Wiedźmin 3 - Krew i Wino [spekulacje, domysły]

+
Status
Not open for further replies.
Myślę że tak, na moje rozumowanie to wygląda tak, że nazwa dodatku to "Krew i Wino" zarówno i jedno i drugie można powiązać z Chrześcijaństwem (w końcu wino mszalne to krew Chrystusa) więc jak najbardziej zwykły kielich mszalny pogłębiający to skojarzenie wydaje się zupełnie normalny ogólnie teraz tak myślę, że całe logo nawiązuje do Kościoła, tyle że zamiast hostii nad kielichem to mamy czaszkę. Więc kto wie może to będzie dużo mroczniejszy dodatek niż można by wnioskować po pierwszych screenach. A wracając do Graala to w pierwszej części pamiętam było sporo teorii na jego temat i w zasadzie nie wiadomo czy REDzi faktycznie trzymaliby się wspomnianej przez Ciebie wersji tego naczynia czy pokusiliby się o wybranie innej z teorii przez siebie wymyślonych.
 
Gdzie Wy widzicie jakieś nawiązania do Chrześcijaństwa, bo się wpatruję w tę grafikę z koszulki i widzę tylko zwykły kielich z winem / krwią, czaszkę, czerwone szpony i jakiś herb w tle.

Ogólnie wygląda to tak jakby znowu chodziło o jakąś prastarą, mroczną klątwę. Jeśli tak faktycznie jest, to będę lekko zawiedziony. No bo ileż można?
 
Raczej to będzie coś w rodzaju klątwy, ale czy jest w tym coś złego? mi to absolutnie nie przeszkadza wręcz przeciwnie, bardzo się ucieszę gdy poznam jakieś szczegóły odnośnie dodatku, a tym bardziej gdy fabuła będzie się obracać wokół jakiejś prastarej klątwy. Brakuje mi w dzisiejszych rpg mrocznych historii, i dobrze pokazanego dramatu postaci, poza Wiedźminem 3, nie przypominam sobie by coś ruszyło mną równie mocno.
 
Gdzie Wy widzicie jakieś nawiązania do Chrześcijaństwa, bo się wpatruję w tę grafikę z koszulki i widzę tylko zwykły kielich z winem / krwią, czaszkę, czerwone szpony i jakiś herb w tle.

Ogólnie wygląda to tak jakby znowu chodziło o jakąś prastarą, mroczną klątwę. Jeśli tak faktycznie jest, to będę lekko zawiedziony. No bo ileż można?

Ja tam nigdzie nic nie widzę, ale biorąc pod uwagę że tak powiem obecną sytuacje w naszym kraju nie zdziwiłbym się, jakby się ktoś oburzył

Zresztą jak ktos na Lewandowskiego złożył donos że pił szampana na narodowym to mnie nic nie zdziwi.
 
@witcherfan100 @adventus.991 Nazwy religii są pisane z małych liter, z tego co pamiętam ;)

Gdzie Wy widzicie jakieś nawiązania do Chrześcijaństwa, bo się wpatruję w tę grafikę z koszulki i widzę tylko zwykły kielich z winem / krwią
Tylko że kielichy takie były używane (jeszcze przed Chrystusem) głównie do celów religijnych. A trzon tego tutaj wygląda jak, być może przypadkowo, krzyż. Sam dodatek naturalnie wzmianek o religiach naszego świata zawierać nie będzie, ale pewne detale są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka.

---------- Zaktualizowano 22:29 ----------

Tarcza z godłem trzymana przez szpony kojarzy się z czeskim herbem Nilfgaardu (naprzemienne białe i złote promienie):
 
Krzyż jest symbolem bardzo starym (Egipt, Persja, Celtowie itede, itepe), więc niekoniecznie należy go wiązać z chrześcijaństwem.

Zgoda, tylko czy wspomniane cywilizacje umieszczały go na kielichach przypominających mszalne? Oczywiście w grze żadnych chrześcijan nie będzie (i nie powinno być), ale umieszczenie w logo przedmiotu przypominający przedmiot kojarzony głównie z obrzędami chrześcijańskimi miało IMHO wywołać określone konotacje, lekko zaskoczyć.

Uderzające podobieństwo... Zupełnie jakby postawić czołg obok samolotu.
Miałem na myśli promienie, reszta jest przecież zasłonięta przez kielich i czaszkę :p
 
Zgoda, tylko czy wspomniane cywilizacje umieszczały go na kielichach przypominających mszalne?
To już pytanie do religioznawców/kulturoznawców/antropologów kultury i szeregu innych specjalistów. Ewentualnie zachęta do samodzielnych poszukiwań :p
 
To już pytanie do religioznawców/kulturoznawców/antropologów kultury i szeregu innych specjalistów. Ewentualnie zachęta do samodzielnych poszukiwań :p
Parę przedchrześcijańskich znalazłem.
Srebrny kielich kultury trialeckiej, 18-17 wiek p.n.e.:
"Kielich Lotosu", XVII dynastia egipska:
Niby jest możliwe, by umieszczono na którymś znak krzyża... Ale IMHO kielich ma wywoływać określone skojarzenia. Do zwykłego picia to jest kieliszek czy puchar :p
 
Ja też nie widzę tu jakiś wielkich, katolickich inspiracji. Na pierwszym planie piękny, złoty puchar nawiązujący do przepychu i pozornej sielankowości Toussaint. Na drugim planie czaszka i szponiaste palce sugerujące, że pod piękną fasadą kryje się zło. Sam kielich może zawierać wspomniane w tytule krew i/albo wino (taki tam puchar Schrodingera :p ).
 
Nazwy religii są pisane z małych liter, z tego co pamiętam ;)
W sumie sam się tak zastanawiałem, czemu to napisałem z dużej :p

Tylko że kielichy takie były używane (jeszcze przed Chrystusem) głównie do celów religijnych.
Pytanie czy REDzi to wiedzą. Dla mnie to ten kielich jest tam tylko po to, by mieć w czym pokazać wino. Mogli oczywiście je nalać do kufla po piwie albo onuc Zoltana, ale wtedy nie byłoby to zbyt estetyczne :D

A trzon tego tutaj wygląda jak, być może przypadkowo, krzyż
Wpatruję się kolejne 5 minut w grafikę i za nic nie mogę tego kształtu krzyża znaleźć :v
 
Może należy inaczej zinterpretować tytuł. Krew i wino jako "krew jak wino". Mam na myśli postrzeganie krwi przez wampiry wyższe jako przysmaku, trunku. Może ten kielich to będzie jeden z atrybutów głównego antagonisty-wampira, który będzie pił z niego ludzką krew? Coś w tym stylu mi się kojarzy, jeżeli skonfrontować logo z koszulki z tytułem dodatku.

Analizując logo:
- szpony mogące należeć do wampira właśnie (jeżeli wziąć pod uwagę interpretację REDów).
- słońce, które na myśl przywodzi oczywiście Nilfgaard, raczej nie ulega wątpliwości, że Czarni będą mieli swoje 5 minut w tej historii.
- czaszka - śmierć, no raczej nic głębszego na myśli tu autor nie miał.
- kielich, z którego chyba (?) wypływa krew/wino. Tu, jak już mówiłem, kojarzy mi się stosunek wampirów do krwi.
- to wszystko "zamknięte" w wyżej wymienionych pazurach - może jakiś Nilfgaardzki generał, arystokrata okaże się wampirem wyższym? Coś w tym stylu?

To wszystko to luźne gdybańsko. Może przesadzone, ale to przez brak jakichkolwiek materiałów i posuchę. Szkoda, że jeszcze tak długo.
 
Last edited:
To wszystko to luźne gdybańsko. Może przesadzone, ale to przez brak jakichkolwiek materiałów i posuchę. Szkoda, że jeszcze tak długo.

Może jak święta miną to nie będzie takiej posuchy. W każdym razie Twoja teoria nie jest taka zła, nawet ciekawa. Kielich tudzież puchar w starożytności był atrybutem władców i arcykapłanów.
 
Pytanie czy REDzi to wiedzą. Dla mnie to ten kielich jest tam tylko po to, by mieć w czym pokazać wino. Mogli oczywiście je nalać do kufla po piwie albo onuc Zoltana, ale wtedy nie byłoby to zbyt estetyczne
Panie, to Ty wino z takieeego kielicha pijesz? To się nie dziwię, mi wystarczają zwykłe kieliszki :D
Wpatruję się kolejne 5 minut w grafikę i za nic nie mogę tego kształtu krzyża znaleźć :v
W trzonie.

No dobra, ale nie wykluczam, że "krzyżowatość" trzonu może być złudzeniem wynikającym z wertykalnej strużki krwi/wina przedłużającej go optycznie.
 
Panie, to Ty wino z takieeego kielicha pijesz? To się nie dziwię, mi wystarczają zwykłe kieliszki :D
A czemu nie? Na dworach i przy "dużych" ucztach mogą pić z takich metalowych kielichów

W trzonie.

No dobra, ale nie wykluczam, że "krzyżowatość" trzonu może być złudzeniem wynikającym z wertykalnej strużki krwi/wina przedłużającej go optycznie.
A to nie jest zwykła ozdoba, to "pogrubienie"? Nie wiem co to ma wspólnego z krzyżem



 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top Bottom