Wiedźmin - planszówka lub RPG

+
Vojtasem nie jestem, ale mam nadzieję, że moja opinia też się przyda :p

Świat Dysku - Ankh Morpork to bardzo fajna gra z elementem blefu i kombinowania. Każda postać ma swój unikalny cel, który trzeba zrealizować tak żeby się za szybko nie zdradzić przed innymi. Niestety cierpi na tym regrywalność, bo postaci jest tylko kilka i jeśli gramy zbyt często, ruchy poszczególnych graczy robią się zbyt oczywiste. Znajomość uniwersum nie jest wymagana, ale jeśli się przeczytało chociaż kilka książek z serii, gra będzie jeszcze zabawniejsza ze względu na nawiązania.

I jest to jedna z trzech planszówek z uniwersum Świata Dysku. Wyszły jeszcze Straż! Straż! oraz Wiedźmy, ta ostatnia również w polskiej wersji.
 
szypek26 said:
Za relację Vojtasa z Gratislavii zawsze piwko oren :p
Pierwsze słowo się liczy. :p

szypek26 said:
A jak oceniasz Dysk namacalnie, Vojtasie? ;>
Nie miałem przyjemności, stolik był mocno oblegany. Udało mi się jednak zagrać w Robinsona Crusoe, przez co trafił pod moją strzechę. Pogoda nas dobiła w 8 rundzie. :/

szypek26 said:
I jest to jedna z trzech planszówek z uniwersum Świata Dysku. Wyszły jeszcze Straż! Straż! oraz Wiedźmy, ta ostatnia również w polskiej wersji.
Wiedźmy też tam były. :)


Dodam jeszcze małe uzupełnienie nt. Wiedźmina planszowego.

- Trzewika obowiązuje klauzula poufności, więc nie mógł mi zbyt wiele powiedzieć. Tym niemniej zapytany o premierę (off record) powiedział, że raczej nie później niż w połowie przyszłego roku. Ergo planszówkę będziemy mogli kupić na długo przed premierą gry komputerowej. Ale, jak wiadomo, przyszłość w ruchu jest,

- elementy widoczne na obecnie dostępnych materiałach nie są jeszcze ostateczne (choć drastycznych zmian bym się nie spodziewał) z jednym wyjątkiem: plansza jest praktycznie skończona,

- projektując grę, na życzenie CDPR Ignacy poszedł na całość pod względem treści dla dorosłych, zwłaszcza w talii Jaskra. ;) Właśnie stąd wynika oznaczenie 16+, a nie z wybitnie hardcore'owych zasad, bo tych po prostu nie ma,

- wbrew wrażym pogłoskom planszowy Wiedźmin w niczym nie będzie przypominać Talizmanu - Trzewik nie przepada za nim,

- gra będzie miała elementy kooperacji, ale zwycięzca może być tylko jeden (tor punktacji jest zresztą wyraźnie widoczny na planszy).

Generalnie obstawiam, że CDP.pl ma ambicję wydać superprodukcję pod względem wyposażenia; stąd figurki (a nie zwykłe pionki czy kartoniki na podstawce), piękne karty, gruba plansza etc. Gamedec to pierwsza przymiarka, w miarę udana. Cena nie powinna przekroczyć 200 zł (ale to tylko moje przypuszczenie). Ignacy już szykuje się na Essen, czyli na największe targi gier nieelektronicznych (24-27.10) - większe niż połączone E3 i Gamescom. Jeśli ktoś się wybiera, to będzie miał tam okazję spotkać Trzewika, choć wątpię, by znalazł czas.
 
Nie miałem przyjemności, stolik był mocno oblegany. Udało mi się jednak zagrać w Robinsona Crusoe, przez co trafił pod moją strzechę. Pogoda nas dobiła w 8 rundzie. :/

Robinson to rewelacyjna gra, bo choć potrafi dać w kość to niesamowicie wciąga. Normą są sytuacje typu "Zaraz zaraz, to nikt nie poszedł po jedzenie?" albo "Barometr wskazuje, że czeka nas ciężka śnieżyca. Dobrze, że zbudowaliśmy... ok, nieważne, jesteśmy w du...", ale to cały urok Robinsona :D

Aczkolwiek kooperacja w Wiedźminie będzie chyba wyglądać podobnie do Gamedeca czy planszowej Gry o tron. W obu przypadkach wygrywa tylko jedna osoba, ale możemy wchodzić w tymczasowe sojusze żeby sobie czasem pomóc, ale cały czas trzeba się mieć na baczności, bo nigdy nie wiadomo kiedy nam ktoś wbije nóż w plecy.

Zastanawiam się czy w Wieśku każdy będzie miał swój unikatowy cel (lub cele) gry i gramy na zasadzie każdy sobie czasem szkodząc innym, a czasem pomagając czy też cel będzie jeden, ale każda postać będzie do niego dążyć inną drogą (np. Geralt zabijając potwory i gromadząc w ten sposób gotówkę, a Jaskier bałamucąc córki wpływowych ludzi i bawiąc się polityką).
 
Ciekawe. Spodziewalbym sie wydania planszowki jako wsparcia dla Wiedzmina trzeciego. A biorac pod uwage prognozy, wychodziloby, ze gra pojawi sie kilka miesiecy po planszowce. Dziwne.
 
Vojtas said:
- Trzewika obowiązuje klauzula poufności, więc nie mógł mi zbyt wiele powiedzieć. Tym niemniej zapytany o premierę (off record) powiedział, (...)

- wbrew wrażym pogłoskom planszowy Wiedźmin w niczym nie będzie przypominać Talizmanu - Trzewik nie przepada za nim,
I to ładnie tak na forum cytować "off record"? :D

O, szkoda, ja Talizman polubiłam, czułabym się swojsko, bo to na miarę moich intelektualnych możliwości gra.

@Hunt - dzięki wielkie; nie mam za dużo czasu na granie, to pewnie by chwilę zeszło, nim by się człowiek osłuchał z postaciami. Ale jest to minus, przyznam. Pyt. dod. - czy te gry da się łączyć jak ww. Talizman właśnie?
 
raisond said:
Ciekawe. Spodziewalbym sie wydania planszowki jako wsparcia dla Wiedzmina trzeciego. A biorac pod uwage prognozy, wychodziloby, ze gra pojawi sie kilka miesiecy po planszowce. Dziwne.
Raczej nie. Pojawienie się planszówki w okolicach premiery W3 mogłoby przejść bez echa wśród fanów gier komputerowych - wszyscy odkładaliby kasę właśnie na trójkę. Bo, umówmy się, planszowy Wiedźmin celuje w rynek masowy. Odpowiednio wcześniejsze jego wydanie pozwoli podtrzymać hype na W3. W ten sposób obie produkcje nie będą konkurować ze sobą.
 
Pyt. dod. - czy te gry da się łączyć jak ww. Talizman właśnie?

Tzn. Ankh Morpork, Wiedźmy i Straż? Nie, to są zupełnie inne gry.

O, szkoda, ja Talizman polubiłam, czułabym się swojsko, bo to na miarę moich intelektualnych możliwości gra.

Talisman jest już dość archaiczną grą i takich się już raczej nie robi. Nie jest to żaden przytyk z mojej strony, sam mam starą jak i nową wersję i wciąż dobrze się przy Talismanie bawię, ale fakty są faktami ;) Ankh Morpork nie jest jednak zbyt skomplikowany, samych reguł jest niewiele, bardziej chodzi o kombinowanie i blefowanie.
 
Tylko ja spodziewalem sie, ze to planszowka ma skorzystac na zainteresowaniu gra, a nie odwrotnie. Srodowisko ludzi zajmujacych sie grami planszowymi jest stosunkowo male i nie okreslilbym go jako opiniotworczego. W kazdym badz razie nie w zakresie umozliwiajacym zwiekszenie zainteresowania gra komputerowa.
 
undomiel9 said:
I to ładnie tak na forum cytować "off record"? :D/>
Nie powiedział nic, co mogłoby mu narobić kłopotów (chyba;), zwłaszcza że to bardzo ogólne stwierdzenie.

undomiel9 said:
O, szkoda, ja Talizman polubiłam, czułabym się swojsko, bo to na miarę moich intelektualnych możliwości gra.
Wiedźmin to waga średnio-lekka, nie będzie mieszania na miarę Robinsona (a tam mieszania jest sporo z udziałem wielkiej ilości drewna, żetonów i kart:D).


@ Raison

Planszówkę chyba należy traktować zarówno jako osobny produkt, jak i wyrafinowany, pięknie wydany gadżet. To oczywiście nie oznacza, że gra będzie łatwa i nieciekawa po dwóch-trzech partiach. Giera zapowiada się świetnie, ale ma za zadanie podbić serca graczy komputerowych, zwłaszcza tych którzy przebierają nogami na myśl o W3.
 
Ciekaw jestem, czy motyw współzawodnictwa w planszowym Wiedźminie będzie miał jakieś uzasadnienie fabularne, czy będzie to tylko oderwany od realiów świata licznik punktów? Jakoś niełatwo mi sobie wytłumaczyć rywalizację Jaskra z Geraltem.
 
Chodak said:
Ciekaw jestem, czy motyw współzawodnictwa w planszowym Wiedźminie będzie miał jakieś uzasadnienie fabularne, czy będzie to tylko oderwany od realiów świata licznik punktów? Jakoś niełatwo mi sobie wytłumaczyć rywalizację Jaskra z Geraltem.
To nie będzie rywalizacja Geralta z Jaskrem, tylko rywalizacja graczy przy stole. Każda postać będzie się realizować w swoim fachu i nie należy się spodziewać wbijania noża w plecy. Cóż, na szczegóły jeszcze przyjdzie czas. Najbardziej pocieszająca jest myśl, że będziemy czekać krócej niż na W3. Gra ma też spory potencjał dla firmy w aspekcie dodatków.
 
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=25246
Na tym forum jest kilka postów Rafała Jaki z CDP RED. Można się z nich dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Cytuję jego wypowiedzi na forum:

1. "Gra ma 16+ ponieważ na niektórych kartach Jaskra teksty są no nie dla dzieci :)"

2. "Potwierdzam że wersja na Ipada będzie wspierać DICE+
Potwierdzam również że pokazywaliśmy prototyp i jakość druku jaką da się osiągnąć przy produkcji kilku egzemplarzy pokazowych czasem mogła być lepsza :) Co do jakości materiałów itd nie będziemy odstawać od FFG."

3. "Chciałbym tylko wyprostować jedną rzecz - wydawcą gry jest CD Projekt RED (tak jak Wiedźmina 3), a CDP.PL będzie jej polskim dystrybutorem (2 osobne spółki jeden właściciel). Gamedec jest grą CDP.PL a nie CDP RED."

4. O cenie: "@rastula - jeszcze za wcześnie aby o tym mówić ale możecie wnioskować po ilości elementów (setki kart, kilkadziesiąt żetonów, figurki, kości itd) że będzie to więcej niż 100 zł."
O wersjach językowych: "@LooZ^ - na razie możemy potwierdzić wersję PL i ANG ale myślimy również o DE i RU jak również o innych rynkach. PS. Fakt kopę lat :)"

5. "Premiera nie jest planowana razem z grą video Wiedźmin 3, choć może się tak zdarzyć. Generalnie naszą intencją jest aby Planszówka broniła się samodzielnie jako świetna gra, nie ważne czy ktoś zna Wiedźmina czy nie."

6. "Nie mamy na razie planów na edycję kolekcjonerską - chcemy aby nasza gra była od razu w segmencie premium :)
Co do dodatków to trochę za wcześniej aby o tym mówić, ale ta planszówka nie jest jednorazowym wyskokiem i chcemy dalej robić fajne rzeczy z Wiedźminem."

7. O możliwości zagrania w prototyp gry na jakimś konwencie: "Raczej nie w tym roku.."
 
dani1234 said:
Potwierdzam również że pokazywaliśmy prototyp i jakość druku jaką da się osiągnąć przy produkcji kilku egzemplarzy pokazowych czasem mogła być lepsza :)/> Co do jakości materiałów itd nie będziemy odstawać od FFG."
To właśnie chciałem usłyszeć przeczytać. :D
 
dani1234 said:
Nie mamy na razie planów na edycję kolekcjonerską - chcemy aby nasza gra była od razu w segmencie premium :)
Edycje kolekcjonerskie w świecie gier planszowych są bardzo rzadkie. Zdarzają się wydania np. z drewnianą skrzyneczką, ale to są wyjątki. Znacznie częstsze są bonusy do zamówień w przedsprzedaży np. dodatkowe karty czy gadżety.
 
czekam, mój portfel też. Z tym że ja czekam z niecierpliwością, a portfel z przestrachem ;) liczę na cenę ~150zł, bo jeśli zbiegnie się to z premierą W3 to ciężko będzie wysupłać grosiwo i na EK, i na planszówkę... No i mam nadzieję, że zasady będą bardziej "fabułowate" niż w PGK ;)
 
Podejrzewam że powtórzy się sytuacja z karcianką na licencji W1 - produkt trzymający poziom, ale nie wyróżniający się niczym szczególnym, z przyjemną, nieskomplikowaną rozgrywką.Dla mnie, jako fana wiedźmina, to wystarczy żeby nakłonić mnie do kupna, ale wydaję mi się, że produkt ten będzie funkcjonował bardziej jako ciekawy gadżet pokroju puzzli i nie zyska zbyt wielkiej popularności wśród graczy (tych planszowych, oderwanych od wiedźmińskiego fandomu).
Oczywiście będę bardzo uradowany jeśli się mylę i gra okaże się genialnym bestsellerem.
 
Top Bottom