Wiedźmin - RECENZJE, wrażenia i oceny

+
Właśnie skończyłam Wiedźmina :'(Obawiam się że będzie miał destruktywny wpływ na moją psychikę. Nic już nie będzie tak piękne jak kiedyś. Żadna gra nie będzie już taka wciągająca. (chyba że W2) Nawet widoki za oknem są odrażające po IV akcie. Rozumiecie, szarość blokowisk, a jak jakaś dziksza okolica, to zasłonięta przez sterty śmieci.Pare rzeczy trzeba by dopracować, oczywiście uwzględniając możliwości sprzętowe kompów dostępnych przeciętnemu śmiertelnikowi. Np. mimika by mogła jakaś być. I zgadzam się że te hordy potworów trochę mi przeszkadzały. Ciągle się zastanawiałam jak ci ludzie wogóle mogą tam żyć? Np wychodzi 10 wieśniaków do pracy w polu i żaden nie wraca bo ich coś zeżarło. I tak codziennie. Trochę nielogiczne.Aaa i po rozmowach z Talarem zaczęłam przeklinać. :p Na szczęście głownie w myślach. Już mi prawie przeszło, na szczęście. A outro po prostu zarąbiste. Najbardziej podobał mi się uśmiech Geralta "szczęśliwego posiedacza cięęęężkiej sakiewki" i mina kiedy spojrzał martwemu przeciwnikowi w oczy. :eek:
 
Na Wiedzmina chorowalem od miesiaca. W koncu znajomy go ukonczyl wiec moglem mu go zabrac:] Gram juz kilka dni, jestem w 3 akcie i przyznam gra jest nawet wciagajaca. Do najwiekszych zalet zaliczaja sie:- grafika otoczenia - nie spodziewalem sie czegos takiego, pierwsza klasa- modele postaci - rewelacyjnie wykonane modele, lepsze niz w Elder Scrollach- nieliniowosc - fabula jest w dosc znacznym stopniu nieliniowa, mozna wykonywac zadania na rozne sposoby (ale to juz mozna zaobserwowac takze w innych grach, np. wspomnianych Elder Scrollach) - widok TPP - gdyby jego nie bylo chyba nie zaciekawilbym sie ta gra w takim stopniu jak teraz (chociaz wolalbym aby Geralt stal na srodku ekranu)- imprezy - cholernie podoba mi sie to, ze Geralt smiga na popijawy z przyjaciolmi, czuje sie wtedy mocny klimat i więź jaka laczy bohaterow. Zadania polegajace na pojsciu na jakas impreze sa genialnym urozmaiceniem.- humor - niektore teksty sa rewelacyjnePlusow oczywiscie jest duzo wiecej, nie jestem w stanie ich nawet zapamietac;] Jednak jak kazda gra rowniez Wiedzmin pod pewnymi wzgledami nie do konca mi przypasowal. Wymienie glowne wady gry:- Loadingi - jeden z elementow gry, ktory mnie do niej zniecheca. Pierwszy raz widze tak dlugie loadingi w grze. Wiele innych bardziej rozbudowanych gier posiada je zdecydowanie krotsze. Widze ze 1GB RAM to zdecydowanie za malo. Chociaz dziwie sie bo gra na maxymalnych ustawieniach wcale zle mi nie chodzila (zalezy od lokacji). Loadingi zniechecaja do "eksploracji" roznych miejsc - po prostu nie chce sie tam zagladac bo zbyt dlugo trzeba czekac. A niekiedy moznaby bylo znalezc tam cos fajnego. Nawet wejscie do menu Zapisu i Odczytu gry trwa dosyc dlugo jesli posiada sie wiecej save'ow. Takie rzeczy nie powinny miec miejsca. - System walki - w przypadku kamer izometrycznych jest lepszym rozwiazaniem, w przypadku kamery tpp jest on (jak dla mnie) niepotrzebny. Niepotrzebny dlatego, ze posiada bledy, ktore czesto doprowadzaja do szalu. Geralt potrafi zapuscic korzenie i mozna dziesiatki razy klikac WSAD ale on kompletnie sie nie ruszy. To samo z atakiem, niekiedy dopiero za 10 kliknieciem zechce wyprowadzic atak. Czasem tez bedzie musial sobie podbiegnac do przeciwnika, nastepnie troche odejsc do tylu i wtedy uderza - w tym momencie kilku innych przeciwnikow juz mnie pokroi. Wg mnie lepiej spisalby sie zwykly system walki, jak np. w Oblivionie (nie dotyczy to kamer izometrycznych, gdzie Geralt sterowany jest myszka). 90% moich porazek w walce spowodowanych jest bledami gry.- niewidzialne sciany - jeden z bardziej irytujacych minusow. Nawet przedstawilem to na screenie wylapanym z gry TUTAJ Dlaczego Geralt nie moze przebiegnac miedzy 2 filarami? Jak widac jest tam tyle miejsca, ze nawet czolgiem by przejechal, ale Geralt nie przejdzie. Takich niewidzialnych scian jest duzo wiecej i niekiedy wprowadzaja w blad gracza bo uciekajac przed wrogiem mysli ze sie przecisnie a tu nagle zonk, nie da sie przejsc, sciana powietrza. Nie mowie tu juz o krawedziach przedmiotow, gdzie np. rosnie sobie krzaczek ale zeby go ominac nalezy dosyc daleko go obejsc bo w przeciwnym razie zahaczy sie o niego (o jego niewidzialna krawedz, ktora odstaje metr od niego).- animacje wykanczajace przeciwnika - mowie tu o atakach, gdy przeciwnik jest otumaniony i mozna go jednym kliknieciem wykonczyc. Niekiedy animacje takie trwaja zbyt dlugo i podczas walki z kilkoma przeciwnikami mozna latwo stracic zycie. Wystarczy ze odpali sie dluzsza animacja wykanczania przeciwnika to w jej trakcie inni przeciwnicy skroja Geralta jak cebulke - sam Geralt nic nie moze wtedy zrobic, tylko czekac na smierc. Podczas takich animacji Geralt nie powinien odnosic obrazen.Podsumowujac, niewatpliwie Wiedzmin jest jedna z najlepszych gier w jakie gralem. Poczatkowo nie spodziewalem sie ze bedzie tak rozbudowany. Gdyby nie dlugie loadingi pewnie czesciej bym do niego zasiadal. Gra jest ok wtedy jak mam dobry humor, wowczas potrafie nieco ignorowac loadingi. W innych przypadkach nie bardzo mam ochote zasiadac do Wiedzmina;] A szkoda, bo gry powinny lagodzic stres i poprawiac nastroj. Cos slyszalem o jakims patchu naprawiajacym ten "blad" - pewnie bede musial na niego poczekac :p
 
Okej, skończyłem Wiedźmina. Z czystym sumieniem stawiam go obok takich tytułów jak GTA Vice City, Thief 3 czy Far Cry - gier naprawdę świetnych, kiedy trwają, ale o strasznie z dupy zakończeniach. To naprawdę wkurza, kiedy po 1,5 miesiąca grania dostaje się filmik, który nie dość, że niczego nie wyjaśnia, to jeszcze jednoznacznie zapowiada sequel. No i ten najbardziej wyświechtany motyw z tanich SF - po prostu boli.Ale jeśli pominąć outro i zbyt liczne jak na mój gust błędy ("The Wysyper" powinno być...), to gra jest naprawdę solidna. Czekam na dwójkę.
 
Przeszedlem wiedzmina.. no juz jakis miesiac temu i teraz czekam na patcha zeby przejsc drugi raz :) I tak co mi sie najbardziej podoba we wiedzminie? - Imprezki :D naprawde ciekawe urozmaicenie! I no jest to cos bardzo oryginalnego. - Walka - genialnie wyglada walka. Naprawde kawal dobrej roboty. A szczegolnie ostatnie sekwencje kombo (przy maksymalnym skillu walki mieczem)- Wybory - co prawda nie sa one na kazdym rogu, ale jest to jedna z niewielu gier ktore ma takiego wybory i wplywaja one dosc znacznie na gre (nie to co np. w G3) i rozumiem problem jaki stwarza zrobienie gry naprawde nielinniowej nawet w takim stopniu w jakim jest wiedzmin.- Znaki - ciekawie urozmaicaja walke i bardzo dobrze wygladaja :)- Laski :D czyli dobywanie kobiet :))- Brutalnosc - chodzi mi o np. [spoiler(no raczej taki mini spoiler :D)] pierwszy akt gdzie wiedzmin jest lekko poirytowany zaistniala sytuacja podkoniec xD i zalatwia ja po wiedzminsku [koniec spoilera]- Naprawde mozna poczuc proze Sapkowskiego :) - Glosy - achh co tu duzo mowic? Wiedzmin ma glos wiedzmina, lektor miedzy Aktami jest taki sam jak w BG2! Naprawde fajna opcja + Jaskier - tez uwielbiam tego kolesia ;)) czyta na hyperze :p- Muzyka - utworki takie jak Track - 4, 6, wymiataja :) no niestety musze powieciec ze utworki A. Skorupy nie daja rady ;s P. Błaszczak ma lepsze tytuly przy swoim nazwisku- nie moge sobie przypomniec? Ale nie wierze ze czegos nie pominolemCo mnie irytuje we wiedzminie? - Czasem moze wywalic do Windowsa- Nasz Wiedzmin czasem sie wiesza na walce :/ i nie zawsze sie odwiesza :((- Dluuugie wczytywanie poziomow (okolo minuty)- Dluuugie zapisywanie (do 15s)- Bagna.... ehh tam tyle tego miesa :/ tyle biegania, dosc nudne misje, masy trawy ktora potrafi pociagnac w dol FPS i te Ench... cos tam (te roslinki) sa troche nie zbalansowane... wszystko jade a takiej roslinki pod koniec gry nie moge zabic :/ ostatniego bosa w kilka sekund a roslinka dalej twardo mnie jedzie :S - Malo modeli postaci - kilka modeli wiecej by sie przydalo :/- Wiedzmin sam chowa bron nawet gdy medalion sie trzesie :S- Bronie inne niz wiedzminskie nie sa uzywane :( - Brak toolsetu przy premierze :p
 
- Bronie inne niz wiedzminskie nie sa uzywaneWidziałes kiedy wiedźmina z toporem itp?. ;), a używać możesz, tylko po co (bez zastosowania stylów marnie wygląda i marnie wychodzi)I chyba chodziło ci o kokacida, bo echinopsy to jednak dosyć łatwe są (ale nawet z kokacidami da sie zatańczyc ;))to dobywanie kobiet to mnie rozwaliło, dobre :D
 
Dla mnie Wiedźmin jest fajna gierką, ma fajny styl walki ciekawe questy. Ale co na minus i do poprawki, ograniczenie ekwipunku doprowadzało mnie momentami do białej gorączki i przez to nie wykonałem kilku questów. Nie wykorzystałem wszystkich mozliwości wiedźmińskich, w tym sensie że za mało dostawałem tych talentów. I Walka bronią: po co wiedźmin targał te wszystkie bronie jak podczas kożystania z nich wyglądał z nim i jak małe dziecko z kijaszkiem. Wczytywanie wiadomo za długo no ale jak save waży ponad 18MB to nie ma się co dziwić. Jak troche pograłem i miałem ponad 1.5GB save'ów!!! Potem to sie długo wczytuje wszystko. Może uda się wam to zmienić i poprawić. Ale żeby tak nie marudzić ;)dodam na konieć że gierka jest naprawdę inna od dotychczasowych ma bardzo ciekawa fabółę, grafikę, muzyka też jest świetna. Ukłony dla Piter'a i całego Vader'a świetna muza. Pozdrawiam Wszystkich ;D
 
[quote author=menator]Jak troche pograłem i miałem ponad 1.5GB save'ów!!![/QUOTE]Nie wiem jak wy to robicie ;). Ja mam niecałe 100MB. Naprawdę nie widzę powodów, żeby każdy zapis robić w osobnym slocie.
 
jaszczur10 said:
[quote author=menator]Jak troche pograłem i miałem ponad 1.5GB save'ów!!!
Nie wiem jak wy to robicie ;). Ja mam niecałe 100MB. Naprawdę nie widzę powodów, żeby każdy zapis robić w osobnym slocie.[/QUOTE]Robia, jak w każdej innej Grze... Po prostu quick save... A Wieśmak każdy dokłada oddzielnie i masz swoje zdziwienie. Nie każdemu się chce zapisywać "ręcznie" a przy tym kasować zbędne autozapisy...
 
jaszczur10 said:
[quote author=menator]Jak troche pograłem i miałem ponad 1.5GB save'ów!!!
Nie wiem jak wy to robicie ;). Ja mam niecałe 100MB. Naprawdę nie widzę powodów, żeby każdy zapis robić w osobnym slocie.[/QUOTE]otóż to. Nadpisywanie i usuwanie nie jest trudne :)
 
Jakbym mial tak usuwac, to bym chyba oszalal :p Ale nie jest zle 600 MB na sejwy to wcale nie tak duzo przy 160 GB dysku :p
 
A ja mam taki apel do CD Projekt RED. Panowie, bardzo brakuje mi liczników w Wiedźminie. W dodatku chciałbym wiedzieć ile mam na koncie zabitych ludzi (może być z podziałem na bezbronnych i zbrojnych :)), ile robali, wilków, strzyg, topielców, itd. Chciałbym otrzymać taką możliwość w dodatku.Pozdrawiam.
 
Wiedźmin jest poprostu za***isty, ładne pudełeczko, poradniki i dodatki są świetne ;DProszę cenzurować wulgaryzmy.Elwer
 
Chylę czoła przed CD Projekt/RED bo odwalili kawał świetnej roboty. Gra jest po prostu rewelacyjna,dla Mnie jest to jeden z najlepszych RPGów z jakim miałem do czynienia. Wystarczy spojrzeć na recenzje w świecie, Polacy zrobili grę,która mocnym akcentem zapisała się w kartach historii komputerowego RPG. Co do Mojej oceny gry z początku chciałem dać 9.5 i zachować pozory obiektywności jednakże po prawdzie mówiąc uważam, że ocena 10 w pełni odzwierciedla entuzjazmy z jakim gra została przyjęta na całym świecie. W Polsce pobiła rekordy sprzedaży a to jeszcze nie koniec! Życzę Sobie więcej takich hitów ze stajni CD Projekt/RED. Trzymam, także twórców gry za słowo, że będą rozpieszczać swoje dziecko i raczyć Nas wszystkich smaczkami ze świata Sapkowskiego. Wytrwale czekam na patcha 1.2 i toolset!
 
Nie będę się wypowiadał o zaletach gry, bo jeszcze twórcy osiądą na laurach ;) Napisze za to co mnie w niej przeszkadza i czego według mnie brakuje. Jeszcze na początku gry nie przeszkadzały mi powtarzające się twarze, ale czym dłużej grałem, tym było gorzej. Podobnie było z plecakiem, gdy miałem masę przedmiotów, gubiłem sie w nich i pomyślałem, że warto by było podzielić go na ok. 10 części, gdzie automatycznie trafiałyby do "swojego przedziału". Byłoby łatwiej, przejrzyściej i pojemniej. Wady gry nie przeszkadzały mi jednak za bardzo i fajnie mi się grało. Z niecierpliwością będę wypatrywał Wiedzminów dwóch, bo Geralt ma brata bliźniaka, tylko na razie nic o tym nie wie ;)
 
witam, wszystkich (pamiętacie mnie jeszcze?) Wiedzmin to genialna gra, opłacało sie kupować specjalnie dla tej gry nowy komputer :D.Szczerze mówiąc nigdy nie przepadałem za grami RPG i właściwie zadanej do końca nie przelazłem, ale zanosi sie ze w końcu coś przejdę, taktak będzie to Wiedźmin, jak na razie jestem w 3 akcie i po prostu jestem blady ze szczęścia, jeszcze nigdy tak sie nie jarałem grą jak Wieśkiem. Ta Historia, ta Grafika, ta muzyka, ta GRYWALNOŚĆ!!!! jak dla mnie jest to istne cudo do sześcianu. Jeszcze cos napisze wiec jak Go skończę.pozdrawiam
 
To i ja dorzucę moje trzy grosze. Generalnie gra rewelacyjna. Bardzo wciaga w rozgrywkę, nie narzuca wyborów i jest silne osadzona na słowiańskich legendach i polskich realiach. No i błyskotliwe dialogi. Przyprawione to wszystko swietną muzą i naprawdę dopracowaną grafiką.jak dla mnie miodzio pod kątem fabuły, questów i niepowtarzalnego klimatu który od samego początku towarzyszy nam w wędrówce. Biorąc pod uwagę fakt że to pierwsza taka produkcja REDziaków i od razu mają na koncie sukces. Zapewne wyniki sprzedaży pozwolą wygospodarować dość kapuchy na dodatek i drugie wydanie czego im szczerze życzę. To co mi nieco przeszkadza to nie do końca zbalansowani przeciwnicy i trochę zbyt łatwa większość walk. Magister czy Azar to jednak nie powinni padac po wyprowadzeniu 3 max 4 skutecznych sekwencji. Częśc potworów i humanoidów też mogłaby częściej używać swoich specjalnych zdolności. Generalnie dla mnie średni poziom to godmode na którym w zasadzie tylko królowa kikimor zajęła mi więcej niż 4 minuty [postanowiłem wymordować wszystkie małe nim zabije mamusię :p]. Na trudnym jest nieco lepiej [wreszcie Geralt nie jest nieśmiertelny] ale dopiero drugi akt więc pod koniec gry Geralt znów może okazać się nieco przepakowany. Brakuje mi trochę przeciwnika typu Kangaxx z BG2 na którego rozgryzienie potrzebowałem kilku dni. To oczywiście moje indywidualne odczucie i niekoniecznie musi pokrywać się z doświadczeniami innych ludków. jednak jak dla mnie HARD powinien być zabójczy jeżeli popełniamy więcej niz jeden błąd prowadząc nasze batalie. Pozdrawiam i czekam na edytor i dodatek.
 
Zapewne zabrzmi to durnie...Chcialbym podziekowac wszystkim ktorzy maczali palce w stworzeniu tej gry. Dzieki Wam moglem poraz kolejny powrocic do swiata Geralta z Rivii. Pieniadze wydane na zakup gry wydaja sie teraz smiesznie male-bylo warto.Jesli kiedys pojawisie ciag dalszy, dodtaek czy cos podobnego to jedno jest pewne-jesli trzeba bedzie wydac 2x wiecej niz tym razem to wydam.Jak dla mnie gra jest genialna. Nie, nie chodzi tu o jakis tam nowatorski system walki itp. Genialna jest historia-to w tym lezy sila tej gry.Zreszta co sie bede rozpisywal.... Ktos wspominal o innych zakonczeniach gry-znaczy, ze trzeba zaczac od nowa...
 
Jak zagrałem w demo postanowiłem, że muszę ją mieć! Kupiłem i gram jak szalony, powoli czytając wszystko dokładnie, przestudiowałem materiały dodatkowe i książeczki dołaczone do zestawu - nie mogę wyjść z podziwu-rewelacyjna gra!!!!
 
Top Bottom