Wiedźmin 3: świat

+
Trochę mi się nudziło, więc postanowiłem pobawić się photoshopem i zobrazować mniej więcej wielkość Novigradu i Ziemi Niczyich

Założenia:
- było podawane, przy okazji prezentacji bodajże Umbry na GDC 2014, że ten teren to kwadrat o bokach 8,5 x 8,5 km.
- na tej samej prezentacji Archipelag Skellige miał mieć wielkość 8 x 8 km.
- kilka tygodni temu, przy okazji prezentacji narzędzia do wykrywania bugów pojawił się screen Archipelagu Skellige z naniesioną siatką oraz kołem o średnicy 4 km. Można z niego wywnioskować, że teren do eksploracji graczy będzie ograniczony o znajdujący się na krawędziach mapy pas ziemi o szerokości 0,5 km. (Kratki mają wielkość 0,5 km, na mapie znajduje się 14 x 14 kratek oraz pas prawdopodobnie o szerokości 1 kratki na krawędzi)
- mapa w grze jest lekko przekrzywiona - nie jest zorientowana idealnie w kierunku północ-południe

Po tych założeniach wziąłem opublikowaną ostatnio mapę Novigradu i okolic z preorderu do mającego się ukazać poradnika do gry i naniosłem na niego lekko przekrzywioną kratkę o wymiarach 17 x 17 kwadratów (o wielkości 0,5 x 0,5 km), tak jak według mnie to w rzeczywistości mniej więcej wygląda. Nie twierdzę bynajmniej, że jest to dokładna mapa, ale daje ona pewne wyobrażenie o wielkości poszczególnych miejsc.

 
Last edited:
Ale według tej siatki, Novigrad plus Ziemie Niczyje są wielkości Skellige. Czy ja czegoś nie rozumiem? Archipelag ma 8x8 km czyli 16 kratek na 16. A cała mapa ma 17 na 17 kratek. To chyba nie o to chodziło. Sam Novigrad ma w sobie to 17 na 17. Albo Novigrad z przelogłościami, zależy jak rozumieć City of Novigrad.
Powinieneś raczej siatke ze Skellige nanieść na Novigrad jak dla mnie.

ed
@Teer1
Może chodziło o Novigrad z przyległościami, bo to jednak nie to samo, co Novigrad i Ziemie Niczyje. Nie chce mi się wierzyć, że Skellige jest podobnej wielkości co reszta mapy.
 
Last edited:
Nie - ja rozumiem to tak:
Skellige to kwadrat 8 na 8 km (64 km2). Po odjęciu półkilometrowego pasa na krawędzi, niedostępnego dla graczy, zostaje do eksploracji kwadrat o wymiarach 7 na 7 km (49 km2), co daje 14 na 14 półkilometrowych kratek (tak jak to jest na screenie z narzędzia do odbugowywania gry). Razem z niedostępnym marginesem - 16 x 16 kratek.

W prezentacji region nazywał się Novigrad, ale w rzeczywistości chodziło o Novigrad i Ziemie Niczyje - gdzieś na forum wypowiadał się na ten temat któryś z Redów.
Novigrad i Ziemie Niczyje to kwadrat o bokach 8,5 x 8,5 km (72,25 km2). Odejmując tak samo jak w przypadku Wysp Skellige półkilometrową krawędź niedostępną dla graczy zostaje kwadrat 7,5 na 7,5 km (56,25 km2). Daje nam to 15 na 15 półkilometrowych kratek do eksploracji - z marginesami 17 x 17 kratek.

A co wynika z tej wielkości? No cóż - praktycznie niewiele - gry mają różną "gęstość" lokacji i często kilometr kwadratowy w jednej grze jest zupełnie inny od kilometra kwadratowego w innej pod względem upakowania atrakcji. Pozostaje nam czekać do premiery aby zobaczyć, jak to działa w Wiedźminie 3 - czy wielkość lokacji, ich oddalenie od siebie, prędkość poruszania się gracza na piechotę czy wierzchowcem budują odpowiednie wrażenia i dodają wiarygodności budowanemu światu, czy też nie.
 
Last edited:
Nie - ja rozumiem to tak:
Skellige to kwadrat 8 na 8 km (64 km2). Po odjęciu półkilometrowego pasa na krawędzi, niedostępnego dla graczy, zostaje do eksploracji kwadrat o wymiarach 7 na 7 km (49 km2), co daje 14 na 14 półkilometrowych kratek (tak jak to jest na screenie z narzędzia do odbugowywania gry). Razem z niedostępnym marginesem - 16 x 16 kratek.

W prezentacji region nazywał się Novigrad, ale w rzeczywistości chodziło o Novigrad i Ziemie Niczyje - gdzieś na forum wypowiadał się na ten temat któryś z Redów.
Novigrad i Ziemie Niczyje to kwadrat o bokach 8,5 x 8,5 km (72,25 km2). Odejmując tak samo jak w przypadku Wysp Skellige półkilometrową krawędź niedostępną dla graczy zostaje kwadrat 7,5 na 7,5 km (56,25 km2). Daje nam to 15 na 15 półkilometrowych kratek do eksploracji - z marginesami 17 x 17 kratek.

A co wynika z tej wielkości? No cóż - praktycznie niewiele - gry mają różną "gęstość" lokacji i często kilometr kwadratowy w jednej grze jest zupełnie inny od kilometra kwadratowego w innej pod względem upakowania atrakcji. Pozostaje nam czekać do premiery aby zobaczyć, jak to działa w Wiedźminie 3 - czy wielkość lokacji, ich oddalenie od siebie, prędkość poruszania się gracza na piechotę czy wierzchowcem budują odpowiednie wrażenia i dodają wiarygodności budowanemu światu, czy też nie.

Dwie uwagi - rozmiar Nowigradu odnosił się do Nowigradu z okolicami, bez Ziemi Niczyjej. Zresztą widać, że mapa jest prostokątem (dwa kwadraty przylegające do siebie) Po drugie, w toku produkcji wyspy zostały zbliżone do siebie bo się strasznie długo płynęło łódkami między wyspami, co mogło wpłynąć na wielkość terenu
 
raison d'etre said:
@Teer1
Może chodziło o Novigrad z przyległościami, bo to jednak nie to samo, co Novigrad i Ziemie Niczyje. Nie chce mi się wierzyć, że Skellige jest podobnej wielkości co reszta mapy.

Powierzchniowo mogą być nawet i podobne, ale na mapie Wysp Skellige większość terenu to woda. Gdy zliczałem kratki z lądem dla Skellige to nie wychodziło ich tam nawet 30 (co by dawało gdzieś z 7 km2 lądu i ponad 40 km2 wody), podczas gdy na pierwszy rzut oka w Novigradzie i Ziemiach Niczyich "kratek lądowych" jest ze 100 albo i więcej (czyli ponad 25 km2 lądu).
 
Ja również się pobawiłem w bazgranie po mapie i screenach.

Ujęcie Novigradu z lotu ptaka, które pokazano nam w VGX i SoDzie, przedstawia (nie licząc dzielnicy świątynnej na wyspie) prawie całe miasto. Oczywiście nie wszystko jest w zasięgu widzenia, bo budynki przy głównej ulicy zasłaniają resztę.

http://i.imgur.com/cEguL0b.jpg

Sprawdziłem wszystko dokładnie "pod lupą" :p Miasto od tamtego czasu trochę się zmieniło, w ujęciu z VGX nie było m.in. budynków po prawej stronie, gdzie teraz stoi żuraw. Ale poza tym mniej więcej wszystko jest na swoim miejscu.
 
Last edited:
Urodne pudy w usti Pontaru zarucuji obywatelum Novigradu plne sypky i zaludky po cely rok!

Lokacja znajduje się tuż obok tego stawiku, w którym Geralt walczył z Babą Wodną w materiale IGNu

Widać te pola na jednym z "zakazanych" screenów. Także tą rezydencję obok
 
Last edited:
Po tych założeniach wziąłem opublikowaną ostatnio mapę Novigradu i okolic z preorderu do mającego się ukazać poradnika do gry i naniosłem na niego lekko przekrzywioną kratkę o wymiarach 17 x 17 kwadratów (o wielkości 0,5 x 0,5 km), tak jak według mnie to w rzeczywistości mniej więcej wygląda. Nie twierdzę bynajmniej, że jest to dokładna mapa, ale daje ona pewne wyobrażenie o wielkości poszczególnych miejsc.
Z tej analizy wynika, że sam Novigrad ma mniej więcej 1x1,5 km. Co w sumie pasuje do późnośredniowiecznych miast w naszym regionie (np. Kraków i Toruń 1,5x0,7, Gdańsk 1x1 km). Oczywiście, zobaczymy jak się to ma w praktyce (skalowanie!).
 
A wiesz to bo tak ci się wydaje, czy masz potwierdzenie od Redów? Według mnie chodziło o Novigrad i całe Ziemie Niczyje - czyli dwa regiony kulturowe, ale jedną mapę w grze, według ciebie - nie. Uważam że moja analiza jest prawidłowa - inaczej Redzi w prezentacji pochwaliliby się 3 regionami oprócz Novigradu i Wysp Skellige. Skoro tego nie zrobili domniemuję, że osławione "okolice" czy "surroundgs " to całe Ziemie Niczyje.
 
A wiesz to bo tak ci się wydaje, czy masz potwierdzenie od Redów?
Skellige nie jest wielkości całych Ziemi Niczyich, a właśnie wielkości Novigradu. Mówili to mnóstwo razy, na różnych prezentacjach właśnie takie wymiary się pojawiały.
 
Top Bottom