Wiedźmin 3: system walki

+
@Swooneb
W kilku wywiadach - nie napiszę dokładnie, w których - było powiedziane, że:
- będzie można rozwijać umiejętność korzystania z kuszy
- kusza ma różne rodzaje bełtów
- trzeba pilnować ilość bełtów, jaką bohater posiada w ekwipunku
- kusza będzie najprawdopodobniej jedynym sposobem na walkę pod wodą (nie wspominali o znakach, ale gdyby zamiast płomienia można by "wystrzelić" z dłoni słup gorącej wody...)

Na kilku pokazanych rozgrywkach - Geralt ładował broń - trochę to trwało

Jeżeli rozwiniemy umiejętności kuszy - najprawdopodobniej będzie można zwiększać "magazynek". W walce z bandytami w filmiku "polowanie na gryfa" raz oddał chyba trzy strzały do bandyty...
Wiem, ale możliwe, że drzewko umiejętności i dokładne działanie kuszy są jeszcze niesprecyzowane. Serio ładował? Ja niestety o tym nie słyszałem, ale jeśli tak było to nie ma lipy, nie byłoby fajnie gdyby Geralt zamiast bić się w zwarciu to strzelałby dziesiątki bełtów w stronę swoich wrogów bo tak by mu się bardziej opłacało.
 
Wiem, ale możliwe, że drzewko umiejętności i dokładne działanie kuszy są jeszcze niesprecyzowane. Serio ładował? Ja niestety o tym nie słyszałem, ale jeśli tak było to nie ma lipy, nie byłoby fajnie gdyby Geralt zamiast bić się w zwarciu to strzelałby dziesiątki bełtów w stronę swoich wrogów bo tak by mu się bardziej opłacało.

Wydaje mi się, że drzewko rozwoju mają już gotowe, ale raczej go nam nie pokażą (może w jakimś dzienniku dewelopera o walce).
Co do ładowania - a raczej przeładowania 1:30
https://www.youtube.com/watch?v=_d0Mx8_ipoM
Natomiast we fragmencie mniej więcej 3:35 widać ??? kilkukrotny wystrzał ::wat: Co zrobić... na szczęście nikt nie będzie do tego zmuszał, ale może się okazać, że bez kuszy będzie ciężko...

Tak na prawdę i w W1 i w W2 poza kilkoma eliksirami i sztyletami w dwójce - nie korzystałem z większości dostępnego sprzętu. Ot szedłem i ciachałem, albo używałem znaków... Starałem się także nie używać specjalnie osełek, olejów itd. ale na mrocznym nie grałem ;)
 
Last edited:
Kusza może mieć nawet kilka tulej z torami (ta deseczka z rowkiem w której leży bełt), ale tylko 1 orzech (to zgrubienie połączone linkami z ramionami kuszy, służące do wyrzucania pocisku), gdyż zamontowanie kolejnych wiązałoby się z zamontowaniem kolejnych ramion kuszy (sam ten orzech magicznie nie wróci do pozycji przedstrzałowej, trzeba go tam naciągnąć). Więc pakowanie w drzewko umiejętności może sprawiać, że Geralt będzie szybciej naciągał orzech, a lepsze kusze będą miały po kilka torów (nie trzeba będzie ładować nowego bełtu, tylko np. ładujesz 3 na raz po 3 strzałach), albo po 2 ramiona z orzechami (3 strzały pod rząd np.).
 
Tak na prawdę i w W1 i w W2 poza kilkoma eliksirami i sztyletami w dwójce - nie korzystałem z większości dostępnego sprzętu. Ot szedłem i ciachałem, albo używałem znaków... Starałem się także nie używać specjalnie osełek, olejów itd. ale na mrocznym nie grałem ;)

Mroczny nie jest nawet taki trudny jak go wołają. Ja przeszedłem całą grę używając Aard`a i w dwóch miejscach eliksirów (przed kejranem i przed smokiem z racji na niektóre ataki AoE) ale z drugiej strony trochę farmiłem kasę na sety specjalne.
@Koreon Zostało potwierdzone że będzie tylko jedna kusza - Gabriel więc nie może być lepszych/gorszych ale ewentualnie upgrade`y.
 
Last edited:
Gdzie się podziała Europejska Sztuka Walki Długim Mieczem (półtoraręcznym)???

Pokaz mi Europejska Sztuka Walki Długim Mieczem (półtoraręcznym), gdzie uczy się piruetów, pół-piruetów, "wirowania", odbijania się od przeciwników, mamienia klingą, asynchronicznego poruszania się, odbijania strzał i bełtów, oczekiwania na otwarcie się przeciwnika (posiadanie inicjatywy, to kolejny filar klasycznej europejskiej szermierki) itd. O ile mi wiadomo, w prawdziwej szermierce odwracanie się do wroga plecami nie było szczególnie mądrym posunięciem.

Tak, Geralt nigdy nie walczył po europejsku. Sapkowski używał szermierczej terminologii do opisywania poszczególnych cięć, ale Biały Wilk (i generalnie wiedźmini) walczył za pomocą Sapkowskiej Sztuki Walki Długim Mieczem (półtoraręcznym).
 
Last edited:
(...)

edit. Oprócz tego mogliście dać większą swobodę designu Andrzejowi Kwiatkowskiemu vel flash, twórcy FCR mods, oraz wzorować się na metodzie wyprowadzania dokładnych ciosów zaprezentowanej w chociażby modzie Rise of the Sword. Ale wiadomo komercha żądzi wszystkim głównie za sprawą casualowego gamingiu "konsol"
Rozumiem, że masz jakąś wiedzę na temat tego, jaką "swobodę designu" miał Flash? Z pierwszej ręki, zapewne?
 
Tego wszystkiego nie ma nawet w Azjatyckiej Szkole Walki Mieczem Długim (Półtoraręcznym, czyli kataną). Tam po prostu zamiast rąbnięć używa się cięć, i na tym polega największa (moim zdaniem) różnica.
 
Pomijając pewne drobne kwestie o których pisałem wcześniej i które i tak nie ulegną już zmianie, to dla mnie walka prezentuje sie fenomenalnie. Co więcej osobiście liczyłem na wprowadzenie wielu z rozwiązań, na które inni narzekają. Nie rozumiem jak można czepiać się do kamery. Co w tym zajebistego, żeby cały czas umieszczona była nad barkiem ? W gameplayu jest dynamiczna, przez co widać dokładnie co się dzieje i można reagować. CDPR wiele razy wspominał, że tym razem czerpał inspirację z gier akcji typu AC, czy Batman i chwała im za to. Odskoki rzeczywiście wyglądają nieco dziwnie, ale i tak o niebo lepiej, niż toczenie z W2. Idąc dalej - narzekania na brak zgodności z europejską szkołą fechtunku. Wiedźmin nigdy nie był i nigdy nie miał być symulatorem walki na miecze. W wywiadach typy od animacji podkreślali, że Geralt w walce ma wyglądać wyjątkowo, nie jak zwykły knecht i rzeczywiście wygląda to zacnie. Nie sądzicie ?
 
Obejrzałem gameplay koncentrując się na razie na fragmentach walki i muszę powiedzieć, że o ile wyprowadzanie ciosów wygląda fajnie, to już unik w formie odskoku mi się nie podoba. Wygląda sztucznie, momentami trochę jak teleportacja ;) Miały być podobno piruety, a tymczasem nie zobaczyłem ani jednego. I gdzie jest blok? Geralt w ogóle nie będzie parował ciosów? :/
 
Przecież widziałem gdzieś, że już Geralt blokował, podobnie jak w "dwójce" pojawia się ikonka kontrataku. No i postać na gameplayu była na 7 poziomie, więc nie miała odblokowanych wszystkich sztuczek.
 

Guest 2686910

Guest
Obejrzałem gameplay koncentrując się na razie na fragmentach walki i muszę powiedzieć, że o ile wyprowadzanie ciosów wygląda fajnie, to już unik w formie odskoku mi się nie podoba. Wygląda sztucznie, momentami trochę jak teleportacja ;) Miały być podobno piruety, a tymczasem nie zobaczyłem ani jednego. I gdzie jest blok? Geralt w ogóle nie będzie parował ciosów? :/
Piruety były w gameplay'u z bagien od IGN, a bloki były tylko w formie kontr (obie w walce z bandytami: jedna w fragmencie z konferencji Microsoftu, druga w ostanim gameplay'u).

Ja unik uwielbiam.
 
[...]
bloki były tylko w formie kontr (obie w walce z bandytami: jedna w fragmencie z konferencji Microsoftu, druga w ostanim gameplay'u).
Ja unik uwielbiam.
Jeszcze Geralt odbił strzałę.To też chyba jest jakaś forma bloku...
Co do uniku - unik zawsze spoko :D.Jest świetny.
 
Obejrzałem gameplay koncentrując się na razie na fragmentach walki i muszę powiedzieć, że o ile wyprowadzanie ciosów wygląda fajnie, to już unik w formie odskoku mi się nie podoba. Wygląda sztucznie, momentami trochę jak teleportacja ;) Miały być podobno piruety, a tymczasem nie zobaczyłem ani jednego. I gdzie jest blok? Geralt w ogóle nie będzie parował ciosów? :/
Unik jest ewidentnie do poprawy, brakujące klatki aż kolą w oczy. Piruet możesz zauważyć w gameplay'u z E3 z polowania na gryfa, a także w walce z utopcami na kolejnych gameplay'ach z E3. Co się zaś tyczy parowania to widać to w wielu miejscach, głównie jak odbija strzałę, ale i jak wyprowadza kontrę w najnowszym 37 minutowym pokazie.
 
Geralt walszy sam na sam z jednym przeciwnikiem a kamera i tak jest hen hen daleko T_T

 
Unik jest ewidentnie do poprawy, brakujące klatki aż kolą w oczy. Piruet możesz zauważyć w gameplay'u z E3 z polowania na gryfa, a także w walce z utopcami na kolejnych gameplay'ach z E3. Co się zaś tyczy parowania to widać to w wielu miejscach, głównie jak odbija strzałę, ale i jak wyprowadza kontrę w najnowszym 37 minutowym pokazie.

Unik nie jest do poprawy, unik działa dokładnie tak jak powinien. Czasami występujące wrażenie "rwania", bo Redzi postawili na responsywność. Poszczególne animacje są krótkie, ale nawet one mogą być przerwane. Można by oczywiście zrobić dłuższe i bardziej zazębiające się sekwencje, ale wtedy znacznie obniża się responsywność walki. Coś za coś.
 

Guest 2686910

Guest
Geralt walszy sam na sam z jednym przeciwnikiem a kamera i tak jest hen hen daleko T_T

Niektórym (mnie) to odpowiada. Temu kamery nie trzeba wywalać. Ale dodać coś dla klaustrofili (;)) powinni, no bo jak to tak.
 
Najpierw ludzie kłócą się, że animacje które trwają 5 sekund a postać "walczy sama" po kliknięciu LPM są do bani, a potem nagle system walki - 1 kliknięcie - pół sekundowa animacja uderzenia/bloku/odskoku też im nie pasuje.
 
no tak dynamiczna kamera jest dobra. wystarczy tylko regulacja kolkiem myszy punktu domyslnego na ktory wraca np po uzyciu znaku igni.
 
Unik nie jest do poprawy, unik działa dokładnie tak jak powinien. Czasami występujące wrażenie "rwania", bo Redzi postawili na responsywność. Poszczególne animacje są krótkie, ale nawet one mogą być przerwane. Można by oczywiście zrobić dłuższe i bardziej zazębiające się sekwencje, ale wtedy znacznie obniża się responsywność walki. Coś za coś.

Otóż to. Dziwi mnie psioczenie na unik.
Od dawna było zapowiadane, że walka ma być o wiele bardziej responsywna, tak żeby gracz miał absolutną kontrolę nad tym co i kiedy robi. Unik jest szybki i można go wykonać w dowolnym momencie, to się czuje - nawet tylko patrząc na rozgrywkę.
 
Top Bottom