Wiedźmin 3: Dziki Gon

+
Mam nadzieję, że to co za chwilę napiszę będzie przez wszystkich zrozumiałe.

Sęk w tym, że dynamiczny cykl dobowy niestety zaobserwowaliśmy już na gameplay'u...
Kiedy to z pięknego i słonecznego ranka w wiosce, wchodząc do lasu nagle stała się noc. W ciągu kilki-kilkunastu sekund.
Cykl dobowy jest wartością stałą/ constans, słowo dynamiczny oznacza zmianę/przyspieszenie/spowolnienie. Te 2 słowa nawzajem się wykluczają, przynajmniej w rzeczywistym świecie. Jeśli w grze nie następuje żadna ingerencja zewnętrzna w cały ten proces wówczas jest stały i niezależny od podejmowanych czynności w czasie jego trwania.

Gwoli ścisłości:
Doba (24h) w grze może trwać konktretną ilość czasu spędzonego (rzeczywistego) w nią grając z odpowiednim(stałym) przeliczniku (stosunek) np.:
a) 1 min (conastans) czasu rzeczywistego = 24h w grze 1/1440
b) 60 min (constans) czasu rzeczywistego = 24h w grze 1/24
c) 3h (constans) czasu rzeczywistego = 24h w grze 1/8
d) 4h (constans) czasu rzeczywistego = 24h w grze 1/6 itd.

W ciągu doby w grze możymy zaobserwować zmianę położenia słońca, księżyca, (gwiazd) na nieboskłobie, zmieniające się oświetlenie, intensywność cieni oraz kierunek ich padania na płaszczyznę z odpowiednią szybkością(constans)- przyspieszoną/zwolnioną/ stałą wartość(constans) jaką przyjeliśmy w przeliczniku w powyższych przykładach (a,b,c,d)
Dynamiczny cykl dobowy nie istnieje w świecie rzeczywistym, co udowodniłem powyżej i wówczas nie mamy na niego wpływu podczas ekploracji, walki,dialogu itd.
Medydatcja jest pewną funkcją daną graczowi by, przyspieszyć jednostajnie upływającego czasu w grze do określonej godziny/pory dnia, ale wtedy to my nim sterujemy, a nie gra za nas. Jest to duża różnica.
Wniosek: W tym wypadku zdanie: "dynamiczny cykl dobowy" jest zdaniem sprzecznym.ponieważ by ono mogło być prawdziwe, to przynajmniej jedna wartość musiała by być zmienną,
Cykl dobowy w grze jeszcze nie został ukazany, z niecierpliwością czekam na ten pokaz, o ile w ogóle się pojawi.

Jednakże...
Dynamiczny "cykl" dobowy może okazać się zdaniem prawdziwym w przypadku, gdy "cykl" w grze nie wystepuje w odpowiednim przeliczniku (a,b,c,d) i jest sterowany przez grę/questy/nawet przez nas podczas medytacji, a więc jest niejednostajny. Wówczas mamy do czynienia z paradokssalnym dynamicznym "cyklem" dobowym, prościej mówiąc dynamiczną dobą.
Wniosek: Jeśli w wywiadach mówiono o "dyniamicznym cyklu dobowym" i połączono to stwierdzenie w jedno, zamiast je wyodrębnić i nazwać dynamiczną pogodą i cyklem dobowym, to oznacza to, że Eustachy słusznie się tego obawia, przedstawiając taką ewentualność i możliwe, że jest ona bardzo prawdopodobna:

A słowa Marcina traktuję z rezerwą. Szczególnie w kontekście spadających kapci i kasków, które jakoś spadać nie chcą, a także po tym jak twierdził, że możliwość wyboru kamery w trakcie walki będzie, gdzie później w jednym z wywiadów to zanegowano. Tym bardziej, że nie sprecyzował czy ten cykl to właśnie taki pełny, czy może porę dnia zmienić będzie można wyłącznie z poziomu medytacji oraz wzorem Shadow of Mordor konkretna pora przypisana będzie do określonego zadania, jego danego etapu, jak to widać na 35 minutowym gameplay'u.

@Nars to co mówisz....jest faktyczną prawdą...
Jeśli nie wierzysz zapewnieniom Redów na forum (którzy potwierdzili obecność dynamicznego cyklu dobowego w grze), to automatycznie tracimy płaszczyznę jakiegokolwiek porozumienia, bo tą niewiarą możesz zbić absolutnie każdy argument. Nie chcesz wierzyć, no Twoje prawo i wybór. Wiedz tylko, że nie bardzo da się w ten sposób dyskutować. Koniec końców mam nadzieję, że dostaniesz kiedyś ten swój upragniony filmik, a potem po premierze będziesz się mógł sycić upływającym czasem w grze.

Problem w tym że ja nie chcię nawet dopuścić do wiadomości, że w grze występuje dynamiczny "cykl" dobowy zamiast jednostajnego cyklu dobowego, bo to są dwie różne rzeczy.
Dlatego też ważne jest co mówią twórcy, bo daje to już jakiś pewien pogląd na cała sytuację.
Oby dynamiczny cykl dobowy okazał się tylko przejęzyczeniem ze strony devów (i twoim @Nars również) niż celowym i świadomym użyciem tego stwierdzenia w zdaniu. Jeśli zaś jest świadomie użyty jako stwierdzenie faktu w wywiadach, wówczas cyklu dobowego w grze nie uświadczymy, niestety i będzie dokładnie tak jak w Shadow of Morrdor.
 
Problem może wynikać z przeniesienia angielskiego dynamic weather/day system, który to zwrot właśnie oznacza system pogodowy czy dobowy w grach, na język polski. Taka nieprecyzyjna kalka.
 
@Nars to co mówisz....jest faktyczną prawdą...


Problem w tym że ja nie chcię nawet dopuścić do wiadomości, że w grze występuje dynamiczny "cykl" dobowy zamiast jednostajnego cyklu dobowego, bo to są dwie różne rzeczy.
Dlatego też ważne jest co mówią twórcy, bo daje to już jakiś pewien pogląd na cała sytuację.
Oby dynamiczny cykl dobowy okazał się tylko przejęzyczeniem ze strony devów (i twoim @Nars również) niż celowym i świadomym użyciem tego stwierdzenia w zdaniu. Jeśli zaś jest świadomie użyty jako stwierdzenie faktu w wywiadach, wówczas cyklu dobowego w grze nie uświadczymy, niestety i będzie dokładnie tak jak w Shadow of Morrdor.

To już zwykłe czepianie się nomenklatury. Dynamiczny w sensie samoistnie się zmieniający (dzień w wieczór, wieczór w noc itd.), nie przyszpilony na sztywno do lokacji/medytacji. Czas i pora dnia będzie się zmieniać samoistnie, będzie można upływ czasu przyśpieszyć do żądanej pory za pomocą medytacji, w niektórych lokacjach aura będzie niezmienna i wyjaśniona fabularnie (przeklęty las z gameplay'a).
 
Gdyby nie takie kwiatki jak Dragon Age 2 to tego tematu w ogóle by nie było :)
Kwestia dlaczego pogoda ani dynamiczny cykl dobowy nie zostały pokazane nie wynika z tego, że źle wygląda/nie ma/ jest, tylko z niezrozumiałego marketingu "nie pokazujemy niczego".
 
Mam nadzieję, że na kolejnym gameplayu to pokażą (choćby w przyspieszeniu) i eustachy będzie wreszcie usatysfakcjonowany. :D A tak w ogóle to ciekaw jestem czy nad Skellige będzie można zobaczyć zorze polarne.
 
To już zwykłe czepianie się nomenklatury.
Z matematycznego punktu widzenia są to dwie różne od siebie rzeczy. Dlatego warto zwracać uwagę no to.

Dynamiczny w sensie samoistnie się zmieniający (dzień w wieczór, wieczór w noc itd.), nie przyszpilony na sztywno do lokacji/medytacji.

Dynamiczny to czas zmienny, czyli w grze możemy zaobserwować takich kwiatów więcej jak podczas gameplay'u. W nienaturalny sposób następuje załamanie czasu i nagle z rana robi się noc, z pominięciem przedpołudnia, południa, wieczoru. Nie używaj słowa "dynamiczny" przy "cyklu dobowym" bardzo Cię proszę. Jeśli łączysz te 2 określenia ze sobą wówczas występuje sprzeczność.
 
REDzi taki filmik mogliby zrobić. Już tutaj był zamieszczany ( prze @eustachy'ego pewnie). Gra sprzed 4 lat. No ale to Rockstar, i czy się to komuś podoba czy nie, od dobrych kilku lat, nie robią słabych gier. Ba, średnich zresztą też nie.
 
To ma być dynamiczny cykl dobowy czy pogodowy ?
Bo nie wiem o co to halo skoro taki np: cykl dobowy miał już W1
Cały czas wydawało mi sie że to chodzi o cykl pogodowy, czyli jesteśmy w jakimś lesie i jest super ładna podoga
Jesteśmy w tym samym lesie 2 dni poźniej i wiatr targa drzewami, pada deszcz i jest ponuro
Myślałem że o coś takiego chodzi z tym "dynamicznym"
 
To ma być dynamiczny cykl dobowy czy pogodowy ?
Bo nie wiem o co to halo skoro taki np: cykl dobowy miał już W1
Ale popsuty ;P

Ale nie wiedzieć czemu, chwalili się nim już w 2005 roku:

Przy tworzeniu W2 też chwalili się cyklem dobowym (który też nie działał zbyt dobrze, czasami było widać wyraźne skoki w porach dnia, np. rano), i to już na samym początku tworzenia:
http://youtu.be/JciyoGmnGyo?t=1m46s

A teraz cisza... Czy to dla Redów teraz oczywista oczywistość, że będzie cykl dobowy, czy też nie mają się za bardzo czym chwalić? :hmm:
 
the RPG redefinition
Chyba każdy Wiedźmin na nowo definiuje gatunek. :hai: Jeśli chodzi o cykl dobowy to jakoś nie widzę, by tam był popsuty. Jakby tak wyglądał w W3 to byłbym zadowolony (choć pewnie wygląda o niebo lepiej :p). Poza tym oba filmy są nagrane z wersji alpha, więc do czasu premiery mogło się coś zmienić. @eustachy_J23 jako fan tego elementu powinien zrobić filmiki z obu części by pokazać jak to wyglądało. :p

Te dwa filmiki to też jakiś argument by Redzi wreszcie pokazali jak ten element prezentuje się w W3. Skoro w przypadku poprzednich części, twórcy zademonstrowali go we wczesnej fazie produkcji, to teraz na 2 miesiące przed premierą nie powinno być z tym jakiegoś wielkiego problemu, co? Może przy okazji jakiegoś dziennika o świecie gry? @Marcin Momot, @theta77, @Keth, @Michal Janczewski
 
Last edited:
@Hostile
Co było niby tam popsute ?
Osobiście nigdy nie zauważyłem zeby były jakieś skoki w porach dnia
Delikatne skoki to w Wiedźminie 2, np. we Flotsam godzina przeskakuje na 7 i nagle robi się dużo jaśniej niż było przed chwilą. Nie było delikatnego przejścia promieni słonecznych, a oświetlenie zmieniło się skokowo. Ale to i tak nic w porównaniu do Wiedźmina Pierwszego. Tam ruch słońca na niebie nie miał najmniejszego wpływu na to, w którą stronę cień Geralta jest rzucany na ziemię. A cienie budynków przy okazji rzucane były w jeszcze inną stronę ;P Poza tym częstokroć mogliśmy obserwować w dzień przynajmniej cztery jasne punkty skryte za chmurami w różnych częściach nieba, jakby nad światem Wiedźmina krążyły cztery oddzielne słońca o_O To było naprawdę słabe ;P
 
Dokładnie mam tak samo, nie zwracam uwagi na takie coś czy cień pada zgodni ze słońcem na niebie
Za pewne większość graczy nie zwraca uwagi na to ;)
 
Ja tam nigdy nie zwróciłem na to uwagi, a pierwszego Wiedźmina ukończyłem trzykrotnie.
Ja to zauważyłem już za pierwszym podejściem, też przechodziłem grę kilka razy, teraz gram w Powrót Białego Wilka i drażni mnie to dalej ;P Czasem cień Geralta jest rzucany prosto pod słońce, a tekstury nieba są paskudne ;P

Dokładnie mam tak samo, nie zwracam uwagi na takie coś czy cień pada zgodni ze słońcem na niebie
Za pewne większość graczy nie zwraca uwagi na to ;)
Szczerze w to wątpię ;P
 
Ha! Znalazłem ostateczny dowód, że będzie cykl dobowy!

:yes:

To, że będą wschody i zachody słońca (były pokazane na gameplayu), północ i południe, dzień i noc, to wszyscy wiedzą, sęk w tym, czy pory dnia będą się samoistnie, stopniowo zmieniać, bez ingerencji skryptów odpowiedzialnych za wykonanie określonej części zadania ;P
 
Top Bottom