Wiedźmin 3: PAX East 2015

+
Status
Not open for further replies.
Według mnie całość pokazanego materiału prezentuje się naprawdę dobrze. Rażi mnie jednak oświetlenie w jaskini. Skąd się bierze ta jasność przy wchodzeniu i wychodzeniu? Robi się wtedy trzy razy jaśniej, niż jest na zewnątrz. Gdzie jest niby źródło tej wszechobecnej, pozbawionej cieni jasności? Efekt wygląda strasznie, a to, jak pochodnia oświetla jaskiniową roślinność, nie polepsza sytuacji.
Akurat to jest normalne i naturalne. Jeżeli wejdziesz do jaskini i nie masz przy sobie źródła światła, albo bardzo słabe, to po wyjściu na zewnątrz dostajesz po oczach (jeżeli jest to oczywiście dzień).
Tyle że tu nie ma żadnego efektu olśnienia z zewnątrz, jaskinia posiada po prostu dziwne "przedsionki" o niezidentyfikowanym źródle światła.
Zaprzecza samemu sobie. Najpierw piszesz jedno, później drugie. Ale tu się zgadza. Bo ten efekt "oślepienia" zdarza się, gdy nie ma tzw. "przedsionków". Jeżeli byś wyszedł z "dziury w skalnej ścianie, skierowanej na południe (była by p7 rano) i po wyjściu z niej od razu skierował byś wzrok na wschód to by Cię oślepiło.

No i ten ekwipunek... Ja rozumiem, użyteczność, klarowność i te sprawy, ale nowy ekwipunek jest tylko odrobinkę bardziej kalrowny od poprzedniego, za to wygląda koszmarnie. Toż to ciemność z nałożoną na nią siatką. Zero klimatu, zero wyglądu. Przypomina to menu ekwipunków z gier dwadzieścia lat temu.
Mi się podoba. Szczerze wolę nowy układ niż ten pierwszy. Jeżeli dodali by jakiś kolor, albo ornament (nie wiem po co - chyba, by kogoś rozproszyć), to jakoś to przeżyję. Szczerze ta mapa, jako tło to dobry pomysł. Dorze, że nie jest bardzo widoczna. Podobnie jako tło mogło by być zamazane, mocno przyciemnione "szkło".

No ale żeby nie było, że tylko narzekam... Na zewnątrz gra prezentuje się bardzo ładnie. Zarówno roślinność jak i oświetlenie poza jaskinią mnie usatysfakcjonowały. Trawa też nie wygląda tak źle, o ile ktoś się w nią usilnie nie wpatruje. W czasie ruchu naprawdę niesposób dostrzec, że to całe płaty źdźbeł. Mam nadzieję, że za wyjątkiem fizyki włosów i futer jest to poziom konsolowy, bo jednak nie wyobrażam sobie, żeby na konsolach miało to wyglądać gorzej.
Gorzej może i nie, ale podejrzewam, że doczytywanie się pewnych elementów może być gorsze (w znacznie bliższej odległości), tak samo tekstury, także bliżej. W stosunku do bardzo mocnych PC (niestety tylko tych bardzo mocnych, bo obawiam się, ze na średnich PC nie będzie to lepiej wyglądać. Ogólnie wszyscy otrzymają to samo z pewnymi różnicami w grafice i delikatnych w fizyce, a raczej "ficzerach".


Czy ktoś w ogóle wie, kiedy pojawi się jakaś informacja ( o ile w ogóle sie pojawi) na temat platformy na której pokazywany był gameplay ?
Nie pojawi się oficjalnie (głośno), ale wiadomo, że to było na PC.

Mnie tam dziwi, że na prezentacje ustawiają jakiś ultra-casualowy poziom trudności. Przecież o to chodzi by zobaczyć jak to będzie wyglądało w grze, więc mogliby ustawić przynajmniej normalny poziom trudności. Jakoś trudno dopatrzyć się tutaj magii i klimatu skoro walki nie sprawiają najmniejszego problemu a na dodatek na GDC Geralt miał chyba "god mode". I tak przecież nagrywają to dużo wcześniej a nie grają na żywo.
Ostatnie gameplaye jakoś w ogóle na mnie wrażenia nie robią. Owszem wyglądają fajnie, wyjdzie co najmniej bardzo dobra gra, ale gdzieś coś umknęło po drodze. Może mi to się tak tylko wydaje.
Faktycznie... Ale moze maja inny pomysł na reklamę i nie chcą "odstraszyć" ewentualnych mniej ogarniętych graczy (klientów).

Spójrzcie na NPCa za Geraltem w 1:30. Nie mam pojęcia co mu się stało, ale to chyba coś poważnego :p.

:D nigdy nie bawiłeś w "kółko graniaste"? On po prostu robi to w "trybie singlee" ;)
 
Zaprzecza samemu sobie. Najpierw piszesz jedno, później drugie. Ale tu się zgadza. Bo ten efekt "oślepienia" zdarza się, gdy nie ma tzw. "przedsionków". Jeżeli byś wyszedł z "dziury w skalnej ścianie, skierowanej na południe (była by p7 rano) i po wyjściu z niej od razu skierował byś wzrok na wschód to by Cię oślepiło

Dobra, widzę, że rzeczywiście wyraziłem się trochę niezrozumiale. Chodziło mi o to:

http://i.imgur.com/hVp8kSG.jpg

Oba screeny przedstawiają Geralta wychodzącego z ciemnych pomieszczeń. Na drugim, w jaskini, jest według mnie niewytłumaczalnie jasno. Jak sądzicie?
 

n0rv

Forum veteran
Oba screeny przedstawiają Geralta wychodzącego z ciemnych pomieszczeń. Na drugim, w jaskini, jest według mnie niewytłumaczalnie jasno. Jak sądzicie?
Tak się zastanawiam, może w tamtym miejscu jaskini nie ma sklepienia i temu jest tak jasno?

No dobra, popatrzyłem na gameplay i jest sklepienie.
 
Last edited:
Którędy zatem światło tam wpada? Widać na gameplayu, że wyjście z jaskini jest stosunkowo małe i nie doświetliłoby tak wnętrza jaskini.

Dokładnie. A nawet gdyby to było wyjście, to światło powinno się rozchodzić od niego, tymczasem bierze się... znikąd.
 
Rzeczywiście jeśli chodzi o tą jaskinie, to wcale nie jest eye adaptation efffect. Tam po prostu jest spory błąd w oświetleniu. Obawiam się tego, że ten engine nie jest idealny i nie raz nas zaskoczy dziwnymi efektami i błędami.
 
Dobra, widzę, że rzeczywiście wyraziłem się trochę niezrozumiale. Chodziło mi o to:

http://i.imgur.com/hVp8kSG.jpg

Oba screeny przedstawiają Geralta wychodzącego z ciemnych pomieszczeń. Na drugim, w jaskini, jest według mnie niewytłumaczalnie jasno. Jak sądzicie?
Wszystko jest w porządku.

W tym gameplay'u słońce mamy za plecami ~4:20

W tym gameplay'u słońce mamy przed sobą ~0:25

Nikt żadnego błędu nie popełnił. Światło zachowuje się w różny sposób. Tu zostało to super pokazane - fizyka i światło działają... Niby nic nie znaczący szczegół a ile realizmu wnosi :D
 
To tak, gra w ruchu prezentuje się świetnie, niestety ta trawa psuje cały efekt gdy Geralt porusza się wolniej, lub się zatrzyma cały czar pryska, jak już wielokrotnie było pisane, trawa jest do poprawy.
Animacje walki wyglądają super.
Wywerna, wbrew innym mi się podoba, choć wydaje mi się że po pomniejszeniu byłby z niej lepszy Kuroliszek.
Fajnie że fizyka będzie dość zaawansowana, o czym mówili REDzi, a przyciąganie potworów za pomocą padliny jest według mnie świetne.
Dobrze że dodali animację skórowania, choć mam wrażenie że nóż Geralta raz jest dłuższy, raz krótszy.
Ekwipunek bardzo mi się podoba, jest prosty i przejrzysty.
Jaskinia wygląda fajnie, jednak jakby bugowało się w niej oświetlenie.
Drzewa poruszane wiatrem, miód.
Zachód słońca wygląda super, aż chce się podziwiać widoczki, które niestety psuje trawa...


Pochodnia... a raczej jej zapalanie i gaszenie wygląda strasznie słabo, chyba nawet w pierwszym wiedźminie wyglądało to lepiej, przydały by się jakieś krótkie animacje z udziałem drugiej ręki.
Picie eliksirów... kolejny element który nie zachwyca, a mówiąc dosadniej jest BEZNADZIEJNY, sorry REDzi, ale ten element to porażka, brak animacji picia, potionki które działają kilka sekund, stanowi to zaprzeczenie alchemii z poprzednich gier, aż nie chce się tego używać, szkoda, bo alchemia zapowiadała się fajnie, a tak, totalna kicha...
Niektórym elementom otoczenia również przydałoby się poświęcić trochę czasu, ten klif wygląda bardzo słabo, jak wyjęty z zupełnie innej gry...
Elementy ubioru niektórych NPCów również wyglądają tak sobie, głównie mam tu na myśli koszule panów z jaskini, ale na to można przymknąć oko.
Mówiłem już że alchemia ssie?
Sarenka zauważyła że coś jest nie tak, gdy Geralt na nią wjechał.

Ogólnie, mam mieszane uczucia, z jednej strony gra w ruchu wygląda świetnie, z drugiej cały entuzjazm psują jej poszczególne elementy, jak trawa czy alchemia i o ile to drugie można jakoś przełknąć, to wszechobecna trawa powinna prezentować się dużo lepie. No i alchemia jest do dupy...

Pytania jakie się rodzą, to jak wypada AI wrogów, bo po zabijaniu wilków jednym ciosem ciężko coś wywnioskować, a latająca maszkara inteligencja jakoś bardzo nie powalała i praktycznie robiła w kółko to samo. I jak wypadają inne mechaniki w praktyce.


Edit
Up nie jest w porządku, wyraźnie źródło światła jest jakby wewnątrz, gdzie być nie powinno.
 
Last edited:
Wyraźnie widać, że nasycenie kolorów od czasów starego, 35 minutowego gameplaya uległo drastycznemu podwyższeniu, wszystko jest zbyt cukierkowate przez co dużo wyraźniej uwypuklają się niektóre tekstury bardzo słabej jakości, na przykład kamiennej skały przy wejściu do jaskini czy podłoża (roślinność też na tym cierpi). Do tego jakiś ciężki do wytłumaczenia bug z oświetleniem, da się zauważyć że niektóre elementy są zdecydowanie za mocno rozświetlone w porównaniu do pozostałych znajdując się obok. No i animacje wiwerny za bardzo zlagowane, brak płynności skutecznie psuje immersje.
Czekam na zaprezentowanie czego w deszczu, przy zachmurzeniu - tak jak to było w tamtym 35 minutowym materiale gdzie dominowała pastelowość i zaciemnienie a nie "tęczowość" i jaskrawość.
 
Gdyby przyszło mi wybrać tylko jedną rzecz do zmiany ( bo nie wiem czy REDZI mają jeszcze czas na tego typu rzeczy) to byłaby to TRAWA. Błagam, niech coś z tym zrobią...

---------- Zaktualizowano 23:32 ----------

Owszem, to był PC:
https://twitter.com/Bacon_is_life/status/574285822624727040
Niestety high. Niestety, bo grafika dupy nie urywa, a framerate spada w niektórych momentach.
 
Niestety high. Niestety, bo grafika dupy nie urywa, a framerate spada w niektórych momentach.
Niestety? Wiesz, dziwne gdyby deweloperzy chcieli pokazać swoją grę na najniższych albo średnich ustawieniach. Chcą ją pokazać z jak najlepszej możliwej strony, to że pokazują na high to już jest coś. Czy grafika urywa dupę czy nie już zostawię do prywatnej oceny, wszak każdy dupę ma swoją. Ale czy framerate spada, to nie byłbym taki pewny. Swoją drogą nie wiem czy fakt niepokazywania gry na najwyższych ustawieniach wynika z tego, że deweloperzy chcą nam zostawić najlepsze ustawienia do odkrycia samodzielnego czy po prostu nie mają sprzętu, by uciągnąć grę na ultra.
 
Niestety? Wiesz, dziwne gdyby deweloperzy chcieli pokazać swoją grę na najniższych albo średnich ustawieniach. Chcą ją pokazać z jak najlepszej możliwej strony, to że pokazują na high to już jest coś. Czy grafika urywa dupę czy nie już zostawię do prywatnej oceny, wszak każdy dupę ma swoją. Ale czy framerate spada, to nie byłbym taki pewny. Swoją drogą nie wiem czy fakt niepokazywania gry na najwyższych ustawieniach wynika z tego, że deweloperzy chcą nam zostawić najlepsze ustawienia do odkrycia samodzielnego czy po prostu nie mają sprzętu, by uciągnąć grę na ultra.
15 minutowy był raczej na Ultra, więc sprzęt by się znalazł :p
 
@adventus Tym gifem wygrałeś dzisiejsze (a właściwie wczorajsze) internety :D
 
Mnie martwią przede wszystkim wiedźmińskie zmysły które wydają się zbyt prostą i zbyt ułatwiającą gre mechaniką. Z pierwszych zapowiedz brzmiało to bardziej interesująco a z tego co można ujrzeć na materiałach dostaliśmy po prostu medalion z W2 tylko w zmienionej formie. Jestem ciekawy czy gra będzie zmuszała nas do używania tej mechaniki żeby zakończyć albo zrobić questa? Jeżeli nie to będę starał się używać ich jak najmniej, no chyba że one padły też ofiarą gempleji jak system walki i stoi za zmysłami coś bardziej złożonego niż to co mogliśmy ujrzeć na materiałach, Oby!

Swoją drogą, mam nadzieje że to był ostatni gameplay jaki dostaliśmy przed premierą. Chciałbym żebyśmy w kwietniu/maju zaczęli zaczęli dostawać dzienniki deweloperskie. Jak dla mnie te gameplaye wyrządzają tej grze krzywde, przede wszystkim systemowi walki który na nich wygląda zbyt łatwo, przez co nie oddaje jego esencji którą mogliśmy wyczytać chociażby w relacjach od dziennikarzy z pokazu.. Więc mam nadzieje że jeden z dzienników będzie poświęcony przygotowaniom oraz samej walce, najlepiej na wysokim poziomie - z długim, ciężkim pojedynkiem z jakimś bossem. Oprócz tego chciałbym zobaczyć działanie craftingu, alchemii, warunków pogodowych czy pokazanie ekosystemu o których tak sporo mówili.

@Marcin Momot taki mały feedback do waszego działu marketingowego odpowiedzielnego za promocje gry :p .
 
Jedna rzecz mi się jeszcze nie podoba. Było to już w styczniowym gameplay'u. Ten beznadziejny dźwięk pojawiający się podczas update'owania questów. Beznadziejne, serio. Jakby grupa ludzi po prostu sobie jęknęła/krzyknęła. Po co to? Słabo się prezentuje, a napis jest wystarczająco duży by zauważyć, że się quest zaktualizował, więc dodatkowych dźwięków nie trzeba.
 
Jedna rzecz mi się jeszcze nie podoba. Było to już w styczniowym gameplay'u. Ten beznadziejny dźwięk pojawiający się podczas update'owania questów. Beznadziejne, serio. Jakby grupa ludzi po prostu sobie jęknęła/krzyknęła. Po co to? Słabo się prezentuje, a napis jest wystarczająco duży by zauważyć, że się quest zaktualizował, więc dodatkowych dźwięków nie trzeba.

W W1 było to samo, jeszcze bardziej dobitnie. Idzie przywyknąć.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom