Wiedźmin 3 - sugestie, marzenia i pobożne życzenia

+
Och, jak ja uwielbiam te teksty o imersji.
No dobrze, ale gdy kamera ciągle jest przy plecach, a potem gramy z kamerą izometryczną i miniaturowym Geraltem, to chyba coś jest nie tak. Oczywiście to nie sprawi, że gra jest zła, ale troszkę smutno, bo to tylko jedna opcja dla twórców.
 

Guest 3669645

Guest
Och, jak ja uwielbiam te teksty o imersji.
Nie moja wina, że termin często teraz używany. Jak mi słówko pasuje to korzystam :( Jak wolisz mogę napisać, że z bliższą kamerą łatwiej jest mi się wczuć w grę i rolę Geralta, ale wygodniej napisać po prostu "immersja" :p
 
Last edited by a moderator:
No dobrze, ale gdy kamera ciągle jest przy plecach, a potem gramy z kamerą izometryczną i miniaturowym Geraltem, to chyba coś jest nie tak. Oczywiście to nie sprawi, że gra jest zła, ale troszkę smutno, bo to tylko jedna opcja dla twórców.

Zgadzam się. Oczywiście to jest pewne założenie, tak samo jak w Skyrim można było grać przez chwilę "z oczu", a później "zza pleców". Ale własnie - można było. Można było grać tak i tal albo tylko jedną kamerą, można było swobodnie oddalać bardzo daleko, prawie jak w W3, albo blisko jak w Gothicu, lub z oczu postaci jak w reszcie Elder Scroll'sów. Pełna swoboda.

Lecz kiedy gra sama mi oddala dość fajną (dla mnie) kamerę od kolan w górę i zamienia, "bo teraz walczę, a że jestem ślepy i głuchy to nie zauważę, że za plecami mam wilka" na kamerę gdzie Geralt ma 5 centymetrów - to tego NIE CHCĘ. Ja nawet chcę nie zauważyć tego wilka, niech mnie dziabnie w plecy, wtedy się nauczyę używać myszki i obracać się, rozglądać do okoła. Szczególnie, że mamy obroty, uniki, puiruety, turlanie sie - nie jesteśmy w stanie się NIE obracać i NIE widzieć tego co jest wkoło nas. Lecz nie oto chodzi

Kamera blisko Geralta ze starych gameplay'ów, od kolan w górę która nie oddala mi się keidy nie chce kiedy walczę JEST CACY, a kamera która się oddala i robi mi z Geralta pamperka na 2 cm, JEST NIE CACY.

A najlepsza jest mozliwość wyboru i opcja przybliżania czy oddalania kamery.
 
@fanktoy Nie jestem pewny, czy stała kamera tak blisko Geralta jest dobra przy takim systemie walki... Z jednym przeciwnikiem pewnie by się sprawdzała, ale czy z większą ich ilością?
Mam szczerą nadzieję, że REDzi pójdą po rozum do głowy i naprawią kamerę (chyba, że już to zrobili i ta nie odlatuje na 100m podczas potyczki z jednym przeciwnikiem, a działa tak, jak na "gameplay`u, którego nie było" od pana Tureckiego :p).
 
Kamera będzie automatycznie dostosowywać się do tego, co dzieje się na ekranie. Będziemy mieli inny widok podczas pobytu wewnątrz lokacji, na zewnątrz, a także podczas walki czy np. jazdy konno
 
@fanktoy Nie jestem pewny, czy stała kamera tak blisko Geralta jest dobra przy takim systemie walki... Z jednym przeciwnikiem pewnie by się sprawdzała, ale czy z większą ich ilością?
No właśnie cała frajda polega na tym, by samemu móc kontrolować walkę i samemu patrzeć czy nie ma się przeciwnika za plecami.

Faktycznie słabo z tą kamerą, jeśli nie da się jej dostosować. Zawsze lubiłem być blisko wydarzeń, dokładnie widzieć z bliska jak wygląda potwór/osoba z którą walczę, ale widocznie muszę się pożegnać z tym uczuciem ; p
Oby powstał mod, który to poprawi. Albo może REDzi jeszcze coś zdziałają...
 
Last edited:
No właśnie cała frajda polega na tym, by samemu móc kontrolować walkę i samemu patrzeć czy nie ma się przeciwnika za plecami.
To nie do takiego systemu walki. Jest za szybki. Przynajmniej taki się wydaje...
Kamera z gameplaya jest zdecydowanie za daleko, fakt. Jednak widok od kolan w góre podczas potyczek to przesada w drugą stronę.
 
To nie do takiego systemu walki. Jest za szybki. Przynajmniej taki się wydaje...
Kamera z gameplaya jest zdecydowanie za daleko, fakt. Jednak widok od kolan w góre podczas potyczek to przesada w drugą stronę.
Też zależy jak interpretować tą kamerę od kolan w górę. Prędzej nie dzielił bym kamery na to ile Geralta w niej widać, tylko jak blisko oczu Geralta się ona znajduje. Wg mnie tak jest idealnie zarówno dla walki jak i poruszania się:
Ewentualnie tak dla walki:
Od kostek w górę? :p
A jadąc na koniu, szczerze mówiąc zamiast oddalonej kamery, też wolałbym mieć ją blisko, tak jak przy rzucaniu igni w W3. Byłyby większe emocje podczas jazdy - realniejsze poczucie tej prędkości konia ;)
 
Last edited:
<!-- BEGIN TEMPLATE: dbtech_usertag_mention -->
@<a href="http://forums.cdprojektred.com/member.php?u=3754974" target="_blank">fanktoy</a>
<!-- END TEMPLATE: dbtech_usertag_mention --> Nie jestem pewny, czy stała kamera tak blisko Geralta jest dobra przy takim systemie walki... Z jednym przeciwnikiem pewnie by się sprawdzała, ale czy z większą ich ilością?
Mam szczerą nadzieję, że REDzi pójdą po rozum do głowy i naprawią kamerę (chyba, że już to zrobili i ta nie odlatuje na 100m podczas potyczki z jednym przeciwnikiem, a działa tak, jak na "gameplay`u, którego nie było" od pana Tureckiego :p).

Tak uważasz - luz. Ale podawałem bardzo dużo przykładów ogniś, że to nie jest jakaś kula u nogi taka kamera przy walce. Pewnie, że będzie widać trochę mniej, na przykład wilka za plecami nie zobaczysz (o zgrozo!). Pamiętasz obrazek z wilkami i Geraltem? Widać je wszystkie i nie ma jakiegoś problemu, a kamera jest od kolan w górę. A jak się rozejdą to przepraszam - kamera ma latać nie wiadomo jak w górę, żebym wszystkie wilki MUSIAŁ WIDZIEĆ. Jak wilk stoi za mną to stoi za mną kurka wodna, proste logiczne że go widzieć nie sposób jak patrze przed siebie.

Po za tym w W2 też kamera oddalała się od Geralta. To też było złe. Ale był do ściągnięcia mod który ustawiał taką samą kamerę podczas walki jaka jest przy eksploracji. Grało się bosko ;).

Od 0:38 - powiedz mi, że za mało widzisz, jak mi wyskoczy przeciwnik to widzę obszar 180 stopni, a jak zajdzie mi za plecy - to będzie za plecami?


Wilki



A tu chciałem zwrócić uwagę, że to obrazki z gameplay'a i taka kamera już była (podczas eksprolacji) a na 35- minutowym gameplay'u jest inna,


 
Last edited:
@fanktoy Tu nie chodzi o to, żeby było widać każdego przeciwnika, a o to, żeby nie stracić orientacji. W W2 kamera tak blisko Geralta może się sprawdzała, ale nie zapominajmy, że w W3 tempo walki jest o wiele szybsze, gracz ma większa kontrolę nad wiedźminem.
IMO, najodpowiedniejszą kamerą podczas potyczek, byłaby ta stosowana podczas eksploracji (choć, żeby być w 100% pewnym, że to najlepszy wybór, musiałbym zagrać), a podczas eksploracji ta z SoD/VGX/Debut.
 
Last edited:
@fanktoy Tu nie chodzi o to, żeby było widać każdego przeciwnika, a o to, żeby nie stracić orientacji. W W2 kamera tak blisko Geralta może się sprawdzała, ale nie zapominajmy, że w W3 tempo walki jest o wiele szybsze, gracz ma większa kontrolę nad wiedźminem.
IMO, najodpowiedniejszą kamerą podczas potyczek, byłaby ta stosowana podczas eksploracji (choć, żeby być w 100% pewnym, że to najlepszy wybór, musiałbym zagrać), a podczas eksploracji ta z SoD/VGX/Debut.

Twórcom trochę o to chodzi, tak mi się wydaje, inaczej jak wytłumaczyć, że kamera skręca do wilka podczas walki z Wilkołakiem na 35-minutowym gameplay'u? Tempo jest szybsze ale to znaczy, że będę musiał wywijać kamerą we wszsytkie strony? To ja takiej gdy nie chce. Ewentualnie jedni przeciwnicy są szybcy, inni mniej. Podobało mi się jak Baba Wodna się schowała i nie wiadomo było gdzie wypłynie. To było dobre. I teraz szukaj bracie, obracaj kamerą, a tu nagle dostajesz błotem w oczy. Jeśli z kolei gracz ma większą kontrolę nad Geraltem to nie potrzebna mi kamera co się oddala tak daleko. Bo jak to tłumaczyć? Skoro nie po to aby widzieć wszystkich przeciwników wkoło to po co? Geralt ma nie biegać podczas walki więc tempo będzie wolniejsze, za to Geralt ma robić lepiej uniki i szybciej walczyć/zadawać ciosy.

IMO - podałem Ci przykłady takiej kamery powyżej. Nie mówię, że taka musi być. Wiem, że ktoś może woleć kamerę oddaloną. Chcę tylko moźliowść dostosowania odległości kamery od bohatera i tyle - tak jak było na pierwszych gameplayach i tym "którego nie było".
 
Ostatnio sporo gram w Dziki Gon i muszę przyznać, że takie rozwiązanie sprawdza się znakomicie.

Jak dla kogo. Kamera w dwójce również odjeżdżała i jak mi to przeszkadzało kiedyś, tak przeszkadza obecnie i wcale nie mam rzeczy za pożyteczny patent.

Może moglibyście pomyśleć nad opcją zablokowania kamery blisko pleców Geralta?

Mówiłem przynajmniej z kilka razy, że dla mnie domyślna kamera, czyli ta w trakcie eksploracji jest ulokowana idealnie i żadnej innej w trakcie starć nie potrzebuję, a już najmniej taką inteligentną, co to w jednej chwili odjeżdża od Geralta, by za moment się zbliżyć i tak co chwilę. W każdym jednym starciu. Za jakie grzechy?
Meham zatem strasznie. Jak to jest, że w stareńkim Gothicu kamerę dało się dostosować zależnie od gustu, a w będącym redefinicją gatunku Wiedźminie już nie? Tym bardziej, że wiadomo doskonale, iż automatyczne ustrojstwo nie wszystkim odpowiada.

Super. Czyli żeby sobie przybliżyć kamerę podczas eksploracji będzie trzeba poczekać na stosownego moda...

Ja dalej czekam na takiego moda, który pozwoliłby mi walczyć z kamerą domyślną.
Jest wprawdzie coś w ten deseń, ale zmienia też zasady samej walki, a tego akurat nie potrzebuję i nie chcę.
Potrzebne mi coś, co zmienia wyłącznie kamerę, niestety...

Nie jestem pewny, czy stała kamera tak blisko Geralta jest dobra przy takim systemie walki...

Na pewno dobre nie jest skazywanie wszystkich na jedynie słuszny wariant.

To nie do takiego systemu walki. Jest za szybki.

Dla mnie nie jest, a kamera w trakcie eksploracji znajduje się na tyle daleko od Geralta, że bez problemu pozwala ogarnąć pole walki.
Dlatego wielka szkoda, że choć była mowa, iż będziemy mieli w tym względzie możliwość wyboru, to jednak nic z tego.
Z mojej strony wielgachny minus.

Przydałoby się wreszcie jakieś oficjalne info względem cyklu dobowego.
I to bardziej precyzyjne niż lakoniczne "będzie", bo to pozostawia wiele miejsca na interpretację.
Dla mnie ta sprawa jest na tyle istotna, że ewentualny brak takowego oznacza rezygnację z zakupu.
Dlatego chciałbym wiedzieć, czy mam jeszcze na co czekać.
 
@eustachy_J23
Ostatnio sobie FactSheet przeglądałem. I jak byk jest tam napisane
Świat
Brutalny i pozbawiony zasad moralnych świat, w którym toczy się gra, wyznacza nowe standardy w dziedzinie wielkości, poziomu złożoności przedstawionego w nim ekosystemu oraz nieliniowej, reagującej na poczynania graczy rozgrywki. Realistyczny cykl dnia i nocy, złożona symulacja pogody oraz wpływ powyższych elementów na grę, to tylko niektóre z elementów, które sprawiają, że świat wiedźmina jest tak wiarygodny, jak to tylko możliwe.

Teraz tylko pytanie, czy to co tam widnieje będzie miało przełożenie na rzeczywistość.
 
Dla mnie nie jest, a kamera w trakcie eksploracji znajduje się na tyle daleko od Geralta, że bez problemu pozwala ogarnąć pole walki.
Przecież mówiłem, że
IMO, najodpowiedniejszą kamerą podczas potyczek, byłaby ta stosowana podczas eksploracji
Moja wypowiedź odnosiła się do prośby o taką kamerę:

Mi również nie pasuje, że kamera będzie 100m nad polem walki i ubolewam, że gracze nie dostaną wyboru. Bo wybór zawsze jest dobry.

EDIT.
@Nundran
Nie zaczynaj, bo znowu będzie wywód.
 
Ale nawet podczas eksploracji kamera nie jest jakoś blisko Geralta, a sama postać zajmuje niewielką część ekranu:







Jeszcze bardziej to wrażenie potęguje fakt, że kamera podczas eksploracji w niektórych momentach wydaje się być umieszczona nad Geraltem, a nie wprost za jego plecami. W "dwójce", czy na screenach promocyjnych oraz trailerach W3 częściej pokazywana jest kamera zza pleców postaci i to w znacznie bliższej odległości.










Taka kamera podczas eksploracji by mi odpowiadała. Dynamiczna kamera podczas walki mi nie przeszkadza, ale ta w czasie eksploracji jak dla mnie jest troszkę zbyt daleko i wysoko umieszczona. W ogóle najlepiej by było gdyby w przynajmniej minimalnym stopniu było można ją przybliżać i oddalać kółkiem myszki. Chyba we wszystkich erpegach z kamerą TPP da się tak robić. Miałem wrzucić tutaj przykładowe obrazki z Gothiców, Risenów, Two Worldsów, Arcanii i innych gier TPP, no, ale nie ma sensu, bo tam się da regulować kamerę wedle własnych upodobań.
 
Last edited:
Bo wybór zawsze jest dobry.
Tego powinien trzymać się każdy producent. Nie tylko deweloper gier komputerowych / konsolowych... (produkujących jogurt i płatki także).

Jedyny powód nie dawania wyboru, np. w Wiedźminie 3 widoku w rodzaju FPS - to:
1) niezgodność / sprzeczność z lore, historią, pokazywanym światem, sposobem rozgrywki (grając w szachy nie chciałbym widzieć gry z poziomu piona) etc. - (tu w sumie chyba nie zachodzi taka sytuacja)
2) brak umiejętności, niechlujne, złe wykonanie, masa bugów, dużo brzydsza grafika (?????) w takim położeniu....

Powiem tylko tak GTA 5. Nie grałem, oglądałem gameplay'e. Rockstar Games potrafi robić gry i daje WYBÓR.
[ewentualny zły wybór może wynikać z postawy osoby go dokonującej]


-----------------------
Akurat o widoku FPP nikt tutaj nie pisał tylko o możliwości regulacji kamery TPP. Widok z pierwszej osoby totalnie by się Wiedźminie 3 nie sprawdził.
[nie bądźmy tacy dosłowni]

Tak wiem, ale to jest już skrajność.... i dodatkowo jest to także wybór...
Cokolwiek powiemy w takim razie o TES 3-5 (zostawmy w spokoju GTA 5 ;) )jednego nie można im odebrać - kamerę mogłeś ustawić praktycznie jak w Gothic'u , a nawet było więcej opcji (min. FPP), czyli tak jak chciałeś / chciałaś.... czy to było złe? Nie to był wybór, znam ludzi, którzy cala przeszli z za pleców inni z poziomu FPP, ja raz tak, raz tak.


Wniosek drodzy forumowicze i drogie CDPR jest taki sam.
Bo wybór zawsze jest dobry.
[z małymi wyjątkami, lepiej mieć niekiedy ciut mniej i lepiej niż więcej i gorzej.... ale to zależy tak na prawdę od sytuacji]
 
Last edited:
Akurat o widoku FPP nikt tutaj nie pisał tylko o możliwości regulacji kamery TPP. Widok z pierwszej osoby totalnie by się Wiedźminie 3 nie sprawdził.


Cokolwiek powiemy w takim razie o TES 3-5 (zostawmy w spokoju GTA 5 ;) )jednego nie można im odebrać - kamerę mogłeś ustawić praktycznie jak w Gothic'u , a nawet było więcej opcji (min. FPP), czyli tak jak chciałeś / chciałaś.... czy to było złe? Nie to był wybór, znam ludzi, którzy cala przeszli z za pleców inni z poziomu FPP, ja raz tak, raz tak.
Poza wyborem ważne jest też by kamera jako tako w grze funkcjonowała. Co z tego, że mielibyśmy do wyboru w W3 kamerę FPP skoro nie sprawdziła by się w walce? A co do serii TES to kamera TPP była tam dość słabo wykonana (w Skyrimie już jest chyba lepiej) a poza tym system walki był dużo mniej rozbudowany, więc sprawdzał się i w FPP, i w TPP.
 
Last edited:
Poza wyborem ważne jest też by kamera jako tako w grze funkcjonowała. Co z tego, że mielibyśmy do wyboru w W3 kamerę FPP skoro nie sprawdziła by się w walce. A co do serii TES to kamera TPP była tam dość słabo wykonana (w Skyrimie już jest chyba lepiej) a poza tym system walki był dużo mniej rozbudowany, więc sprawdzał się i w FPP, i w TPP.
:) nie musisz tak krzyczeć. Ja kładłem tylko "nacisk" na to słowo.

Nigdzie nie powiedziałem, że się z Tobą nie zgadzam, w prost przeciwnie, podałem dodatkowo kilka powodów, dlaczego nie powinno być jakiegoś tam widoku. Dodatkowo sam uważam, ze widok FPP w grze Wiedźmin (którymkolwiek) by się nie sprawdził i za takim nigdzie nie optowałem.

W W1 widok z nad ramienia mi osobiście nie odpowiadał... W W2 cóż było jak było, mogłem grać, niekiedy mi kamera przeszkadzała.
Czy w W3 korzystałbym z jednego "słusznego" widoku, czy wypróbowałbym kilka - nie wiem, pewnie bym sprawdził jak się gra przy innych ustawieniach.

Automatyczna (samonaprowadzająca się) kamera ma jeden -/+ podpowiada, gdzie jest przeciwnik. Każdy gracz ma inne podejście do gry, jeden woli gdy jest ciut łatwiejsza rozgrywa inny woli się męczyć kilka godzin nad jednym miejscem, bosem, zagadką itd.
W tym wypadku możliwość wybór kamery była by ukłonem w stosunku do graczy. Czy w samouczku, albo na początku rozgrywki gra nie mogła by "wymagać" od gracza zastosowania kamery dedykowanej, powiedzmy 15 minut / 1 godzina / 1 dłuższa rozgrywka (walka z przeciwnikiem)? Mogła by. Takie coś można wprowadzić b. delikatnie do rozgrywki. Np:

[Miejsce - Kaer Morhen. Czas - rok po przybyciu Ciri do warowni]
"Ciri teraz będziesz walczyć korzystając tylko ze swoich oczu" (czyli np. FPP / albo z znad ramienia)
"Bardzo dobrze Ciri, a teraz skorzystaj ze wszystkich swoich zmysłów" (czyli tzw. inteligentna kamera / albo kamera z dużego oddalenia)

W takim wypadku gracz miałby możliwość zapoznania się z różnymi opcjami rozgrywki, kamery, widoku, prowadzeniu postaci i walki etc.
[możliwość zapoznania = możliwość wyboru]
 
Last edited:
Top Bottom