Wiedźmin 3 zawiesza PC

+
Tak jak w temacie W3 zawiesza całego kompa problem zaczął się wczoraj a konkretnie to od przybycia do Novigradu nie wiem co może być przyczyną obraz nagle staj a po chwili z głośników słychać tylko brrrrrrrrrr. Ukończyłem W3 wiele razy od ostatniego przejścia zmieniłem zasilacz, kartę graficzną oraz wymieniłem już starzejący się dysk na ssd 120 GB pod system i HDD 1Tb głównie pod gry temperatura karty podczas gry zwykle nie przekracza 70C temperatura procesora to przeważnie 60-65C. Generalnie grałem prawie 4 dni i było ok zrobiłem biały sad oraz większość Velen z wyjątkiem tych questów, na których nie pozwalał mi lvl, tak jak mówiłem problem zaczął się od przybycia do Novigradu zauważyłem też, że najczęściej występuje, jak np spędzę chwile czasu w ekranie ekwipunku albo gwincie, a potem wrócę do gry. Sama gra z wyjątkiem zawieszeń systemu działa bez problemu w 60fps oprócz tego mam jeszcze aktualnie zainstalowanego Star Wars Battlefront 2 i tam problemu nie ma zapuściłem też Heaven Benchmark 4.0 na pół godziny i też bez problemu oprócz tego po którymś tam zawieszeniu udało mi się pograć z 2 godziny potem poszedłem na obiad kiedy włączyłem spowrotem grę PC znowu złapał zwieche ok po 2 minutach gry.
 
Instalowałeś jakieś mody? Być może następuje jakaś kolizja w działaniu plików?
Ewentualnie może coś z oryginalnymi plikami gry jest nie tak.
Możesz spróbować opcję na stronie gry w GoG galaxy -> Więcej -> Zarządzaj instalacją -> Sprawdź / napraw.
Program przeskanuje wszystkie pliki i w razie czego dogra brakujące.
Może aktualizacja sterowników też coś zdziała.
 
Spróbuj najpierw weryfikacji plików - najlepiej kilkukrotnej, choć Galaxy będzie meldował, że nie znaleziono problemów. Czy problem nie występuje, kiedy Alt-Tabujesz grę przechodząc do pulpitu? Spróbuj obniżyć niektóre detale: Hair Works, cienie i zmniejszyć ilość enpeców. Jeśli to nie pomoże, to może się okazać, że problem tkwi w sprzęcie.

Podobna sytuacja była u mnie w laptopie: benchmark (również Heaven) przechodził, a niektóre gry zaczęły zawieszać komputer. Problem się pogłębiał, aż do momentu, gdy próba uruchomienia jakiejkolwiek gry działającej w 3D kończyła się totalną zwiechą komputera, który wtedy można było jedynie twardo zresetować. Aktualizacja sterowników oraz reinstal systemu operacyjnego nie pomagał. Ponieważ komputer był jeszcze na gwarancji, wysłany został do serwisu Lenovo (i to czterokrotnie). Serwis żadnej usterki nie znalazł, a komputer jak nie działał, tak nie działał. W końcu olałem gwarancję i puściłem go do serwisu "na mieście", gdzie zdiagnozowali usterkę karty graficznej (GTX 960m). Z powodu trudności ze sprowadzeniem tej karty w jej miejsce została wlutowana GTX 860m (o porównywalnej wydajności), która działa do dziś - już półtora roku). Pomimo teoretycznego posiadania fabrycznej gwarancji, impreza kosztowała mnie 1k zł.
Dlatego też sprzęt Lenovo z całego serca odradzam - serwis gwarancyjny dla serii IdeaPad nie istnieje. Zrobią wszystko, żeby udowodnić winę użytkownika, a przy okazji zniszczą sprzęt (po ostatniej wizycie mój wrócił z zagiętym rogiem aluminiowej obudowy matrycy i ukruszonym fragmentem dolnej pokrywy, bałem się im go odsyłać ponownie). Ale to tak na marginesie.

Ed.:
Czytałem twój comment na stalker.pl. Spróbuj zainstalować Wieśka na SSD. Gra znacznie zyska na czasie wczytywania się lokacji, a Ty sprawdzisz, czy to wina dysku.
 
Last edited:
Spróbuj najpierw weryfikacji plików - najlepiej kilkukrotnej, choć Galaxy będzie meldował, że nie znaleziono problemów. Czy problem nie występuje, kiedy Alt-Tabujesz grę przechodząc do pulpitu? Spróbuj obniżyć niektóre detale: Hair Works, cienie i zmniejszyć ilość enpeców. Jeśli to nie pomoże, to może się okazać, że problem tkwi w sprzęcie.

Podobna sytuacja była u mnie w laptopie: benchmark (również Heaven) przechodził, a niektóre gry zaczęły zawieszać komputer. Problem się pogłębiał, aż do momentu, gdy próba uruchomienia jakiejkolwiek gry działającej w 3D kończyła się totalną zwiechą komputera, który wtedy można było jedynie twardo zresetować. Aktualizacja sterowników oraz reinstal systemu operacyjnego nie pomagał. Ponieważ komputer był jeszcze na gwarancji, wysłany został do serwisu Lenovo (i to czterokrotnie). Serwis żadnej usterki nie znalazł, a komputer jak nie działał, tak nie działał. W końcu olałem gwarancję i puściłem go do serwisu "na mieście", gdzie zdiagnozowali usterkę karty graficznej (GTX 960m). Z powodu trudności ze sprowadzeniem tej karty w jej miejsce została wlutowana GTX 860m (o porównywalnej wydajności), która działa do dziś - już półtora roku). Pomimo teoretycznego posiadania fabrycznej gwarancji, impreza kosztowała mnie 1k zł.
Dlatego też sprzęt Lenovo z całego serca odradzam - serwis gwarancyjny dla serii IdeaPad nie istnieje. Zrobią wszystko, żeby udowodnić winę użytkownika, a przy okazji zniszczą sprzęt (po ostatniej wizycie mój wrócił z zagiętym rogiem aluminiowej obudowy matrycy i ukruszonym fragmentem dolnej pokrywy, bałem się im go odsyłać ponownie). Ale to tak na marginesie.

Ed.:
Czytałem twój comment na stalker.pl. Spróbuj zainstalować Wieśka na SSD. Gra znacznie zyska na czasie wczytywania się lokacji, a Ty sprawdzisz, czy to wina dysku.
Reintall na SSD niestety nie pomógł. Karte kupiłem niecały rok temu dziwi mnie tylko dlaczego te zwiechy zaczeły się dopiero w Novigradzie(a właściwie to dzień po tym bo zdążyłem się chwile pograć a na następny dzień zaczęły być freezy) i niemal zawsze chwile po tym jak wyjdę z ekranu mapy, ekwipunku, gwinta itd btw żeby było śmieszniej read error count na HDD wrócił do stanu perfekcji curret i worst jest na 100 a było na 99 a wartość raw jest na 0
 
Last edited:
Sprawdź temperatury po Alt-Tabowaniu gry. Być może Twój problem jest podobny, jak ten tutaj:
Problem z temperaturami podczas pauzy

Ed.:
Pewnie nie masz możliwości wstawienia na próbę innej karty graficznej? Chociaż w Nowigradzie, to bardziej procesor dostaje po rzyci. Spróbuj jeszcze przelecieć RAM jakimś Mem Testem.
Karta przypadkiem nie jest fabrycznie podkręcona? Jeśli tak, to jakimś programem do tuningu spróbuj ustawić jej standardowe taktowania.

Ustaw opcje graficzne na minimum i sprawdź, czy pomogło.
 
Last edited:
Sprawdź temperatury po Alt-Tabowaniu gry. Być może Twój problem jest podobny, jak ten tutaj:
Problem z temperaturami podczas pauzy

Ed.:
Pewnie nie masz możliwości wstawienia na próbę innej karty graficznej? Chociaż w Nowigradzie, to bardziej procesor dostaje po rzyci. Spróbuj jeszcze przelecieć RAM jakimś Mem Testem.
Karta przypadkiem nie jest fabrycznie podkręcona? Jeśli tak, to jakimś programem do tuningu spróbuj ustawić jej standardowe taktowania.

Ustaw opcje graficzne na minimum i sprawdź, czy pomogło.
ALT-Tabowania nie używam co do menu pauzy to u mnie jest na odwrót co prawda np uruchomienie pauzy przez wciśniecie ESC u mnie nic nie zmienia, ale jak np wejdę do mapy, ekwipunku itd. to wtedy temperatury spadają GPU i CPU dodatkowo GPU zmniejsza takty rdzenia do jakiś naprawdę małych typu 800 ileś lub nawet mniej (generalnie dzieje się tak w większości gier z tego, co mi się wydaje) lub nawet mniej, kiedy wracam do gry to takty lecą w górę znowu. Karta według informacji ma fabryczne OC mam model superjetstream jeżeli to faktycznie wina tego to nie wiem co o tym myśleć, bo fabryczne OC powinno być stabilne. Generalnie karta według MSI Afterburner (tylko do monitorowania nic nie podkręcałem) i Heaven Benchmark potrafi się boostować do 2025mhz na rdzeniu i 4007mhz na pamięciach, ale przeważnie na rdzeniu chodzi w okolicach 1974mhz, kiedy temperatura przekroczy 60C
 
Spróbuj obniżyć taktowania karty. Wiem, że to dziwne, ale u wielu osób na kartach z fabrycznym OC W3 się wywalał, albo zawieszał kompa.
 
Spróbuj obniżyć taktowania karty. Wiem, że to dziwne, ale u wielu osób na kartach z fabrycznym OC W3 się wywalał, albo zawieszał kompa.
Spróbuje a poza tym jest to możliwe żeby dopiero po jakimś czasie OC sprawiało kłopoty? Tak jak mówiłem gra bez problemu chodziła przez 5 dni
Edit: Problem zaczyna się pogarszać dzisiaj zaczęło to samo dziać się w Star Wars Battlefront 2
 
Last edited:
[...]
Edit: Problem zaczyna się pogarszać dzisiaj zaczęło to samo dziać się w Star Wars Battlefront 2

Tylko proszę później nie mówić, że wykrakałem.

Ed. Jeśli masz jakąś kartę zintegrowaną (na płycie lub w procku) to w BIOS-ie lub UEFI przełącz się na nią (nie zapomnij przełączyć kabla do monitora). Wiem, że jej wydajność jest nieporównywalnie niższa od dedykowanej, niemniej spróbuj uruchomić na niej W3 lub Battlefronta. Jeśli będzie klatkować z powodu marnej wydajności ale nie wysypie komputera, to masz winowajcę.
 
Last edited:
Top Bottom