Wiedźmin 3: Dyskusja na temat wymagań sprzętowych

+
Witam

Miałem kiedyś konto tutaj ale (jeszcze za czasów premiery W2) zjadło mi konto i stary email też się stracił więc niby jestem "starym wyjadaczem" ale nie chciałbym aby zarzucono mi brak kultury. Mimo wszystko dzień dobry :)

Jako, że W2 pociągnął na core2duo i 9800GTX a W3 już nie bardzo składam nowy sprzęt. Raczej popularna jednostka:
- Intel Core i5-4690K 3,5 GHz 6MB cache + chłodzenie coś w stylu: Be quiet! Pure Rock BK009.
- Gigabyte GA-H81-D3 H81 mATX LUB Gigabyte GA-Z97-HD3 (droższa o ok 150zł ale fajniejsza)
- Gigabyte GF GTX970 4GB 256Bit PCI-E G1 GAMING
- HyperX 2x4GB DDR3-1866
- no i zasilak Corsair VS Series VS550
- NIE planuję dysku SSD

Pytanie do posiadaczy mniej więcej identycznej konfiguracji: czy udało się wyciągnąć Ultra (może bez hairów) w standardowej rozdziałce 1920/1080 na poziomie fps >30? Liczy się po prostu płynna rozgrywka bez (większych) ciachnięć.
I pytanie nr dwa: kusi mnie i7 4790k 4,0 GHZ - jest sens dopłacać500-600zł za niego?

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :)

P.S. odnośnie konta chyba jednak się "zaktywowało", to fajnie hehe :D
 
Last edited:
Testy wydajności z PurePC dają bardzo smutny obraz niestety. Wydajność w wersji PC w większych hubach jest skandaliczna, gra fatalnie się skaluje, a GTX 660 nie zapewnia stałych 30 klatek nawet na low. Posiadaczom tych gpu pozostaje zjechać z rozdzielczością do poziomu Xboxa. Wychodzi na to, że wymagania odnośnie gpu były nie tyle zawyżone, co zaniżone. Tymczasem na konsolach mamy odpowiednik pecetowego high. CDP RED całkowicie zawaliło wersję PC, jeśli dodamy do tego patcha, który miast poprawiać wydajność według niemieckiego portalu ją obniżył i to znacząco, to mamy najgorzej działającą grę w historii PC Gamingu przy którym Unity to perełka. Co jak co, ale to nie lada osiągnięcie, brawo Redzi... W3 w takim stanie nie miał prawa pojawić się na rynku, dwie obsuwy i coś takiego, ech… Załamka.
Czegoś nie rozumiem. Wszyscy zainstalowali grę. Wszystkim działa. Wszyscy są zachwyceni. Poza Tobą. Wszyscy się cieszą jak ładnie chodzi a Ty wszędzie widzisz skandal i bardzo złe działania gry. Trudno nie odnieść wrażenia, że po prostu bardzo chcesz, żeby tak właśnie było. Trochę więcej uśmiechu kolego :)
 
@eustachy_j23

To co napisałeś opiera się na twierdzeniu, że detale high na PC to odpowiednik tego co mamy na PS4. Czy tak rzeczywiście jest? Bo jeśli tak, to faktycznie optymalizacja pod PC leży. Skoro GTX750 Ti to mniej więcej odpowiednik mocy PS4, to na PC powinno się grać w high na tej karcie przy 30fps, a raczej to nieosiągalne.
 
To tak, i5-4200M + GT 740m + 8GB RAM + najniższa rozdzielczość + wszystko na 0 = avg 20 fps (ze skokiem na 12 przy loadingu cutscenek i przeskoku do 28 trakcie minimalnego obciążenia). Czyli działa, nawet w miarę płynnie (xD) ale bez większych efektów.
 
@eustachy_j23

To co napisałeś opiera się na twierdzeniu, że detale high na PC to odpowiednik tego co mamy na PS4. Czy tak rzeczywiście jest? Bo jeśli tak, to faktycznie optymalizacja pod PC leży. Skoro GTX750 Ti to mniej więcej odpowiednik mocy PS4, to na PC powinno się grać w high na tej karcie przy 30fps, a raczej to nieosiągalne.

GTX750Ti? Nie za wysoko? Wydaje mi się,że raczej GTX 660= 7850, ewentualnie 660Ti = 7870 (XT).
 
To co napisałeś opiera się na twierdzeniu, że detale high na PC to odpowiednik tego co mamy na PS4. Czy tak rzeczywiście jest? Bo jeśli tak, to faktycznie optymalizacja pod PC leży.

Tak, tak oczywiście, cały czas wychodzę z założenia, że konsole to odpowiednik pecetowego high, mniej więcej, jeśli nie to naturalnie zmienia postać rzeczy. Inna sprawa, że W3 działa gorzej niż obecne Unity i mimo wszystko lepiej niż to samo Unity w dzień premiery, więc liczę na patche. Tak czy inaczej w tej chwili aby mieć absolutnie stałe 30 klatek na low w 1080p, w absolutnie każdej sytuacji trzeba mieć kartę pokroju GTX'a 760 lub R9 270X. Jeśli mamy coś słabszego trzeba będzie zjechać z rozdziałką. W 900p (low) powinny wystarczyć GTX 750Ti/660/650Ti boost. Grać się więc teoretycznie da, ale przy takim GTA V W3 działą po prostu bardzo, bardzo słabo. Wersja konsolowa odpowiednikiem PC low bankowo nie jest, zatem Redzi mają nad czym pracować, bo tak jak jest zostać nie może.

GTX750Ti? Nie za wysoko? Wydaje mi się,że raczej GTX 660= 7850, ewentualnie 660Ti = 7870 (XT).

GTX 750Ti to w zasadzie odpowiednik wydajnościowy tego co w PS4 siedzi, GTX 660 praktycznie we wszystkim (poza dziwnym trafem Wiedźminem) pozwala na nieco więcej. Do poziomu HD7870/660Ti PS4 nie doskoczy z powodu przyciętych CU, a układ XOne jest gdzieś pomiędzy HD7770/HD7790.

Widać, że cały wysiłek, jeśli idzie o optymalizację, został skierowany na konsole, a PC potraktowano po macoszemu i teraz trzeba będzie łatać. I po kiego grzyba były te obsuwy, jak efektów brak?

Jestem ciekaw, jak to będzie działało na Ziemiach Niczyich, ale aż tak potęznego spadku klatek nie powinno być, a nawet jeśli, to obniży się parę opcji.

30-35, więc jesteś na granicy płynnej rozgrywki i trzymasz się jakoś za sprawą bardzo niskiej rozdziałki. 650 Ti boost gpu jest zbliżony wydajnościowo do HD 7850/Ti 750 Ti, w takim GTA V w ustawieniach wysokich, w 1080p wyciągnąłbyś średnio 50 klatek. Redzi mają więc co gonić. Oczywiście zbliżonego rezultatu już nie osiągną, to niemożliwe, ale poprawić się muszą.
 
Last edited:
Na stacjonarnym kompie gram w rozdzielczości 1366 x 768 i w detalach średnio-wysokich. W opcjach postprocessingu wszystko na "włączone". W prologu w Kaer Morhen gra działała różnie, wahania fpsów były spore. Raz 35 klatek, potem 50, 60. Ogólnie ustabilizowało się na poziomie około 40 klatek.

Dotarłem do Białego Sadu i we wiosce mam mniej więcej 30-35 fps. W pozostałych miejscówkach (m.in. las) trzyma się 40-45. Jestem ciekaw, jak to będzie działało na Ziemiach Niczyich, ale aż tak potęznego spadku klatek nie powinno być, a nawet jeśli, to obniży się parę opcji.
 
Witam,

Mam pytanie ponieważ chcę kupić Wiedźmina 3 ale nie wiem czy pójdzie na moim sprzęcie ...

Czy jest mi ktoś w stanie odpowiedzieć ?

Procesor Phenom x4 955 3.2GHz
Grafika - Radeon HD 6870 OC
8gb Ram KINGSTON

Chodzi mi o absolutne minimum tylko płynne granie ...

Z góry dzięki i pozdrawiam
 
Na stacjonarnym kompie gram w rozdzielczości 1366 x 768 i w detalach średnio-wysokich. W opcjach postprocessingu wszystko na "włączone". W prologu w Kaer Morhen gra działała różnie, wahania fpsów były spore. Raz 35 klatek, potem 50, 60. Ogólnie ustabilizowało się na poziomie około 40 klatek.

Niska rozdzielczość, więc trochę jest to trudne do oceny. Pewnie dlatego osiągasz aż mid-high z włączonym AA jak rozumiem. Ale nie jest źle. Choć gra rzeczywiście chyba premiuje konsole.
 
Teraz takie pytanie, czy ktoś ma problem ze swoją myszką? Bo moja ustawiona na podstawowe 1000 dpi lata jak opętana, tak że zszedłem do 500 i nadal mi lekko wariuje (tzn chodzi za szybko)
 
Niska rozdzielczość, więc trochę jest to trudne do oceny. Pewnie dlatego osiągasz aż mid-high z włączonym AA jak rozumiem. Ale nie jest źle. Choć gra rzeczywiście chyba premiuje konsole.

Tak, AA włączone. Ogólnie póki co nie narzekam na wydajność i oby to się utrzymało. Karta też jakoś mocno się nie grzeje, wbrew temu co pisano - miałem chyba poniżej 70 stopni.

Na Full HD się nie porywam, chociaż może później sprawdzę, jak to działa.
 
@eustachy_j23 koniecznie podziel sie tym co uzyskałeś ze swojego sprzetu bo, z tego co kojarzę, zestaw CPU+GPU mamy taki sam.

Jak tylko złapię kuriera. Tylko, że kurczaki, potrzebny będzie jakiś sejw z Velen, bo Biały sad nie jest w pełni miarodajną miejscówką. Stąd prośba, jeśli ktoś już z prologu wylezie niech udostępni sejwa, będę wdzięczny. No nic, muszę spadać. Na koniec jeszcze mały pozytyw. O ile wymagania względem gpu W3 ma straszne, tak jeśli o cpu idzie, oficjalne okazały się mocno zawyżone i nawet starsze i3 dają radę.*



Na plus również nieduży apety na Ram i rozsądne zużycie VRamu.

*A nie mówiłem?
 
Gram na ULTRA, (wszystko włączone na max, bez wyjątku) fps 35-40 przy rozdziałce 2048/1152 (program FRAPS) wszystko pięknie wygląda nie mam zacinek. Zwiększenie o 10fps nastepuje jak zmieniam ustawienia tylko graficzne na wysokie
sprzęt posiadam następujący:
gtx970 4GB 256bit (bez boost)
i7 4790K (bez boost)
8GB RAM
chipset Z97
 
Wydajnosc

Witam...Qamd 3.4/8gb ram/SSD/gtx 650 2gb/...dupy nie urywa ale w DAI gralem ostatnio na mixie high/medium smigalo az milo...niestety wiesiek nawet na lutra LOW lewdwo przedzie..miedzy 30-10fps..katorga...Druga sprawa ze LOW wcale zle nie wyglada dla mnie tak jak by niektore slidery nie dzialaly...albo ktoras z opcji zazynajacych karty nie chciala sie wylaczyc...druga sprawa to praca mojego cpu przy DAI wiatrak sie rozpedzal do predkosci swiatla..przy wiesku zero reakcji
 
Naprawdę nikt mobilny jeszcze nie grał? :( Nie chce sam zaczynać, bo wsiąknę w świat, a chce wiedzieć jak to wygląda na laptopach.. :/
 
INFO DLA LUDZI Z BEZNADZIEJNYM SPRZĘTEM! LAPTOP!
procesor i5 3230m
karta: radeon hd 7670m
16gb RAM
Informacje skąpe ale w tym momencie się spiesze. Włączyłem i był dramat, klatkowanie które generalnie zabijało całą przyjemność i myślałem, że z w3 się pożegnam.. Potem zmniejszyłem rozdzielczość na maksa, tak, że gra zajmuje jakies 2/3monitora ale za to działa płynnie (pewnie ok 25fps). Ooczywiście wszystko na low. Ale da się grać! Więcej opowiem po maturce :D
 
INFO DLA LUDZI Z BEZNADZIEJNYM SPRZĘTEM! LAPTOP!
procesor i5 3230m
karta: radeon hd 7670m
16gb RAM
Informacje skąpe ale w tym momencie się spiesze. Włączyłem i był dramat, klatkowanie które generalnie zabijało całą przyjemność i myślałem, że z w3 się pożegnam.. Potem zmniejszyłem rozdzielczość na maksa, tak, że gra zajmuje jakies 2/3monitora ale za to działa płynnie (pewnie ok 25fps). Ooczywiście wszystko na low. Ale da się grać! Więcej opowiem po maturce :D

Hmm lekkie pocieszenie, bo mam lepszą kartę i procek ale 2x mniej ramu... Boje się :( Ale sprawdzę kiedyś :D
 
Top Bottom