Wiedźmin 3: świat

+
Brakuje mi jednak trochę wolności w tym świecie, niby otwarty świat, który jest dość zamknięty dla ludzi takich jak ja, czyli takich co lubią eksplorować i odgrywać role itp. Mam tu na myśli, ok sporo do zwiedzania to fakt, jednak na tym się kończy, bo nie mogę siąść na krześle, ogrzać się przy kominku/ognisku itp. mimo ostatnio modnych porównań do skyrima, to wiedźminowi daleko do tej gry i wątpię, aby W3 mógł przejąć koronę crpg (co szumnie wielu fanów/graczy zapowiadało) jaką nosi skyrim.

W Skyrimie bez modów nie dało się ogrzać przy kominku (ale dało się usiąść na krześle). W zasadzie Skyrim nie miał aż tak wielkiego potencjału RP na początku, dopiero mody to zmieniły. Potrzeby, hipotermia, nowe animacje, siadanie gdziekolwiek, ogniska, obozowiska, ogrzewanie się przy ognisku, sensowne uzycie wierzchowców, współtowarzysze i wiele wiele innych rzeczy przyszło dopiero z modami. Skyrim bez modów to gra zaledwie dobra (IMHO, subiektywnie). Takiemu "gołemu" Skyrimowi daleko do znakomitej gry role playing (z naciskiem na ten faktyczny role playing, w sensie odgrywania postaci, a nie gatunku gry), jaką stał się dzięki modyfikacjom stworzonym przez społeczność.

Nie osądzałbym jeszcze tego, czy Wiedźmin zdoła przejąć koronę (aczkolwiek myślę, że tak - o tym poniżej). Dopóki nie poznamy możliwości RedKita, nie ma sensu gdybać moim zdaniem. BTW, Creation Kit do Skyrima też dosyć długo nie wychodził i mody, które powstawały w tym okresie są marnej jakości pod względem technicznym. Na Nexusie (największa i najbardziej licząca się baza modów) na chwilę obecną do W3 dostępne są 54 mody, a minął zaledwie tydzień od premiery. To chyba o czymś świadczy.

Do tego wszystkiego dodam, że jestem członkiem ekipy Skyrim Total Enhancement Project. To jedna z największych społeczności modderskich TES V. Ekipa STEP stoi za poradnikiem do modowania Skyrima STEP - są to ludzie rzetelni, wielu jest autorami modów (sam mam na koncie jednego moda to Skyrima :) ), oprócz tego sporo znanych modderów udziela się i współpracuje z naszą stepową społecznością (m.in. Kryptopyr, WilliamImm, Neovalen, Sparrow Prince, Cabal, Starac - tych ludzi chyba nie trzeba przedstawiać), forum jest siedzibą supportu dla Mod Organizera - najlepszego managera modów do gier Bethesdy. Piszę to wszystko po to, żeby uświadomić, iż ta ekipa jest poważana i znana w światku modderskim, są to ludzie obeznani z tematem, którzy siedzą w tym od lat i mają naprawdę spore pojęcie o całej scenie modderskiej. Do czego zmierzam - spora część społeczności i samej ekipy STEP jest właśnie przekonana, że Wiedźmak przejmie koronę od Skyrima i stanie sie jego następcą, jeśli chodzi o modowanie i popularność, a to z tego względu, że jest to gra nowsza, ładniejsza i bardziej głęboka fabularnie od TES V, a do tego Skyrim ma już swoje lata i jednak zaczyna się ludziom nudzić powoli. TES VI na pewno nie wyjdzie w najbliższym czasie, bo teraz czas na Fallout 4 od Bethesdy. Ergo: Wiedźmin pozostanie jedyną tak wielką grą z otwartym światem i dedykowanym narzędziem do modowania, utrzymaną w konwencji fantasy.

Bądźmy zatem dobrej myśli :)

Porównamy za 4 lata. Wypuszczą redkita to ludzie zaczną robić cuda.

Mam nadzieję, że wcześniej :D

::EDIT::

Do moderatorów: sorry za lekki offtop - dyskusja zjechała trochę na mody, ale czułem się zobowiązany dorzucić swoje 3 grosze, będąc mocno związanym z tematem :)
 
Last edited:
Na przykład tutaj:
Skoro daleko, to oznacza, że jest gorszy.
.

W skrócie, źle interpretujesz, ale nic mi do tego, w słowach daleko do tej gry nie umieściłem słowa gorsza, więc sorry, ale Crysisowi też daleko do GTA, czy to oznacza, że któraś gra gorsza? Nie bo tych dwóch światów nie da się porównywać, jednak gdy mówimy o aspekcie wolności i otwartości to daleko takiemu crysisowi do sanboxowych gier i tu nie ma mowy o stwierdzeniu, ze coś jest gorsze. Nie każ mi więcej tłumaczyć takich oczywistości.

@ rootsrat
Może powiem to tak, może już faktycznie zapomniałem jaki był prawdziwy skyrim, gdy od lat jadę na ponad 200 modach, więc faktycznie moje wyobrażenie mogło ulec zmianie, za co przepraszam, jeśli środowisko moderskie skyrima faktycznie patrzy przychylnie na wiedźmina no to pozostaje mi tylko się cieszyć i czekać na efekty.

Nie ulega wątpliwości na pewno to, że porównując podstawkę skyrima i podstawkę wiedźmina, to wiedźmin jest zdecydowanie bogatszym światem, niż był skyrim, który bez modów, był niesamowicie pustym miejscem.
 
Last edited:
Aaa, mówisz o otwartości. To co innego.
To niewątpliwie Skyrim jest bardziej "wolny". Z tym, że akurat dla mnie to nie jest zaleta.

No o tym mówiłem, a dla mnie to właśnie zaleta, chociaż skyrima też osobiście nie uważam, za wybitną grę, bo też to nie do końca to czego szukam :) Ale bardzo lubię sporą wolność w grach.
 
Samo Velen tak do Oxenfurtu licząc, ma prawdopodobnie zbliżoną wielkość do samej powierzchni mapy w Skyrim, ale Skyrim ma także dużo podziemi i jaskiń - Wiedźmin zdecydowanie mniej.

No to pięknie :D
Nie ma dla mnie szans ukończyć to poniżej 200h....za dokładnie i za wolno gram. Uwielbiam powoli zwiedzać lokacje, będzie kosmos :D
 
Ja mam to szczęście/nieszczęście że mam bardzo mało czasu wolnego (praca, siłownia etc) przez co teraz, tydzień po premierze mam jakieś 12-15h przegrane. W tym tempie grę skończę jakoś w okolicach premiery Expansion Pack'ów, co bardzo mnie cieszy :D
 
Tu jest porównanie powierzchni map w Skyrimie, Red Dead Redemption, GTA V i Wiedźmaku: http://i.imgur.com/0bThhDB.jpg

Czyli to jednak prawda. Wiele osób przed premierą w to nie wierzyło, dlatego byłem ciekawy opinii tych, którzy już grali :)

---------- Updated at 02:12 PM ----------

Ja mam to szczęście/nieszczęście że mam bardzo mało czasu wolnego (praca, siłownia etc) przez co teraz, tydzień po premierze mam jakieś 12-15h przegrane. W tym tempie grę skończę jakoś w okolicach premiery Expansion Pack'ów, co bardzo mnie cieszy :D

Też mam tak mało czasu :D
Plus tego taki, że grę dawkuje się jak serial i przygoda trwa bardzo długo :)
Pillarsy gram już 2 miesiące
 
Najazd Nilfgaardu jest stałą, tzn. nic go nie powstrzymuje. Natomiast ciekaw jestem, co z polowaniami na czarodziei - jak się uratowało Triss pod koniec W2 (opcja dostępna w obu ścieżkach), to powinno ich nie być. Albo powinny być łagodniejsze? Do sprawdzenia - czy ktoś, kto gra z takim sejwem (albo wybrał tak w Wyzimie), mógłby sprawdzić
co u niego się wydarzyło przy pierwszej wizycie na Rynku w Novigradzie?

Wybierając Triss w W2, w W3 i tak wspomina ona o pogromie czarodziejów w Loc Muinne. Niestety. Choć ten wybór jest uwzględniony w ankiecie. Może ma znaczenie przy jakimś zadaniu z Rochem.
Wkurza mnie, że tatuaż można mieć tylko z importu, bo sama rozmowa przy goleniu jest całkiem fajna
 
Wkurza mnie, że tatuaż można mieć tylko z importu, bo sama rozmowa przy goleniu jest całkiem fajna
Ano, szkoda że przy imporcie nie odpala się automatycznie (tzn. bez wyboru odpowiedzi, zgodna z importem - takie sprawdzenie, czy działa).
 
Błędy na mapie

Witam.

Wytłumaczy mi ktoś co to za kawałek lądu na mapie Velen, na zachodzie, według mnie tam powinno być morze a widać jakąś połać lądu, na horyzoncie majaczą jakieś góry. Wie ktoś może co to jest?
 
Witam.

Wytłumaczy mi ktoś co to za kawałek lądu na mapie Velen, na zachodzie, według mnie tam powinno być morze a widać jakąś połać lądu, na horyzoncie majaczą jakieś góry. Wie ktoś może co to jest?

Była w tym temacie o tym dyskusja kiedyś, czy ostatnio, to nie wiem, ale z miesiąc temu może. Też jetem ciekawy, ponieważ nie ruszyłem się z prologu i nie zamierzam póki co, a wiem, że na podstawie map, przed premierą, było to wytykane jako błąd, bo powinno być morze, a jest ląd. Także trzeba poczekać na odpowiedź kogoś, lub prześledzić cały temat od premiery - ja wiele postów/stron nie czytam chcąc unikać spoilerów.
 
Może gdzieś było. Gdzie znajduje się kamienny krąg z tego arta? Wiem tyle, że gdzieś na Ard Skellig.

View attachment 15451

EDIT:

Znalazłem to miejsce. I jedyne co mam do powiedzenia, to:

 

Attachments

  • 532673.jpg
    532673.jpg
    423.4 KB · Views: 42
Last edited:
Była w tym temacie o tym dyskusja kiedyś, czy ostatnio, to nie wiem, ale z miesiąc temu może. Też jetem ciekawy, ponieważ nie ruszyłem się z prologu i nie zamierzam póki co, a wiem, że na podstawie map, przed premierą, było to wytykane jako błąd, bo powinno być morze, a jest ląd. Także trzeba poczekać na odpowiedź kogoś, lub prześledzić cały temat od premiery - ja wiele postów/stron nie czytam chcąc unikać spoilerów.
Sądzę, że redzi całkiem słusznie przedstawili ten teren jako deltę rzeki. To nie jest samo ujście do oceanu, tylko rozlewisko Pontaru. Do oceanu jeszcze daleko.
 
Last edited:
jak biegacie po mocno mokrych terenach to często zapisujcie grę. Ja miałem taki ciekawy przypadek, że wpadłem do głębszej dziury na bagnach i nie mogłem wyjść :D było zbyt głęboko żeby Geralt wyszedł normalnie nogami (wtf wody tylko po pas), a przecież bylem w wodzie i skok nie działał :D
 
jak biegacie po mocno mokrych terenach to często zapisujcie grę. Ja miałem taki ciekawy przypadek, że wpadłem do głębszej dziury na bagnach i nie mogłem wyjść :D było zbyt głęboko żeby Geralt wyszedł normalnie nogami (wtf wody tylko po pas), a przecież bylem w wodzie i skok nie działał :D

Do tej dziury wpadło z 1/2 grających, nawet na reddicie na nią wszyscy sarkali.
 
Top Bottom