Wycieki pamięci lub coś w tym stylu...

+
Pierwszy i najważniejszy problem z nowym updatem jest taki ze gra nagle zaczyna chodzić w 12 FPS ale można np zapisać, uruchomić ponownie i dokładnie w tym samym miejscu na tych samych ustawieniach i warunkach pogodowych nagle jest 40-50 FPS !!! Na tym muszą się skupić wszystkie siły łatające grę... To że na RTX 3070 i 10400f, 32 GB RAM nie chodzi jakoś wybitnie to jestem w stanie przełknąć ale nie takie czary że raz działa a raz nie :D

A tak w ogóle to developerzy zaglądają na to forum czy tak piszemy to tylko dla siebie ?
 
Ja na RTX 3070, R5 5600X i 32 GB RAM też miałem podobne "tąpnięcia", ale tylko z włączonym ray tracingiem. Na Dx11 w ustawieniach maksymalnych przy rozdzielczości 3440x1440 nie schodzi poniżej 60 fps, a z włączonym RT (wyłączone odbicia i cienie RT), zainstalowanym modem, i włączonym na maksa hairworks (nie potrafię z niego zrezygnować) mam powyżej 30 fps (w Novigradzie spada czasami do 24, dlatego ten etap gry przechodzę na Dx11). "Zaciachy" na Dx12 są dużo rzadsze i mniej drastyczne - da się grać, a na Dx11 gra jest płynniuteńka bez żadnych przycięć.
 
Tryb DX12 z włączonym RT powoduje kolosalne użycie pamięci VRAM karty graficznej i jak ją zapełni na blisko 100% (a są wymagające miejsca w grze, że potrafi załadować nawet ponad 16GB VRAM) to zaczyna zapisywać te dane (zapewne przez tzw. wyciek) w mniejszej części do pamięci fizycznej RAM i w większej do setki razy wolniejszej wirtualnej pamięci systemowej na dysku. Przez to magistrala PCI-E zaczyna być obciążona przekazywaniem i otrzymywaniem danych z i do VRAM, RAMu, dzielonej pamięci(pamięci wirtualnej) i tym samym przeciążając magistralę ze standardowych ok. 20% do nawet ok. 80%. Powoduje to masywny spadek FPS do kilkunastu lub kilku FPS z notorycznymi przycięciami nawet do 0. Obciążenie pamięci ustaje momentalnie dopiero po ponownym uruchomieniu gry, aż do momentu jego ponownego wycieku. Takie spadki przytrafiają się jak się okazuje, nawet na kartach z dużą ilością VRAMu jak np. RTX 4080 (żadne DLSS 3.0 tutaj nie pomoże), co jest wręcz śmieszne.


Dokładniej ten temat przedstawiłem tutaj:

Zgadzam się w 100% z tym, że obecnie to największy problem z W3 Next Gen przez który, użycie RT jest praktycznie niegrywalne (w wymagających lokalizacjach jak np. Novigrad) dla użytkowników kart z mniejszą ilością VRAMu niż chociażby 16GB. Już nawet dużo mniejszym problemem jest niskie wykorzystanie obciążenia rdzeni i wątków procesora w DX12 w porównaniu z DX11, choć to też CDPR mógłby łaskawie naprawić...
 
Last edited:
Pierwszy i najważniejszy problem z nowym updatem jest taki ze gra nagle zaczyna chodzić w 12 FPS ale można np zapisać, uruchomić ponownie i dokładnie w tym samym miejscu na tych samych ustawieniach i warunkach pogodowych nagle jest 40-50 FPS !!!
To co piszesz to jest ewidentne zapchanie Vram na karcie, grając z RT (Optimised) na RX 6800 u siebie takich spadków nie mam i jestem pewny że na 3070 tego tez by nie było gdyby karta miała 16GB Vram a nie 8GB.
To jest zdecydowanie za mało dla Wiedźmina z RT, po włączeniu Ray Tracingu użycie Vram praktycznie zaczyna się od 6GB by po kilku minutach brać ponad 8GB a w szczytowym momencie u siebie do tej pory widziałem 15GB !

Ale jednak muszę zaznaczyć że gra operuje zasobami i po tym peaku zużycie spadło do 11GB by następnie za jakiś czas spaść i do 8GB więc widać że gra przerzuca danymi i zwalnia część kiedy te są zbędne.
Paradoksalnie na RX 6800 może grać mi się lepiej niż na 3070 bo mam ten większy bufor w postaci Vramu i praktycznie zapchanie nie jest takie latwe, ale pewno gdybym bardzo chciał to bym do tego doprowadził maksując rozdzielczość i detale ponad stan.
 
To co piszesz to jest ewidentne zapchanie Vram na karcie, grając z RT (Optimised) na RX 6800 u siebie takich spadków nie mam i jestem pewny że na 3070 tego tez by nie było gdyby karta miała 16GB Vram a nie 8GB.
To jest zdecydowanie za mało dla Wiedźmina z RT, po włączeniu Ray Tracingu użycie Vram praktycznie zaczyna się od 6GB by po kilku minutach brać ponad 8GB a w szczytowym momencie u siebie do tej pory widziałem 15GB !

Ale jednak muszę zaznaczyć że gra operuje zasobami i po tym peaku zużycie spadło do 11GB by następnie za jakiś czas spaść i do 8GB więc widać że gra przerzuca danymi i zwalnia część kiedy te są zbędne.
Paradoksalnie na RX 6800 może grać mi się lepiej niż na 3070 bo mam ten większy bufor w postaci Vramu i praktycznie zapchanie nie jest takie latwe, ale pewno gdybym bardzo chciał to bym do tego doprowadził maksując rozdzielczość i detale ponad stan.
Moim zdaniem zużycie pamięci VRAM jest kompletnie niezoptymalizowane dla RT i tutaj CDPR dał ciala po całości. Najwidoczniej zarządzanie danymi istnieje tylko do momentu zapchania VRAMu, po tym już przestaje działać, aż do ponownego restartu gry. Zapewne gdybyś grał w rozdzielczości 4k to przekroczyłbyś granicę 16GB. Już nawet jeden z RTX 4080 skarżył się na tą przypadłość.
 
Moim zdaniem zużycie pamięci VRAM jest kompletnie niezoptymalizowane dla RT i tutaj CDPR dał ciala po całości. Najwidoczniej zarządzanie danymi istnieje tylko do momentu zapchania VRAMu, po tym już przestaje działać, aż do ponownego restartu gry. Zapewne gdybyś grał w rozdzielczości 4k to przekroczyłbyś granicę 16GB. Już nawet jeden z RTX 4080 skarżył się na tą przypadłość.
To fakt 4K nie właczałem ( a oczywiście mógłbym) bo i sama karta w RT to wydajność na oko okolice RTX 2080 czyli dość cienko, więc szukając kompromisów padło na 3200x1800 bo odpalając FSR z takiej rozdzielczości będzie mniejsza sieczka z obrazu niż jakbym odpalił w 1440p.
Grając wczoraj obserowałem właśnie kątem oka czasami jak skacze użycie Vram i naprawdę wiele razy były zwalniane zasoby i pobierane.
Gra potrafila w jednej chwili zwolnić i ponad 4GB by za jakiś czas pobrać część.

Wygląda że im dłużej gralem to gra elastyczniej korzystała z Vram albo mi się wydawało, poza tym nie gram na detalach uber+ część to high/uber jedynie detale terenu ostały się na Uber+.
Zabrzmi dziwnie ale sprawdziłbym będąc posiadaczemm RTX 4080 czy potrafi zapchać się Vram po obniżeniu częściowym tych detali co potrafią wziąć sporo Vram czyli zejście z cieniami jak i teksturami powiedzmy na high/Uber.

Grając bez RT w 4K z wszystkim na Uber+ to zużycie Vram najczęściej oscylowało w granicach 6.0 - 6.5GB

Poza tym testując różne rozdzielczości można zauwaźyć jak zwiększenie jej wpływa na większe zużycie Vram, ale zejście z powrotem do niższej rozdzielczości nie skutkuje spadkiem na Vram to zmienia się po pewnym czasie.
Jeżeli zmieniamy detale i rozdzielczość w Wiedźminie NG to najlepiej jak już na jakieś detale i rozdzielczość się zdecydujemy to zapisać i wyjść całkowicie z gry, a następnie odpalić na nowo.
 
Bardzo dobre podejście, maskowanie detali tylko dla samego faktu wszystko na maksa jest zgubne w W3 NG. Wiele z ustawień graficznych jak np. Cienie, trawa i roślinność ma marginalny wpływ na różnice wizualne, a wiążę się z ogromnym wpływem na wydajność. Gdyby problemu z VRAM nie było to można tak zmodować/zoptymalizować ustawienia grafiki i full RT, że pozwoliło by to na płynną grę w FullHD nawet na kartach pokroju RTX 2060/2070 z grafiką minimalnie gorszą od maksa, a jakby poprawili jeszcze wykorzystanie CPU to było by jeszcze lepiej. Niestety mamy co mamy i nie wiadomo czy kiedykolwiek się to zmieni...
 
Nowy sterownik grafiki nvidia z 5 stycznia mocno poprawił sytuację, testowałem dzisiaj cały dzień, gra nie zyskała na wydajności ale teraz widać że jak jest mało fps to ze względu na miejsce i warunki a nie brak pamięci. Już nie ma nagłego pokazu slajdów jak wcześniej :)
 
Nowy sterownik grafiki nvidia z 5 stycznia mocno poprawił sytuację, testowałem dzisiaj cały dzień, gra nie zyskała na wydajności ale teraz widać że jak jest mało fps to ze względu na miejsce i warunki a nie brak pamięci. Już nie ma nagłego pokazu slajdów jak wcześniej :)
Nie u mnie, wciąż ta sama sytuacja z zapełnianiem VRAM do maksa i jak już zapełni to zaczyna przerzucać dane do RAMu/virtualnej pamieci, zapychając przepustowość magistrali PCI-E, wydajność spada drastycznie i nie odnowi się do poprzedniego stanu, aż nie zrestartujesz gry. Zauważyłem jedynie może nieco mniej zacięć do 0 fps, ale te sterowniki nie rozwiązują problemu, bo to nie ich wina tylko skopanego trybu DX12 w tej grze.

Aby zapełnić VRAM trzeba poruszać się w miejscach naprawdę wymagających, jak np. biegać po centrum i różnych alejkach Novigradu i najlepiej obserwując zarazem okno uruchomionego programu GPU-Z z otwartą zakładką sensorów. Na wykresach będzie wszystko widoczne, czy pamięć się zapycha, a jeśli tak się stanie to powinno się zaobserwować 2-3 krotne wyższe obciążenie GPU PCI-E Bus i tym samym znaczny spadek FPS.
 
Top Bottom