Wiedźmin 3 - grafika

+

Guest 3669645

Guest
Pewno zaraz ktoś wyskoczy z krzykiem, ze trailer VGX i wszystko co z nim związane to okrutna manipulacja i totalna przeróbka.

Także z wyprzedzeniem spytam po raz dziesiąty (i mam nadzieję, że nie zostanie to pytanie ponownie zignorowane) -Skąd przypuszczenia, że trailer VGX był podrasowany? I screeny które wypuszczono w styczniu? Jakieś źródła?
 
Jeszcze trochę i wparuje jakiś czerwony i powie: chcecie benchmarka, to przesuwamy na wrzesień.
A teraz tak na poważnie ja bardziej zaniepokoiłem się nie tymi zdjęciami, a wypowiedzią Petera (dla węgierskiego portalu chyba) że tak wiele pomysłów i rzeczy do zrobienia, a tak niewiele czasu - coś w ten deseń ( sorry Peter jak oberwie ci się za to wypomnienie twoich słów )
Dlatego jeśli premiera powiedzmy majowa miała by dać nam jakość kamienia milowego gatunku to jestem na tak.

I wcale nie burzę się o te zdjęcia z wilkami, już nie będę wiercić CDPR siedzę spokojnie. Niech pracują w skupieniu, a nie jednym shooterm będą się przejmować.
 
Last edited:
@up

Kiepski sarkazm, akurat do tego screena nikt się nie czepiał specjalnie.

@wilkwilk - w takim razie o co chodzi ludziom płaczącym nad dałngrejdem?

1.Obrazek z wilkami:
- Smętne, zimowe badyle wybijające się na główne elementy obrazka - trudno znaleźć porównanie z wcześniejszymi obrazkami.
- Super naturalistyczne drzewa. Może nawet lepsze niż w ujęciu z bagien, którym wszyscy się zachwycali. Nie wyostrzone.
- Wilk, pierwszy raz widoczny na takim zbliżeniu, trudno więc o porównanie. Nie porównujmy do wilka z pokazu Nvidii, który ma futro wyprane w płynie zmiękczającym.
- Zimowe, stonowane światło, barwy (mhrok)
- Geralt w bardziej odległym, growym ujęciu porównywany do Geraltów z dialogów i cutscenek. Geralt z dialogów i cutscenek powinien być porównywany do żołnierza widocznego na innym skrinie z ostatniej serii.
- Śnieg. Jak on śmie nie mieć wyglądu gęstej trawy?

2. Obrazek z gryfem.
- Znowu badyle jako główne obiekty obrazka. Znowu brak możliwości pełnego porównania. Jeśli jednak poszukać pojedyncze badyle znajdujące się blisko patrzącego na wcześniejszych skrinach i gameplayach to widać podobny poziom.
- Ładna, pastelowa kolorystyka.
- Niesamowite, naturalistyczne drzewa w zimowej scenerii.
- Śnieg. Pola nim pokryte, wyglądają jak biała pustynia. Jak śmią być takie nudne? Ktoś napisał, że to step. Człowiek, który prawdopodobnie mieszka w Polsce i pewnie widział pola pokryte śniegiem... Kiedy łaziłem po polach pokrytych śniegiem, to jedyne co widziałem, to smętne badyle, śniegową pustynię i ponure drzewa. Natężenie światła w zimie jest mniejsze i wszystkie obiekty tracą na szczegółowości.
- Geralt wygląda w porządku. Tak samo gryf.

3. Krajobraz
- Wygląda jak zrobiony na zbliżeniu. W tym przypadku nie mam oczywiście tej pewności. Jednak nawet Geralt na koniu będący na drugim planie jest daleko, a co tu mówić o drzewach. Cały ten obrazek wydaje składać się z obszarów na tyle odległych, że ludzie powinni się zachwycać jak nadal świetnie i malarsko wygląda pomimo tych odległości.
- Ładny układ roślinności, mozaika, od jasnych zieleni do ciemniejszych. Nie tak jak w niektórych zachwalanych grach kobierzec neonowego trawnika.
- Świetne góry.

4. Obrazek z żołnierzem
- "Tylko ten wygląda dobrze"
- Ale co tam...
- "Dramat!!! Dałngrejd!"
- "Nie będę wyciągał wniosków dlaczego ten wygląda dobrze technicznie i nie będę do niego porównywał dawniejszych skrinów nawet jeśli wypadałoby porównać scenę dialogową ze sceną dialogową!!!"
 
Last edited:
Pewno zaraz ktoś wyskoczy z krzykiem, ze trailer VGX i wszystko co z nim związane to okrutna manipulacja i totalna przeróbka.

Także z wyprzedzeniem spytam po raz dziesiąty (i mam nadzieję, że nie zostanie to pytanie ponownie zignorowane) -Skąd przypuszczenia, że trailer VGX był podrasowany? I screeny które wypuszczono w styczniu? Jakieś źródła?


Tutaj próbowałem to wyjaśnić, w miarę możliwości obiektywnie.
 

Guest 3669645

Guest
Tutaj próbowałem to wyjaśnić, w miarę możliwości obiektywnie.
Też o tym słyszałem, ale nigdy nie otrzymałem linków ani konkretnych cytatów. Z tego co napisałeś wynika, że... REDzi otwarcie przyznali się, że nas oszukali i przerabiali ujęcia z zwiastuna. Na pewno?
 
Wiadomo, że płonąca wioska w scenie z Gonem była poddana dodatkowym manipulacjom. Sam kiedyś podawałem fragment wypowiedzi kogoś od redów, który stwierdził, że w Mieczu Przeznaczenia nic nie było ruszane z braku czasu, oprócz tej sceny, którą wzięto z wcześniejszego trailera.
 
Zastanawiam się czy te wszystkie downgrady itd. w ogóle istnieją, czy czasem screeny po prostu były robione w jakiś głupi sposób że LOD i REDowa optymalizacja była dziwnie ustawiona (bo kamera na screenach jest inaczej ustawiona niż w grze nie?). Albo po prostu proces optymalizacji im coś nie bangla, i czasami chcąc ściąć zbyt wiele rogów, i czasem widać buble (a screeny są np. z najnowszych wersji w których się jeszcze kiełbasi).
 
@wilkwilk - w takim razie o co chodzi ludziom płaczącym nad dałngrejdem?

- Super naturalistyczne drzewa. Może nawet lepsze niż w ujęciu z bagien, którym wszyscy się zachwycali. Nie wyostrzone.

Co do reszty się nie wypowiem, bo to Twoje odczucia subiektywne, zaintrygowało mnie natomiast co mają drzewa w wiedźminie do filozofii naturalistycznej? ;)
 
Polecam wgłębienie się w temat naturalizmu trochę dalej, niż do wikipedii i z powrotem. Tam raczej o fotorealistykę samą w sobie nie chodziło, a ukazanie człowieka bez zbędnych upiększeń, stosowanych we wcześniejszych nurtach sztuki. Kolega mógł użyć takiego określenia względem obrazu przedstawiającego brudnego żebraka, a nie drzewka. Któremu, nawiasem mówiąc, do fotorealizmu daleko jak stąd do Katmandu.
 
Polecam wgłębienie się w temat naturalizmu trochę dalej, niż do wikipedii i z powrotem. Tam raczej o fotorealistykę samą w sobie nie chodziło, a ukazanie człowieka bez zbędnych upiększeń, stosowanych we wcześniejszych nurtach sztuki. Kolega mógł użyć takiego określenia względem obrazu przedstawiającego brudnego żebraka, a nie drzewka. Któremu, nawiasem mówiąc, do fotorealizmu daleko jak stąd do Katmandu.
Do wikipedii najprościej i najszybciej było wstawić link.
Pojęcie naturalizmu istnieje nie tylko w dziedzinie filozofii. To samo można powiedzieć o ekspresjonizmie, który co innego oznacza w sztuce plastycznej, co innego w teatrze.

I tak - naturalistyczne drzewa - żadną miarą nie są błędnym sformułowaniem, bo określenie ich tym mianem oznacza, że są bardzo zbliżone do tych prawdziwych. To właśnie oznacza naturalizm w sztuce.
A czy rzeczywiście blisko tu do fotorealizmu, czy nie - to już jest indywidualny osąd.
 
I tak - naturalistyczne drzewa - żadną miarą nie są błędnym sformułowaniem, bo określenie ich tym mianem oznacza, że są bardzo zbliżone do tych prawdziwych. To właśnie oznacza naturalizm w sztuce.
A czy rzeczywiście blisko tu do fotorealizmu, czy nie - to już jest indywidualny osąd.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że sztuka była podporządkowana filozofii i określenie drzewka w grze jako "naturalistycznego" wydaje mi się jakimś niezrozumieniem tematu i użyciem tego słowa jako zamiennika dla "fotorealizm"
 
@wilkwilk - obrazki, w tym drzewa nie są fotorealistyczne, dlatego użyłem słowa "naturalistyczne". Jeżeli tak bardzo ci zależy, to filozofię zawsze można dorobić; to często spotykana praktyka w sztuce, szczególnie tej współczesnej. Zrobić kupę to nie sztuka, ale dorobić do niej filozofię dzięki której wchodzi się na salony, to już sztuka. A na serio. Użyłem tego słowa, aby odróżnić te drzewa od drzew w niektórych innych grach, które nawet jeśli wyglądają naturalnie, to jednak czegoś im brakuje. Z drugiej strony nawet nie naturalnie wyglądające drzewa mogą wyglądać fotorealistycznie. W każdym razie, niepotrzebnie użyłem słowa zarezerwowanego dla prądów i nurtów. "Realizm" też chyba jakimś tam prądem był, aż w końcu stał się słowem wieloznacznym. Mniejsza z tym.

Co do opisu. Zwracałem uwagę na to, że te elementy, które można porównać wyglądają tak samo. Te, których nie da się porównać, nie ma sensu porównywać. Należy pamiętać, że dostaliśmy po raz pierwszy obrazki z zimowym krajobrazem, nie licząc tych z najwcześniejszej wersji pre-alfa. Na wszystkich innych jest tak dużo elementów, że ludzie brzydkie trawy traktują jako drobiazgi o które się ktoś bez sensu czepia (jakiś nocny). Wiem, jaka była dyskusja i argumenty (czyli ich brak, a tylko narzekanie na narzekacza), kiedy krytykowałem te trawy. Trawy w grach mają to do siebie, że im jest ich więcej, tym mniej zwraca się uwagę na ich niedoskonałość. Ponadto biel śniegu sprawia, że obiekty bardziej się od niego odcinają. Brak cieni rzuca się o wiele bardziej w oczy.

Jeśli komuś się chce, to może znajdzie ten obrazek z bagien, ale obrazek, a nie animowany gif. Tak żeby porównać drzewa i trawy.

Jakie konkretnie elementy sprawiają, że można uznać iż te nowe obrazki pokazują grę gorszą, niż gra ukazana na obrazkach nieco wcześniejszych, które były udostępnione mniej więcej wtedy co gameplay?
 
@nocny O to chodzi?

(kadr z trailera z VGX)


A tu build z E3:


Jak tak dłużej sięzastanawiam, to jednak VGX to było arcydzieło. A potem im dalej w las tym pogorszenie grafiki. Żeby nie okazało się, że za 2-3 miesiące gra wygląda jeszcze gorzej.
 
Przecież dałaś za przykład screeny z dwóch zupełnie różnych scenerii, tego, po prostu nie da się porównać. Nie neguje faktu, że klimat pierwszego obrazka może Ci się wydać ciekawszy aniżeli seksowna południca na tle pól i niebieskiego nieba, ale przecież to nie kwestia grafiki tylko tego, że to dwa zupełnie różne klimaty.
 
@Viking Mam nadzieje że nie piszesz tego porównując te dwa. O to czy trailer VGX jest lepszy kłócić się nie będę, jedni wolą go inni SOD. Niestety ocena zawsze jest subiektywna.
 
@Viking - tak, z tym że mi chodziło o obrazek udostępniony przez REDów, a nie zrzut z trailera. W każdym razie - powiedzcie mi jak porównywać te trawy? Na nowych obrazkach odcinają się mocno od śniegu ukazując całą swoją niedoskonałość. Na obrazku z bagna wszystko jest zacienione, co sprawia, że trudniej ocenić wygląd i jakość poszczególnych trawek. Na obrazku z południcą jest ich dużo. Pytanie tylko, czy mała ilość roślinności na nowych obrazkach to wynik dałngrejdu, czy tego, że jest to zima? Natomiast w przypadku drzew, czy te na nowym obrazku z wilkami wyglądają gorzej? Porównuj do tych, które są mniej wiecęj w tej samej odległości.
 

Guest 3669645

Guest
Różnice w grafice widać na pierwszy rzut oka, nawet mimo różnych scenerii i pór dnia. Jak zerkam na screen z bagnem, widzę jakość niezwykle bliską CGI. Istna uczta dla oczu -Te piękne oświetlenie, filmowy look, klimat wylewający się hektolitrami z ekranu.

Jak patrzę na screen z południcą, to widzę "tylko" niezłą grafikę, która rzyci nie urywka. Po prostu obrazek jak z pierwszej lepszej ładnej gry AAA.
 
Ale już modele traw i drzew jako takie trudno porównać. Ludzie mówią o technicznym dałngrejdzie, dlatego tak zwracam uwagę na porównanie konkretnych modeli, brania pod uwagę przedstawionych warunków i kontekstu, a nie tylko ocenianie obrazka jako całości.

O VGX to najlepiej już zapomnieć. W przypadku nowych obrazków cały ten lament podniósł się nie ze względu na porównania do trailera z VGX. Z tego co rozumiem według wielu te ostanie obrazki prezentują techniczny dałngrejd w porównaniu do wszystkiego co do tej pory widzieliśmy.
 
Jak zerkam na screen z bagnem, widzę jakość niezwykle bliską CGI. Istna uczta dla oczu -Te piękne oświetlenie, filmowy look, klimat wylewający się hektolitrami z ekranu...
... ten okropny filtr wyostrzający. Lecz z jednym się zgodzę. Pomimo "wyostrzaczy" VGX prezentuje najlepszy poziom jeśli chodzi o grafikę.
 
Top Bottom