Wiedźmin 3: świat

+
Jeśli obszar rzeczywiście będzie większy niż 64km^ szykuje nam się spora gra. Orientuje się ktoś jaką powierzchnie miała mapa ze skyrima?

Ciekawe ile czasu minie zanim zacznie się narzekanie że mapa za mała.
 
Tak naprawdę dalej nie wiemy, jaki obszar obejmuje mapa gry, chociaż wygląda na znacznie mniejszy niż pierwotne nasze założenia. Oprócz Novigradu nie mamy innych punktów orientacyjnych, które pozwalałyby określić stopień skalowania. Ja nie mówię, że na mapie nie ma Oxenfurtu, ale bardzo bym się zdziwił, gdyby redzi przerobili go na jakąś wyspę. Jeśli już, to ulokowałbym go nieco na północ, tam też jest jakieś miasteczko, chociaż jeszcze mniejsze niż wyspa. Każde mniejsze miasteczko skompresowane w podobnym stopniu co Novigrad, stanie się kilkoma budynkami niestety.
 
Skalę można jakoś przeliczyć na oko patrząc na Novigrad. Jeśli budynki są narysowane w odpowiedniej skali (a to w sumie nie wiadomo) to można uznać, że wielkość przeciętnego budynku to dobre kilka metrów, co na mapie równa się mniej więcej tej zaznaczonej czerwonej figurze:

Ale wiem, że przeliczenie tego jest z bardzo dużym możliwym marginesem błędu, bo nie wiemy jaką dokładnie wielkość ma budynek.
 
Wielkość budynków nie ma żadnego przełożenia na skalowanie terenu. To są elementy i wielkości dostosowane do osobistej percepcji gracza. Możesz sprawdzić, ile taki przykładowy budynek ma długości w Geraltowych krokach i przeliczyć to sobie na metry, ale już w ten sposób nie obliczysz szerokości Pontaru, gdyż rzeka nie jest robiona w skali budynku.
 
Była tutaj dyskusja na temat wielkiego drzewa :
View attachment 5490
Czy to aby nie ten Bleobheris :
View attachment 5491

Może, ale nie koniecznie - takich drzew będzie pewnie jeszcze kilka ;)
A ten art ładny - ale drzewo w grze jest na wzniesieniu, a w arcie w zagłębieniu terenu.
Drzewo z artu zobaczymy gdzie indziej.

---------

Co do Oxenfyrtu - według mnie nie jest on umieszczony na wyspie, tylko powyżej wyspy (Biały Most / Oxenfurt). Dlaczego, a chociażby przez wzgląd na zabudowę, jaką (ciężko ale zawsze) widać na mapie (w dużym przybliżeniu)
http://oi61.tinypic.com/2lm51g5.jpg
Mogła by o tym świadczyć "geometryczna" zabudowa tej lokacji - wszak uniwersytet (i miasto elfów)
A na "wysepce" nie ma wież, a zabudowa jest raczej chaotyczna, bardziej wymuszona przez ukształtowanie terenu, a nie rozplanowanie.

Przepraszam - wieże mogą być na wysepce - dwa ciemne punkciki
http://i.imgur.com/tjWuKWR.jpg
Ale nie zmienia to faktu, że nie musi i najprawdopodobniej nie jest to Oxenfurt.

Małą dygresja - Oxenfurt nie był dużym miastem, to Uniwersytet i małe Studenckie miasteczko. Oxenfurt był kilkukrotnie mniejszy od Novigradu. Więc jeśli w Novigradzie jet około (o ile dobrze pamiętam) 3 tysiące mieszkańców, to ile osób może żyć w Oxenfurcie... 150-450? Liczba budynków diametralnie się zmniejsza...
Czy ktoś może pamięta, bo ja nie ile 2 czy 3-3 gospody były w Oxenfurcie?
 
Last edited:
Tak naprawdę dalej nie wiemy, jaki obszar obejmuje mapa gry, chociaż wygląda na znacznie mniejszy niż pierwotne nasze założenia. Oprócz Novigradu nie mamy innych punktów orientacyjnych, które pozwalałyby określić stopień skalowania. Ja nie mówię, że na mapie nie ma Oxenfurtu, ale bardzo bym się zdziwił, gdyby redzi przerobili go na jakąś wyspę. Jeśli już, to ulokowałbym go nieco na północ, tam też jest jakieś miasteczko, chociaż jeszcze mniejsze niż wyspa. Każde mniejsze miasteczko skompresowane w podobnym stopniu co Novigrad, stanie się kilkoma budynkami niestety.

Nie jest co prawda pewne, czy Oxenfurt leżał na wyspie, ale z pewnością leżał nad rzeką lub był z nią chociaż połączony kanałem. Inaczej trudno byłoby tam zbudować eksperymentalną oczyszczalnię ścieków czy też port rzeczny, w którym zatrzymała się szkuta Kompanii.
 
Policzyłem kroki od miejsca teleportu na bagnach do norki Jaśka, wyszło mi 98 (kroków Geralta), zakładając umownie, że 1 krok to 1 metr a oba punkty widzimy na mapie w odległości odpowiadającej tej z gry, założyłem ze to +/- 100m. Następnie (nie śmiejcie się;)) odmierzyłem tymi odcinkami trasę do Novigradu, wyszło 9km, jadąc po wzniesieniach i nierównym terenie pewnie było by delikatnie więcej, ale 9km konno faktycznie daje te 15 min. Taką miarą wyszło mi ze to co widzimy na mapie to obszar 6,4 na 6,8 km. Nie zgadza mi się tylko ta odległość do drzewa (no te 14 razy dalej) ale mniejsza o to, jest to kawał terenu a nie wiadomo co jest na dole i po lewej stronie mapy, mam nadzieje na Gors Valen i Thaned ale zobaczymy ;)
 
Małą dygresja - Oxenfurt nie był dużym miastem, to Uniwersytet i małe Studenckie miasteczko. Oxenfurt był kilkukrotnie mniejszy od Novigradu. Więc jeśli w Novigradzie jet około (o ile dobrze pamiętam) 3 tysiące mieszkańców, to ile osób może żyć w Oxenfurcie... 150-450? Liczba budynków diametralnie się zmniejsza...
Czy ktoś może pamięta, bo ja nie ile 2 czy 3-3 gospody były w Oxenfurcie?
Zawsze wyobrażałem sobie Oxenfurt jako taki kampus studencki gdzie samo miasto nie było jakoś specjalnie duże a zabudowania uniwersyteckie zajmowały o wiele więcej miejsca.
 
Last edited:
Może coś w tym być pod warunkiem że grający nie przesadził z 15 minutami galopem. Jeśli przyjmiemy że Wiedźmin przejechał dziewieć kilometrów w ciągu 15 minut możemy obliczyć w przybliżeniu prędkość konia.
9000m/15min = 600m/min
600m = 0,6km
0,6km*60 = 36km/h

Prędkość galopu konia w rzeczywistości wynosi około 40km/h można wiec przyjąć że prędkość w grze będzie zbliżona do prędkości rzeczywistej.
Można wiec przyjąć że z Novigradu na bagna będzie około 10km.
 
Była tutaj dyskusja na temat wielkiego drzewa : Czy to aby nie ten Bleobheris :
Raczej nie. Bleobheris stał na polanie stanowiącej swoisty azyl-miejsce spotkań, "zarządzanej" przez druidów, i zapewne zlokalizowanej w pobliżu jakiegoś traktu - nie na odludziu. Chyba że ta polana jest niżej, a dąb bardzo wyrasta ponad inne drzewa.

Na mapce można zaznaczyć Downwarren - ikonka "txt" najbliżej Johnniego.

Poza tym przyczepię się - chciałem to olać, ale błąd już widzę któryś raz, więc... otóż wszyscy "zakreślacie" Novigrad na czterech wyspach, podczas gdy z gameplaya wyraźnie wynika, że miasto (obmurowane) obejmuje trzy. Czwarta to część podgrodzia / zabudowań podmiejskich:

 

Guest 3669645

Guest
Oj tam. Podgrodzie tez bym zaliczył jako część miasta :p

Źle zaznaczyłeś trochę punkt w którym jest karczma z Dijkstrą. Powinien być trochę niżej, bo idąc wzdłuż kanału Geralt skręca później w prawo.

Teraz to miasto na pewno nie wygląda mi na takie, które miałoby być kilka razy większe od Wyzimy.
 
Last edited by a moderator:
Oj tam. Podgrodzie tez bym zaliczył jako część miasta :p
Ale wtedy "na czerwono" trzeba by również zaznaczyć fragment z samego początku ()za słonecznikami), a nie tylko południowo-wschodnią wyspę.

Źle zaznaczyłeś trochę punkt w którym jest karczma z Dijkstrą. Powinien być trochę niżej, bo idąc wzdłuż kanału Geralt skręca później w prawo.
Oj tam, parę mm się minąłem.

Teraz to miasto na pewno nie wygląda mi na takie, które miałoby być kilka razy większe od Wyzimy.
Mnie "na oko" wygląda na jakoś 2,5-3 raza większe od Wyzimy dostępnej w grze (Klasztorna + Handlowa + Stara + Grobla), a 1,5-2 od całości (jak pamiętacie, spora część miasta - gł. północ - była niedostępna).

Coś mi tu nie gra. Za duży ten odcinek się wydaje. Możnaby go pełnym galopem przebiec w 30 sekund, a wtedy do bagien powinno się dotrzeć w jakieś 12 minut, a nie 15-20.


Całą trasę pełnym galopem? No miejże litość dla Płotki...
 
Last edited:
Top Bottom