Wiedźmin 3 - grafika

+
Wschody i zachody na starej generacji: GTA V w wersji na stare konsole.


Nawet tutaj (na przyspieszonym wideo) czuć tą płynną zmianę i piękno.
 
@Nars @I_w_a_N Odnośnie Nintendo to nie żadne novum u nich, upgrade konsoli to po prostu w pewnym stopniu powrót do korzeni, coś takiego było już w N64 i rozszerzało pamięć konsoli z 4mb do 8mb, w niektórych tytułach dzięki temu mogliśmy mieć znacznie ładniejszą grafikę z tym rozszerzeniem (Turok chociażby)

Poza time-lapse z słońcem chciałbym być może zobaczyc centrum burzy, a nie gdzieś tam przebłyski, oraz porządną ulewę, a nie kapuśniak.
 
Jak dla mnie grafika na obecnej generacji konsol jest naprawdę świetna. Sprzęt jest niemal dwukrotnie mniej wydajny od mojego kompa, a uciąga wszystkie najnowsze gry i wygląda to pięknie. To też zasługa tego, że od kilku lat różnica w grach między ustawieniami ultra a low jest stosunkowo niewielka - kiedyś była to przepaść. Deweloperzy potrafią świetnie ustawić poziom grafiki, odjąć gdzie nie widać, a dodać, gdzie widać braki i tym samym otrzymujemy mieszankę różnych ustawień, które w ogólnym rozrachunku dają piękny efekt - oczywiście gorszy od pc, ale jednak nieznacznie.

Jeśli chodzi o koniec konsol, to szczerze w to wątpię - myślę, że moja 970 to ostatnia karta jaką kupiłem na pc - pójdę raczej w kierunku laptop + konsola (nowej generacji). Pc robi się zbyt drogie w stosunku do innych, ważniejszych rzeczy. Wymaga też bycia na bieżąco w temacie, a mi powoli kończy się czas.
Poza tym na obecnej karcie jaką była 560ti zagrałem dosłownie kilka gier wymagających porządnej grafiki - a najlepszą grą ostatnich lat obok Skyrim okazała się być The Banner Saga, gra działająca nawet na moim telefonie - dało mi to dużo do myślenia o sprzęcie, oprawie graficznej i innych aspektach gry.


Już w styczniu jasnym było to, że PlayStation 4 sprzedaje się lepiej nie tylko niż poprzednia generacja (PlayStation 3), ale nawet lepiej niż historyczna rekordzistka, jaką była konsola PlayStation 2 - najlepiej sprzedająca się konsola w historii. Mimo że już teraz przewiduje się krótszy cykl życia konsol obecnej generacji, to i tak nie powoduje to spadku zainteresowania produktem firmy Sony.

źródło: http://pclab.pl/news62366.html
 
Przecież to tragiczna wiadomość.

Ja jej nie klasyfikuję.
Wychodzi na to, że moc obliczeniowa nowych kart idzie na lepsze wygładzanie krawędzi, cienie, teselację itd, itp. Stąd też różnice graficzne często dostrzegane pod lupą i po analizie, bo w gameplay nie do wychwycenia. Można powiedzieć, że winne temu konsole - ale to nieprawda. Winni są ludzie, którzy nie chcą wydawać ogromnych sum pieniędzy na pc czy konsole. Nawet gdyby konsole nigdy nie istniały, to twórcy gier i tak równaliby grafikę do średnich pc, ponieważ nie opłaca robić się gier dla entuzjastów posiadających kompy za grube tysiące - bolesna prawda - Ci entuzjaści dostają niewielkie bonusy jak na cenę jaką płacą za sprzęt i tak będzie zawsze, dopóki istnieje forsa i zarobek. Entuzjaści z pewnością często sami zajmują się tworzeniem grafiki itd. i tu już posiadanie mocnego sprzętu jest uzasadnione.
Dla mnie stanie się to dopiero wtedy, gdy gry zaczną wyglądać jak filmy .
 
Aprops różnic między konsolami i PC: natknąłem się dzisiaj na dość ciekawy artykuł na stronie "konsolowców" (http://www.dualshockers.com/2014/05...enshot-comparison-gorgeous-on-both-platforms/)
Dla leniwych - artykuł porównuje jakość oprawy na konsoli i wymaksowanym PC, w nadchodzącej grze Project CARS. Prezentuje się to bardzo fajnie, bo z jednej strony widać, że to ta sama gra, nie można także powiedzieć, że na konsoli wygląda źle. Jednak zdecydowanie programiści przyłożyli się do optymalizacji (a nie kastrowania) wersji PC, która robi wyraźnie lepsze wrażenie.
Szkoda, że coraz mniej developerów ma "jaja", by umiejętnie wykorzystać możliwości wynikające z danej platformy, a coraz więcej idzie w stronę fałszywego "visual parity"
Ciekawy jestem, jak takie porównania będą wyglądały w przypadku W3 :)
 
Last edited:
Szkoda, że coraz mniej developerów ma "jaja", by umiejętnie wykorzystać możliwości wynikające z danej platformy, a coraz więcej idzie w stronę fałszywego "visual parity"

Tu nie chodzi o posiadanie jaj. To biznes. Można łatwo wtopić. Gra może być najlepsza na świecie, ale jak się nie sprzeda to będzie koniec firmy na przykład. Dlatego tak niewiele firm decyduje się robić produkt znacznie lepszy dla garstki graczy pc. Niech ludzie czują tę równość, będzie im łatwiej podjąć decyzję o kupnie gry. Nie będą myśleć - pogram jak kiedyś zmienię kompa, a raczej - zajebiście, pójdzie mi na wysokich, preorder zamówiony. Poza tym wyżej dałem przykład Banner Saga - piękna oprawa graficzna, a zerowe wymagania. Ok, gra jest 2d. Inny przykład to dla mnie Skyrim. Niby technicznie leżał i na forum (jakimś tam) pisali, że kupa totalna, a ja 230h grałem, robiłem screeny i łączyłem je w panoramy zachwycając się widokami i grafiką. Wniosek - grafika nie musi być oparta o najnowsze i najlepsze technologie, aby być piękna i cieszyć oko. Po co więc wydawać ogromną ilość kasy na najlepsze technologię z których skorzysta 1% graczy ? Moim zdaniem nie ma sensu. Równość graficzna i wspólny mianownik nie są więc takie złe.
Niektórzy analizują trawę tutaj na forum - mam dla nich pomysł. Niech zaczną to robić w filmach, niech przeanalizują każde źdźbło np. w Avatarze. Może warto się zastanowić jakich nakładów wymaga grafika jakiej oczekujecie i czy to faktycznie gry są polem do badania tej grafiki - bo jak dla mnie, to najlepsza grafika i animacje występują w filmach wysokobudżetowych. Są to obrazy generowane na komputerach i gry nie będą tak wyglądać jeszcze przez wiele lat.
Jeśli ktoś szuka winnych tego stanu rzeczy i wymienia konsolowców, to dla mnie prezentuje niezwykle płytkie podejście do tematu.
Póki co posiadamy sprzęty, które większość gier, jakie zaczną wychodzić, nie odpalą w 4k - a co dopiero do jakości filmów i prezentowanych tam animacji i efektów specjalnych.

A Project Cars faktycznie wygląda się świetnie zrobioną grę, na obu platformach - dość niskie wymagania wersji pc jak dla mnie. Szacun :D
 
Tu nie chodzi o posiadanie jaj. To biznes. Można łatwo wtopić. Gra może być najlepsza na świecie, ale jak się nie sprzeda to będzie koniec firmy na przykład.
O dziwo całkowicie zgadzam się z tym co tutaj piszesz. Nie musisz tłumaczyć na czym polega biznes. Natomiast nie zgadzam się z tym:

Niech ludzie czują tę równość, będzie im łatwiej podjąć decyzję o kupnie gry. Nie będą myśleć - pogram jak kiedyś zmienię kompa, a raczej - zajebiście, pójdzie mi na wysokich, preorder zamówiony
Oczywiście, że nie uważam, że gry na PC powinny być robione tylko dla ludzi z i7, gtx 980 itp.. Natomiast odnosząc się do Twojego wcześniejszego posta - większą moc obliczeniową można spożytkować w dużo lepszy sposób, niż masakrowanie 16x AA czy inne ubersamplingi. Nie raz już był tutaj przytoczony przykład Crysisa, więc i ja się nim posłużę - to jest gra, którą uważam za dobrze zoptymalizowaną. Masz średni sprzęt/konsolę(wiem, ze Crysis nie był na konsolę, taki przykład)? Super, dostajesz ładną grę, tyle samo rozrywki i contentu samej gry. Wydałeś masę kasy na PC/grasz parę lat później? Gra jest w stanie wykorzystać te możliwości i dostajesz istotnie ładniejszą grę. I jeżeli takie podejście kogokolwiek uraża, to pokazuje to tylko jego niedojrzałość emocjonalną.

Pozwolę też sobie na małą dygresje, bo nie chcę być źle zrozumiany - sam nie posiadam potężnego PC, a dalszej części Twojego posta nie komentuję gdyż się z nim w gruncie rzeczy zgadzam. Nie insynuuję też, ze W3 jest brzydki/zdowngradowany/itp.. Wręcz przeciwnie, to gra, która nawet w tym momencie najbardziej mi się wizualnie podoba i to dla niej kupiłem sobie nowy sprzęt. Natomiast uważam, że jest w nim parę aspektów, które z pewnością mogłyby być poprawione kosztem większego obciążenia sprzętu. Czego każdemu pasjonatowi dla którego jest to jedyne hobby, jak i "sobie w przyszłości" z całego serca życzę :)
 
Last edited:
Marcin napisał posta że w przyszłym tygodniu w końcu pokażą gameplay z PS4.No i zobaczymy o ile gorzej to wygląda.Wdg. niego:

The game looks great on PS4. Real talk - I'm speaking from my personal perspective. Our team did an excellent job with console versions. It wil be a few minutes of gameplay footage from the prologue.

Ale to jak zwykle wymijająca odpowiedź...
 
Wymijające ponieważ dostał pytanie-jak gra wygląda w porównaniu do filmików na yt?Odpowiedział -gra wygląda świetnie.
 
Np."Wygląda bardzo podobnie,na konsolach jest inna temperatura kolorów,niższa rodziałka textur i mniejsze zagęszczenie roślin,słabszy antyaliasing oraz większy blur.Różnice widać przy bezpośrednim porównaniu,normalnie nie rzucają się w oczy"

Tak brzmiała by neutralna satysfakcjonująca odp.Według mnie
 
Np."Wygląda bardzo podobnie,na konsolach jest inna temperatura kolorów,niższa rodziałka textur i mniejsze zagęszczenie roślin,słabszy antyaliasing oraz większy blur.Różnice widać przy bezpośrednim porównaniu,normalnie nie rzucają się w oczy"

Tak brzmiała by neutralna satysfakcjonująca odp.Według mnie

To byłoby marketingowe samobójstwo.
 
Nie rozumiem.Powiedzenie tego byłoby samobójstwem,a jak wypuszczą wideo i tak na 100% będzie jak nie gorzej,to już nie?
 
Top Bottom