Wiedźmin 3: recenzje [SPOILERY]

+
Oceny użytkowników na metacritic to faktycznie farsa i hiperbola. Ale ma w sobie ziarno prawdy - można łatwo ocenić, jaka gra była/jest zabugowana.
Jeżeli na metacritic różnica między ocenami z branży a graczy wacha się między +/- 0.5 to można uznać że recenzje branżowe dość solidnie oceniły.
A jeżeli taka róznica wynosi +/-2pkt albo więcej to oznacza że gracze zauważyli jakiś poważny problem (najczęściej kiepska optymalizacja, lub kontrowersja wydawcy) a recenzje branżowe albo celowo to pominęły, albo zbagatelizowały

Przykłady zgodnych ocen nie trzeba daleko szukać
http://www.metacritic.com/game/pc/wolfenstein-the-new-order Wolfenstein New Order 81 / 81
http://www.metacritic.com/game/pc/the-witcher-2-assassins-of-kings Wiedźmin 2 88 / 85

A takie Unity, wiadomo jakie bolączki na premierze, beta to bylby komplement...
http://www.metacritic.com/game/pc/assassins-creed-unity 70 / 26
 
Last edited:
Polygon dał 8 krytykując nagość, przedmiotowość kobiet, seksizm i pokazanie ich złego traktowania :E

WTF? To samo zrobili bayo 2... z góry na dół pojechali używając podobnych argumentów.
 
Nie grałem w grę, więc jeszcze za wcześnie żeby rzetelnie odnieść się do zarzutów o seksizm. Mogę natomiast odnieść się do tego, że minusem jest brak ludzi o innym kolorze skóry niż białym.

Od kiedy wprowadzono taki obowiązek? Czy w dzisiejszych czasach każdy wykreowany świat musi mieć różnokolorowych ludzi? Czy można jeszcze mieć jakąś wizję artystyczną?
Czy autor recenzji zadał sobie trud sprawdzenia, że taki stan rzeczy to spójność ze światem wykreowanym przez Sapkowskiego?

Najbardziej to kole w oczy, gdy zestawić to z tym jak wiele uwagi Wiedźmin poświęca kwestiom rasowym. Brak słów... :(
 
Polygon dał 8 krytykując nagość, przedmiotowość kobiet, seksizm i pokazanie ich złego traktowania :E
A najzabawniejsze, że wielu recenzentów chwali podmiotowość wielu postaci kobiecych.

Odnośny fragment:
The Witcher 3's expanded cast of characters doesn't preclude more screen time for just about everyone, and CD Projekt has done work to make for more interesting, influential women that feel just a bit more fleshed out than they've been previously. This includes a number of powerful women with complicated motivations and goals of their own.

That said, the world CD Projekt has created is oppressively misogynist. In some ways, the game deals directly with this — characters acknowledge again and again that it's hard to be a woman there, that it's a place of violence and terror and that women must work harder to be recognized and respected.

Then it kills them, over and over. There are several monster types devoted to murdered and wronged women whom Geralt is frequently asked to destroy, and other villainous characters are shown torturing or even butchering women to show just how evil they are. One sequence seemed specifically designed to see how long I could listen to a major female character have her fingernails pulled out before I ended the conversation to attack the individual in question. A later scene shows a villain literally surrounded by the bodies of murdered prostitutes.
" a male character criticizing a woman for going into battle with her shirt hanging open is the "snake eating its own tail" of video game sexism "

In another, a character who admitted to beating his wife so badly she miscarried is given an opportunity to explain why she had it coming, complete with a sympathetic conversation response option to go with it. The performances all around in this scene are excellent, the presentation among the best, most reined in anywhere in the game, but the message I saw it conveying was abhorrent.

I get that the setting of The Witcher 3 is meant to be a dark, dirty fantasy. But in a world that so explicitly goes out of its way to build a believable, distinctive take on the genre, the inclusion of so much violence explicitly directed against women feels like a clear, disconcerting choice. It's not just present, it's frequently a focus.

When they're not being murdered, women in The Witcher 3 are comically sexualized. Nudity is everywhere — think Game of Thrones on HBO — and even when they're dressed, female leads don't have it much better. One character, the subject of an extended series of side quests and whom plays a fairly important role in advancing the story wears a dress with a neckline so wide I was pretty sure I was seeing an areola every time she turned to the side (no, seriously).

Other moments are truly worthy of eye-rolling — as when one male character criticizes a woman for going into battle with her shirt hanging open, which is really the snake eating its own tail of video game sexism in a game where a significant portion of its speaking female characters are similarly and impractically exposed. Even Ciri, a daughter figure for Geralt and someone revealed to be incredibly powerful in her own right, walks around with her shirt unbuttoned in the middle, with a pretty clear view of a bra underneath — even when her attire changes to feature a fur-lined collar in colder climates.

Śmiechłem. No, może jeden z wymienionych przykładów może razić (opcja przychylnej odpowiedzi "damskiemu bokserowi").

Also, while I did not by any means see every city, burg and outpost in The Witcher 3's world in my 70+ hours spent within it, I don't recall a single non-white humanoid anywhere — not in Skellige, Novograd, Oxenfurt or anywhere else. Once I realized this I couldn't stop looking for any example of a person of color anywhere, and I never found it, unless you count naked monster women sitting at the feet of a boss like a slightly more awkward tribute to a Frank Frazetta painting. But maybe they're in there, somewhere.
Jejku, jej. Srsly?

A rasizm wobec krasnoludów i elfów to niby co?
 
Last edited:
Nie grałem w grę, więc jeszcze za wcześnie żeby rzetelnie odnieść się do zarzutów o seksizm. Mogę natomiast odnieść się do tego, że minusem jest brak ludzi o innym kolorze skóry niż białym

Tak się dzieje, kiedy znajomość materiału źródłowego jest równa zeru. Mieli wlepić do gry Zerrikanię tylko po to, żeby w grze znalazł się kolejny przedstawiciel rasy Azara Javeda? Ręce mi opadły, jak to przeczytałem :D
 
Na myśl przychodzi jedynie bieda umysłowa. Jak ja nienawidzę skrajnych opcji polityczno-społecznych i ichnich idei, które walą ludziom na mózg. Żałosne.

PS - specjalnie sprawdziłem recenzje na tej stronie DA:I znając o grze pewne fakty. Ocena? 9,5. Nuff said. Szmatławiec.
 
Last edited:
Takie recenzje nie powinny być brane pod uwagę... To zwykła parodia przecież, no bo co? Gorsza ocena, bo przedstawiają świat taki, jaki jest? Nie patyczkują się z ckliwym przedstawieniem uniwersum, że jest wesoło i szczęśliwie. Właśnie te elementy u nich chwalą. Kevin VanOrd napisał, że gra mistrzowsko manipuluje między pięknem a brutalnością i kontrast między nimi nadaje grze uroku.
 
A najzabawniejsze, że wielu recenzentów chwali podmiotowość wielu postaci kobiecych.

Odnośny fragment:
The Witcher 3's expanded cast of characters doesn't preclude more screen time for just about everyone, and CD Projekt has done work to make for more interesting, influential women that feel just a bit more fleshed out than they've been previously. This includes a number of powerful women with complicated motivations and goals of their own.

That said, the world CD Projekt has created is oppressively misogynist. In some ways, the game deals directly with this — characters acknowledge again and again that it's hard to be a woman there, that it's a place of violence and terror and that women must work harder to be recognized and respected.

Then it kills them, over and over. There are several monster types devoted to murdered and wronged women whom Geralt is frequently asked to destroy, and other villainous characters are shown torturing or even butchering women to show just how evil they are. One sequence seemed specifically designed to see how long I could listen to a major female character have her fingernails pulled out before I ended the conversation to attack the individual in question. A later scene shows a villain literally surrounded by the bodies of murdered prostitutes.
" a male character criticizing a woman for going into battle with her shirt hanging open is the "snake eating its own tail" of video game sexism "

In another, a character who admitted to beating his wife so badly she miscarried is given an opportunity to explain why she had it coming, complete with a sympathetic conversation response option to go with it. The performances all around in this scene are excellent, the presentation among the best, most reined in anywhere in the game, but the message I saw it conveying was abhorrent.

I get that the setting of The Witcher 3 is meant to be a dark, dirty fantasy. But in a world that so explicitly goes out of its way to build a believable, distinctive take on the genre, the inclusion of so much violence explicitly directed against women feels like a clear, disconcerting choice. It's not just present, it's frequently a focus.

When they're not being murdered, women in The Witcher 3 are comically sexualized. Nudity is everywhere — think Game of Thrones on HBO — and even when they're dressed, female leads don't have it much better. One character, the subject of an extended series of side quests and whom plays a fairly important role in advancing the story wears a dress with a neckline so wide I was pretty sure I was seeing an areola every time she turned to the side (no, seriously).

Other moments are truly worthy of eye-rolling — as when one male character criticizes a woman for going into battle with her shirt hanging open, which is really the snake eating its own tail of video game sexism in a game where a significant portion of its speaking female characters are similarly and impractically exposed. Even Ciri, a daughter figure for Geralt and someone revealed to be incredibly powerful in her own right, walks around with her shirt unbuttoned in the middle, with a pretty clear view of a bra underneath — even when her attire changes to feature a fur-lined collar in colder climates.

Śmiechłem. No, może jeden z wymienionych przykładów może razić (opcja przychylnej odpowiedzi "damskiemu bokserowi").

Also, while I did not by any means see every city, burg and outpost in The Witcher 3's world in my 70+ hours spent within it, I don't recall a single non-white humanoid anywhere — not in Skellige, Novograd, Oxenfurt or anywhere else. Once I realized this I couldn't stop looking for any example of a person of color anywhere, and I never found it, unless you count naked monster women sitting at the feet of a boss like a slightly more awkward tribute to a Frank Frazetta painting. But maybe they're in there, somewhere.
Jejku, jej. Srsly?

A rasizm wobec krasnoludów i elfów to niby co?

Uprzejmie dziękuję za cytaty. Bez nich chyba nie uwierzyłbym, że ktoś recenzujący grę może być tak głupi.
Gołe baby, przemoc i brak Murzynów - zaiste, zarzuty wobec gry osadzonej w realiach Sapkowskiego nie mogą być już bardziej nonsensowne, chociaż ...są na świecie rzeczy o jakich się filologom nie śniło.
 
Poprawność polityczna w wydaniu histerycznym, gdyby jakiś konserwatysta zarzucił odwołania do pogaństwa a nawet satanizmu, to zaraz by były wszędzie przedruki i wyśmiewanie na wielu zachodnich portalach. Ale kiedy jakiś skrajnie lewicowy aktywista popełni takiego babola, to oczywiście wszyscy będą milczeć, bo to w obecnych czasach święta krowa.
 
Też tak myślę. Do niczego nie dojdziemy. Zastanawia mnie tylko, co robisz na forum Wiedźmina, skoro nie przeszkadza Ci, że ktoś go u siebie ocenia wyżej niż wiele gier klasy "B" i "C". Masz ochotę pohejtować?
Nie przeszkadza mi, że ktoś ocenia Wiedźmina niżej, niż ktokolwiek by sobie tego życzył, dlatego że znam kondycję mediów branżowych i wiem jak bezwartościowy jest liczbowy system ocen, szczególnie w dziesięciopunktowej skali. Wiem też, jak pisze się recenzje i wiem, ile czynników na nią wpływa na tyle, że ósemka ósemce nierówna.

Poza tym szanuję prawo innych do subiektywnej oceny danego podmiotu i przyjmuje do wiadomości fakt, że nie każdy musi gloryfikować coś, za czym ja akurat szaleję i nie traktuje tego jako obrazy majestatu reagując oburzeniem.

Przede wszystkim zaś dlatego, że recenzje nigdy nie są w stu procentach miarodajne, o czym zdążyłem już wspomnieć. To moja ocena gry ma dla mnie znaczenie, tylko i wyłącznie, ale to nie znaczy że jest jedyna i słuszna, a pozostałe nie mają wartości.

Zarzutu o hejtowaniu miałem nie komentować, ale co mi tam.
Wyciągasz pochopne wnioski bez absolutnie żadnej podstawy, tylko dlatego że, pardon my french, zwisa mi jak kto ocenia wiedźmina? Rozumiem, że albo reaguję ogromnym bulwersem w momencie, gdy o la boga, wiedźmina obrażajo!, albo jestem hejterem? Za stary jestem na tego typu krucjaty, wybacz.

Trochę dystansu, ludzie.
 
Last edited:
Uprzejmie dziękuję za cytaty. Bez nich chyba nie uwierzyłbym, że ktoś recenzujący grę może być tak głupi.
Gołe baby, przemoc i brak Murzynów - zaiste, zarzuty wobec gry osadzonej w realiach Sapkowskiego nie mogą być już bardziej nonsensowne, chociaż ...są na świecie rzeczy o jakich się filologom nie śniło.

Ej ja już słyszałam argumenty, że Wiedźmin jest beznadziejny i seksistowski, bo musisz grać białym, heteroseksualnym mężczyzną, takżeeee... No ale pan recenzent to pewnie typowy Social Justice Warrior z Tumblra. Żeby nie było, sama korzystam dużo z tego portalu, ale kretynów wrzeszczących w absurdalny sposób o poprawności politycznej jest tam po prostu od groma, aż mózg czasem boli i generalnie fandom Wiedźmina tam jest niewielki właśnie z powodów wymienionych w recenzji, większość z osób tam nie czytała książek, nawet o nich nie słyszała, a nasz fandom kojarzy im się z typkami z czatów na Twitchu i bucami śliniącymi się, że można przelecieć tą, czy tamtą babę, więc wspominać o realiach świata Sapkowskiego, skoro oni pojęcia nawet o tym nie mają, nie ma nawet po co, bo już panuje takie uprzedzenie u niektórych.
 
Och przepraszam, dopiero teraz doczytałem - problem kluczowy - Ciri chodzi w koszuli z rozcięciem przy biuście - seksizm normalnie k :censored:a seksizm! Idioci wszystkich krajów łączcie się!


Głowy latają, wioski szlachtują ... eee tam Panie - cycki, tam są normalnie gołe baby i to jeszcze bite!
 
Zbyszek Jankowski z eurogamera odniósł się do zarzutów Berlina na temat gry:
ZARZUTY:
1) "Nie jesteśmy już prostym zabójcą potworów, który wplątał się w rozgrywki dużo potężniejszych i silniejszych od siebie. Pyskujemy za to do cesarza, bo wiemy, że absolutnie nic nam z tego powodu nie grozi. Jesteśmy zbawcą świata, który może pozwolić sobie na wszystko i wszystkiego dokonać – pierwszego dnia jednoosobową armią, drugiego dnia Mieczem Wymierzającym Sprawiedliwość Wedle Własnego Uznania™. W „trójce” nawet na chwilę nie czułem się marionetką kogokolwiek innego niż sprytnych scenarzystów próbujących wtłoczyć mój styl rozgrywki w korytarz prowadzący do odpowiedniego zakończenia. Nikt nie wzbudził we mnie jakiegokolwiek respektu" - czy gra nie traci ducha Sapkowskiego?
2) "Odpaliłem ją na przedostatnim poziomie trudności i prawie od samego początku, ale do samiuteńkiego końca, śmiałem się przeciwnikom w twarz, bo rzadko kto był w stanie mnie w ogóle dotknąć. W trakcie jednego z questów musiałem wymienić miecz na drewnianą atrapę – byłem przekonany, że po cut-scence zmienił się z powrotem na normalny. Przez dwie godziny grałem później tym śmieciem i ani razu nie umarłem" - czy gra jest naprawdę tak mało wymagająca?
3) "Potwory podzielono na kilka rodzajów – niestety znaczy to głównie tyle, że często bijemy to samo, ale w innych wersjach." - czy ta monotonia potrafi przeszkadzać?
4) "Szkoda tylko, że tak łatwo się ich ewentualną trudność pomija mając na wyposażeniu Quen – magiczną tarczę anulującą jeden atak" - czy ten czar jest faktycznie tak bardzo OP?
5) "Nie korzystałem też z petard, jeżeli nie musiałem, eliksiry wypiłem może siedem razy, a kusza to tyko gadżet do zrzucania latających przeciwników na ziemię." - jak to jest wreszcie z tym balansem rozgrywki?
6) "Po kilkudziesięciu godzinach serdecznie dosyć miałem przechodzenia w tryb detektywa, rozglądania się za śladami kolejnego morderstwa/ucieczki, biegania w wyznaczonym kierunku i szukania dalej. " - czy misje potrafią być aż tak powtarzalne i irytujące?

ODPOWIEDŹ
- nie jesteśmy prostym zabójcą, ponieważ Geralt ewidentnie jest na innym etapie życia. Domyślnie: wiele się nauczył i ma prawo nie czuć się już tylko marionetką. Ma dosyć, dla niego ważne jest odnalezienie Ciri, a cesarz wie, że bez wiedźmina tego nie zrobi: może więc mu nafiukać. Nie czuję też, że Geralt znów ratuje świat, wręcz odwrotnie, ma inne cele. Nie można tez pominąć dużych zadań pobocznych - te są rewelacyjne i kompletnie nie mają nic wspólnego z ratowaniem świata.

- ja na drugim poziomie trudności bawiłem się doskonale, bo było nie za łatwo i nie za trudno - to lubię, relaks i opowieść ale sprawdziwszy trzeci i czwarty poziom trudno mi uwierzyć, że ktoś nie korzystał z olejów, petard czy rzemiosła, aby polepszyć się w każdym calu. Ja korzystałem często nawet na drugim, dla przyjemności, zabawy (po to jest gra, prawda???), a na trzecim poziomie zdarzało mi się również ginąć częściej. Nie wnikam, kto jakie ma umiejętności i czego oczekuje od Wiedźmina (to nie jest seria Souls przecież...). Ja oczekuję dobrej zabawy, a ten system walki - poza faktem rozwleczenia umiejętności - taką zabawę oferuję. Dzięki niemu czuję się jak wiedźmin, i to nie początkujący, a to też ważne;

- co do potworów, dla mnie ich zróżnicowanie jest wystarczające: przecież wiedźmiński świat to nie Skyrim, to nie jest tak, że wszędzie na traktach roi się od potworów. Tutaj poznajemy je w zadaniach pobocznych i głównych, w zleceniach wiedźmińskich, itd. Niektóre zlecenia są oznaczone wysokim poziomem doświadczenia - np. masz poziom 15, a zlecenie jest na 24. Zachęcam do spróbowania powalczenia z takim potworem bez użycia eliksirów, petard czy lepszej broni. Powodzenia życzę. :)

- Używałem Queen w obu wersjach i wcale nie jest to znak, który pozwala na wszystko. Owszem, inwestycja w niego daje fajne możliwości, w połączeniu z alchemią i silnymi ciosami. To jest gra do zabawy przeciwnikiem, a nie do tracenia włosów, gdy nie możesz go pokonać

- a mi się ta zdolność wiedźmińska - detektywistyczna bardzo podobała. Dobre urozmaicenie, fajnie pozwala tworzyć questy/malutkie zadanka, przyjemna sprawa, nie nudziło mnie, może troszeczkę pod sam koniec, ale na pewno nie w trakcie;

Edit:
Źródło - sekcja komentarze w recenzji Zbyszka http://www.eurogamer.pl/articles/2015-05-12-wiedzmin-3-dziki-gon-recenzja#comments
 
Last edited:
Czytam i oczom nie wierzę. Przecieram oczy ze zdumienia i nic, nadal to samo. Zarzuty o seksizm, maskulinizm, rasizm, co jeszcze?:) Odnoszę wrażenie, że w idealnym dla wielu zachodnich recenzentów świecie Geralt powinien być czarnym gejem ateistą, a wszyscy dookoła niego winni biegać w burkach tudzież w tęczowych barwach. Świat wykreowany przez Andrzeja Sapkowskiego i CDP Red jest jaki jest, nie mówię, że wszystko w nim mi się podoba, ale taka jest ich wizja artystyczna.
 
Last edited:
Nie bardzo rozumiem oburz na fragment recenzji z Polygonu. Osobiście się z tymi zarzutami nie zgadzam, ale rozumiem, że ktoś patrzy z innej kulturowej perspektywy i - bez znajomości książek oraz właśnie kulturowego kontekstu - ta perspektywa powoduje, że postrzega problem traktowania kobiet, czy braku postaci o innym kolorze skóry ze współczesnego punktu widzenia. Uważam, że recenzja byłaby rzetelniejsza, gdyby autor zapoznał się jednak z literackim i kulturowym bagażem stojącym za grą, a przynajmniej miał świadomość jego istnienia i dodał jakiś disklajmer - ale pisanie o kretynizmie, i rzucanie epitetami świadczy raczej - no przepraszam - o niedojrzałości czytających. Tym bardziej, że to jest zaledwie fragment tekstu, niekoniecznie kluczowy.
 
Last edited:
Top Bottom