Wiedźmin 3 - sugestie, marzenia i pobożne życzenia

+
Jeśli coś tak powszechnego i oczywistego jak własnoręczna kontrola kamery jest zbyt skomplikowane do wdrożenia na silniku redów, to oznaczałoby, że silnik jest do przysłowiowego de. Da się uskutecznić skomplikowane powiązania między wydarzeniami i bohaterami, da się podobno zrobić zachwycający cykl zmian atmosferycznych i dobowych, da się streamować wielkie ilości danych potrzebnych do ciągłego wyświetlania ogromnych przestrzeni, a nie da się zrobić czegoś, co było w grach z epoki późnego Gorbaczowa. Przepraszam, ale to jest absurd.

---------- Zaktualizowano 21:17 ----------

Dodam jeszcze coś w kwestii samego komfortu sterowania tak oddaloną postacią.
W momencie przekroczenia pewnej granicy odległości, ja zaczynam odczuwać zerwanie więzi z bohaterem, którym kieruję. Wychodzi on z przestrzeni, którą mógłbym określić jako osobistą i nagle moje staje się obcym. Gdy mam go, że tak powiem, na krótkiej smyczy, to traktuje jego ruchy jak przedłużenie swoich kończyn. Ale gdy taki przykładowy Geralt na skutek odlotu kamery oddala się ode mnie na te kilka kroków, to zaczynam tracić poczucie kontroli nad przestrzenią, bo to już nie jest moja przestrzeń. Następuje dziwne opóźnienie w reakcjach, gdyż najpierw muszę dostosować percepcję do zmieniającego się co chwila układu odniesień. Można to porównać do gier wyścigowych, gdy ktoś w trakcie jazdy zmienia widok z kokpitu na przód wozu albo za samochód. W Wiedźminie walka ma być szybka i podobno wymagająca, więc wolałbym, by mi tego nie utrudniano przez stosowanie nadaktywnej i osobliwie inteligentnej kamery.
 
Last edited:
Coś czuję, że dla niektórych gra w W3 nie będzie do końca przyjemnością... No cóż wszystkim dogodzić się nie da :p. Cieszę się, że ja jestem w grupie, której większość propozycji CDPR na razie pasuje. Może poza jedną większą i dwoma-trzema drobiazgami, ale i tak nie ma już szans na jakiekolwiek zmiany w tych aspektach, więc się z tym pogodziłem. Nie widzę sensu ciągłego narzekania na to, że eliksiry będą mi się automatycznie odnawiać. Napisałem kiedyś raz, że wolałbym inaczej, no ale cóż. Nie można mieć wszystkiego.
 

Guest 3669645

Guest
A ja się powtórzę. Skąd wiadomo, że dodanie takiej możliwości w opcjach nie jest skomplikowane? I sam sobie odpowiem - znikąd. Bo z tego co się orientuję, nikt z osób które się tu wypowiadają nie ma doświadczeń zawodowych w tym temacie. To są tylko i wyłącznie przypuszczenia i gdybania.
Wiadomo z tego, że jest to oczywiste. Nie trzeba nawet być graczem by domyślić się że dodanie obracanej kamery sterowanej myszką jest sprawą tak banalną, że prawie nie wymagającą pracy (jedyne co by wymagało ewentualnej roboty to blokowanie się kamery na obiektach w grze -Znając życie +10 minut pracy). Pozwolę sobie użyć pewnego porównania -Nigdy w życiu nie obierałem mango, co nie znaczy, że nie wiem ile to wymaga wysiłku. No bo nad czym tu się wysilać? Klik, przyspawaj kamerę do bohatera, klik, daj możliwość obracania za pomocą myszki / pada, klik, zablokuj przenikanie kamery przez ściany. Co tu może być innego do zrobienia? Ręczne animowanie tej kamery? Odpada, bo przecież my sami nią sterujemy. Bądźmy poważni :p


Coś czuję, że dla niektórych gra w W3 nie będzie do końca przyjemnością... No cóż wszystkim dogodzić się nie da
Rozpaczać z tego powodu nikt tutaj nie zamierza, ale jak można zrobić coś lepiej, niech to REDzi zrobią. O takich rzeczach trza widocznie pisać dużo i długo, bo się chyba tym nikt nie zainteresuje i podobne kwiatki będą obecne jeszcze w CP2077 i kolejnych grach.
 
Last edited by a moderator:
Gdyby zmiany tej kamery wymagały trzech klików i 10 minut pracy, to podejrzewam, że nie mielibyście na co narzekać już dawno. Najwidoczniej jednak tak nie jest :p.
 
Gdyby zmiany tej kamery wymagały trzech klików i 10 minut pracy, to podejrzewam, że nie mielibyście na co narzekać już dawno. Najwidoczniej jednak tak nie jest :p.
Yakin, wybacz, ale Ty trollujesz.. daj spokój. Rozumiemy, ze dla Ciebie kamera to nie problem. Więc daj spokój.
Jeżeli IK będzie dobrze zaprojektowana, to super, pewnie będzie się z niej korzystać. Ale jeśli ktoś chciałby ręczną jej obsługę, to nie widzę żadnego powodu, by takiej opcji nie dać graczom.

Przede wszystkim co do kamery i jej "ręcznego sterowani... to to już właściwie jest w grze. Podczas eksploracji mamy praktycznie pełną kontrolę nad kamerą. Wystarczyło by dodać możliwość oddalenia / przybliżenia. Dodatkowo możliwość "przyklejenia" kamery do pleców gracza, co nie może być trudne.
I kamerę o której rozmawiamy już mamy :

większa praca mogła by być przy walce... ale jeżeli Redzi zrobili "inteligentną" kamerę = kamerę z namierzaniem, to właściwie już też wszystko jest, bo w grze z szybką walką chodzi o właściwe namierzanie przeciwnika. Jedyne co, to wystarczyło by wyłączyć podążanie kamery za tym przeciwnikiem... i tyle.
Geralt mógłby "go" lać, a my mogli byśmy rozglądać się za następnym przeciwnikiem.
 
Last edited:
Duża część naszych zastrzeżeń i postulatów nie bierze się z technikaliów, tylko z koncepcji powziętych i forsowanych z zupełnie innych powodów. Czasami są to nagłe olśnienia któregoś z decydentów, czasami burza mózgów, po której ostał się pozornie genialny plan, ale prawdopodobnie najważniejszym i najczęstszym powodem jest tak zwana grupa docelowa, czyli chęć zadowolenia i dostosowania się do wymagań i przyzwyczajeń większości, gdyż za większością idą pieniądze. Minusem takiego podejścia jest fakt, że działając w ten sposób nieuchronnie prowadzi się do sytuacji, gdy większość staje się całością, bo ta mniej istotna mniejszość traktowana jak piąte koło u wozu szuka sobie innego zajęcia. I na koniec twórca nie ma już pola manewru, bo wyhodował sobie monokulturę, którą musi karmić tym, do czego tak starannie klientów przyzwyczaił. Wszelka ambicja i próby stworzenia czegoś ciekawego odstawiane są na boczny tor, bo trzeba robić piętnastą część recyklingowanego tasiemca.
 

Guest 3669645

Guest
No niestety nie zawsze jest tak że jeśli czegoś nie ma, to dlatego że ciężko to było zrobić albo wymagałoby dużego nakładu kasy / czasu. Np. mogli REDzi dać mniej absurdalną walutę niż oreny -Wystarczyło tylko zamienić w scenariuszu "oren" na "korona" i to wszystko. Ale tak nie zrobili. Czemu? Tego najstarsi indianie nie wiedzą. Podobnie jest z tą kamerą i nie tylko.
 
Last edited by a moderator:
Jeśli to taka fraszka, to ciekawe czemu do tej pory nie powstał taki mod do W2...

Bo nie ma sceny moderskiej (trzeba było narzędzia udostępnić jeszcze później).
Dlatego modów powstało stosunkowo niewiele i to się już raczej nie zmieni.
Ot i cała tajemnica.

Względem reszty przedmówcy wypowiedzieli się w sposób wyczerpujący.
Nic dodać nic ująć.
 
Yakin, wybacz, ale Ty trollujesz.. daj spokój. Rozumiemy, ze dla Ciebie kamera to nie problem. Więc daj spokój.
Jeżeli IK będzie dobrze zaprojektowana, to super, pewnie będzie się z niej korzystać. Ale jeśli ktoś chciałby ręczną jej obsługę, to nie widzę żadnego powodu, by takiej opcji nie dać graczom.

Wypraszam sobie oskarżenia o trolling :p. Mógłbym ci też napisać, żebyś przestał marudzić o zmianę kamery, bo trollujesz. Miło? Chyba nie :p. A wracając do tematu, to ty nie widzisz powodu dla którego miano by nie udostępnić ręcznej obsługi, ale Redzi najwidoczniej widzą.

Duża część naszych zastrzeżeń i postulatów nie bierze się z technikaliów, tylko z koncepcji powziętych i forsowanych z zupełnie innych powodów.

Być może tak jest. Ale tak naprawdę nikt oprócz CDPR tych powodów nie zna. Więc wydaje mi się, że oskarżanie Redów, że nie dodają jakiejś tam opcji z powodów błahych jest trochę na wyrost. Przypuszczam, że kwestie tej przykładowej kamery w studiu wielokrotnie analizowali i były przyczyny ku temu, żeby wprowadzić do gry tylko jeden tryb.

No niestety nie zawsze jest tak że jeśli czegoś nie ma, to dlatego ze ciężko to było zrobić albo wymagałoby dużego nakładu kasy / czasu. Np. mogli REDzi dać mniej absurdalną walutę niż oreny

A ja się akurat cieszę (jak i sporo innych osób), że oreny zostały. Ważniejsza jest tu dla mnie ciągłość z poprzednich gier niż realizm. Ale to już chyba rozważania do tematu o walutach, jeśli komuś się jeszcze chce ;).
 
A ja się akurat cieszę (jak i sporo innych osób), że oreny zostały. Ważniejsza jest tu dla mnie ciągłość z poprzednich gier niż realizm. Ale to już chyba rozważania do tematu o walutach, jeśli komuś się jeszcze chce.

Miałem jakieś 6 czy 7 lat, gdy zauważyłem i przyjąłem do wiadomości, że w różnych krajach płaci się różnymi walutami, zapewniam cię że gracze z zachodu też nie zdziwią się gdy zobaczą, że w innym królestwie płaci się inną walutą, co więcej mogą to tylko poczytać na plus.
 
Miałem jakieś 6 czy 7 lat, gdy zauważyłem i przyjąłem do wiadomości, że w różnych krajach płaci się różnymi walutami, zapewniam cię że gracze z zachodu też nie zdziwią się gdy zobaczą, że w innym królestwie płaci się inną walutą, co więcej mogą to tylko poczytać na plus.

Mi w imporcie z W2 zostanie trochę zaskórniaków, a chyba kantory nie są przewidziane. :p

Co do kamery to w W2 jakoś dawała radę wg mnie, a grałem normalnie na PC. Dużo gorzej mi się grało w AC, gdy nagle kamera się oddalała albo obracała o 90 stopni podczas eksploracji jakiegoś budynku.
 
Dostanie się 1/100 kasy z końcowego stanu W2. W Wiedźminie 1 kasy było sporo to dostawaliśmy 1/1000 tego co zarobilśmy na początek w Wiedźminie 2, a w W2 przeważnie się na wszystko odkładało i klepało biedę, więc pieniędzy było mniej.
 
Przeniesienie całej kasy z poprzedniej części położyło by balans finansowy i spowodowało, że od razu obkupił byś się w najlepsze dostępne itemy, przez co było by zbyt łatwo. Mała pula na początku gry jest okej
 
Tak całkiem z innej beczki. To chciałbym, aby było kilka wyjątkowych mieczy, pokrytych runami, które miałyby możliwość blokowania magii. Np. jakiś mag atakuje Geralta kulą ognia lub piorunem kulistym, a miecz wiedźmina rozprasza magię. Chociaż mogłoby to być trochę OP. Zapewne nic takiego się nie pojawi, bo rozwaliłoby obecną mechanikę walki.
 
Nie ma powodu, dla którego akurat pieniądze czy ekwipunek miałyby być przeniesione do kolejnej części. Nie ma ciągłości czasowej między nimi, więc zawsze można wytłumaczyć w miarę sensownie ich ubytek. Mnie tylko irytuje konieczność ponownego rozwoju Geralta, bo podobno tego chce lud i rpg bez rozdawania xp to nie rpg. To jest tak głupie, że ciężko nawet stosować pojęcie zawieszenia niewiary. Częściowo docierają do mnie argumenty, że większości graczy i tak to wisi, bo wiedźmin dla nich będzie kolejnym fantasy gierojem, ale ja chciałbym mieć możliwość otrzymania na początku pełnej puli i grania takim Geraltem, jaki powinien być. Może jakiś mod się pojawi przez te dwa miesiące przeznaczone na uzupełnianie gry w dlc. Poczekam.
 
Last edited:
Dostanie się 1/100 kasy z końcowego stanu W2

To już może być sporo kasiory. Jeśli to potwierdzona wiadomość, to chyba jest sens jednak zagrać w W2 na PC w celu przygotowania sejwów, nie tylko z powodów fabularnych. Gdyż ponieważ wspomniany przez Marcina sposób fabularny na utworzenie wejściowego stanu świata w W3 pewnie nie pozwoli na przemycenie sporej sakiewki.
 
Last edited:
Top Bottom