Wiersze...

+
Tyle, że z tą sektą to sprawa nie jest jeszcze przesądzona - czy będzie czy nie. Wciąż czekamy na odpowiedź...
 
Zamieszczę sentencję własną, wymyśloną, hm... - równo rok temu chyba. Przyznajcie, że jest bardzo uniwersalna i można jej użyć w każdej niemal sytuacji:"Czuję ból i smutek, rozpacz i cierpienie - a to wszystko przez Ciebie".Dziękuję.
 
Ależ Kogut zaznaczył, że to nie wiersz, tylko sentencja...wers = wierszwięc jeden wiersz wiersza? ale chyba najbliżej temu do tego tematu
 
można te słowa uznać, za jakis aforyzm, zlotą mysl mi podobaja sie pseud-wiersze z "cos sie konczy cos sie zaczyna" szczegolnie"czy to w zime czy to w lecie poznasz K.... po berecie" przepraszam jesli obnizylem standardy tego tematu, ale nie moglem sie powstrzymac
 
Yellow said:
wers = wiersz
Wymyślasz nowe zasady nazewnictwa poszczególnych elementów w języku polskim? Każdy powinien wiedzieć że wers to jest jedna linijka... ehh... gratuluje.
 
Czasem jedna linijka ma wsobie zawartę większe przesłanie,niż niejeden poemat ..W ostateczności można to rozbić na 4 wersy,czyli średnio już jest jedna zwrotka :}"Czuję ból i smutek rozpacz i cierpienie a to wszystko przez Ciebie"
 
A co powyższe 4 linijki mają wspólnego z wierszem?;-) Smutek i cierpienie to wyrażał Kochanowski wierszem a toto nie ma nic wspólnego z poezją.
 
Galdor said:
Yellow said:
wers = wiersz
Wymyślasz nowe zasady nazewnictwa poszczególnych elementów w języku polskim? Każdy powinien wiedzieć że wers to jest jedna linijka... ehh... gratuluje.
Galdorze mój drogi...a nie wiesz, że słowa WERS i WIERSZ są równoważne?zapominasz o tym, że jedno słowo ma wiele znaczeńmożesz powiedzieć, że coś jest w 20 wersie, ale też, że w 20 wierszuto też jest język Polski i niczego nie tworzęznasz powiedzenie "czytaj między wierszami?" i to nie ma nic wspólnego z poezją rymowanąZresztą przytoczę definicję słownikową:1. «utwór pisany mową wiązaną, ukształtowany przez rytm, często także przez rym; krótki utwór poetycki, charakterystyczny układ takiego utworu»Wiersz okolicznościowy, patriotyczny, miłosny.Wiersze dla dzieci.Wiersz na cześć zwycięzcy.Wiersz do matki.Recytować, deklamować wiersz.Pisać, układać, improwizować wiersze.Uczyć się wiersza na pamięć.Δ lit. Wiersz biały, metryczny, miarowy «wiersz bezrymowy, oparty tylko na rytmie»Δ Wiersz akatalektyczny «wiersz, w którym występuje brak kataleksy»Δ Wiersz katalektyczny «wiersz sylabotoniczny z końcową stopą niepełną»Δ Wiersz leoniński → leoninΔ Wiersz sylabiczny «wiersz równozgłoskowy, ze średniówką występującą stale w formach dłuższych niż ośmiozgłoskowe»Δ Wiersz sylabotoniczny «wiersz równozgłoskowy charakteryzujący się dużą regularnością rytmu (jednakowy rozkład sylab akcentowanych i nie akcentowanych w każdym wersie)»Δ Wiersz toniczny «wiersz nierównozgłoskowy, zachowujący regularność rytmiczną dzięki stałej liczbie zgłosek akcentowanych w każdym wersie»Δ Wiersz wolny «wiersz o budowie rytmicznej nie opartej na żadnym ustalonym schemacie wersyfikacyjnym»◊ Mówić wierszem, pot. do wiersza «rymować»2. lit. «odcinek metryczny w mowie wiązanej, wyodrębniony graficznie, stanowiący podstawową jednostkę rytmicznej budowy utworu; wers»Zadeklamować kilka wierszy z „Pana Tadeusza”.3. «linijka pisma lub druku; w drukarstwie: złożona linijka tekstu, o określonej liczbie znaków drukarskich»Notatka zawierała kilka wierszy.Honorarium płatne od wiersza.więc nie mów mi, że tworzę nowe byty, bo jeszcze wiem co piszęa "wers = wiersz", miało być swoistą grą słów
 
Gra słów, grą słów, ale doskonale było wiadomo o jakie znaczenie słowa "wers" chodziło i nie trzeba było zaczynac...Ja uważam niechlubny 'wątek' w tym temacie za zakończony i nie wracajmy do tego.
 
Dobrzeto że nieodpowiadają ci moje gry słów, jest nieważne, bo mamy wolność słowa i myśliale nie zarzucaj mi, że "Wymyślam nowe zasady nazewnictwa poszczególnych elementów w języku polskim", bo to nieprawdawiem co piszę, a to że zostaje opatrznie zrozumiane to inna sprawa
 
Galdor said:
Piszesz tak:
Yellow said:
wiem co piszę
A następnie:
Yellow said:
a to że zostaje opatrznie zrozumiane to inna sprawa
Taaakkk ;) "Opatrznie"...Nie zaczynajmy kolejnej...hmm...kłótni.
Kłótni nie będzie...a wiesz dlaczego?bo słowo "opatrznie" jest całkowicie poprawne gramatycznie - nie wierzysz, sprawdź w Wordzieno i znowu się przejechałeś i to na zwykłym czepialstwie...nie chcę się kłócićchcę tylko zwrotu honoru
 
Kłótnie chyba nie są w dobrym tonie na forum. Raz, ze psuja atmosferę, dwa że jak wpadnie Draghmar to będzie dym. Co do słowa opatrznie, to Sapek (i inni) używa go w tekstach dosyć często, więc nie widzę powodów, aby je w jakikolwiek sposób kwestionować.
 
Yellow said:
bo słowo "opatrznie" jest całkowicie poprawne gramatycznie
Hmm... to że jest poprawne to wiem, ale zobacz na jego znaczenie... zrozumieć mozna najwyżej "opacznie", "na opak"...
 
wiesz co to jest ewolucja języka?jeżeli wiele osób zaczyna mówić błędnie, to błąd staje się nową formą gramatycznąopatrznie, w sensie pierwotnym pochodzi od "opatrzny", a ten od "opatrywać", a znaczy tyle co "troskliwie"jednakże bardzo dużo osób urzywa "opatrznie", przemiennie z "opacznie", więc jest to dość nowa, ale popularna formaużywa jej masa osób i dlatego uważam ją za poprawną w tym kontekściejak nie wierzysz pospolitości używania słowa "opatrzny" w tym kontekście, to wpisz sobie "opatrznie" w Googleco więcej - nawet politycy tak mówiąznalazłem wywiad z posłem Ziobro, w którym posłóżył sie tym słowem EDIT: Ale się w Miodka zabawiłem
 
Wiersze piszesz fajne i grafe robisz tez fajna, ale daj już spokój, bo to jest temat o wierszach a nie o poprawności języka polskiego,proponuje zakączyć spór a jak nie chcecie to przenieście sie na GG lub na PW ----------> jeżeli dalej będzie taki OT to Draghmar zamknie, ten temat (a to było by przykre bo temat jest ciekawy).Mi sie podoba taki wiersz:Moja miłość jest ogromna Moja miłość jest nieskończonaMoja miłość do CiebieKtóra świeci na niebieTo ty jesteś moją miłościąA także życiem i światłościąKręce się wokół ciebie bez końcaJak ziemia wokół słońcaBez zmęczenia Ani wytchnieniaBez błagania o litośćAni o przebaczenieBez uronienia ani jednej łzyBo moją miłością jesteś właśnie TyTen wiersz podoba mi sie, ponieważ opisuje zachowanie każdego zakochanego człowieka, myśle że takim wierszem można powiedzieć wszystko co się czuje tej jedynej osobie
 
"Ucieczka"Czerń nocyblask ogniskajesteś blisko...Chciałbym chwilę tązatrzymać, przeżywaćbez końca...To niemożliwei ty wiedziałaś o tymgdy pod osłoną nocy,zgasłego ogniska...odeszłaś***Tralalala ;)Co sądzicie?
 
Top Bottom