Wszystkie błędy edytora REDkit

+
Wszystkie błędy edytora REDkit

Witam, zakładam ten temat by opisać w nim wszystkie znane mi błędy w edytorze REDkit, oraz sposoby ich rozwiązania. Jednocześnie zachęcam innych użytkowników do dopisywania innych błędów z jakimi się spotykacie.

Na wstępie chcę wyjaśnić co trzeba rozumieć przez tz. "wywalanie edytora na pulpit". Jest to nic innego jak niedostatecznie dobra obsługa błędów przez edytor. Polega to na tym, że jeśli program napotka jakiś problem, to wykonuje on polecenie napisane przez programistę. W przypadku REDkit'a jest to całkowite zamknięcie programu, bez podania przyczyny błędu, nad czym bardzo ubolewam:(

Dla przykładu:
Mamy napisany program do liczenia (coś podobnego do kalkulatora) i mamy w nim stworzoną funkcję, która sprawdza, czy użytkownik nie dzieli jakieś liczby przez 0. Jeśli tak postąpi, to funkcja zamknie program. Niby wszystko w porządku, bo przecież każdy wie, że przez zero dzielić nie można.
Przypuśćmy, że istnieje osoba, która tego nie wiem i jest sceptycznie nastawiona do programu, bo kiedy napisze równanie "2 / 0 =" to wtedy program wywala na pulpit.
Co zrobić by nie dopuścić do takiej sytuacji? Trzeba napisać funkcję, która będzie wykrywać taki wyjątek i wyświetlać odpowiedni komunikat np. "Nie wolno dzielić przez zero, ponieważ wynik nie jest określony". i dalej program może kontynuować działanie, lub zostać zamknięty (ale to już zależnie od dalszego kodu).

Inne błędy oraz metody ich rozwiązywania...

1) Błędy przy "Navigation mesh"

a) Jeśli po rozpoczęciu tworzenia "Navigation mesh" edytor zakończy działanie to znaczy, że ma kłopot z obiektami kolizyjnymi. Polecam ręczne sprawdzenie wszystkich plików "entity", bo np. kontener z którego możemy wziąć broń jest błędnie zrobiony, co nie pozwoli stworzyć "Navigation mesh"
Nazwa pliku: "low_quality_weapon_stand.w2ent"
Lokalizacja: "game\gameplay\containers\containers\act1\low_quality_weapon_stand.w2ent"
Błąd: Obiekt ten ma dodany pusty CStaticMeshComponent, co powoduje błąd.
View attachment 331
Trzeba go uzupełnić!

2) Błędy przy dodawaniu postaci do gry

a) Jeśli po dodaniu postaci do gry edytor na pewien czas się zatrzymuje, to znaczy że jest błąd w pliku "community" ten postaci.

b) Jeśli dana postać ma w pliku "community" kilka czynności (w tym spanie) i Geralt będzie medytował obok niej do momentu aż ta powinna spać, to zostanie ona zablokowana (wszystkie pozostałe czynności również zostaną zablokowane), natomiast jeśli medytujemy daleko od tej postaci, to wszystko działa ok.

3) Inne błędy:

a) Błędy przy kopiowaniu kilku plików w Asset Browser (edytor się wyłącza).

b) Jeśli testuję moją przygodę (dosyć zaawansowana mapa) i wrócę do edytora to jest on jeszcze bardziej podatny na błędy niż przedtem i nie można włączyć gry jeszcze raz (wywala na pulpit)

c) Większość zawieszeń edytora ("BlueScreeny")kończy się uszkodzeniem warstw (polecam robić sobie kilka kopii w innym miejscach na dysku)

d) W plikach dialogowych, w ustawieniach kamery nie mogę ustawić jej ostrości (działa tylko "FOV" (Pole widzenia))

e) Czasami włosy Geralta nie ruszają się.

f) Czasami deszcz jest widoczny tylko jeśli odwrócimy kamerę w stronę południową (na północnej nie widać animacji opadów).

g) No i chyba najpoważniejszy błąd z którym borykam się drugi dzień. Nie mogę uruchomić gry dokładnie w jednym punkcje swojej mapy (w lesie nad wodą, pomiędzy wsią, a miastem). W innych miejscach działa dobrze (10m dalej wszystko jest ok.) Myślałem, że jest to spowodowane jakimś błędem warstwy np. drzew. Skasowałem las i działało dobrze do momentu aż nie zacząłem dodawać nowych drzew (znowu to samo). Przywróciłem więc starą warstwę lasu i usunąłem warstwę wsi -> również działa dobrze. Z tego można wnioskować, że warstwa lasu jest dobra i warstwa wsi też jest dobra. (co jest dla mnie bardzo dziwne). Jeśli uruchomię grę np. 15m dalej i wejdę w ten punkt to też wszystko działa ok.
#EDIT# Problem rozwiązany ;) Przyczyną były dwie sosny, które (prawdopodobnie) zostały źle "wysiane" na teren. Usunąłem je z listy wysiewu drzew i błąd zniknął:D

Zachęcam innych użytkowników do dopisywania swoich błędów.
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    93.3 KB · Views: 122
Last edited:
Mam problem z REDkitem mianowicie nie chce mi się załączyć. Wyskakuje komunikat program REDkit edytor ... przestał działać. Nie wiem co robić. Proszę o pomoc
 
Napotkałem nowy problem, który ma związek z Navigation Mesh: Mam dużą mapę o rozmiarze 512. Są dwie lokacje dzielone przez wysokie góry. Po jednej stronie jedna lokacja (będąca wnętrzem zamku), a po drugiej cały świat po którym można biegać.

Kiedy przepuszczam mapę przez Navigation Mesh okazuje się, że mogę pojawić się Geraltem tylko we wnętrzu zamku, a resztę świata traktuje tak jakby nie było tam PathArea. Słowem: nie mogę tam chodzić, a jak chcę się tam pojawić to postać pojawia się w rogu ekranu.

Sposób na przywrócenie to po prostu Unload folder z zawartością wnętrza zamku i puszczenie Navigation Mesh tylko i wyłącznie dla reszty świata. Oczywiście niestety to sprawi, że po ponownym załadowaniu Wnętrza zamku jego obiekty nie będą miały żadnych kolizji.

Stworzenie dwóch oddzielnych PathArea nie pomogło niestety, problem się powtarza.
 
Ja gdy zrestartuje red kit to gdy klikam ppm na cokolwiek by postawic np. path area to pokazuje mi jedynie opcje debug.
 
Ja gdy zrestartuje red kit to gdy klikam ppm na cokolwiek by postawic np. path area to pokazuje mi jedynie opcje debug.
To akurat nie jest błąd edytora.
Zakładam że nie masz zaznaczonej żandej warstwy (logo oka z czerwoną źrenicą po prawej).
Program nie wie gdzie powinien ewentualnie postawić np. Path Area więc nie pokazuje Ci tych opcji.
Jeśli zaznaczysz jakąś warstwę (podwójne kliknięcie myszy) i wtedy klikniesz PPM, pojawią Ci się opcje do wstawiania na tą warstwę różnych elementów.
 

Attachments

  • Screenshot_2.jpg
    Screenshot_2.jpg
    63.6 KB · Views: 77
ja mam problem że kiedy robie dialogi i uruchamiam wyskakuje czarny ekran. jakby co zmieniłem postać i voicetag gracza na rocha i nie wiem czy w dialogu trzeba dodawać rocha bo podobno geralt jest automatycznie
 
Top Bottom