Wiedźmin 3 - grafika

+



AC ma naturalniejsze oświetlnie, w wiesku wiele obiektów wygląda jak z kartonu
 
Chodziło mi o to jak światło reaguje na meteriały, tekstury patrz na bruk po prawj od konia i na plot albo kamienice.
W Unity jest zauważalnie ładniej przez natężenie i kolor światła. Szkoda, że wszystko widać jakbym miał bardzo poważną wadę wzroku.
Myślę, że zachód słońca w W3 również będzie tak wyglądał, bo w dwójce wyszło naprawdę dobrze:
 
Największa róznica między w3 a assasynem jest w wyglądzie i sposobie porusznia się NPC'tów. W w3 poruszają się jakby mieli kije w d.... sztywno i nienaturalnie. W assasynie wygląda to o niebo lepiej.
 
To raczej nic dziwnego. Przecież Assassin's Creed od zawsze miał najlepsze animacje na rynku. Ale wygląd to inna sprawa. Ci ze screenów z PS4 wyglądają koszmarnie.
 

Guest 2686910

Guest
Nie będę się angażował w dyskusję o dowgradzie, ale powiem trochę o AC, bo widzę, że to gorący temat. Nowy produkt Ubisoftu ma według mnie pod względem graficznym dwie wady, choć z jedną można dyskutować:
- antyaliasing na konsolach to autorskie (może nie do końca, wzięli istniejącą formę i ją dostosowali) rozwiązanie Ubi i jest chyba najdurniejszym jakie widziałem. Otóż HRAA polega w uproszczeniu na rozmazaniu całego obrazu (eliminowanie aliasingu w brutalny sposób), po czym nałożeniu filtru wyostrzającego na szczegóły/krawędzie. Właśnie ta metoda powoduje tragiczne rozmazanie screenów z PS4 (no i subnatywna rozdzielczość 900p, ona też nie pomaga)
- statyczny system oświetlenia. Co to znaczy statyczny? Dokładnie to, co się wydaje - dane oświetlenia są z góry wpisane w wygląd tekstur (koślawo to brzmi, ale chyba wiadomo, o co chodzi). Przez taką a nie inną decyzję designer ma większą kontrolę nad wyglądem danej sceny, ale poświęca się dynamizm. Czyli na cykl dnia i nocy nie ma co liczyć (co nie wyklucza misji w innych porach niż dzień, ponoć połowa rozmiaru Unity to dane oświetlenia tekstur. Po prostu zmiany muszą następować w określonych z góry miejscach.) Efekt końcowy może być dużo lepszy niż ten wygenerowany systemowo, tak samo jak projekt poziomu wykonany przez kogoś, kto się na tym zna, a nie generator. Jednak w grze RPG z otwartym światem takie rozwiązanie imo mija się z celem, bo po co ten otwarty świat, jeśli i tak wszystko skryptowane i z góry wiadomo, że będzie zawsze wyglądać tak samo. Tak czy tak, dyskusyjne.

Ogólnie zgadzam się, że AC ma szansę wyglądać bardzo ok. Ale na PC, w natywnym 1080p i z jakąś ludzką metodą AA, a nie wazeliną na ekranie.
I nie żałuję, że CDPR nie stosuje 'baked lighting'u. Mimo wszystko.
 
Last edited by a moderator:
AC ma naturalniejsze oświetlnie, w wiesku wiele obiektów wygląda jak z kartonu

Nie bardzo. Oświetlenie w W3 będzie mocno zróżnicowane i zależne przede wszystkim od konkretnej pory doby, a także pogody.
AC, o ile kojarzę, nie ma takowych (znaczy cyklu dobowego i dynamicznej pogody), co czyni oświetlenie w tej produkcji szalenie biednym względem Wieśka.

Moim zdaniem nawet najlepiej zrealizowane sceny ze statycznym oświetleniem wypadają blado wobec porządnie zrealizowanego cyklu dobowego.

MakJenkins ujął to ładniej, bo fachowo.
 
Last edited:
Redzi jeszcze bardzo nie dawno mieli otwartą pozycje "Lighting Artist" do W3 więc wciąż pracują nad oświetleniem. Jestem bardzo ciekawy tego jak gra będzie się prezentowała na przyszłych materiałach.
 
- statyczny system oświetlenia. Co to znaczy statyczny? Dokładnie to, co się wydaje - dane oświetlenia są z góry wpisane w wygląd tekstur (koślawo to brzmi, ale chyba wiadomo, o co chodzi). Przez taką a nie inną decyzję designer ma większą kontrolę nad wyglądem danej sceny, ale poświęca się dynamizm. Czyli na cykl dnia i nocy nie ma co liczyć (co nie wyklucza misji w innych porach niż dzień, ponoć połowa rozmiaru Unity to dane oświetlenia tekstur. Po prostu zmiany muszą następować w określonych z góry miejscach.) Efekt końcowy może być dużo lepszy niż ten wygenerowany systemowo, tak samo jak projekt poziomu wykonany przez kogoś, kto się na tym zna, a nie generator.

W W3 nie widzieliśmy jeszcze cyklu dnia i nocy. Najbardziej obawiam się tego, że ten cały cykl będzie sprowadzał się do zmiany jasności i barwy światła... Mówiąc inaczej - nie będzie wędrówki źródła światła (słońca) po wirtualnym nieboskłonie. Cienie nie będą się przesuwać. Jedynie będzie robić się raz jasno, a raz ciemno z bardziej zieloną lub niebieską barwą.... W optymistycznym wariancie będzie tylko zmiana długości cieni dwa razy na dobę, czyli rano i wieczór. Takie rozwiązanie zauważyłem w grze SpinTires. Tam jest właśnie taka uproszczona symulacja pór doby. Cienie jedynie zmieniają długość dwa razy na dobę. W pełnej symulacji cienie powinny nieustannie się przesuwać i zmieniać rozmiar.

Prerenderowany światłocień to w sumie tekstura. Gry pozbawione dynamicznego oświetlenia będą wyglądać dużo lepiej na statycznych obrazkach niż te z dynamicznym światłem, ponieważ odpada konieczność obliczania tego światła. Nie chodzi tylko o to, że te statyczne światłocienie wyglądają lepiej ponieważ są robione ręcznie, ale także dlatego, że odpada konieczność symulowania tego światła w czasie rzeczywistym. Prerenderowane cienie można zrobić pewnie po horyzont w bardzo dobrej jakości, a dodatkowo oszczędzając na ich obliczaniu można dopieścić inne wymagające mocy obliczeniowej elementy. W grach raczej stosuje się miks prerenderowanego światła z dynamicznym światłem. W ogóle czy są już gry z pełnym, globalnym, dynamicznym oświetleniem?
 
Nocny, w takim wypadku, bądź też przy całkowitym braku cyklu dobowego detonuję się w siedzibie studia w trybie natychmiastowym.
Nie dopuszczam myśli, by mogli pokpić ten element, skoro już w stareńkim pierwszym Wiedźminie udała się CDP RED ta sztuka i to z nader dobrym skutkiem.
 
Nie rozumiem dlaczego niektórzy przypuszczają, że zabraknie cyklu dobowego czy pogodowego w W3. Przecież są obecne w kilkunastoletnich grach, były obecne w poprzednich Wiedźminach, więc dlaczego nie miałyby się znaleźć "trójce"?
 
Nie rozumiem dlaczego niektórzy przypuszczają, że zabraknie cyklu dobowego czy pogodowego w W3. Przecież są obecne w kilkunastoletnich grach, były obecne w poprzednich Wiedźminach, więc dlaczego nie miałyby się znaleźć "trójce"?

Bo na coś trzeba narzekać?
 
Z nieformalnego źródła wiem, że jako takiego cyklu dobowego nie będzie. Co 2 dni będzie jedynie pełnia księżyca, żeby aktywować wilkołaki(co mogliśmy zobaczyć na gameplayu). Cała ta śpiewka prowa służyła tylko przyciągnięciu jak największej ilości potencjalnych kupców.
 
@BeksaLala tylko że cykl dobowy już mamy na na tym 35 minutowym gameplayu. Novigrad południe, Ziemia Niczyja świt. Ciekawe też po co w takim razie koło mapy mamy napisane jaka jest akutalnie pora oraz pogoda.

Trochę nie poważnie tak pisać, nie mając pewności. Można wiedzieć co to za źródło?
 
Top Bottom