Wiedźmin 3: świat

+
@Rustine gdyby je ująć w kontekście 1:1 do lądu stałego to były by bardzo małe, ale ja zakładam że w przypadku wysp jest to pewnego rodzaju przeskalowanie tak aby się po prostu znalazły na jednej stronie mapy, a dużą mapę Skellige będziemy mieć na odwrocie.
 
@Rustine, porównaj te czarne kółeczka do wielkości miasta na północy. Każde jest od niego mniejsze. Myślę że będzie tak jak napisał kolega wyżej, pełna mapa Skellige będzie na odwrocie, a to jest tylko przeskalowana wersja, po to żeby wszystko dało się upchać na jednej stronie. W przeciwnym wypadku trochę kicha, bo z gejmpleja widzimy, że miasto da się przejechać wolnym truchtem w jakieś trzy, cztery minuty. A Wyspy mają być siedzibą bodajże siedmiu rodów wyspiarzy, co jest niemożliwe przy założeniu tak małej wielkości lądów. Właziliby sobie jeden drugiemu na głowę, a skalowanie świata byłoby znacznie bardziej odczuwalne niż w Skyrimie.
 
Myślę że będzie tak jak napisał kolega wyżej, pełna mapa Skellige będzie na odwrocie, a to jest tylko przeskalowana wersja, po to żeby wszystko dało się upchać na jednej stronie.
Aha, fajnie. A nie myślałeś tak, gdy napisałem po raz pierwszy?
Bo nieuważnie patrzysz. Ta mapa nie ma skali, jest umowna. Zobacz na wielkość Novigradu i gór ponad nim - są takie same. Nie ma sensu sugerować się ozdobną mapą.
 
Aha, fajnie. A nie myślałeś tak, gdy napisałem po raz pierwszy?
Chodzi o to, że główny ląd po prawej jest identyczny jak w grze, więc Twój przykład z górami mi nie pasuje. W sprawie Wysp, to mam jedynie nadzieję, że ich wielkość jest tu przekłamana, choć wtedy umieszczanie ich obok lądu w innej skali byłoby bardzo mylące dla odbiorcy. Możliwe, że wcale tak nie jest, i że dostaniemy nienaturalnie małe Skellige. Obie opcje dziwne, każda na swój sposób. Wolę poczekać, aż dostaniemy od Redów jakiegoś pewniaka, w pierwszym poście chciałem tylko wyrazić swoje obawy, że mapka może pokazywać rzeczywisty wygląd świata.
 

Guest 3669645

Guest
Od dawna jest wiadomo że Skellige będzie bardzo, bardzo małe. Wg oficjalnych danych dot. wielkości poszczególnych regionów Skellige jest odrobinę mniejsze od Novigradu z przyległościami. Porównajcie sobie wielkość tych wysp z wielkością obszaru z Novigradem (aż do Oxenfruitu, pod Pontarem są już pewnie Ziemie Niczyje).

Proporcje wysp do kontynentu na tej mapce są na pewno prawidłowe.
 
Last edited by a moderator:
Nie rozmawiamy tutaj o wyciekach, nie podajemy ich za przykład. Kilka postów już poleciało, jeśli nie odpuścicie to będą poważniejsze konsekwencje.
 

Guest 3669645

Guest
Skellige to 8 x 8 km, Novigrad z przyległościami 8,5 x 8,5 km.

Znaczy wyspy będą mniej więcej takiej wielkości.

 
Last edited by a moderator:
Tak w ogóle, patrząc na obrazek wyżej dochodzę do wniosku, że na tej mapce z gry Novigrad z przyległościami żadną miarą nie ma 8,5 x 8,5 km. Gdyby tak było, miasto miałoby ze 2 kilometry średnicy, a na gejmpleju wszyscy widzieli, że jest dużo mniejsze. Co jak co, nie chcę spoilerów, ale finalne i ostateczne oświadczenie Redów w sprawie wielkości świata i jego poszczególnych obszarów by się przydało. Takie jednoznaczne, najlepiej.
Pozostaje oczywiście możliwość, że Redzi ukrywają przed nami lwią część świata, i tu nagle się okaże, że mamy jeszcze dwa, trzy równie wielkie jak ten huby [...]
 
Last edited by a moderator:
Co jak co, nie chcę spoilerów, ale finalne i ostateczne oświadczenie Redów w sprawie wielkości świata i jego poszczególnych obszarów by się przydało. Takie jednoznaczne, najlepiej.
Co Ci dadzą suche liczby oznaczające wielkości obszarów? Czy "świat jest większy od Skyrima" nie wystarczy?
 
Co Ci dadzą suche liczby oznaczające wielkości obszarów? Czy "świat jest większy od Skyrima" nie wystarczy?

Pod warunkiem że jest, bo patrząc na dostępne mapy to wcale nie jest takie oczywiste, ale zgadzam się podawanie wielkości świata w wielkościach do których się ni jak nie da odnieść jest bezsensowne i niczym więcej jak "pustym" marketingiem.
 
@Rustine, w takim wypadku dochodzi pytanie, czy większy od mapy Skyrima, czy od świata gry łącznie z podziemiami, które łącznie były tak rozległe jak to, co na powierzchni? :p
Poza tym, Skyrim jest niemiarodajny, bo tam było znacznie większe skalowanie niż w W3, dużo pustkowi i zapewne było inne tempo poruszania się, co też wpływa na odbiór wielkości świata.
 
Ja tylko przypominam, że nie wiemy jaki jest poziom skalowania w W3.
Jeśli jednak faktycznie na zdjęciu zamieszczonym przez Rustina zachowano proporcje, a raczej tak, bo mapa, gdzie każdy rejon jest w innej skali prezentowałaby się iście kretyńsko można zaryzykować stwierdzenie, że duże.
Z czym problemu nie mam, bo skalowanie to konieczność. Poza tym o niebo najważniejsza jest konstrukcja świata i odpowiednie jego wypełnienie.
 

Guest 3669645

Guest
Tak w ogóle, patrząc na obrazek wyżej dochodzę do wniosku, że na tej mapce z gry Novigrad z przyległościami żadną miarą nie ma 8,5 x 8,5 km. Gdyby tak było, miasto miałoby ze 2 kilometry średnicy, a na gejmpleju wszyscy widzieli, że jest dużo mniejsze.
Miasto musiałoby mieć dokładnie 2 km szerokości i wysokości -Zgadza się.
Oczywiście jest możliwość, że do tych 8,5 km zalicza się jeszcze jakiś większy kawałek wody i gór na wschodzie (wtedy Novigrad miałby mniej niż 2 km, więc powiedzmy, że ma co najmniej 1,5 km).
Czy miasto naprawdę jest takiej wielkości? Przypomnijmy sobie ujęcia z gameplay'u:








Jak dla mnie Novigrad może mieć spokojnie te 1,5 - 2 km.
 
Pod warunkiem że jest, bo patrząc na dostępne mapy to wcale nie jest takie oczywiste, ale zgadzam się podawanie wielkości świata w wielkościach do których się ni jak nie da odnieść jest bezsensowne i niczym więcej jak "pustym" marketingiem.

Nie ma nic bardziej jasnego niż suche liczby. Właśnie teksty typu - większe niż to, czy tamto, wielkie G mi mówią.

@adventus - te 8,5 x 8,5 km to obszar roboczy. Strzałki, które narysowałeś i wyliczenia na ich podstawie są bezsensu. Prawdopodobnie powinny wychodzić poza widoczną mapę i obejmować wodę z lewej strony i pierścień terenu niedostępnego przynajmniej od góry i z prawej strony..
 
Last edited:
A czy przypadkiem nie było tak że te liczby były wraz z dwukilometrowym obszarem wokół mapy, który miał być jedynie tłem? Wtedy wasze obliczenia nie miałyby sensu.
 
Nie ma nic bardziej jasnego niż suche liczby. Właśnie teksty typu - większe niż to, czy tamto, wielkie G mi mówią.
Doprawdy? A po co Ci dokładne dane i liczby, skoro nie masz do nich żadnego odniesienia? Metry w każdej grze są inne, wysokości i skala modeli również. Co zrobisz z takimi liczbami i dlaczego nie wystarczy fakt, że gra jest wielka?
 
Nie ma nic bardziej jasnego niż suche liczby. Właśnie teksty typu - większe niż to, czy tamto, wielkie G mi mówią.

Co do zasady że najdokładniej wszystko można opisać liczbami to się zgadzam, ale problem z grami polega na tym że nie ma jednej uniwersalnej wielkości na podstawie której budowane są w nich światy więc te wielkości ni jak są nie porównywalne w ujęciu 1:1, więc porównywanie ich jest z reguły bezcelowe, tak samo jak i podawanie że świat ma 8x8..., a porównanie że jest większy od świata Skyrima(o ile ktoś grał) daje już konkretne poczucie jego skali.

A czy przypadkiem nie było tak że te liczby były wraz z dwukilometrowym obszarem wokół mapy, który miał być jedynie tłem? Wtedy wasze obliczenia nie miałyby sensu.

Owszem było tak mówione ale to było w odniesieniu do Novigradu i NML akurat w tamtym wywiadzie nie wspominali o Skelige, więc nie wiadomo czy ta wielkość też to w tym przypadku obejmuje.
 
Last edited:
Top Bottom