Wiedźmin 3: Dziki Gon

+
Dobre. Pojechałeś pięknie. Bo spotkanie z Letho było takie znowu rewelacyjne..... ale oczywiście to twoja opinia.

Ziarno prawdy w tym jest, bo przedstawienie Eredina jako tego głównego złego, niedomaga równie mocno co uznanie go za wymagającego przeciwnika, a to taka lama jakiej świat nie widział niestety, taka prawda.
Chociaż z drugiej strony chciałbym żeby we wszystkich ostatnich rpg główne wątki tak niedomagały... serio.
 
@froget67

Jakby nie patrzeć jest to jedyny element zakończenia, który nie jest tak dopracowany jak reszta. Ta gra pod względem fabularnym, jako pierwsza w swoim gatunku, w jednej chwili potrafi wywołać smutek, a w następnej radość i uśmiech na twarzy. Nigdy nie doświadczyłem takiego uczucia grając w grę komputerową. Stwierdzenie, że ma ona słabe zakończenie jest tutaj tak bardzo nie na miejscu, że pozwolę sobie pominąć komentowanie go.
 
Last edited:
Ziarno prawdy w tym jest, bo przedstawienie Eredina jako tego głównego złego, niedomaga równie mocno co uznanie go za wymagającego przeciwnika, a to taka lama jakiej świat nie widział niestety

Ale ja miałem na myśli bardziej aspekty fabularne właśnie. A także uczucia, emocje jakie ewentualnie może uruchomić.
 
Trailery mnie zepsuły, teraz już wiem, że trailerów do dodatków na pewno nie obejrzę.

Też tak sobie powtarzam. Od lat - zawsze przegrywam i łykam każdy skrawek materiału, który wyjdzie.


PS. "Geralt cwaniak"
 
Dobre. Pojechałeś pięknie. Bo spotkanie z Letho było takie znowu rewelacyjne...

Kulminacyjny moment - konfrontacja, niekoniecznie fizyczna - będący zwieńczeniem działań uskutecznianych przez całą grę, gdzie przeciwnik raczy nas wyjaśnieniem odnośnie większości zastanawiających gracza wątków i przy okazji wcale nie trzeba z nim walczyć, bo relatywizm moralny z perspektywy gracza sprawia, że nie musi okazać się "tym złym" VS kilka scen, w których ten zły dyszy, warczy i pokazuje, jaki jest zły,
po to żeby na końcu popisać się nieuzasadnioną pewnością siebie, powiedzieć jedno zdanie i umrzeć.

Your pick.

Mimo mnóstwa fantastycznych wątków, które grają na emocjach zakończenie to grafomania.
Białe Zimno, które Ciri chce zwalczyć, sposób w jaki chce to zrobić i w ogóle jego definicja
to asspulle, poprowadzone na szybko i gwałtownie, jakby ktoś twórców pospieszał, albo brakło im pomysłu. Zdecydowanie najsłabsza część całej fabuły. [ED] Na szczęście na tyle nieudolnie poprowadzona względem reszty, że nie jest w stanie zatrzeć dobrych wrażeń.
 
Last edited:
@Szincza
Tylko dlaczego Eredin i Garalt mieliby rozmawiać ? I kiedy ?
Jeżeli by się dobrze zastanowić to Krogulec jest dobrze zagrany, jego zachowanie pasuje do sytuacji w których jest przedstawiony i nie zachowuje się jak przeciętny nemezis Jamesa Bonda raczący nas długim i bezsensownym monologiem, który kompletnie nie pasuje do sytuacji. To co psuje jego postać to bardzo łatwa walka nawet na DM przez którą ma się wrażenie że jest zwykłym popychadłem a nie królem gonu.

Jedyne co można zrobić by pogłębić wątek dzikiego gonu i białego zimna to dodatkowe opcje dialogowe z Avallac'hem i Ge'elsem + dodatkowe książki/raporty/notki w Tir na Lia.
 
Last edited by a moderator:
@Szincza
A ja się nie zgadzam z opinią o grafomani. Wszystko dzieje się szybko i jak napisałeś gwałtownie, to prawda, ale ma to swoje uzasadnienie fabularne i jest czymś w rodzaju podwójnego twistu fabularnego. Na pewno lepsze jest takie zwieńczenie fabuły niż jakby gra się miała zakończyć walką z bossem, który nie jest specjalnie trudny do pokonania i co gorsza ustępuje swoim kolegom także na polu widowiskowości.
 
Mi się wydaję że tu nie chodzi o to że Eredin za mało rozmawia z Geraltem, lub też ogólnie nie jest zbyt rozmowny.
Nie widać u niego głębi, nie widać aby gardził ludzmi jako podgatunkiem, gorszą rasą, nie wspominając już o jakiś jego szokujących występkach w trakcie gry.

Gdyby dokonał czegoś na miarę Bonharta wycinającego szczury, to już by wyglądało to lepiej.
A tak to Caranthir w sumie podobał mi się bardziej niż Eredin "płaski jak deska" główny zły

Musiało by być znacznie więcej Eredina w grze, aby nabrał jakiegokolwiek charakteru.
 
Last edited by a moderator:
Mi się wydaję że tu nie chodzi o to że Eredin za mało rozmawia z Geraltem, lub też ogólnie nie jest zbyt rozmowny.
Nie widać u niego głębi, nie widać aby gardził ludzmi jako podgatunkiem, gorszą rasą, nie wspominając już o jakiś jego szokujących występkach w trakcie gry.

Gdyby dokonał czegoś na miarę Bonharta wycinającego szczury, to już by wyglądało to lepiej.
A tak to Caranthir w sumie podobał mi się bardziej niż Eredin "płaski jak deska" główny zły.

Musiało by być znacznie więcej Eredina w grze, aby nabrał jakiegokolwiek charakteru.
Kilka dialogów było na pewno wyciętych (i to pod koniec produkcji). Na przykład z trailera Starsza Krew, jego:
"Geralt, trochę godności - wiesz jak to się skończy!".
 
Last edited by a moderator:
Pododawałem spoilery do niektórych wypowiedzi. Przypomnę, że jest cały dział forum (zawierający odpowiedni temat), w którym bez skrępowania możecie omawiać zakończenie gry. Kontynuowanie tych dywagacji w tym wątku nie jest dobrym pomysłem.
 
Mi się wydaję że tu nie chodzi o to że Eredin za mało rozmawia z Geraltem, lub też ogólnie nie jest zbyt rozmowny.
Nie widać u niego głębi, nie widać aby gardził ludzmi jako podgatunkiem, gorszą rasą, nie wspominając już o jakiś jego szokujących występkach w trakcie gry.

Tylko że to wszystko już w grze jest, jego pogardę widać podczas wejścia do Kaer Morhen kiedy nie zwraca uwagi na zamrożonych obrońców lub kiedy postanawia walczyć jedną ręką z Vesemirem, a później już wprost wyśmiewa ludzi. Walki z Crachem też nie traktuje poważnie, zauważ jaką pozę przyjmuje na sam koniec.
A jeżeli wycięcie całej wioski w pień i torturowanie niewinnego człowieka, ciebie nie rusza to nie wiem co mogłoby
 
Last edited:
Gra nie nazywa się Wiedźmin: Eredin albo Wiedźmin: Król Gonu. Nazywa się Wiedźmin: Dziki Gon. Wiem, że od przywódcy wymaga się więcej, ale tu każdy ma swoją role do odegrania. Zresztą, jak ktoś zna Eredina z książek a myślę, że większość zna to nie wiem po co gadać, że to niedopracowana postać - po prostu poczytajcie sobie jego kreację z Sagi. Bardziej podoba mi się przedstawienie tej postaci z opowieści Avallacha i jego czynów jakich jesteśmy świadkiem (spalenie wsi, tortury itp) niż by miał ganiać i wygłaszać słabe frazesy. Przez takie zagrania czuje się nutkę tajemnicy i respektu do przeciwnika (zgadzam się, że wrażenie psuje zbyt łatwa walka, ale już okoliczności i tło w jakich się odbywa są super). Poza tym mamy też Imleritha i Caranthira. Imlerith wali maczugą w bramę Kaer Morhen, aż się mury trzęsą, zabija Vesemira, siedzi na tronie otoczony wijącymi się sukkubami - jeśli to nie jest badass to ja nie wiem kto nim jest. Jeśli chodzi o Caranthira to wystarczy wspomnieć walkę z Eskelem - jak żyję nie widziałem lepszej w grze. Oni zresztą też są rozwinięci nie w bezpośrednich konfrontacjach z Geraltem, ale w opowieściach NPCów. Tym się ta gra różni od innych RPG. Poza tym w dwóch poprzednich też nie mieliśmy jednego standardowego złego - w jedynce Magister, Azar Javed, Jakub de Aldersberg w dwójce niby Letho, ale na końcu okazywało się, że to właściwie Loża jest głównym zagrożeniem. I subiektywnie powiem, że jakby nielogiczne to zakończenie było to uważam je za najlepsze w historii gamingu, bo tylko tutaj czułem prawdziwe emocje i to takie które trzymały mnie długo po ukończeniu gry. Ale tutaj do ładu się nie dojdzie, bo wrażenia każdego gracza są inne.
 
Ja również uważam, że generałowie Gonu powinni być lepiej wykreowani w grze. Geralt praktycznie nie ma z nimi kontaktu podczas gry, pomijając walki. I nie mówcie mi, że nie dałoby się znaleść kilka narracyjnych sposobów na kontakt Gerlta i np. Eredina, bo to w końcu fantastyka i nic nie jest niemożliwe. W jedynce się dało, w dwójce flashbaki, a w trójce tylko walka i walka. Gdzie się podziały te mroczne teksty Gonu wygłaszane w trailerze VGX? Bo nie pamiętam żeby w grze się one gdzieś pojawiły. To właśnie brak odpowiedniego wykreowania Gonu jest największym problemem w tej kapitalnej grze. Tym się powinni Redzi zająć w pierwszej kolejności, a nie romansem z Triss.
 
Tylko że Eredin nie ma żadnego powodu żeby rozmawiać z Geraltem, tak samo Geralt nie ma do tego powodu. Spotkania z Krogulcem w TW1 były tak wymuszone że aż śmiać się chciało, a jego nagłe pojawienie się w zakończeniu całkowicie zniszczyło klimat i napięcie całej sceny. Jeżeli chodzi o generałów to wątpię by Geralt chciał z nimi pogawędzić, zwłaszcza po tym co się stało w Kaer Morhen, także jedynym rozsądnym i nie psującym rozgrywki wyjściem są dodatkowe opcje dialogowe z Avallac'hem (Białe zimno, Caranthir, Aen Elle) i Ge'elsem (zagrożenie dla Aen Elle, Eredin i Imlerith).
 
Nars prosił parę postów wyżej żebyście się przenieśli z dyskusją do działu spoilerowego. Przez w całości ukryte w spoilerze źle się przegląda temat, a i ktoś może niechcący się na coś nadziać (w końcu to dział bezspoilerowy)
 
Pewnie (jak zwykle to bywa) wizja artystyczne przerosła możliwości techniczne ...

A jak pamiętamy statki w Wiedźminie 3 wyglądały wyjątkowo szpetnie:



Cóż, szkoda.
 
Zaraz się okaże że z powodu ograniczeń technicznych masę rzeczy wyleciało (ech te konsole ..) i gra mogła być o klasę lepsza.
Cóż zawsze to jakaś opcja do wykorzystania w przyszłości (na ps5/xbox next?)
 
Top Bottom