Wiedźmin 3 - grafika

+
Ja chciałem tylko przypomnieć, że mówiłem o tym, iż inne oświetlenie, pora dnia, pogoda sprawić mogą, że ta sama miejscówka, scena wyglądać będą zupełnie inaczej i dlatego porządnie zrealizowany cykl dobowy to połowa sukcesu. Dziękuję.

No wiesz co, nie spodziewałem się, że będziesz się chełpić.
Nie ty jeden tak mówiłeś, więc dziel się chwałą.
 
No wiesz co, nie spodziewałem się, że będziesz się chełpić.

Byli tacy, co próbowali nam wmawiać, że to nie ma nic do rzeczy, to i wypada powiedzieć, "a nie mówiłem?:"
Z grafiką jak wiemy jest dobrze, ale bez szału. Gra nie będzie się zatem bronić technikaliami, a estetyką i W3 naprawdę dużo by stracił, tak na wyglądzie, jak i wiarygodności świata bez tego elementu.

Po ujawnieniu wymagań sprzętowych Wiedźmina 3 oczekiwania względem szaty graficznej poszybowały pod niebo. Tymczasem gdy nowe dzieło ludzi z RED-a ukazuje się naszym oczom, wygląda... ładnie (...) Ogólne wrażenie pogarsza to, że tekstury w pełnej jakości doładowują się czasem dopiero po chwili, nie udało się też uniknąć błędów technicznych, takich jak kolizje obiektów czy wjechanie kamery do środka modelu. Natomiast po około godzinie rozgrywki moja gra całkowicie się zacięła i wymagała ponownego uruchomienia. Testerzy mają więc czego szukać, a reszta zespołu – co poprawiać.

W podobnym tonie o Wiedźminie wypowiadało się wielu zaproszonych (przytoczyłem ten konkretny cytat, bo to dziennikarz i forumowicz w jednym). Pojawiły się nawet opinie według których na zamkniętych pokazach W3 wyglądał klasę lepiej. Wszyscy pamiętamy zachwyty przedstawicieli mediów po tychże prezentacjach. Wręcz rozpływano się nad grafiką. Tym razem nie brakowało głosów rozczarowania. Skąd te różnice? Cóż, możemy jak sądzę uznać za pewnik, że spadek jakości miał miejsce, co jednak absolutnie mi nie przeszkadza, bo gra w dalszym ciągu jest naprawdę ładna, a za sprawą sprawnie zrealizowanych cyklu dobowego i systemu pogody niejednokrotnie zachwyci. Skoro taki W1 nadal to potrafi, to tym bardziej uda się ta sztuka trójce.
Jedynym problemem pozostają wymagania, bo downgrade był, a optymalizacji jak nie było tak nie ma (gra ma na chwilę obecną kosmiczne wymagania), co w tej sytuacji jest nieakceptowalne. Od czasu gdy PurePC puścił farbę trapi mnie w zasadzie ta jedna rzecz.
Cóż, zanim W3 trafi do tłoczni jeszcze trzy miesiące. Miejmy nadzieję, że CDP RED upora się z tym zagadnienie, choćby i kosztem większej ilości bugów. Bo te idzie przeżyć i można walczyć z nimi po premierze, podczas gdy kiepska optymalizacja położy grę.
 
Cóż, zanim W3 trafi do tłoczni jeszcze trzy miesiące. Miejmy nadzieję, że CDP RED upora się z tym zagadnienie, choćby i kosztem większej ilości bugów. Bo te idzie przeżyć i można walczyć z nimi po premierze, podczas gdy kiepska optymalizacja położy grę.
..........dlatego lepiej przełożyć premierę PC o kilka miesięcy.
 
I to mnie zastanawia, wszak nowy gameplay (wyłączając roślinność) prezentuje się minimalnie lepiej od tego półgodzinnego (nie tylko ja tak sądzę, na forum widziałem kilka podobnych opinii), któremu przecież nie szczędzono zachwytów.

Dziennikarze mówią że gra wyglądała gorzej na prezentacji niż na udostępnionym gamaplayu i screenach.
 
@Ant15tarrr oczywiście że ten sam built :p Tylko możliwe że na tym udostępnionym dla nas, gra jest na najwyższych ustawieniach, albo Redzi jeszcze coś pokombinowali by wyglądała lepiej :p
 

Guest 3669645

Guest
Myślę że kolejna obsuwa nic tutaj nie pomoże. Skoro REDzi przez taką kupę czasu (do tego jeszcze dwie obsuwy) nie potrafili gry dobrze zoptymalizować, to nie uda im się to nawet z dodatkowym rokiem. Chyba, że mieliby zamiar przepisywać grę od nowa i zatrudnić lepszych specjalistów od kodu. Ale i tak już przez te obsuwy stracili masę pieniędzy, trzeci poślizg na pewno nie wchodzi w grę.

Nie wiem jak się tam obecnie sprawy mają i ile zdołają wykrzesać z tych trzech miesięcy, ale liczę na to, że na tyle dużo, by gra chodziła bez ŻADNYCH problemów na specyfikacjach, które już podano. Pięknej optymalizacji już nie zrobią, to niech chociaż zadbają o to, by nie było spadków jakości / wydajności na tych proponowanych sprzętach w liście wymagań.

Później najwyżej przyjdą łatki i poprawią co nieco. Tragedii nie będzie.
 
Last edited by a moderator:
@Ant15tarrr oczywiście że ten sam built :p Tylko możliwe że na tym udostępnionym dla nas, gra jest na najwyższych ustawieniach, albo Redzi jeszcze coś pokombinowali by wyglądała lepiej :p

Ten sam co build dla dziennikarzy spoza Polski, czy ten sam na którym grali dziennikarze w Polsce, bo z tego co wiem to były chyba dwa?
 
I to mnie zastanawia, wszak nowy gameplay (wyłączając roślinność) prezentuje się minimalnie lepiej od tego półgodzinnego (nie tylko ja tak sądzę, na forum widziałem kilka podobnych opinii), któremu przecież nie szczędzono zachwytów.

Bo w kontekście wymagań nie zachwyca. Z tym naprawdę powinien uporać się już ten GTX 660, nie w 60 klatkach naturalnie, ale jednak.

Po ujawnieniu wymagań sprzętowych Wiedźmina 3 oczekiwania względem szaty graficznej poszybowały pod niebo. Tymczasem gdy nowe dzieło ludzi z RED-a ukazuje się naszym oczom, wygląda... ładnie

I morduje GTX'a 980, co nie powinno mieć miejsca.

Tylko możliwe że na tym udostępnionym dla nas, gra jest na najwyższych ustawieniach, albo Redzi jeszcze coś pokombinowali by wyglądała lepiej

Niemal na pewno gameplay to ultra bez może paru bajerów, a więc powyżej możliwości pojedynczego GTX'a 980. Dziennikarze nie mogli nagrywać i wszyscy dostali gotowca. A szkoda byłaby możliwość zobaczyć nieco bugów, jeźdźcy bez wierzchowców i Geralt scalający się z inną postacią muszą wyglądać ciekawie, a przede wszystkim, to jak gra wygląda na pecetowym high, a jak na Xboxie oraz PS4. No i każdy gameplay byłby inny. Byłaby okazja zobaczyć gwinta i część mechanik, na przykład alchemię, jakiś quest poboczny i wiele innych.
 
,, The Witcher 3 is even better looking than the screenshots would have you believe, and until you see it in motion, running on a system you know well, you just won’t get how pretty it really is. ''

http://www.vg247.com/2015/01/26/the-witcher-3-sets-a-new-generational-standard-for-graphics/

Właśnie przeczytałem ten artykuł, facet się wręcz rozpływa na temat grafiki, szczegółowości materiałów ubrań.
WIzyta w tawernie - kufle z rzeźbionymi, glinianymi wężami.
Facet pisze również, że efekty magiczne (w sensie ich wyglądu) nie dorównują tym z Dragon Age Inqusition.
 
@eustachy_J23 pamiętam jak Redzi mówili że gra ładnie chodzi na przyzwoitych ustawieniach na GTX660.. Grafika jest bardzo fajna, ale na pewno nie aż tak, zeby gra nie mogla odpalić na maxa na 980.. Wydaje mi się że tai gtx660 powinien spokojnie na średnich uciągnąć grę.
@Swooneb były ponoć dwa, ale wątpię by się specjalnie różniły. A to że gra na udostępnionym materiale wyglada lepiej, jest potwierdzone przez dziennikarzy. Tak samo ze screenami :)
 
Last edited:
@gialdonar Różniły się. Z tego co się orientuję to europejski build miał chyba półtora miesiąca, a ten nowszy tydzień, góra dwa. Czytałem dużo relacji, szczególnie dziennikarzy grających na konsolach i mogę z nich wywnioskować, że problemów było mniej niż na "naszym" buildzie.

A info o tym, że gra wyglądała gorzej niż na gameplayu pochodzi od polskich dziennikarzy.
 
@Swooneb były ponoć dwa, ale wątpię by się specjalnie różniły. A to że gra na udostępnionym materiale wyglada lepiej, jest potwierdzone przez dziennikarzy. Tak samo ze screenami :)

Ale równie dobrze ten build z udostępnionego materiału video może być trochę lepiej zoptymalizowany. I pewnie tak jest, jestem ciekaw jak to będzie z wysokimi/najwyższymi detalami w momencie premiery. Czy ktoś kto ma jakiekolwiek pojęcie o optymalizacji mógłby mi odpowiedzieć na pytanie czy łatwiej się optymalizuje pod wysokie wymagania(by jak najwięcej graczy mogło zagrać w grę w najwyższych detalach, lub jak najwyższych), czy pod minimalne(by jak najwięcej graczy mogło zagrać w grę na swoim sprzęcie)?
 
Właśnie przeczytałem ten artykuł, facet się wręcz rozpływa na temat grafiki, szczegółowości materiałów ubrań.
WIzyta w tawernie - kufle z rzeźbionymi, glinianymi wężami.
Facet pisze również, że efekty magiczne (w sensie ich wyglądu) nie dorównują tym z Dragon Age Inqusition.

Rozpływa, choć gra nie tak ładna jak DA?
Dbałość o detale, o której mowa to dokładnie to samo, co mieliśmy w przypadku W2. Ostre tekstury, pełne szczegółów modele to już było. Nic czego nie widzieliśmy w poprzedniej odsłonie. I to jest właśnie problem. W3 to taka ładniejsza dwójka, z naprawionym oświetleniem w otwartym świecie, a wymagania kosmiczne. Jedyne co naprawdę jest powyżej standardu to modele twarzy, choć i na tym polu Wiedźmin nie przoduje.

@eustachy_J23 pamiętam jak Redzi mówili że gra ładnie chodzi na przyzwoitych ustawieniach na GTX660.. Grafika jest bardzo fajna, ale na pewno nie aż tak, zeby gra nie mogla odpalić na maxa na 980.. Wydaje mi się że tai gtx660 powinien spokojnie na średnich uciągnąć grę.

Na pewno powinien uciągnąć W3 przy identycznej jakości oprawy, co mocniejsza z konsol i przy nieco lepszym framerate'cie. Nie było dotąd gry, w której byłoby inaczej. I jeśli W3 będzie pierwszy, to coś jest mocno z pecetową wersją nie teges.

Czy ktoś kto ma jakiekolwiek pojęcie o optymalizacji mógłby mi odpowiedzieć na pytanie czy łatwiej się optymalizuje pod wysokie wymagania(by jak najwięcej graczy mogło zagrać w grę w najwyższych detalach, lub jak najwyższych), czy pod minimalne(by jak najwięcej graczy mogło zagrać w grę na swoim sprzęcie)?

Wiem tylko, ze dobrze zoptymalizowany tytuł cechuje duża skalowalność, gdzie nawet relatywnie niewielkie obniżenie detali gwarantuje wyraźny boost wydajności, jak Metro LL, Tomb Raider czy Crisis 3. W rezultacie można pograć przy całkiem przyzwoitych ustawieniach już na niespecjalnie wydajnym sprzęcie, a z drugiej strony również high-endowy blaszak na absolutnym maksie potrafi się spocić. I taki właśnie obraz W3 rysowali nam długi czas przedstawiciele studia.
Na drugim biegunie są produkcje, które nie skalują się w ogóle, jak Unity, gdzie często nawet zjazd z rozdziałką z 1080p do 720p niewiele daje.
 
Last edited:
To co mówicie o gtx660 jest dla mnie bardzo interesujące, ponieważ właśnie taką kartę posiadam. Przed podaniem oficjalnych wymagań o uruchomienie gry na średnich detalach byłem spokojny, a teraz sam nie wiem, co o tym myśleć. Cała nadzieja w tym, że będę grał w 900p a nie w FHD.
 
Rozpływa, choć gra nie tak ładna jak DA?
Dbałość o detale, o której mowa to dokładnie to samo, co mieliśmy w przypadku W2. Ostre tekstury, pełne szczegółów modele to już było. Nic czego nie widzieliśmy w poprzedniej odsłonie. I to jest właśnie problem. W3 to taka ładniejsza dwójka, z naprawionym oświetleniem w otwartym świecie, a wymagania kosmiczne. Jedyne co naprawdę jest powyżej standardu to modele twarzy, choć i na tym polu Wiedźmin nie przoduje.
Wydaje mi się, że tu chodzi o efekty cząsteczkowe, bo rzeczywiście nic nadzwyczajnego w tym elemencie Wiedźmin nie pokazuje. Widać to na początku najnowszego gameplayu, gdy Geralt walczy z upiorami. Nie wygląda to źle, ale do takiego Infamousa nie ma nawet startu.

Wiem tylko, ze dobrze zoptymalizowany tytuł cechuje duża skalowalność, gdzie nawet relatywnie niewielkie obniżenie detali gwarantuje wyraźny boost wydajności, jak Metro LL, Tomb Raider czy Crisis 3. W rezultacie można pograć przy całkiem przyzwoitych ustawieniach już na niespecjalnie wydajnym sprzęcie, a z drugiej strony również high-endowy blaszak na absolutnym maksie potrafi się spocić. I taki właśnie obraz W3 rysowali nam długi czas przedstawiciele studia.
Na drugim biegunie są produkcje, które nie skalują się w ogóle, jak Unity, gdzie często nawet zjazd z rozdziałką z 1080p do 720p niewiele daje.

To z kolei są gry (tak samo jak przytaczany wielokrotnie ostatnio MGS: GZ), które zostały wydane na poprzednią generację konsol. To oznacza, że poświęcono wiele czasu na skalowanie właśnie. Takie tytuły mają wiele elementów na starych technologiach. Często zmiana w grafice nie jest bardzo widoczna, a kosztuje wiele mocy obliczeniowej. Na potrzeby wspomnianego Unity stworzył np. nową technologię włosów. Dodatkowo świat ma znacznie większą liczbę detali i ciężko coś takiego przeskalować. Oczywiście nie zmienia to faktu, że optymalizacja na PC jest póki co kiepska.
 
Ja mam pytanie na które ktoś z Redów być może mógłby odpowiedzieć: Czy w wersji PCowej uświadczymy któryś z tych efektów prezentowanych przez Was dla NVidia:
- bloom shafts
- aerial perspective fog
- volume based translucency
- semi-volumetric clouds
- flexible water simulation
- forward lit soft particles
- water tessellation
- screen space decals
- DirectX 11 terrain tessellation
- screen space real-time reflections
Szczególnie o te chmury i dymy pytam.
 
Top Bottom