfiguracja zalecana (Intel CPU Core i7 3770 3,4 GHz; Nvidia GPU GeForce GTX 770; RAM 8GB) pozwoli na grę z mieszanką ustawień średnich oraz wysokich.
Nie trzeba być Nostradamusem aby wywnioskować, że taka sama konfiguracja (z nieco gorszym procesorem, bo czterowątkowym i5) pozwoli na zabawę w nieco niższym ustawieniu. Jeśli oczywiście wierzyć twórcom i wyśmiać mit o zawyżonych wymaganiach (moim zdaniem wcale nie są zawyżone - no chyba, że były podawane przed downgradem jakąkolwiek optymalizacją ;) ).
 
@eustachy_j23
Wiem, że to "wróżenie z fusów" (mam nadzieję, że wszyscy zadający tego typu pytania są świadomi), ale kiedyś RED'zi mówili, że konfiguracja zalecana (Intel CPU Core i7 3770 3,4 GHz; Nvidia GPU GeForce GTX 770; RAM 8GB) pozwoli na grę z mieszanką ustawień średnich oraz wysokich.
Nie trzeba być Nostradamusem aby wywnioskować, że taka sama konfiguracja (z nieco gorszym procesorem, bo czterowątkowym i5) pozwoli na zabawę w nieco niższym ustawieniu. Jeśli oczywiście wierzyć twórcom i wyśmiać mit o zawyżonych wymaganiach (moim zdaniem wcale nie są zawyżone - no chyba, że były podawane przed downgradem jakąkolwiek optymalizacją ;) ).

Pytałem już w temacie o sprzęcie, ale pozwolę sobie ponowić tutaj. Czy zgodnie z powyższą myślę, ktoś mógłby "wywróżyć", jak może wyglądać performance na lapku o następujących komponentach?

NVIDIA GTX960M 2G GDDR5.
Intel Core i7-4720HQ 2.6 GHz Processor (Turbo to 3.6GHz).
16 GB DDR3 RAM.
 
Jeśli oczywiście wierzyć twórcom i wyśmiać mit o zawyżonych wymaganiach (moim zdaniem wcale nie są zawyżone - no chyba, że były podawane przed downgradem jakąkolwiek optymalizacją ).

Jeśli wierzyć twórcom i minimalne nie są zawyżone, to mitem jest ten miks medium/high na GTX'ie 770. Za mały dystans dzieli owe gpu, aby było to osiągalne. i3-4130 sparowany z GTX'em 750Ti w praktyce pozwala na grę przy zbliżonej jakości oprawy i często nawet lepszym klatkarzu niż mocniejsza z konsol. Nawet w tak zapsutym od strony technicznej tytule jak Unity. Jeśli więc faktycznie minimalnie nie są zawyżone, to mamy do czynienia z najbardziej niezoptymalizowanym tytułem w historii PC gamingu (czego do końca nie wykluczam) i posiadacze GTX'ów 770/R9 280X moga zapomnieć o miksie medium/high, dysponujący i5 o płynnej grze w przyzwoitych detalach (chyba, że po mocnym OC). Tyle że z drugiej strony wiemy, że wymaksowany W3 działa na GTX'ie 980 w stałych 60 klatkach. Tego samego nie jest w stanie osiągnąć wspomniane Unity, które z kolei da radę obsłużyć już i3 z GTX'em 750Ti (przy porównywalnym do konsol poziomie oprawy).


Przy okazji przypominam, że w minimalnych Unity jak byk stoi GTX680/HD7970. Co się procesorów tyczy mamy tam i5-2500K, w ramach minimum, a w zalecanych FX-8350. Brzmi znajomo? Teoretycznie gra nie ma więc prawa ruszyć na i3 i GTX'ie 750Ti.



I5-2500K z minimalnych jest w praktyce szybszy od FX-8350 z zalecanych. Co więcej i3-4330 również jest szybszy, choć nie łapie się nawet na minimum. Dlatego właśnie sugerowanie się oficjalnymi wymaganiami nie ma najmniejszego sensu. Szanse na to, aby W3 był jeszcze większym bublem od strony technicznej niż Unity uważam za bardzo małe. Sądzę, że z W3 będzie pod tym względem zdecydowanie lepiej.
 
Last edited:
Intel i5-4670K 3.40GHz 6MB BOX,
ASRock Z87 PRO 4 (Z87 2xPCI-E DDR3),
Gigabyte GeForce GTX770 2048MB 256bit OC Windforce,
Kingston 8GB 1600MHz HyperX CL9 (2x4096).

Mam identyczny setup, z tym że cpu @ 4,4GHz i RAM @ 2133 cl9

Niczego Ci nie wywróżę. Mogę tylko powiedzieć na co sam liczę a czego się obawiam.
Przede wszystkim, będę musiał żonglować ustawieniami, tak aby nie zapchać VRAM. Wystartuję z poziomu tekstur medium, wyłączę MSAA. W sterownikach wymuszę x8/x16CSAA i od tego momentu zobaczę co dalej. Prawdopodobnie, gęstość roślinności będzie trzeba ustawić na low/medium.
Jeśli maksymalne ustawienia na 1080p okażą się niesatysfakcjonujące, to zmniejszę rozdzielczość.

Teraz, gdy do dyspozycji mamy tylko garść materiałów wideo oraz screenów, można czepiać się oprawy wizualnej. W praktyce, po 30min rozgrywki okaże się, które elementy ZAWSZE kłują w oczy a które mogą zostać poświęcone na rzecz wydajności.
 
Jeśli wierzyć twórcom i minimalne nie są zawyżone, to mitem jest ten miks medium/high na GTX'ie 770. Za mały dystans dzieli owe gpu, aby było to osiągalne. i3-4130 sparowany z GTX'em 750Ti w praktyce pozwala na grę przy zbliżonej jakości oprawy i często nawet lepszym klatkarzu niż mocniejsza z konsol. Nawet w tak zapsutym od strony technicznej tytule jak Unity.

Zgadza się. Jeszcze raz przywołam mój przykład. PC w miarę ok (szczególnie procesor i ilość pamięci RAM), ale nieco się obawiałem, czytając pierwsze opinie o Unity. Zaryzykowałem jednak i w okolicach premiery już grałem. Bałem się, że przy takich minimalnych wymaganiach nie będzie szans, że to jakkolwiek zadziała. Zdziwiłem się, bo ustawiając detale (za wiele ich w opcjach nie było) na średnio-wysokie miałem w 1080p około 30 klatek - z pewnością było przez większość czasu płynniej niż na konsolach. Ostatecznie zjechałem do 900p i cieszyłem się 35-40 klatkami (czasem wskoczyło na 45, ogólnie duże wahania).

Tak więc prawda, często i taki i3 + GTX 750 Ti daje radę bardzo przyzwoicie, choć w teorii nie powinien.
 
Oto jak ma się wydajność cpu w Dying Light (po paru patchach, na dzien dobry było gorzej), grze mocno opartej na procu.



Wymagania minimalne względem cpu i5-2500 3.3 GHz/AMD FX-8320 4.0 GHz/rekomendowane; i5-4670K 3.4 GHz/AMD FX-8350 4.0 GHz

FX-8350 z rekomendowanych - średnio 52 klatki
i5-2500K z minimalnych - 70 klatek
i3-2100 oficjalnie poniżej minimum - 63 klatki
i3-4330 nieco lepszy nawet od 2500K - 74 klatki
i7-4770 teoretycznie powyżej rekomendowanych i - 84 klatki. Deklasacji i5 i i3 nie stwierdzono pomimo znacząco wyższej ceny.

Krótko mówiąc nie stwierdzę kategorycznie, że na i3 da się komfortowo grać w W3, ale skoro radzą sobie one nawet w takiej produkcji jak Dying Light, bazującej na cpu, to szanse na to jak najbardziej są.
 
Last edited:
@patryk11
Z sygnaturki wynika, że poza tym procesorem masz całkiem przyzwoity sprzęt. Niezależnie od tego czy udźwignie Ci W3 czy nie i tak na Twoim miejscy przemyślałbym wymianę core'a.
 
Oto jak ma się wydajność cpu w Dying Light (po paru patchach, na dzien dobry było gorzej), grze mocno opartej na procu.

Jedyny wniosek jaki mi się nasuwa z tej grafiki to taki że gra ma skopaną wielowątkowość stąd wynik pomiędzy i3 a i7 czwartej generacji to 10 klatek. Jeżeli gra coś wykorzystuje to do bólu jeden wątek stąd też tragiczne wyniki procesorów AMD.
W samą grę nie grałem bo mnie zwyczajnie bieganie za zombi nie interesowało. Jak się mylę to chętnie poczekam aż ktoś mnie oświeci w tym temacie.

@eustachy_j23
Wiem czym AMD pachnie, miałem FX'a i sprzedałem bez żalu. Jestem teraz mega zadowolony ze swojego i5 4590.
 
Last edited:
Jedyny wniosek jaki mi się nasuwa z tej grafiki to taki że gra ma skopaną wielowątkowość stąd wynik pomiędzy i3 a i7 czwartej generacji to 10 klatek.

Chcesz przykład czegoś, co bardzo dobrze z owej wielowątkowości korzystata? Proszę bardzo.



Ponownie 2500K szybsze od FX'a 8350 (co z tego, że AMD ma osiem rdzeni, skoro te są zwyczajnie wolne), a i i3-4330 i i3-2100 do gry w zupełności wystarczą. A przy rozsądnym, nie przesadnym zejściu z ustawieniami, nawet i3 starszych generacji zawsze będą miały te 30+ klatek.

Plus wyniki wydajności cpu do PurePC Jak widać i3 spokojnie daje radę. Jasne, że nie 60+, ale nie tego się od tej klasy sprzętu oczekuje. Za to jeślii wystarczy nam stałe 30, to temu i3 podoła. Podejrzewam, że w W3 będzie podobnie.



Oficjalnymi wymaganiami gier można się obecnie tylko podetrzeć. Wszystko zależy od Redów i od tego jak spisali się jeśli idzie o optymalizację, a że cięcia w przypadku W3 były jednak znaczne, to o ile nie olano tego aspektu w przypadku PC, to W3 nie powinien straszyć realnymi wymaganiami.
 
Last edited:
W GTA V na i3 3220 i GTX 650ti wszystko na minimum w 1280x1024 gra chodziła bardzo płynnie nawet po kilku godzinach grania bez przerwy.
 
Temat długi że ojej, więc bardzo możliwe że ktoś już pytał o podobną konfigurację:
AMD Phenom II X4 955 3.2 GHz
8 GB RAM
GeForce GTX 650Ti BOOST 2GB

Pogram czy nie pogram? A jeśli pogram to na jakich mniej więcej ustawieniach?
 
Top Bottom