Wiedźmin 3: recenzje [SPOILERY]

+
Czytając opinie na temat oceny Gry-online, mam jedno skojarzenie:


Na końcu recenzji napisali, że po poprawie błędów w Wiedźminie może i rozważą ocenę i ją podniosą, więc nie jest źle.
Rozumiem, że niektórzy mogą być rozwścieczeni niespójnością ocen w ich serwisie, ale to tylko recenzja subiektywna, bo tylko na taką stać każdego z nas.

Ogólnie natomiast: hype został spełniony, nie zawiedli nas i o to chodzi :D.

 
Last edited:
Wychodzi na to, że to co najważniejsze, czyli fabuła, zadania, klimat, świat i muzyka nas nie zawiodą, a największymi minusami są sprawy techniczne, jakies niedoróbki, bugi i spadki animacji. Czli jest bardzo dobrze ;)
 
Rozumiem, że niektórzy mogą być rozwścieczeni niespójnością ocen w ich serwisie, ale to tylko recenzja subiektywna, bo tylko na taką stać każdego z nas.
.

Każdy z nas ma swoje odczucia racja, ale GOL jest jednak stroną, od której wymaga się profesjonalizmu. W tym przypadku wręczenie drętwo-statycznemu DA:I 9.5, a Wieśkowi 8.5 jest robieniem sobie jaj z czytelników w bardzo złym guście i mam nadzieję, że będzie im się smród za tym ciągnął jeszcze bardzo długo.
 
Każdy z nas ma swoje odczucia racja, ale GOL jest jednak stroną, od której wymaga się profesjonalizmu. W tym przypadku wręczenie drętwo-statycznemu DA:I 9.5, a Wieśkowi 8.5 jest robieniem sobie jaj z czytelników w bardzo złym guście i mam nadzieję, że będzie im się smród za tym ciągnął jeszcze bardzo długo.

Przecież ocena na portalu nie odzwierciedla opinii całej redakcji, tylko recenzenta.
A ci też są ludźmi - o własnych opiniach.
Cyferki mają tutaj drugorzędne znaczenie, więc forumowa krucjata przeciwko ocenom niższym niż 10 dla mnie stanowi kuriozum.
 
Przecież ocena na portalu nie odzwierciedla opinii całej redakcji, tylko recenzenta.
.
Wybacz, ale ten argument do mnie nie trafia. Ocena widoczna na metacriticu ma przypis portalu, a nie nazwisko randomowego recenzenta. Mam nadzieję, że 10 od Gamespota jest dla nich wystarczającym wstydem.
 
Wybacz, ale ten argument do mnie nie trafia. Ocena widoczna na metacriticu ma przypis portalu, a nie nazwisko randomowego recenzenta. Mam nadzieję, że 10 od Gamespota jest dla nich wystarczającym wstydem.

Sugestia, że w ogóle trzeba się wstydzić wystawiając inną notę, niż inni jest dla mnie absurdalna.
Tak ciężko przyjąć do wiadomości, że to co zachwyca ciebie, mnie na przykład już nie musi?

---------- Zaktualizowano 17:41 ----------

Recenzja to opinia, obiektywna może być tylko w niektórych aspektach.
I uwierz mi, że ile ludzi, tyle gustów, ocena 8,5 wraz ze wszystkimi wymienionymi przy niej wadami może się pokrywać z czyimiś odczuciami w stu procentach, ale może też nie. Tacy to już ludzie są skomplikowani, że często te same rzeczy odczuwają nieco odmiennie od siebie.

Przestańcie drzeć szaty, bo ktoś śmie nie gloryfikować wiedźmina, mimo że inne, uznane portale to robią - bo to tak jakbyście zabraniali komuś samodzielnej refleksji. Szczególnie, że te oceny nie są biegunowe i nikt Wiedźmina nie zjeżdża.

Tym bardziej, że - co najzabawniejsze - sami jeszcze nie graliście.
 
Last edited:
@Szincza

Ale ile razy można powtarzać, że ból dupy (przynajmniej mój) jest największy z powodu braku konsekwentności w ocenach. Jakoś im nie przeszkadzały bugi w Unity czy Rome: Total War by dać tym grom dziewiątki. Nie przeszkadzały też w Skyrim. W Unity napisali, że "błędy zapewne naprawi jakiś patch". No po prostu śmiechu warte. Ten portal jest niepoważny...
 
Sugestia, że w ogóle trzeba się wstydzić wystawiając inną notę, niż inni jest dla mnie absurdalna.
Tak ciężko przyjąć do wiadomości, że to co zachwyca ciebie, mnie na przykład już nie musi?

Jeśli uważasz, że Risen 3 i Wiedźmin 3 zasługują na taką samą ocenę, to to jest dopiero dla mnie absurdalne, jeśli już sięgasz po takie określenia.
 
Wy naprawdę wierzycie w to, że on wystawił tą ocenę... nie wiem, z powodu wrodzonego pietyzmu? Że chciał być bardzo skrupulatny? "No dobra, gra potężna, ale dychy nie dam bo to a to jest do poprawy". Stawiam dolary przeciwko orzechom, że motywacją tej niższej oceny była chęć zrobienia psikusa czytelnikom - "spodziewaliście dychy, no nie? hehe, figa z makiem!". Właśnie to porównanie w stosunku do innych tytułów, które mniejsze i gorsze potrafiły otrzymać lepszą ocenę, stawia recenzję GOLa w podejrzanym świetle. Mnie komunały o subiektywności odbioru nie przekonują. Miał prawo? Jasne, mógł nawet 6 wystawić, sęk w tym, że moim zdaniem motywacją była zwykła przekora i chęć bycia oryginalnym, a nie jakiś wymyślony profesjonalizm.
 
Last edited:
Jeśli uważasz, że Risen 3 i Wiedźmin 3 zasługują na taką samą ocenę, to to jest dopiero dla mnie absurdalne, jeśli już sięgasz po takie określenia.

Ocena dla Wiedźmina jest w porządku w takim razie Risen ma za wysoką. Tam szukaj dziury.
 
Jeśli uważasz, że Risen 3 i Wiedźmin 3 zasługują na taką samą ocenę, to to jest dopiero dla mnie absurdalne, jeśli już sięgasz po takie określenia.

@Szincza

Ale ile razy można powtarzać, że ból dupy (przynajmniej mój) jest największy z powodu braku konsekwentności w ocenach. Jakoś im nie przeszkadzały bugi w Unity czy Rome: Total War by dać tym grom dziewiątki. Nie przeszkadzały też w Skyrim. W Unity napisali, że "błędy zapewne naprawi jakiś patch". No po prostu śmiechu warte. Ten portal jest niepoważny...

Czy te gry recenzowała ta sama osoba? Bo jeśli tak, to może trafiają do niej inne elementy, których albo w Wiedźminie nie ma, albo potraktowano je tam po macoszemu? A jeśli nie, to od kiedy recenzent jest organem kolektywnym, żeby zarzucać mu niekonsekwencje?
 
Last edited:
I tu nie chodzi o gusta. Bo ja rozumiem, że komuś się może nie spodobać fabuła, styl itp. (w końcu słowiańskie motywy są dla zachodu bardzo egzotyczne). Tu mówimy właśnie o takich rzeczach, które można przedstawić obiektywnie. Skoro bugi to coś, co można wybaczyć np. Unity czy Skyrimowi, to dlaczego nie można Wiedźminowi?

EDIT: Skyrima recenzowała ta sama osoba.

EDIT: I jeszcze zarzut, że Wiedźmin 3 nie oferuje jednego wielkiego świata. Co z tego, że jeden taki hub jest większy, niż ich ukochany Skyrim. Ma być jeden świat.

- Atak klonów. Cóż - Wiedźmin 3 to nie Skyrim, nie ma kreatora postaci i nie można stworzyć dziesięciu tysięcy losowo wygenerowanych NPC, z których każdy ma takie same animacje i zachowania (oczywiście ostatnia cześć zdania ma charakter ironiczny).

- Beznadziejne ograniczenia świata? Że gra człowieka najpierw ostrzega? Może Skyrim był lepszy? Niewidzialna ściana i napis "nie możesz iść dalej".

Argumenty wyraźnie wyciągnięte na siłę.
 
Last edited:
@Hussar

Słowem - ważniejsza liczba kliknięć, niż rzetelność. W każdym razie jestem zniesmaczony i więcej tam abonamentu nie kupię. Nie lubię, jak wmawia mi się, że tak wspaniale wykonana gra jak W3 jest gorsza od średniaków (ostatnie AC, Riesen, Dragon Age itp.). Oby im taka taniość dziennikarska wyszło bokiem :)
 
Wy naprawdę wierzycie w to, że on wystawił tą ocenę... nie wiem, z powodu wrodzonego pietyzmu? Że chciał być bardzo skrupulatny? "No dobra, gra potężna, ale dychy nie dam bo to a to jest do poprawy". Stawiam dolary przeciwko orzechom, że motywacją tej niższej oceny była chęć zrobienia psikusa czytelnikom - "spodziewaliście dychy, no nie? hehe, figa z makiem!". Właśnie to porównanie w stosunku do innych tytułów, które mniejsze i gorsze potrafiły otrzymać lepszą ocenę, stawia recenzję GOLa w podejrzanym świetle. Mnie komunały o subiektywności odbioru nie przekonują. Miał prawo? Jasne, mógł nawet 6 wystawić, sęk w tym, że moim zdaniem motywacją była zwykła przekora i chęć bycia oryginalnym, a nie jakiś wymyślony profesjonalizm.
Tak, wystawił niższą ocenę, aby zrobić na złość czytelnikom... Czy Ty czytasz, co piszesz?
 
I tu nie chodzi o gusta. Bo ja rozumiem, że komuś się może nie spodobać fabuła, styl itp. (w końcu słowiańskie motywy są dla zachodu bardzo egzotyczne). Tu mówimy właśnie o takich rzeczach, które można przedstawić obiektywnie. Skoro bugi to coś, co można wybaczyć np. Unity czy Skyrimowi, to dlaczego nie można Wiedźminowi?

No nie wiem, bo - na przykład - od rodaków recenzent oczekiwał więcej, niż od Ubisoftu?
I rzeczywistość skonfrontowała jego oczekiwania w brutalny sposób?
Tego typu czynników wymienić można mnóstwo, bo i mnóstwo rzeczy wpływa w danej chwili na odbiór gry, filmu, czy muzyki. Dlatego recenzja nigdy nie będzie w stu procentach miarodajna, bo to jest spektrum odczuć i refleksji dotyczących ocenianego elementu, zależnych od multum składowych.

Ostrzycie widły i palicie pochodnie, bo ktoś ośmielił się dać Wiedźminowi niższą ocenę, niż Dragon Age bez wzięcia na poprawkę faktu, że to jest indywidualna ocena jednej osoby. Faktu, że wytykacie brak rzetelności w wypadku, gdy sami nie mieliście okazji zagrać nie skomentuje.

Zapowiada się, tak czy siak, świetna gra - to jest ogólny wydźwięk z chyba każdej recenzji, teraz wystarczy zweryfikować to samemu i samodzielnie się do tego odnieść. Wtedy macie pełne prawo nie zgodzić się z notą danego portalu, ale to wcale nie umniejsza jej wartości.
 
Tak, wystawił niższą ocenę, aby zrobić na złość czytelnikom... Czy Ty czytasz, co piszesz?

To chyba nie wiesz, jak obecnie działa biznes w internecie. Im większa gównoburza, tym więcej odwiedzin strony, tym większe wpływy z reklam. Z tego się utrzymuje cała elita portali, piszących bzdury z krzykliwymi nagłówkami, żeby tylko wywołać reakcję odbiorców (obojętnie jaką) z Onetem, WP i interią na czele.

No nie wiem, bo - na przykład - od rodaków recenzent oczekiwał więcej, niż od Ubisoftu?
I rzeczywistość skonfrontowała jego oczekiwania w brutalny sposób?

Idąc tą drogą, masz dwie świetne gry i jedną ocenisz niżej tylko dlatego, bo chciałeś żeby była jeszcze lepsza niż jest? Logika obrażonego dziecka?
 
Last edited:
Tak, wystawił niższą ocenę, aby zrobić na złość czytelnikom... Czy Ty czytasz, co piszesz?

Nie tyle na złość, co trochę na przekór. Oczywiście moja dedukcja może być błędna, ale bez personalnych wycieczek proszę, buziaczek.
 
Top Bottom