Wyjaśniamy Ostateczne Wyzwanie Gauntera!

+

Alicja.

CD PROJEKT RED


Cześć wszystkim!

Ze względu na premierę dodatku Pan Lusterko, który wprowadził mnóstwo nowych kart i dodatkowej zawartości, które zajmą Was na długie godziny, postanowiliśmy zrobić miesięczną przerwę pomiędzy Podróżą Geralta a kolejną (kogo będzie dotyczyła? Księżniczki, kozy Guślarza? Kto wie!).

Jednak na wypadek gdybyście szybciej się znudzili i chcieli zgarnąć dodatkowe nagrody przygotowaliśmy Ostateczne Wyzwanie Gauntera (to znaczy, Gaunter przygotował). O co w nim chodzi? Już tłumaczymy:

W sumie Wyzwanie składa się z 6 etapów. Każdy etap dotyczy 3 frakcji i trwa 6 dni. Po zakończeniu etapu jedna z frakcji zostaje wymieniona na kolejną. Poniżej znajdziecie pełen harmonogram:



Dodatkowo, na każdym etapie Wyzwania, beczki frakcji, które biorą w nim udział, będą przecenione.

Na początku każdego etapu możesz wybrać frakcję, którą wspierasz i dla której chcesz wykonywać zadania. Za każde z pierwszych trzech zadań otrzymasz 30 Połówek Koron, a za czwarte jeden z tytułów:
  • Skellige — Łupieżca
  • Potwory — Najeźdźca
  • Scoia’tael — Matka
  • Syndykat — De Aldersberg
  • Nilfgaard — Generał
  • Królestwa Północy — Wygnaniec
Po ukończeniu czterech pierwszych zadań, odblokujesz piąte, które zapewnia 1 Punkt Nagród i może być powtarzane codziennie.

Mamy nadzieję, że będziecie się dobrze bawili przy tym dodatku!

A jeśli zastanawiacie się jak ma się to Wyzwanie do systemu nagród dziennych i Podróży, przygotowaliśmy krótkie FAQ.

___

FAQ: Zmiany w systemie Dziennych Koron a Ostateczne Wyzwanie Gauntera

Co stało się ze starym systemem nagród dziennych, w którym otrzymywaliśmy Punkty Nagród za 6/12/24/24 wygranych rund?

Kiedy wprowadziliśmy Podróż, odeszliśmy od starego systemu dziennych nagród. Jedynym wyjątkiem byli gracze, którzy osiągnęli 100 poziom Podróży przed jej zakończeniem — tymczasowo otrzymywali oni dostęp do starego systemu dziennych nagród (bez “mniejszych nagród”), do momentu rozpoczęcia kolejnej Podróży. Warto zaznaczyć, że przy kolejnych Podróżach stary system nie będzie już powracał.

Więc dlaczego system został zmieniony w lipcu, skoro dobrze się sprawdzał?

Kiedy już wiedzieliśmy, że w lipcu nie będzie kolejnej Podróży, postanowiliśmy przygotować coś fajnego i powiązanego z najnowszym dodatkiem. Sam w sobie, stary system był mało ekscytujący, dlatego wymyśliliśmy Ostateczne Wyzwanie Gauntera. Nie jest to idealny zamiennik dla Podróży, ale został zaprojektowany tak, by zapewnić graczom porównywalne nagrody oraz zachęcić do wypróbowania różnych frakcji i archetypów, które pojawiły się po premierze dodatku Pan Lusterko. Zmniejszenie nagród związanych ze zdobywaniem Połówek Koron było koniecznie aby zbalansować nagrody z Wyzwania.

W takim razie nowy system jest mniej czy bardziej hojny niż Podróż?

Przyjrzyjmy się temu bliżej:
  1. Połówki Koron mają ten sam przelicznik co poziomy Podróży: 24 Połówki Koron = 2 Punkty Nagród
  2. Tygodniowy bonus z 3 zadań Podróży (po 20 Połówek Koron) został zastąpiony tygodniowymi zadaniami Wyzwania (po 30 Połówek Koron*). Dodatkowo, każdy etap Wyzwania jest o 1 dzień krótszy niż tydzień Podróży, co jest korzystniejsze dla graczy.
  3. Dzienny bonus Podróży “Zasłużony Odpoczynek” (14 dodatkowych Połówek Koron dziennie) został zastąpiony przez piąte zadanie z Wyzwania — zostanie ono odblokowane po wykonaniu czterech pierwszych zadań. Można je wykonywać raz dziennie i otrzymać w zamian 1 Punkt Nagród.
Podsumowując — jeśli bierzesz aktywny udział w Ostatecznym Wyzwaniu Gauntera, system Dziennych Koron zapewni Ci taką samą (a nawet trochę wyższą) liczbę nagród tygodniowo co darmowy poziom Podróży.


* Przez kilka pierwszych godzin Wyzwania, ze względu na błędną konfigurację, zadania dawały 20, zamiast 30 Połówek Koron. Błąd został naprawiony, a wszyscy gracze, którzy w międzyczasie wykonali zadania otrzymają zaległe nagrody.


Czemu nie zostało to zakomunikowane wcześniej?

Z perspektywy czasu widzimy, że powinniśmy poświęcić temu tematowi więcej uwagi. Jak pewnie zauważyliście, mieliśmy problemy techniczne związane z aktualizacją 7.0, co skutecznie opóźniło całą naszą komunikację. Nie jest to jednak dostatecznie dobra wymówka — już wcześniej powinniśmy wyjaśnić Wam zmiany w działaniu systemu Dziennych Koron i ich powiązania z Ostatecznym Wyzwaniem Gauntera. Przepraszamy za zamieszanie i brak uprzedzenia Was o zmianach.
 
Last edited:

Lexor

Forum veteran
Z perspektywy czasu widzimy, że powinniśmy poświęcić temu tematowi więcej uwagi. Jak pewnie zauważyliście, mieliśmy problemy techniczne związane z aktualizacją 7.0, co skutecznie opóźniło całą naszą komunikację. Nie jest to jednak dostatecznie dobra wymówka — już wcześniej powinniśmy wyjaśnić Wam zmiany w działaniu systemu Dziennych Koron i ich powiązania z Ostatecznym Wyzwaniem Gauntera. Przepraszamy za zamieszanie i brak uprzedzenia Was o zmianach.
Ja osobiście "przyjmuję przeprosiny". Nie wiem niestety jednak "na ile to się zda", bo wiem, Alicjo, jak zdajesz sobie zapewne dobrze sprawę, nie jest to taka "pierwsza wpadka", a liczone są one już w dziesiątkach. I nie tyczy się to tylko systemów, mechanik w grze, ale również "dziwnych innych rzeczy", które pojawiają się znikąd przy absolutnie każdej aktualizacji gry.

Nie wiem na czym to polega, nie wiem z czym to jest związane, ale jako osoba, które ma jakieś tam branżowe doświadczenie, mogę się domyślać. Ja pomimo licznych wad Gwinta, lubię w niego grać, bo wizualnie i mechanicznie "bardzo mi podszedł". Nie raz więc na Was (i też poniekąd na Ciebie, jako, że wizerunkowo odpowiadasz za niego u nas na forum) wiele psioczę, ale chciałbym żebyś wiedziała, że nie robię tego z mojej złej woli a raczej z "bezsilności". Zależy mi na rozwoju gry, bo chciałbym w nią móc grać i nie chciałbym dopuścić do wyłączenia serwerów.
 
Dzięki @Alicja. za wyjaśnienie. Teraz wszystko wygląda dobrze i szkoda, że taki wpis nie pojawił się równo z premierą nowego sezonu bo dużo mniej ataków spadłoby na was. Również z mojej strony. Uważam jednak, że były one w 100% zasłużone bo nie tylko brak był wyjaśnienia "ale o co chodzi", ale doszły zbyt małe nagrody za kolejne zadania nowego eventu (przyjmuję do wiadomości, że to był błąd i cieszę się, iż tak szybko go naprawiliście). Mam nadzieję, że wyciągniecie wnioski i następnym razem takie informacje pojawią się jeśli nie z wyprzedzeniem to przynajmniej ze startem obowiązywania nowych zasad.
 

MaRIB1

Forum veteran
Nie wiem keidy będę miał czas rankingi wbijać :D Tyle jest rzeczy pobocznych 0_o
 
Ten system bardzo zniechęca do codziennego grania.
Zamiast nagradzania użytkownika za rozegranie kilku gier taliami i w trybach, które chcemy zmuszacie nas do robienia kolejnych zadań. Zadań których i tak już mamy bardzo dużo (daily, kontrakty, eventy, podróż). Naprawdę zależy Wam by ludzie grali w grach nierankingowych taliami, które robione są pod tylko pod zadania?
Nie bardzo cały czas rozumiem tą nową ekonomię ale wydaje się ona mi znacznie bardziej niekorzystna. Najbardziej ucierpią na tym nowi gracze, bo starzy wyjadacze, którzy przez ostatnie dwa trzy lata nazbierali pewnie tego nie odczują.
Trochę ciągle nie rozumiem rezygnacji ze starego systemu, bo ja na przykład oraz z tego co widzę wiele innych osób wpadło nie jako w codzienną rutynę polegającą na wygraniu 6 rund i ciułaniu RP. Piszecie że nie było to bardzo ekscytujące, być może ale utrzymywało przy grze bazę graczy. W obecnym systemie ciężko mi będzie znaleźć powód do codziennego rozegrania kilku partyjek.
 
Gra jest tak dobra ile jesteśmy w stanie wybaczyć. Ogólnie uważam Gwinta za bardzo dobrą grę i wybaczam dużo. Najbardziej męczą mnie różne niejasności. Od wordingu do zasad ogólnych. Super, że gra się zmienia i rozwija. Różnego rodzaju aktywności, zadanie dzienne, wyzwania, tryby gry, ścieżki nagród sezony etc. Sprzyja to tworzeniu i realizowaniu "własnych" celów na krótkie i długie dystanse czasowe i to na różnych etapach zaawansowanie gracza, gdzie wbijanie rangi wcale nie jest priorytetowe. Mimo, że ciągle słyszy się narzekania na dominacje pewnych konstrukcji w mecie, to mam wrażenie, że jednak grają różnorodne konstrukcje talii i meta nieżle broni się przed zabetonowaniem. Tryb podróży bardzo mi się spodobał. Cieszę się, że będzie następny. Życzyłbym sobie, żeby nie był taki sam jak poprzedni. Super by było gdyby był dłuższy albo krótszy, zadania inaczej niż 3+3, inne przeliczniki półkoron. Żeby to nie było to samo 1:1, w innej otoczce tematycznej. BTW: Skoro mamy rewersy na karty to może przydałyby się rewersy na discard?
 

gojlad

Forum veteran
Co za bullshit, że więcej punktów xD

Nowy gracz w starym systemie jak chciał to mógł za 9 wygranych zgarnąć 4 PN i wyrobił się z tym w 2 h.
Teraz, żeby gracz mógł zdobyć te 4 punkty musi wygrać 24 mecze! Na pewno nie zrobi tego w 2h...

Stary system był bardzo dobry, motywował do dziennego grania. Teraz jest strasznie demotywujący, próg wejścia jest zbyt duży, żeby opłacało się grindować.

Co więcej, żeby te nowe zadania zrobić potrzeba jest dużej ilości goldów - np. ostatnia misja z nową transformującą kartą.
Żeby tę misję zrobić nowy gracz musi wydać 800 skrawków, a ma mniej PN i tym samym mniej złota na beczki. Zmuszony jest tez grać jedną talią 3 tygodnie, bo nie będzie do stać na inne goldy. Więc gadka o zwiększeniu różnorodności talii też jest bezsensowna i błędna.
 
Fajnie że przeprosiny - kolejne. Nie lepiej byłoby jednak uczyć się na błędach. Zwłaszcza że komunikację poprawione i było ostatnio dużo streamów. Czemu o zmianach nie było w tym ostatnim? Czyżby zmiana była na szybko tuż przed, stąd problemy. Bo znowu jest sytuacja która psuje wizerunek mimo tym razem świetnego dodatku.
 
Lepiej późno niż wcale :) fajnie, że zostało to wyjaśnione, choć faktycznie szkoda, że nie trochę wcześniej, wtedy nie byłoby żadnego zamieszania!

Dobrze, że nie ma też jakiejś dużej ilości błędów, ale np. w zadaniu stwórz driady za pomocą Eithne (nie zalicza jej 3 formy, a więc aby móc zaliczyć zadanie, gram drugą formę Eithne, która też tworzy 2 driady). Swoją drogą często jest to zaskoczenie dla przeciwnika i nawet wygrywam takie potyczki :) Co ciekawe wczoraj zaliczyło mi stworzenie 4 driad trzecią formą Eithne...

Liczę też na to, że błąd w drzewku sezonowym (ten z zagraniem 30 ludzi) zostanie szybko naprawiony, żeby tego typu problemy nie przyćmiewały bardzo dobrego dodatku i nie zabierały przyjemności z gry!
 

Lexor

Forum veteran
Dzienny bonus Podróży “Zasłużony Odpoczynek” (14 dodatkowych Połówek Koron dziennie) został zastąpiony przez piąte zadanie z Wyzwania — zostanie ono odblokowane po wykonaniu czterech pierwszych zadań. Można je wykonywać raz dziennie i otrzymać w zamian 1 Punkt Nagród.
Muszę zgodzić się z tym co napisał @gojlad - co z tego, że mamy "takie fajne" piąte powtarzalne zadanie z wyzwania dające graczom 1 PN, skoro nowi gracze nie będę mieli łatwo by ukończyć czwarte, by potem móc zacząć robić sobie owo piąte?

Poza tym kolejna istotna sprawa: to piąte zadanie nie jest w żaden sposób widoczne DOPÓKI gracz nie ukończy czwartego. Skąd nowi gracze mają o nim wiedzieć? Pewnie duża część z nich po zobaczeniu warunków zadania czwartego uzna, że nie warto / nie ma jak go zrobić i na tym poprzestanie.
 
Bardzo frustrujace jest zmuszanie graczy do grania bezuzytecznymi taliami w rozgrywkach nie rankingowych tylko po to zeby zaliczac zadania. Przeciez to nie jest kompetytywna gra. Kazdy bierze slowo klucz z zadania (np. krwawienie) nastepnie buduje talie, ktora nie ma wygrywac tylko zaliczyc mu zadanie. I tak wszyscy graja na potyczkach, wywalaja bez zadnego myslenia karty, ktore maja zagrac w ramach zadania a potem sie rozlaczaja. I tak w kolko. Naprawde chcecie zeby na tym polegala Wasza gra?
 

Lexor

Forum veteran
Nawiązując do tego co napisał @zuk999: myślę, że to co robi CDPR to dla nich najwygodniejsza droga (wymagająca najmniej pracy), która niestety nie jest jednocześnie zbyt dobra dla graczy (z powodów które zostały wymienione). Normalnie tego typu zadania powinny być tworzone jako jak najbardziej ogólne (np. zagraj 100 kart) - wtedy są one do wykonania w każdym typie rozgrywki i specjalnie nie powodują restrykcji dla nawet nowego gracza.

Jedno z zadań w obecnomiesięcznym drzewku nagród "zagraj 45 bomb", z jakim dziś "miałem przyjemność" się zmierzyć, jest dokładnym przeciwnieństwem tego co napisałem. Bo raz, że bomby nie są obecnie najmocniejszym archetypem, dwa, że moim przeciwnikom moja gra też pewnie nie dawała żadnej przyjemnosci (bo nie mogli przetestować swoich talii w tzw. "normalnych warunkach"), a trzy, że to zadanie było po prostu nudne.

Jeśli chciałoby się bardziej szczegółowego zadania, to naszym przeciwnikiem powinna stawać się odpowiednio zaprogramowana sztuczna inteligencja, która wymuszałaby od gracza pewien styl zachowania / budowania talii i w tym trybie powinny być dostępne wszystkie karty (albo pewna ich pula) - nawet jeśli gracz nie ma ich jeszcze odblokowanych (tym sposobem daje to szansę na zaliczenie zadania nawet nowym graczom o ile oczywiście wykażą się odpowienio zdefiniowanym przez twórców pomysłem).
 


Cześć wszystkim!

Ze względu na premierę dodatku Pan Lusterko, który wprowadził mnóstwo nowych kart i dodatkowej zawartości, które zajmą Was na długie godziny, postanowiliśmy zrobić miesięczną przerwę pomiędzy Podróżą Geralta a kolejną (kogo będzie dotyczyła? Księżniczki, kozy Guślarza? Kto wie!).

Jednak na wypadek gdybyście szybciej się znudzili i chcieli zgarnąć dodatkowe nagrody przygotowaliśmy Ostateczne Wyzwanie Gauntera (to znaczy, Gaunter przygotował). O co w nim chodzi? Już tłumaczymy:

W sumie Wyzwanie składa się z 6 etapów. Każdy etap dotyczy 3 frakcji i trwa 6 dni. Po zakończeniu etapu jedna z frakcji zostaje wymieniona na kolejną. Poniżej znajdziecie pełen harmonogram:



Dodatkowo, na każdym etapie Wyzwania, beczki frakcji, które biorą w nim udział, będą przecenione.

Na początku każdego etapu możesz wybrać frakcję, którą wspierasz i dla której chcesz wykonywać zadania. Za każde z pierwszych trzech zadań otrzymasz 30 Połówek Koron, a za czwarte jeden z tytułów:
  • Skellige — Łupieżca
  • Potwory — Najeźdźca
  • Scoia’tael — Matka
  • Nilfgaard — Generał
  • Królestwa Północy — Wygnaniec
Po ukończeniu czterech pierwszych zadań, odblokujesz piąte, które zapewnia 1 Punkt Nagród i może być powtarzane codziennie.

Mamy nadzieję, że będziecie się dobrze bawili przy tym dodatku!

A jeśli zastanawiacie się jak ma się to Wyzwanie do systemu nagród dziennych i Podróży, przygotowaliśmy krótkie FAQ.

___

FAQ: Zmiany w systemie Dziennych Koron a Ostateczne Wyzwanie Gauntera

Co stało się ze starym systemem nagród dziennych, w którym otrzymywaliśmy Punkty Nagród za 6/12/24/24 wygranych rund?

Kiedy wprowadziliśmy Podróż, odeszliśmy od starego systemu dziennych nagród. Jedynym wyjątkiem byli gracze, którzy osiągnęli 100 poziom Podróży przed jej zakończeniem — tymczasowo otrzymywali oni dostęp do starego systemu dziennych nagród (bez “mniejszych nagród”), do momentu rozpoczęcia kolejnej Podróży. Warto zaznaczyć, że przy kolejnych Podróżach stary system nie będzie już powracał.

Więc dlaczego system został zmieniony w lipcu, skoro dobrze się sprawdzał?

Kiedy już wiedzieliśmy, że w lipcu nie będzie kolejnej Podróży, postanowiliśmy przygotować coś fajnego i powiązanego z najnowszym dodatkiem. Sam w sobie, stary system był mało ekscytujący, dlatego wymyśliliśmy Ostateczne Wyzwanie Gauntera. Nie jest to idealny zamiennik dla Podróży, ale został zaprojektowany tak, by zapewnić graczom porównywalne nagrody oraz zachęcić do wypróbowania różnych frakcji i archetypów, które pojawiły się po premierze dodatku Pan Lusterko. Zmniejszenie nagród związanych ze zdobywaniem Połówek Koron było koniecznie aby zbalansować nagrody z Wyzwania.

W takim razie nowy system jest mniej czy bardziej hojny niż Podróż?

Przyjrzyjmy się temu bliżej:
  1. Połówki Koron mają ten sam przelicznik co poziomy Podróży: 24 Połówki Koron = 2 Punkty Nagród
  2. Tygodniowy bonus z 3 zadań Podróży (po 20 Połówek Koron) został zastąpiony tygodniowymi zadaniami Wyzwania (po 30 Połówek Koron*). Dodatkowo, każdy etap Wyzwania jest o 1 dzień krótszy niż tydzień Podróży, co jest korzystniejsze dla graczy.
  3. Dzienny bonus Podróży “Zasłużony Odpoczynek” (14 dodatkowych Połówek Koron dziennie) został zastąpiony przez piąte zadanie z Wyzwania — zostanie ono odblokowane po wykonaniu czterech pierwszych zadań. Można je wykonywać raz dziennie i otrzymać w zamian 1 Punkt Nagród.
Podsumowując — jeśli bierzesz aktywny udział w Ostatecznym Wyzwaniu Gauntera, system Dziennych Koron zapewni Ci taką samą (a nawet trochę wyższą) liczbę nagród tygodniowo co darmowy poziom Podróży.


* Przez kilka pierwszych godzin Wyzwania, ze względu na błędną konfigurację, zadania dawały 20, zamiast 30 Połówek Koron. Błąd został naprawiony, a wszyscy gracze, którzy w międzyczasie wykonali zadania otrzymają zaległe nagrody.


Czemu nie zostało to zakomunikowane wcześniej?

Z perspektywy czasu widzimy, że powinniśmy poświęcić temu tematowi więcej uwagi. Jak pewnie zauważyliście, mieliśmy problemy techniczne związane z aktualizacją 7.0, co skutecznie opóźniło całą naszą komunikację. Nie jest to jednak dostatecznie dobra wymówka — już wcześniej powinniśmy wyjaśnić Wam zmiany w działaniu systemu Dziennych Koron i ich powiązania z Ostatecznym Wyzwaniem Gauntera. Przepraszamy za zamieszanie i brak uprzedzenia Was o zmianach.
@Alicja powiedz mi wiesz może czy będą skórki innych dowódców z dodatku Pana lusterko czy będzie tylko Eredin bo osobiście jestem napalony na możliwość grania żakiem de aldersbergiem
 
Last edited:
Niestety kolejna - obok zlikwidowania przycisku niszczenia nadmiarowych kart - bezsensowna z perspektywy gracza decyzja. Dlaczego w okresie, w którym nie ma podróży nie powrócicie do starego systemu - nie wiem. Dlaczego teraz motywujecie graczy, żeby zagrali 10x ewoluującą kartę frakcyjną, żeby odblokować możliwość dalszego zdobywania punktów nagród, tego także nie wiem. Wygląda raczej na wprowadzoną na szybko, nieprzemyślaną decyzję, którą teraz próbujecie jeszcze uzasadnić o zgrozo korzyścią dla gracza. Wchodzi nowy dodatek raczej powinno być oczywiste - zwłaszcza dla Was, jako wydaje się profesjonalistów - że gracze będą chcieli testować dziesiątki talii, różnych frakcji, a nie cisnąć kilkadziesiąt gier pod rząd talią, która przed grą jako nowość jest im zupełnie nieznana, a po grze okazuje się dla nich mało interesująca. Obok wspomnianego przycisku niszczenia kart, jak dla mnie duży minus w Waszej polityce prowadzenia tej gry.
 
Zgadzam się z @gojlad że zmiana jest na minus i zmusza do grania konkretnymi kartami co może prowadzić do budowania decków pod dane zadanie i tym samym na grę rankingową wczoraj czekałem dłużej niż normalnie bo mam wrażenie, że wszyscy siedzą na grach nierankingowych wbijąc zadania deckami zbudowanymi pod jak najszybsze ich wykonanie. Czysta patologia. W dodatku 4 zadanie to jest jak dla mnie jakiś nieśmieszny żart. Konia z rzędem temu kto się uwinie w 10 grach ze zrobieniem tego zadania. Nie dość, że karta musi podejść to jeszcze częste są przypadki poddawania meczy przez przeciwników nim zdążymy naszą kartę zagrać (taka Eithne musi czekać do co najmniej 2 rundy bo nie wiedzieć czemu jej zadanie zostało bardziej skomplikowane niż u pozostałych dwóch frakcji). W dodatku aby zrobić pierwsze zadanie dla Eithne to trzeba się ładnie wykosztować co dla nowego gracza może być barierą nie do przeskoczenia. Jedynymi kartami które tworzą driady do legendarne Wody, Saskia i Eithne, oraz epicki Freixenet. Nie ma zatem szans na tanie (w sensie wydania skrawków na karty) zrobienie tego zadania.
 

Lexor

Forum veteran
W dodatku 4 zadanie to jest jak dla mnie jakiś nieśmieszny żart. Konia z rzędem temu kto się uwinie w 10 grach ze zrobieniem tego zadania. Nie dość, że karta musi podejść to jeszcze częste są przypadki poddawania meczy przez przeciwników nim zdążymy naszą kartę zagrać (taka Eithne musi czekać do co najmniej 2 rundy bo nie wiedzieć czemu jej zadanie zostało bardziej skomplikowane niż u pozostałych dwóch frakcji).
Ja przypuszczałem, że będzie ukryte ostatnie powtarzalne zadanie z bonusowym 1 RP za wykonanie daily i przesiedziałem więcej przy grze w pierwszy dzień wyzwania - tak aby jak najszybciej dojść do piątego zadania. Z czwartym zadaniem miałem ułatwienie, bo wystarczyło mi 5 gier (wybrałem stronę potworów) ale po zagraniu wymaganej karty w R1 zawsze pasowałem dając tym samym przeciwnikowi szansę gdyby robił coś podobnego (ale wtedy jeszcze większość bardziej testowała nowe karty niż wypełniała zadania z wyzwania).

Dziś faktycznie bardzo szybkiego poddawania partii pod czwarte zadanie jest o wiele więcej niż pierwszego dnia, więc trudniej jest też nam jeśli potrzebujemy samemu zagrać jakieś karty dla zadania. a gramy jako drudzy w kolejnosci.
 

ghs

Forum veteran
system ok, zniechęca do grindowania ale niektórym może się to nie spodobać.
 
Zamiast kazać graczom by wkładali konkretne karty do decku, lepiej zrobić system który za to nagradza i pozostawia wybór - albo mała nagroda za niespełnione wymaganie, albo większa za próbowanie czegoś lepszego. Zamiast "zagraj 15 kart Dzikiego Gonu" żeby zdobyć nagrodę x, niech gracz dostanie skromną nagrodę za granie wybraną frakcją i dodatkowy bonus, gdy jego deck ma karty Dzikiego Gonu. I tak możemy to stopniować - za samo zagranie kart, za wygranie meczu, za win streaki. I potem - gdy już wszystkie zadania Potworów będą skończone - niech gracz dostaje wciąż małą nagrodę za granie Potworami, lub nieco większą za spróbowanie innej frakcji, a największą - za wygrany mecz z nowymi kartami.
 
Zgadzam się z moimi przedmówcami, którzy słusznie czują się zniesmaczeni nowymi zmianami w systemie dziennych nagród.

Przeanalizuję tutaj dzienny system nagród oraz korzyści i wątpliwe zalety płynące z jego zmiany, ponieważ wyjaśnienie w artykule porównuje system Podroży do nowego systemu wyzwań Pana Lusterko omijając sendo problemu.

1. Dzienne nagrody przed wprowadzeniem Podróży i wyzwań Lusterka:
Połówki koron potrzebne do otrzymania nagrody to kolejno 6/12/24/24 (Punkty Nagród przyznawane za kolejne "progi" to 2/2/1/1). Większość graczy (ja również) zapewne korzystała z dwóch początkowych progów (6/12 połówek koron), żeby zdobyć 4 PN poświęcając ok. 3h dziennie na grę. Ważny jest też fakt, że można było piąć się w rankingu lub grać na arenie jednocześnie zdobywając połówki koron. W przeliczeniu na 1 dzień można było w kilka pojedynków zdobyć 2 PN lub trochę większym nakładem czasu 4 PN.

2. Dziennie nagrody w systemie Podróży:
W przeliczeniu na 1 dzień system Podroży oferował tylko 2 PN za zdobycie 24 połówek koron i nic więcej poza tym. Można było wprawdzie grać więcej, aby postęp przyspieszyć i w jeden dzień odblokować nagrodę za dni następne, ale z tego co wiem był tez jakiś dzienny limit połówek (nie wiem dokładnie jaki bo nigdy do niego nie dotarłem ale był). Czyli system dziennych nagród podczas podróży oferował 2 PN za 24 połówki koron, 2 kolejne PN za kolejne 24 połówki koron itd. aż do dziennego limitu. Nawet premium niewiele tutaj pomagało ponieważ w mojej opinii oferowało dużo kosmetyki (wygląd Geralta, bronie, zbroje, trofea itp.) a za mało konkretów (PN, pył, skrawki itp.) Ważne również, że specyficzne zadania w rodzaju "zagraj 20 jednostek z hasłem zablokuj itp." marnowały czas i skutecznie odrywały od rywalizacji w rankingu jeśli ktoś się skupiał na ich wykonywaniu bo powiedzmy sobie szczerze, że do wykonania zadań gracze układają tematyczny deck, który nie ma szans w grze rankingowej. Podsumowując żeby zdobyć 2 PN podczas Podróży należało zdobyć 24 połówki koron.

3. Dzienne nagrody w systemie wyzwań Pana Lusterko:
Tutaj problem jest podobny do tego z systemu Podróży. Aby zdobyć 2 PN należy uzbierać 24 połówki koron i analogicznie do zdobycia 4 PN w ciągu jednego dnia potrzeba 48 połówek. Ten system również odrywa skutecznie od grania w rankingu, ponieważ do zaliczenia wyzwania najlepiej ułożyć tematyczny deck niegrywalny w grze rankingowej. Wprawdzie można pierwszego dnia wykonać wszystkie zadania i zdobyć 90 połówek ale w ogólnym rozrachunku nie rekompensuje to straty w porównaniu do pierwotnego systemu (6/12/24/24). Wykonując wszystkie wyzwania pierwszego dnia (co da nam 8 lub 10 PN w zależności od ilości wygranych gier i pod warunkiem, że nie ma dziennego limitu) każdego kolejnego dnia można zdobyć 1 PN jako bonus wykonanie dziennego zadania oraz 2 lub 4 PN w zależności od czasu który poświęcimy. Mimo iż wyzwania Pana Lusterko oferują zbliżoną ilość PN do zdobycia w ciągu 6 dni to czas zdobywania tych nagród jest zdecydowanie dłuższy w wyzwaniach Pana Lusterko. W dodatku musimy wykonać wszystkie 4 wyzwania pierwszego dnia ponieważ w innym przypadku nie zdobędziemy w 6 dni tyle samo PN co w pierwotnym systemie (6/12/24/24)

PODSUMOWANIE:
Ad 1. Do zdobycia 4 PN dziennie potrzeba było 18 połówek koron.
Analogicznie w skali 6 dni: 24 PN = 108 połówek
Analogicznie w skali 7 dni: 28 PN = 126 połówek

Ad 2. Do zdobycia 4 PN dziennie potrzeba było 48 połówek koron.
Biorąc pod uwagę fakt, że były również dostępne wyzwania tygodniowe (3 bez premium, 6 z premium) należy uwzględnić 60/120 "gratisowych" połówek.
W skali 7 dni wychodzi tak: 28 PN = 216 połówek(z premium) lub 276 połówek (bez premium) (od 336 (48x7) należy odjąć 60 lub 120 bonusowych połówek z zadań). Nie uwzględniłem tutaj kwestii, że raz na kilka dni dostawaliśmy 5 PN zamiast 2 PN ale innym razem zamiast PN były reversy itp. (generalnie ta anomalia niewiele zmienia w wyliczeniach)

Ad 3. Do zdobycia 4 PN dziennie potrzeba 48 połówek koron.
Podobnie jak w Podróży, tylko tutaj mamy skalę 6 dni: 24 PN = 288 połówek. Od tego należy odjąć 90 połówek z wyzwań co daje 198 połówek. Nadal więcej niż w starym systemie. Jednak tutaj jest szansa dla ambitnych. jeśli wykonamy początkowe 4 wyzwania pierwszego dnia to każdego kolejnego dnia jest można zdobyć 1 bonusowy PN ( w sumie 5 bonusowych PN za 5 dni) Obecnie równowartością 5 PN w nagrodach dziennych jest 60 połówek. Jeśli do 198 odejmiemy te 60 koron otrzymamy wynik 138 połówek do zdobycia. W starym systemie potrzeba było 108 dla zapewnienia sobie 24 PN w ciągu 6 dni.

Dziękuję @luk757 za zwrócenie uwagi na nieszczegółowe porównanie. Dzięki temu uszczegółowiłem podsumowanie.

Z powyższego wynika, że czas potrzebny do zdobycia 4 PN dziennie wydłużył się o ponad 150%. Jeśli do zdobycia 18 połówek koron przeciętny gracz poświęca ok. 3h to teraz jest tragedia. Można z tego wyprowadzić 2 wnioski niestety na niekorzyść firmy CD Projekt (co mnie osobiście bardzo smuci):
wniosek A) Firma przestała szanować czas swoich graczy i chce, żeby Ci grali jak najwięcej. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt, że czas zdobycia 4 PN dziennie wydłużył się do ok. 8h. Przeciętny gracz spędzający część dnia, w pracy itp nie osiągnie tego celu, a jeśli cel staje się nieosiągalny to po co grać skoro nie widać namacalnych korzyści. Już HearthStone pokazał, że można grać miesiącami i nic w grze nie osiągnąć, ponieważ tam jakikolwiek znaczący postęp osiąga się w żółwim tempie jeśli chcemy go osiągnąć bez sięgania po portfel. Widać tam wyraźnie chciwość deweloperów i proszę Was CP Projekt, nie idźcie tą drogą.
wniosek B) Firma próbuje spowolnić postęp odblokowywania nagród w Księdze Nagród poprzez wydłużenie czasu potrzebnego do zdobycia 4 PN, ponieważ nie każdy ma cały dzień na granie i tym sposobem część graczy będzie zdobywała 2 PN lub 0 PN dziennie co spowolni postęp w Księdze Nagród i w ten sposób zamiast odblokowywać skrawki i pył za PN w drzewkach, zostaną zmuszeni do kupienia pyłu lub beczek u Sklepa za złotówki. i znów na horyzoncie pojawia się chciwość twórców.

PS Jeszcze kilka słów odnoszących się do tematów na które zwrócili uwagę moi przedmówcy:

1. Faktycznie gry nierankingowe oraz sezonowe roją się od graczy, z którymi nie da się grać ponieważ opuszczają grę lub po prostu granie z graczem, który ma na celu tylko zagrywanie konkretnych kart potrzebnych do wykonania zadania nie stanowi wyzwania ponieważ jego deck jest niegrywalny. niszczy to całkowicie sens grania jeśli ma się na uwadze coś więcej niż zaliczanie wyzwań. Myślę, że dla takich zaliczających wyzwania powinien zostać utworzony osobny tryb pt. "poligon doświadczalny" czy coś takiego, żeby każdy wiedział jakich graczy tam można spotkać.

2. Również uważam, że system dziennych nagród powinien zostać przywrócony do wersji 6/12/24/24 a wszelkie wyzwania, podróże itp. powinny stanowić dodatkowy smaczek dla gry i być w pełni opcjonalnymi trybami zamiast zmuszać gracza do uczestniczenia w czymś co może mu nie odpowiada tak jak się to odbywa obecnie. Tryb przygody jest dobrym tego przykładem, gdyż chcąc zdobywać PN byłem zmuszony w Przygodzie uczestniczyć. Swoja drogą tryb mi się bardzo podobał ale jednak wolałbym mieć wybór czy brać w tym udział czy nie. Ktoś może bezczelnie skomentować, że jak mi nie pasuje to mogę nie grać. Sęk w tym, że w grę chcę i lubię grać ale w dodatkowych trybach lub wyzwaniach chciałbym mieć wybór czy brać udział czy nie.

Ale się rozpisałem... Mam nadzieję, że mój tok myślenia jest zrozumiały i dość jasno zobrazowałem swoje odczucia. Na koniec dodam, że moja krytyka nie ma na celu hejtowania. Bardzo lubię gry firmy CD Projekt i na każdym kroku im kibicuję we wszystkim co robią. Chciałem tylko zwrócić uwagę na fakt, że jako zagorzały gracz wspierający niekiedy twórców swoimi złotówkami czuje się trochę zawiedziony/oszukany zmianą systemu na mniej korzystny w moim odczuciu.
 
Last edited:
PODSUMOWANIE:
Ad 1. Do zdobycia 4 PN dziennie potrzeba było 18 połówek koron.
Ad 2. Do zdobycia 4 PN dziennie potrzeba było 48 połówek koron.
Ad 3. Do zdobycia 4 PN dziennie potrzeba 48 połówek koron.
Porównywanie starego systemu do nowego w taki sposób jest bezsensowne bo nie było czegoś takiego jak dodatkowe korony z zadań. W związku z tym same te liczby - 18/48 mówią niewiele. Druga sprawa - w starym systemie korony nie przechodziły z dnia na dzień co często jest pomijane w wielu porównaniach jakby każdy zawsze pełne progi osiągał. Rozumiem, ze można być niezadowolonym z tego systemu ale jak już porównujecie to róbcie to rzetelnie.
 
Top Bottom