Wiedźmin 3: recenzje [SPOILERY]

+
Niestety niektórzy żyją w dziwnym przeświadczeniu, że ocena poniżej dziewiątki oznacza ścierwo, które można kupić najwyżej na jakiejś przecenie, a 9/10 to gra tylko dobra. No cóż...

Niestety, ale akurat do GOL'a to się sprawdza Unity-9.0,Rome 2 9.5,Skyrim 10,DA:I 9,5, a są to gry, które były nie warte swojej premierowej ceny puste i wypchane feedksowymi lub generowanymi losowo questami lub zabugowane i spartolone optymalizacyjnie w dniu premiery.
 
Jak to określili: Prawie jak Pegaz. ;)

 
Niestety, ale akurat do GOL'a to się sprawdza Unity-9.0,Rome 2 9.5,Skyrim 10,DA:I 9,5, a są to gry, które były nie warte swojej premierowej ceny puste i wypchane feedksowymi lub generowanymi losowo questami lub zabugowane i spartolone optymalizacyjnie w dniu premiery.
I właśnie o to mi chodziło. Nie, że 8.5 to za niska nota, ale o ocenę W3 względem innych gier. Gdy się je zestawi to wtedy te 8.5 wygląda z lekka niesprawiedliwie. To jest problem m.in. GOLa, który absurdalnie wysoko ocenia jakąś grę, a później inną produkcję ocenia w miarę rzetelnie i dość surowo.
 
nie wiem czemu fabuła nikogo nie zachwyciła.
W paru recenzjach pojawiła się opinia, że questy poboczne są ciekawsze od głównego wątku (ktoś nawet stwierdził, że całkiem odwrotnie niż w DA:I), ale też zaznaczano, że dla osób bardziej siedzących w klimacie (np. nas :p) może być inaczej. Ja bym się o fabułę nie martwił.

Na chwilę obecną, dla mnie głównym zmartwieniem jest sterowanie K+M (o jakości którego nic nie wiadomo - na ostatnich pokazach dla jutuberów były pady, a recenzje mamy tylko z PS4), no i oczywiście poziom zabugowania (po wersji PS4 widać, że problemy są - choć nie poważne, jak na tak dużą grę). No i brak gnomów.
 
Żałuje tylko, że TotalBiscuit, którego opinie bardzo cenie, raczej nie przygotuje żadnego materiału na temat nowego wiedźmina. Zawsze zwraca on uwagę na optymalizacje i opcję graficzne, więc mógłby rozwiać wiele wątpliwości na ten temat.
Powinien zrobić przynajmniej "Port Report", gdzie opisuje ustawienia i performance gry. Robił tak dla większości ostatnich tytułów AAA.
No ale to oczywiście po premierze.

Obecnie ma sporo opóźnień z filmami, ze względu na jego problemy zdrowotne, więc realnie nie wiadomo jak szybko się on pojawi, ale pojawić się powinien według mnie.
 
W paru recenzjach pojawiła się opinia, że questy poboczne są ciekawsze od głównego wątku (ktoś nawet stwierdził, że całkiem odwrotnie niż w DA:I), ale też zaznaczano, że dla osób bardziej siedzących w klimacie (np. nas ) może być inaczej. Ja bym się o fabułę nie martwił.
Kevin VanOrd, który przeczytał sagę i zagrał w poprzednie dwie gry bardzo chwalił główną linię fabularną, więc coś w tym jest.
 
No, na pewno nie ma takiego szału jaki się zapowiadał: masowy hype przez kilka lat, 200 nagród itp., a wyraźnie zaznaczyłem, że póki co przeczytałem tylko te trzy recki które w ocenie są dość podobne.
Najwyraźniej trafiłeś akurat na te najgorsze, które np. mnie jakoś ominęły (jak zorientowałem się co do stopnia spojlerowania, to po 3-4 odpuściłem - przeczytałem jakieś zagraniczne duże wt. Gamespot, IGN, a z polskich chyba tylko bezocenową Polygamię).

Swoją drogą ciekawe, że dwie najniższe oceny (obecnie) są polskie... (GOL, gram.pl) - czyżby syndrom "im lepiej [nasze] chwalą na świecie, tym gorzej sami to oceniamy"? Stare polskie piekiełko?
 
Swoją drogą ciekawe, że dwie najniższe oceny (obecnie) są polskie... (GOL, gram.pl) - czyżby syndrom "im lepiej [nasze] chwalą na świecie, tym gorzej sami to oceniamy"? Stare polskie piekiełko?
Nie są najniższe. Destructoid, GamesRadar+ i Playstation Official Magazine UK wystawili zgodnie po 8/10.

A tak w ogóle, to czy wiadomo coś o kolejnych recenzjach? Wszystkie jakie miały być przed premierą już się pojawiły, czy jeszcze na kogoś czekamy?
 
Last edited:
Oceny za grafikę mam w d...nosie. I tak spełnia moje oczekiwania. Fabuła i grywalność to jest dla mnie numer 1. Przydałyby się oceny z podziałem na wszystko, a nie po prostu, 8, 9 czy 10. I tak recenzenci i gracze zachowują się jak naiwne przedszkolaki. CDP powiedziało, że grafika będzie super pokazując screeny na PC, a recenzenci dostali PS4 i dziwią się, że gra wygląda gorzej. No ku...a to ja się pytam :), czy ci recenzenci widzą różnicę pomiędzy tymi platformami?
To tak jakby ktoś napisał, że Wiedźmin na ps4 wygląda dobrze, a drugi zobaczył na pc i powiedział, że nieprawda bo bardzo dobrze.
A już ten gif pokazujący 3 slajdy ze screenami z pc z tymi z ps4 to szczyt manipulacji. Obstawiam, że robią je konkurenci. Porównajmy wersję PC jak wyjdzie, a teraz kuźwa cisza, bo już i tak nie mogę sie doczekać tej gry. A najbardziej wnerwia mnie fakt, że gra już zainstalowana na dysku, ikonka na środku pulpitu, weekend na horyzoncie, a muszę czekać na dzień premiery do k.... WTORKU!!!!????. Howgh


PS. Dodam jeszcze, że zazwyczaj main quest jest dla mnie nudą i złem koniecznym. Tak było w Oblivionie, tak było w Skyrim, tak było w W1 i W2. Questy poboczne to samo mięsko i kwintesencja RPG.
 
Last edited:
CDP już ustosunkował się do problemów z bugami i spadkami płynności itd., wiedzą, że ma to miejsce i day one patch ma temu zaradzić. A w jakim stopniu to zobaczymy sami za kilka dni, ważne, że widzą problem i starają się go rozwiązać.
Co do recenzji, każdy ma jakiś wyrobiony gust i komuś może się podobać walka, innemu bardziej fabuła, a kolejnemu coś innego. Więc nie przywiązywałbym większej uwagi do pojedynczych minusów, że są elementy fabuły "bez smaku" (Azjaci mają trochę inną kulturę, i w ich grach często są rzeczy niezrozumiałe dla nas), czy że główny wątek jest troche mniej ciekawy od zadań pobocznych ( nie każdy musiał czytać Sapkowskiego, by od początku czuć się zżytym z Ciri czy Yenefer , oraz rozumieć ich wagę dla fabuły całego uniwersum).
Jedyny minus który był powtarzany w recenzjach to sporadyczne bugi itd, więc zobaczymy sami po premierze, czy problem został rozwiązany.

A dla tych co narzekają na cyferki, to gra cyferkowo pobiła już wspomniane na forum Gothici, pierwsze Wiedźminy, Dragon Age, i ma oceny zbliżone do Skyrim (9.4/10), które przez wielu uważane jest jako "perfect RPG" (a któremu sam dałbym z 8/10). Więc bez spiny i malkontenctwa, bo ktoś przeczytał akurat recenzje ostatnio najmniej rzetelnych recenzentów (GOL itd.), które to recenzje wystawiły ocenę 8 czy 8,5. i że nagle gra zawiodła oczekiwania i niedługo to wyjdzie że ktoś nie kupi lub grę spiraci, bo redzi nas oszukali, bo my chcieliśmy samych 10/10, a gra nie jest perfekcyjna, "tylko" rewelacyjna i "tylko" jedną z najlepszych gier ever..
 
Porównajmy wersję PC jak wyjdzie
Ponoć niestety PC też dotknął spory downgrade. Ale poza tym zgadzam się - grafika to kwestia trzecioplanowa. Ważniejsze są fabuła, gameplay, oraz ilość contentu - a tutaj narzekań nie widać. Ja już kiedyś wspominałem, że mnie W3 zadowoliłby z grafiką na poziomie "dwójki".
 
Ponoć niestety PC też dotknął spory downgrade.
Na pewno. Optymalizacja to właśnie obcinanie tego, co i tak nikt nie widzi (a jak jest w rzeczywistości każdy wie". Pracuję z programistami, którzy dodatkowo zajmują się grami online i oni najbardziej nabijają się z ludzi, którzy myślą, że ta "optymalizacja" polepsza grę. Jest dokładnie odwrotnie - optymalizując grę (nie kod, bo kod to po prostu usuwanie błędów) zmniejsza się jej wymagania. Inaczej mówiąc dla osób, które mają sprzęt potwora optymalizacja zmniejsza jakość grafiki. Jest to robione głównie pod kątem średniaków, żeby mogli sensownie pograć. Niech ktoś mnie poprawi jak bredzę..., ale downgrade grafiki jest wpisany w produkcję gry. Albo nie widzimy w ogóle gry do premiery, albo odróżniajmy marketing od realiów.
Żeby zobrazować mój post:
Marketing: http://bufetprl.files.wordpress.com/2013/02/pacman1.jpg
Rzeczywistość: http://www.fbookcover.com/data/media/1/pacman_facebook_cover_photo.jpg
To dopiero downgrade - pokazali bez pikseli, a wyszło to coś
 
Last edited:
Myślę, że ten cały proces optymalizacji jest skutkiem kompromisu, żeby to w miarę chodziło, ale i było ładne. Z tego wszystkiego rozumiem tyle: Takie są konsole i żeby utrzymać rozdzielczość i fps musieli ciąć jakość. Wyżej pupy nie podskoczysz i już.
Pewnie gdyby miały być lepsze detale to i fps by spadał zanadto, a czasy ładowania lokacji rosły by do nieakceptowalnych długości. Ufam, że wypracowane rozwiązanie jest rozwiązaniem najlepszym możliwym na tym etapie i że grafikofile będą zadowoleni z wersji na PC ultra, a zwykli gracze usatysfakcjonowani z jakości konsolowej. Co do pozostałych kwestii widać ogromny optymizm wśród większości recenzentów. Super, czekam z niecierpliwością.
 
@redundantor
Nie do końca tak jest, optymalizacja to po prostu poprawianie działania gry, zmieszanie zasobów których potrzebuje.
Najprościej jest obciąć grafikę, ale zauważ że jest na rynku wiele gier (o podobnej skali świata), które wyglądają podobnie, a ich wymagania są czasem bardzo różne.

Wiele zależy od silnika, który w głównej mierze decyduje za możliwości optymalizacji. Ale dalej do pewnej oczywiście granicy można obniżyć wymagania, bez strat w oprawie graficznej, wymaga to jednak doskonałej znajomości kodu i jego działania w danym programie, aby móc wyeliminować lub ograniczyć zbędne obliczenia.
Może być np. tak że gra wykonuje kilka razy te same obliczenia, a w procesie optymalizacji można wprowadzić zmienną która przechowa wynik, zwalniając moc potrzebną do ponownych obliczeń tego samego. Można pominąć wykonywanie obliczeń dla elementów które w danym momencie są nie istotne, ale kod gry zakłada ich przeliczanie, jak np. mimika postaci które nie są zwrócone twarzą w naszą stronę, lub mimika bohatera kiedy kamera wisi za plecami. Przykładów jest dużo i jeśli programiści znają swój produkt są wstanie pewne rzeczy wyłapać i je zoptymalizować.
Wiadomo oczywiście że taki proces ma swoje nieprzekraczalne granice, ale najczęściej developerzy ich nie osiągają, a optymalizacja opiera się na popularnym już "downgadzie".
Wiadomym było że grafika z VGX była dla konsol nieosiągalna, jednak gra w takim stanie wtedy działała, bo sceny jakoś zostały nagrane. Podobnie z gameplayem 35 min z E3, szczerze to na taką grafikę na PC liczyłem, na konsolach niekoniecznie, ale nie zakładałem spadku do obecnego poziomu.
 
Racja. Dla mnie to co piszesz jest widoczne, choćby na przykładzie serii Uncharted na PS3. Tam naprawdę każda kolejna gra była cudem nad Wisłą w skali tej platformy. Skok z 1 na 2 to jak zmiana generacji konsol. Optymalizowano jednocześnie polepszając grafikę. Ale to było hermetyczne środowisko, jeden system. Dało się wszystko przewidzieć. Na PC to pewnie idzie głównie w pogarszaniem jakości grafiki bo tak jest najszybciej. Z jednej strony hype na grę z drugiej bieżące koszta dewelopingu. Z trzeciej jeszcze chęć zrobienia jak najlepszej gry. Presja czasu robi swoje i pewnie pogarszając tekstury można szybciej utrzymać framerate i jakotaki wygląd. Gdyby miał powstać ideał to grę robiono by 10 lat, a po takim czasie i tak sprzęt pozwalałby na więcej, więc można by dalej polepszać lub optymalizować i tak w kółko. Po prostu komputery do gry na ultra w W3 dla mas jeszcze nie zostały wyprodukowane. Teraz trzeba grać na ustawieniach gorszych, a kiedyś włączymy sobie ultra + uber na 4K i powiemy "aaa, o to chodziło tym marketingowcom" ;)

PS. Spadam zarobić na chleb i wodę potrzebną po 19 maja.
 
Z dwojga złego lepiej uciąć trochę grafikę niż zubożyć rozgrywkę. Liczę że na dobrym pc gra pokaże pazur od strony graficznej. Jeżeli nie to będzie straszna gównoburza i tu zostaje jak najszybsze udostępnienie narzędzi moderskich i wsparcie wersji pc.

Osoboście mi grafika ogółem nadal się podoba. Co cieszy to to że redakcje doceniają rozgrywkę i zadania. W zasadzie wszędzie piszą że jest to najlepsza gra z serii pod tym względem. Na to czekałem i na tym się skupię przy pierwszym podejściu do gry. Liczę że się nie zawiodę na tym polu.
Widoczki najwyżej będę podziwiał za rok jak wrócę do gry po wyjściu dodatków i z kilkoma bajerami cieszącymi oko.
 
Top Bottom