Wiedźmin 3 - grafika

+
Wszystko wygląda świetnie i jest w kolorystyce W1. Martwi mnie tylko jeden screen, a konkretnie ten z reflektorem w nocy.

To jest właściwie jedyny element, który na obecną chwilę nieco psuje odbiór całości.
Noc wygląda tak, jakby na niebie ktoś zawiesił ogromny halogen. Sprawia to bardzo nienaturalne wrażenie.
 
Oczywiście że nie wiem, gdyż u nich nie pracuję, opieram się jedynie o słowa że zostało tylko latanie gry, bo ta jest już gotowa i mogliby ją już wypuścić na rynek.



Mieć super grafikę na ultra, na adekwatnym sprzęcie i nie taką super na nie ultra, na sprzęcie odpowiednio słabszym, chyba to jest oczywiste. Nie sztuką jest pociąć grę, bo ktoś ze średnim sprzętem się obrazi że nie odpali jej na ultra, czy odpali ją na ultra tylko ułamek graczy, nie sztuką też jest też wypuszczenie gry, którą odpalą tylko super sprzęty, sztuką jest takie dopracowanie gry, by działała na różnych konfiguracjach i po to jest właśnie masa opcji graficznych do konfiguracji.

Zgadzam się. Powinni dodać możliwość ustawienia wyglądu gry tak jaki był kiedyś. Jeżeli tego nie ma, to zostają tylko mody.
 
To jest właściwie jedyny element, który na obecną chwilę nieco psuje odbiór całości.
Noc wygląda tak, jakby na niebie ktoś zawiesił ogromny halogen. Sprawia to bardzo nienaturalne wrażenie.

Nawet nie o to chodzi, skąd te cienie o tej porze? :p
 
Tak z innej beczki...

https://www.flickr.com/photos/127773964@N03/sets/72157652536729480

Screeny z tego albumu pod względem kolorystyki mocno przywodzą na myśl W1, za czym wielu - zdaje się - tęskniło.
Nie wiem jak patrząc na te zrzuty można stwierdzić, że gra jest zbyt kolorowa.

Mi osobiscie kolory sie podobaja w finalowej wersji. To znaczy, stare mi w zaden sposob nie przeszkadzaly, obie wersje byly w porzadku. Pamietam jak pokazali pierwszy trailer to mnostwo ludzie narzekalo ze wszystko jest szarobure i ze maja juz tego dosc w grach. Ze chcieli by wiecej kolorow. Redzi zrezygnowali z tego zielonkawego (czy jaki on tam kiedys byl) to teraz ludzie narzekaja na to ze jest za kolorowo. Ech. Niedogodzi, niedogodzi nikomu. Chyba musze powedrowac do do jakiegos innego topiku. Nie o grafice :). Tutaj troche ponarzekalem, ale jest tyle elementow tej gry ktore widzialem w roznych gameplayach i sa one poprostu genialne. Czas na chwile przestac pluc jadem w Redow i troche ich pochwalic bo naprawde jest za co.

Wszystko wygląda świetnie i jest w kolorystyce W1. Martwi mnie tylko jeden screen, a konkretnie ten z reflektorem w nocy.

A ja nadal sie bede upieral ze jest to ksiezyc w pelni. I mowcie co chcecie ale w niektorych warunkach, przy pelni ksiezyca tak to wlasnie wyglada. Pojedzcie sobie gdzies na jakies konkretne zadupie gdzie nie ma miejskiego zanieczyszczenia swietlnego, i przy pelni ksiezyca w srodku nocy, swiatlo jest tak wlasnie intensywne. Wszystko widac. Cienie sa naprawde wyazne wtady.
 
Last edited:
@Kuboniusz

Nie wiemy kiedy zrezygnowali (może to były tylko plany użycia tego) z GI. Istotny jest ten fragment:

So to add more detail to the lighting, the whole world is covered in “lighting and reflection” probes, that analyse the surrounding area and light it accordingly. It does a pretty good job.

Uproszczeń upatrywałbym w próbnikach światła, które są rozsiane po lokacjach.
 
Last edited:
Wszystko wygląda świetnie i jest w kolorystyce W1. Martwi mnie tylko jeden screen, a konkretnie ten z reflektorem w nocy.


Ano, jakby cała ekipa filmowa z lampami łaziła za Geraltem i doświetlała sceny w nocy. Niebo w sumie dość ciemne, a wszystko na ziemi jasne, dlatego pewnie takie wrażenie światła z reflektora.

@Kretek - pamiętam raz coś takiego. Nawet całkiem niedawno. Księżyc wtedy był najbliżej Ziemi, do tego w pełni, a niebo czyste. Aż się zdziwiłem. Rzeczywiście wyglądało to tak jakby ktoś walił potężnym reflektorem. :) Tylko, że w W3 chyba co noc tak jest. :)
 
Last edited:
Powiedzieli, że musieli zoptymalizować grafikę bo sprzęt nie wyrabiał, pewnie głównie konsole. Ja o to pretensji nie mam, ludzka rzecz. Ludzie coś sobie tutaj ubzdurali, że REDzi zrobili to celowo "bo tak", "zróbmy im na złość, pogorszmy specjalnie grafikę i obserwujmy bóldupowanie na internetach". Krótkowzroczność niektórych ludzi mnie przeraża. I przez następne kilka tygodni będzie płacz o to jak ta gra wyglądała kiedyś, a wygląda teraz. Redania miała wybór: zostawić grę tak jak wyglądała wtedy kosztem mniejszej ilości odbiorców( nie każdego stać na komputer za 6000 zł.) czy pogorszyć grafikę skutkiem czego gra będzie miała szansę trafić i działać większej ilości ludzi.

Jedno "ale" - PC to nie konsole i istnieje coś takiego jak skalowanie grafiki. Coś co teraz ruszy (powiedzmy) 10% graczom, już za rok ruszy 20% czy 30%.
Poza tym nikt, komu sprzęt na to nie pozwala, nie musi dać grafiki na "extra super-duper uber" i płakać z powodu pokazu slajdów.
Fakt znaleźliby się malkontenci mówiący jak to RED'zi grę skopali pod względem optymalizacji, ale już nikt nie zarzuciłby downgrade'u. Z dwojga złego chyba już to lepsze (tym bardziej przy upieraniu się, że żadne pogorszenie grafiki nie miało miejsca - swoją drogą zastanawiam się jakim trzeba być człowiekiem aby pracować jako marketingowiec i móc po tym spać spokojnie, stąd już chyba tylko do polityki).

Tak czy inaczej mleko się rozlało i brakuje mi tutaj jakiegoś prostej wypowiedzi wyjaśniającej zaistniałą sytuację . Czegoś na kształt:

"Pierwsze prezentacje gry były jedynie prototypem i wzorem, do którego ze wszystkich sił staraliśmy się dążyć. Kolejne fazy produkcji zmusiły nas jednak do rezygnacji z niektórych ukazanych wcześniej elementów oraz zmiany innych. Dzięki tym poświęceniom byliśmy w stanie stworzyć grę taką jaką od początku pragnęliśmy - złożoną, głęboką oraz rozbudowaną. Serdecznie przepraszamy jeśli ktoś z Was poczuł się przez zespół oszukany. Nie było to naszą intencją.
W przyszłości postaramy się o lepszą komunikację."

Oczywiście można to ująć w o wiele lepsze słowa (nie jestem humanistą). Do dziś pamiętam jak dawniej RED'zi przepraszali za coś tak głupiego jak zamieszanie z pre-orderami pierwszego Wiedźmina EK (wysłano nam kupon na zakupy w sklepie GRAM.PL o wartości 100 PLN), czy Wiedźmina 2 (słynna sprawa koszulkowa).



Pytam się - gdzie się podział tamten marketing? Gdzie się podziała tamta firma?
 
Ano, jakby cała ekipa filmowa z lampami łaziła za Geraltem i doświetlała sceny w nocy. Niebo w sumie dość ciemne, a wszystko na ziemi jasne, dlatego pewnie takie wrażenie światła z reflektora.

Ja myślę, że jest to kwestia księżyca. Niektóre screeny pokazują jak świecił.
 
@delolen
Skąd myśl, że ktoś zarzuca REDom, że zrobili to na złość, specjalnie? Gdzie się tego doczytałeś? Nikły procent "narzekaczy", ci szczególnie mocno zawiedzeni i zdenerwowani czasem przesadzają w atakach na REDów, ale sprowadzanie tej dyskusji do jakiejś walki z wymyślonym tłumem, który to niby oskarża REDów o celowe, złośliwe działanie czy niby stwierdza, że gra jest brzydka i w ogóle do dupy to słaby chwyt, bardzo słaby.

Do tego większość (będę to tłumaczył z uporem maniaka) ma większe pretensje o politykę informacyjną REDów i ich mijanie się z prawdą niż o sam downgrade grafiki. Jakie były jego powody można gdybać, można REDów tłumaczyć (sporo osób w takich adwokatów się bawi), ale na dwie rzeczy nie można zamykać oczu:
1. Downgrade miał miejsce i 2. REDzi kręcą i mijają się z prawdą w tej kwestii. Moim zdaniem najlepszym wyjściem jest właśnie robienie szumu bo kto jak kto, ale REDzi są jednymi z niewielu (ba, może nawet jedynymi), co do których wciąż uważam, że przy odpowiedniej reakcji fanów wyniosą z tej sytuacji cenną lekcję i przy ich następnej produkcji nie będzie potrzeby robić żadnego szumu, chyba że ten pozytywny.
 
Tak, wiem. Dopisałem o tym w poście, który cytujesz. Nawet w realu takie silne światło z księżyca wygląda dość... nierealnie :)

Wystarczy posiedzieć na rybkach na zasiadce nocnej latem, księżyc potrafi niesamowicie oświetlać teren, ale pod warunkiem że nie ma żadnego sztucznego światła.
 
Ano, jakby cała ekipa filmowa z lampami łaziła za Geraltem i doświetlała sceny w nocy. Niebo w sumie dość ciemne, a wszystko na ziemi jasne, dlatego pewnie takie wrażenie światła z reflektora.

@Kretek - pamiętam raz coś takiego. Nawet całkiem niedawno. Księżyc wtedy był najbliżej Ziemi, do tego w pełni, a niebo czyste. Aż się zdziwiłem. Rzeczywiście wyglądało to tak jakby ktoś walił potężnym reflektorem. :) Tylko, że w W3 chyba co noc tak jest. :)

No co wy ludzie? Jaja sobie robicie? Nigdy nie byliscie na wsi przy pelni ksiezyca? Tutaj tez wedlug was z leflektorami ktos biegal? Na tym obrazie tez?

Ojej, chyba edytowales post zanim odpowiedzialem, albo nie zauwazylem twojego dopisku. No nie wiem czy w W3 kazda noc to pelnia xD. Moze takie screeny wybierali bo ladnie wygladaly. Nie wiem :)
 

Attachments

  • 20050915joshuatree10pano.jpg
    20050915joshuatree10pano.jpg
    210 KB · Views: 42
  • 100122___3_1797-web-96-1000x667.jpg
    100122___3_1797-web-96-1000x667.jpg
    172.5 KB · Views: 48
  • camels_in_the_desert_night_by_waxflower-other.jpg
    camels_in_the_desert_night_by_waxflower-other.jpg
    44.2 KB · Views: 46
  • fullmoon.jpg
    fullmoon.jpg
    66.6 KB · Views: 38
  • Abraham_Pether_-_Evening_scene_with_full_moon_and_persons_(1801).jpg
    Abraham_Pether_-_Evening_scene_with_full_moon_and_persons_(1801).jpg
    392.6 KB · Views: 43
Last edited:
No co wy ludzie? Jaja sobie robicie? Nigdy nie byliscie na wsi przy pelni ksiezyca? Tutaj tez wedlug was z leflektorami ktos biegal? Na tym obrazie tez?

I dałeś jakieś obrazki z pustyni ? ... Nigdy, nawet podczas bezchmurnej pełni nie jest tak jasno jak nocą w W3 ;)
 
No co wy ludzie? Jaja sobie robicie? Nigdy nie byliscie na wsi przy pelni ksiezyca? Tutaj tez wedlug was z leflektorami ktos biegal? Na tym obrazie tez?

Ojej, chyba edytowales post zanim odpowiedzialem, albo nie zauwazylem twojego dopisku. No nie wiem czy w W3 kazda noc to pelnia xD. Moze takie screeny wybierali bo ladnie wygladaly. Nie wiem :)

Serio te obrazki mają udowadniać że jest wszystko okej? Gdzie 3 to photoshopowe przeróbki, jeden to wczesny wieczór/ranek nad morzem a jeszcze jeden to obraz przedstawiający jak nazwa mówi wieczór?

Tak czy inaczej, już się pogodziłem z tą nocą w W3 i do niej przywykłem więc rwać włosów podczas gry raczej nie będę :p
 
Top Bottom