Wiedźmin (i CD Projekt) kontra gracze, fani i użytkownicy

+
@kuzyn123 - wydaje mi się, że mówisz/piszesz dla samego mówienia/pisania, krytykujesz bez jakiegokolwiek uzasadnienia "bo tak". Wymień jakieś straszliwe błędy, które uniemożliwiają wręcz rozgrywkę i potrzebny jest nowy patch "na wczoraj". Ja też skończyłem grę na wszystkich trybach i z wszystkimi możliwymi zakończeniami i importowanymi save'ami z W1 i na pewno do gry wrócę jeszcze nie raz, w przeciwieństwie do TESV, gdzie na początku, i owszem, grało się nieźle, dopóki radochy nie zabiła powtarzalność questów i zwyczajna nuda. "Na szybkiego" skończyłem z podłym Pożeraczem Światów, aby tytuł "zaliczyć" - nie sądzę, abym do niego wrócił, poczekam na TESIV. I na końcu - cóż złego jest w wydawaniu gry na różne platformy? Mam obie wersje W2 i chwalę je sobie, o czym wcześniej już pisałem. Jak to się jednak mówi: "jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził".
 
CDPR nie dlatego wydaje poprawki bo jest taki cudowny i słucha graczy ale dlatego że gra tak naprawdę wyszła niedorobiona. W momencie premiery miała masę błędów. Niektóre z nich występują nadal.
Cała reszta, jak np. samouczek, w końcu jak nazwa wskazuje służy do zapoznania się z grą, jej specyfiką, powinna być w grze już w momencie wejścia jej na rynek. Kupując grę, wydając na nią swoje pieniądze, oczekuję że jest to produkt kompletny i wolny od wad. Nie można porównywać łatania gry, naprawiania błędów występujących w grze do płatnych dodatków, które wnoszą coś nowego. Nowe mapy, bronie itp. Wydawanie poprawek naprawiających błędy i niedociągnięcia w grze jest tak naprawdę obowiązkiem jej twórców.
 
wsad3a said:
Wiesz seria "Wiedźmin" nie jest dla casuali (zwykli, przeciętni gracze) - oni mają "Angry Birds" i "Skyrim" na łatwym poziomie trudności. Wiedźmin jest przeznaczony dla dorosłego wymagającego gracza - i oby tak zostało.

Heh, chyba chcą aby był dla takiego gracza (oczywiście, wiadomo, że nie bo z takich ludzi najmniej pieniędzy wejdzie ;p).


wsad3a said:
@kuzyn123 - wydaje mi się, że mówisz/piszesz dla samego mówienia/pisania, krytykujesz bez jakiegokolwiek uzasadnienia "bo tak". Wymień jakieś straszliwe błędy, które uniemożliwiają wręcz rozgrywkę i potrzebny jest nowy patch "na wczoraj". Ja też skończyłem grę na wszystkich trybach i z wszystkimi możliwymi zakończeniami i importowanymi save'ami z W1 i na pewno do gry wrócę jeszcze nie raz, w przeciwieństwie do TESV, gdzie na początku, i owszem, grało się nieźle, dopóki radochy nie zabiła powtarzalność questów i zwyczajna nuda. "Na szybkiego" skończyłem z podłym Pożeraczem Światów, aby tytuł "zaliczyć" - nie sądzę, abym do niego wrócił, poczekam na TESIV. I na końcu - cóż złego jest w wydawaniu gry na różne platformy? Mam obie wersje W2 i chwalę je sobie, o czym wcześniej już pisałem. Jak to się jednak mówi: "jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził".

Od tego mamy forum aby pisać. Powiedz co mam ci uzasadnić. Nie mieszaj też spraw opisanych przez kolegę wyżej z 'chojnością' twórców.

W dzisiejszych czasach gry robi się pod konsolę, racą na tym PC, ponieważ konsole są o wiele słabsze. Oczywiście nie chodzi mi tu o grafikę bo to jest osobny temat.

wsad3a said:
Oj nie tak dawno. 3 miesiące temu, bez dnia.

I przestań Waść narzekać, bo uszy bolą. I oczy.

A czemu niby mma przestać? Tak cie boli czytanie literek w Internecie? Nie czytaj, nie odwiedzaj tego tematu.
 
Może lepiej już zakończyć tę dyskusję która do niczego dobrego nie prowadzi. Jak tu ktoś ładnie na poprzedniej stronie napisał "de gustibus non est disputandum" i nic na to się nie poradzi ;)
 
kuzyn123 said:
CDPR wcale nie działa tak fajnie, gonią ich tylkoterminy dyktowane z zachodu i później wychodzi gra taka jak ta ; ] (chciałoby się jeszcze przypomnieć ich wypowiedzi, Wiedźmin 2 na xboxa to nie port! Ha, szkoda, że pctowa wersja od pozątku miała sterowanie pod konsole..)

A BF3 to nie port? NO NIE, przecież to gra na PC, prawda? A i mam rozumieć, że EA nie poganiało DICE w procesie tworzenia nowego 'Pola Walki'?

Zasugeruje Ci coś - przygotuj następnie lepsze argumenty, zamiast bujać w obłokach i wciskać ciemnotę. Tutaj raczej nie uda Ci się jej wcisnąć innym osobom.
 
Kuzyn costam cośtam.
Mówisz że w dzisiejszych czasach gry są robione pod konsole ale oba Wieśki są w 100% pecetowe.
Takie studia jak EA będą oddalać się od graczy pecetowych bo po co robić coś co pare dni po premierze zostanie spiracone, moze 20% graczy kupi grę, tak jak było z gta 4 najpierw wyszlo na xboksa, napełnili sakiewkę po czym wypuścili to cos na odczepnego na pc bo ludzie płakali ze sobie nie pograją...
ale teraz weź kup grę która jest portem z konsoli.....błędy....zero optymalizacji, no to trzeba najpierw ściągnac pirata żeby sprawdzic jak gierka będzie chodziła.
Większość na tym piracie pozostaje, rynek pc upada, koniec świata jest blisko, umrzemy...
 
Ludzie, nie widzicie, że to jest zwykły troll. I to taki najgorszy z możliwych. Przecież on wszędzie marudzi, że to jest be, tamto be i siamto be.
 
Batou007 said:
CDPR nie dlatego wydaje poprawki bo jest taki cudowny i słucha graczy ale dlatego że gra tak naprawdę wyszła niedorobiona. W momencie premiery miała masę błędów. Niektóre z nich występują nadal.
Cała reszta, jak np. samouczek, w końcu jak nazwa wskazuje służy do zapoznania się z grą, jej specyfiką, powinna być w grze już w momencie wejścia jej na rynek. Kupując grę, wydając na nią swoje pieniądze, oczekuję że jest to produkt kompletny i wolny od wad. Nie można porównywać łatania gry, naprawiania błędów występujących w grze do płatnych dodatków, które wnoszą coś nowego. Nowe mapy, bronie itp. Wydawanie poprawek naprawiających błędy i niedociągnięcia w grze jest tak naprawdę obowiązkiem jej twórców.

Okej, można się ewentualnie zgodzić z tym, że gra w momencie wydania była zbugowana i w jakiś sposób "niepełna". Z tym, że mało które studio wydawałoby tyle poprawek i usprawnień do gry, na tyle czasu po premierze. Po prostu zostawiliby grę taką jaka jest i ewentualnie wypuścili kilka łatek naprawiających te najbardziej uciążliwe błędy. Do tego CDP Red dają nam to wszystko za darmo, gdzie większość producentów/wydawców za taką Arenę przykładowo kazałoby sobie płacić niemałe pieniądze.

Nie mówimy o tym, że REDzi są święci, idealni, nieomylni itd. Staramy się raczej powiedzieć, że porównując ich do innych producentów/wydawców, można zwuażyć, że ich zachowanie w stosunku do klientów i fanów, jest bardziej 'w porządku', nie sądzisz? :)
 
Kereth said:
A BF3 to nie port? NO NIE, przecież to gra na PC, prawda? A i mam rozumieć, że EA nie poganiało DICE w procesie tworzenia nowego 'Pola Walki'?

Zasugeruje Ci coś - przygotuj następnie lepsze argumenty, zamiast bujać w obłokach i wciskać ciemnotę. Tutaj raczej nie uda Ci się jej wcisnąć innym osobom.

A czy ja powiedziałem, że BF 3 to port, lub też nie? Coś ci nie wyszło.


Kereth said:
Kuzyn costam cośtam.
Mówisz że w dzisiejszych czasach gry są robione pod konsole ale oba Wieśki są w 100% pecetowe.
Takie studia jak EA będą oddalać się od graczy pecetowych bo po co robić coś co pare dni po premierze zostanie spiracone, moze 20% graczy kupi grę, tak jak było z gta 4 najpierw wyszlo na xboksa, napełnili sakiewkę po czym wypuścili to cos na odczepnego na pc bo ludzie płakali ze sobie nie pograją...
ale teraz weź kup grę która jest portem z konsoli.....błędy....zero optymalizacji, no to trzeba najpierw ściągnac pirata żeby sprawdzic jak gierka będzie chodziła.
Większość na tym piracie pozostaje, rynek pc upada, koniec świata jest blisko, umrzemy...

Pierwszy Wiedźmin na pewno był nastawiony pod PC. Tutaj też polecam cytat z wiki: "Wiedźmin: Powrót Białego Wilka – planowana konwersja pierwszej części Wiedźmina na konsole Xbox 360 i PlayStation 3; projekt wstrzymany ze względu na zaawansowanie prac na drugą częścią gry[5]." Wtedy był osobny projek na grę konsolową.


Kereth said:
Ludzie, nie widzicie, że to jest zwykły troll. I to taki najgorszy z możliwych. Przecież on wszędzie marudzi, że to jest be, tamto be i siamto be.

Frytki do tego plox.

@Wielki Szu

Czemu, ale to czemu znów mieszasz konieczność poprawy błędów i dodatkowe prezenty od studia?? Przecież żadna firma na świecie jaką znam nie daje patchy za pieniądze no litości.

Kereth said:
To co, nakarmiliśmy trolla, może sobie pójdzie :D

Troll. Ja nie być. Wy być. Żałosne śmierdziuchy


Pokazujecie tylko jakimi naiwnakami jesteście i w ślepo bronicie CDPR. Jak się pytam co mam Wam udowodnić to kolejne dwie osoby przezywają mnie od trolla, no chyba z Wami coś nie halo.
 
kuzyn123 said:
Heh, chyba chcą aby był dla takiego gracza (oczywiście, wiadomo, że nie bo z takich ludzi najmniej pieniędzy wejdzie ;p).
Oczywiście, że chcą. Rynek graczy miłośników tępej rozwałki jest już zapchany po brzegi CoD'ami, Battlefield'ami i innymi tego typu gierkami. CDPR wykorzystuje po prostu niszę niezagospodarowaną przez innych developerów. To, że takich graczy jest mniej niż casuali jest oczywistą prawdą. Ale "w tym szaleństwie jest metoda". CDPR inwestuje w przyszłościowych graczy tzn. takich, którzy zarabiają lub już w niedługim czasie będą zarabiać pieniądze. Np kiedy kupowaliśmy W1 kończyliśmy/zaczynaliśmy studia, kiedy kupowaliśmy W2 płaciliśmy już z własnej kieszeni, kiedy będziemy kupować W3 będzie nas stać na nowy PC/konsolę przy okazji.
 
wsad3a said:
Oczywiście, że chcą. Rynek graczy miłośników tępej rozwałki jest już zapchany po brzegi CoD'ami, Battlefield'ami i innymi tego typu gierkami. CDPR wykorzystuje po prostu niszę niezagospodarowaną przez innych developerów. To, że takich graczy jest mniej niż casuali jest oczywistą prawdą. Ale "w tym szaleństwie jest metoda". CDPR inwestuje w przyszłościowych graczy tzn. takich, którzy zarabiają lub już w niedługim czasie będą zarabiać pieniądze. Np kiedy kupowaliśmy W1 kończyliśmy/zaczynaliśmy studia, kiedy kupowaliśmy W2 płaciliśmy już z własnej kieszeni, kiedy będziemy kupować W3 będzie nas stać na nowy PC/konsolę przy okazji.

To może jedynie budzić wątpliwości, że budżet ograniczy ich przyszłe produkcje. Co do miłośników tępej rozwałki, masz pewnie na myśli młodzież. No i chyba trochę się mylisz bo raczej starsi trochę grają w FPSy. Mi bardziej ze starszymi graczami kojarzą się strategie.
 
kuzyn123 said:
To może jedynie budzić wątpliwości, że budżet ograniczy ich przyszłe produkcje. Co do miłośników tępej rozwałki, masz pewnie na myśli młodzież. No i chyba trochę się mylisz bo raczej starsi trochę grają w FPSy. Mi bardziej ze starszymi graczami kojarzą się strategie.
No to jako starszy gracz ci powiem, że oczywiście gram w FPSy: UT99, Q2, Operation Flashpoint - w sumie gram z pobudek sentymentalnych. Jeśli chodzi o strategie to dla mnie RTSy skończyły się na Supreme Commander 1, strategie turowe - tu nic od "Heroes of Might and Magic 3" nie stworzono lepszego, tylko gry Paradoxu jeszcze trzymają swój poziom. No i oczywiście gram we wszystkie RPG (single player) - z przekonaniem, że następnych produkcji np "Biołeru" na pewno nie kupię.
Mój przykład nie jest wyjątkiem bo niemal wszyscy moi koledzy mają podobne preferencje.
 
kuzyn123 said:
@Wielki Szu

Czemu, ale to czemu znów mieszasz konieczność poprawy błędów i dodatkowe prezenty od studia?? Przecież żadna firma na świecie jaką znam nie daje patchy za pieniądze no litości.

Może dlatego, że temat tyczy się tego jak CDP Red traktuje graczy?

Nie napisałem nigdzie, że inne firmy biorą za patche pieniądze. Napisałem, że REDzi poza ciągłym patchowaniem gry, dają nam zupełnie za darmo dodatkową zawartość (arena, mroczny poziom, nowe cutscenki, podsumowania aktów, nowe zadania w 3 akcie, samouczek, udostępnienie wszystkich premierowych dlc dla wszystkoich graczy), co jest niestety dość rzadkim zjawiskiem. Większość firm, jeśli w ogóle zdecydowałoby się na takie dodatki, kazałoby sobie za nie płacić.
 
Dla mnie przez takie podejście CDP do graczy, trochę nietaktowne jest narzekanie
bo po pierwsze za rozszerzenia nie zapłaciliśmy nic!
a po drugie widać że czytają uwagi graczy
Jeśli ma ktoś narzekać to niech spojrzy na inne studio (nie będę pisał jakie każdy będzie wiedzieć zapewne o jakie chodzi) co zrobiło z serią HoM&M nie dość ze skopali to olali całą społeczność i ich sugestie, arogancja totalna.
Jedynkę wiedzmina kupiłem na premierze bardziej z ciekawości (a coś nowego)
Dwójkę wieśka w pre-orderze i trójka pewnie będzie podobnie bo takie studia trzeba wspierać a nie czasami bezzasadnie narzekać
 
frog67 said:
Dla mnie przez takie podejście CDP do graczy, trochę nietaktowne jest narzekanie
bo po pierwsze za rozszerzenia nie zapłaciliśmy nic!
a po drugie widać że czytają uwagi graczy
Jeśli ma ktoś narzekać to niech spojrzy na inne studio (nie będę pisał jakie każdy będzie wiedzieć zapewne o jakie chodzi) co zrobiło z serią HoM&M nie dość ze skopali to olali całą społeczność i ich sugestie, arogancja totalna.
Jedynkę wiedzmina kupiłem na premierze bardziej z ciekawości (a coś nowego)
Dwójkę wieśka w pre-orderze i trójka pewnie będzie podobnie bo takie studia trzeba wspierać a nie czasami bezzasadnie narzekać

W odróżnieniu od tych co mnie hejccą mam podstawoy do krytyki :p
Na preorderze dwójki sie przejechałem i raczej poczekam aż w Tesco będzie kolejna cześć za grosze ;p
 
@kuzyn123
Nie mówiłem o tobie, ale ogólnie o takich bezpodstawnych marudach... no ale uderz w stół a nożyce się odezwą :)
 
Drodzy userzy. Nie po zakładałem ten temat aby nagle zalała go fala hejtu do was samych. Każdy ma swoje zdanie, mniej lub bardziej konstruktywne, również na taki temat jak mój, i bądźmy ludźmi na poziomie, toczmy ze sobą polemiki odzwierciedlające stan, w jaki chcielibyśmy aby nas również traktowano.

To naturalne że ktoś może być anty (szanowny kuzyn123), jednak nie zmienia to faktu że musiał on zostać od razu wyzywany. W jego wypowiedzi są ziarenka prawny, np. to że rzeczywiście gra w pierwszej wersji wyszła mocno zabugowana. Jednak sam nie zgadzam się z resztą jego opinii, np. dotyczących polityki CDPR. Uważam że jest jak najbardziej na miejscu, że na prawdę wspierają graczy jak mogą. Jest to nowe studio, w dorobku mające zaledwie 2 gry, więc nic dziwnego że Wiedźmak 2 w chwili premiery był zabugowany. Brak dużego zaplecza finansowego, mimo iż i tak było zapewne nie małe, mogło skutecznie przeciwdziałać odnalezieniu wszystkich bugów, dopracowaniu gry i wreszcie dokończenia niektórych pomysłów bądź całkowite wcielenie ich w życie.

Nie chcę aby moje argumenty dawały do zrozumienia innym userom, że moja racja jest "najmojsza", i przysłowiowo żebym przedłużaj sobie penisa dzięki nim. Nie o to kompletnie chodzi.

Mimo różnic opiniotwórczych bądźmy jednak na poziomie. :)

No i swoją drogą nie spodziewałem się takiego odzewu z waszej strony. Dziękuję wam wszystkim, również kuzyn-owi123 za wyrażenie swojej opinii. :)
 
Top Bottom