Wyniki sprzedaży W2

+
@November

Oczywiście mogę się mylić, bo żadnym ekspertem w tym temacie nie jestem. Ale z tego co wiem, to zamawiając towar do sklepu należy za niego zapłacić. Gra wideo, to nie jest gazeta codzienna, co szybko traci na ważności. I pamiętam dobrze, że prezes, teraz już CDP RED, Adam Kiciński mówił w jednym z wywiadów, że nie będą oni księgować zysku za W2 z pudełek, które trafiły do końcowego odbiorcy, a za ilość sztuk jakie trafiły do sklepów (jeśli będzie trzeba, to w ciągu dnia mogę poszukać źródła).

Pamiętam jeszcze, jak bodaj w zeszłym roku, tym razem chyba Michał Kiciński tłumaczył, że trudna sytuacja pionu wydawniczego CDP w czasach światowego kryzysu wynikła głównie z powodu mniejszej chęci sklepów do zaopatrywania się w ich gry, mimo sprzedaży na podobnym poziomie co wcześniej. I stąd moje rozumowanie, że zatowarowanie ma jednak duże znaczenie.

Co do wyników, to myślę, że będą one tak dokładne jak to tylko możliwe. W końcu każdy lokalny wydawca monitoruje na bieżąco rynek, żeby wiedzieć jak się produkt sprzedaje i w porę zapobiegać jego niedoborom na sklepowych półkach. A z cyfrową dystrybucją jest jeszcze łatwiej, bo ilość sprzedanych kopii można monitorować niemalże w czasie rzeczywistym.
 
@maciekw
Generalnie nie mylisz się :) W tym konkretnym, opisanym przez Ciebie przypadku chodzi o pre-ordery sklepowe, czyli towar zamówiony przez klienta końcowego i zgadza się, w takim przypadku jest to sprzedaż bezpośrednia, mi chodziło juz o dalszą sprzedaż, czyli o obecnie leżącego wiedźmina 2 na półkach. Jak widać na tym pre-orderze można się przejechać, wystarczy zajrzeć na gram.pl, mają pełno EK, ba nawet wystawione osobno z numerami poniżej 1000, czyli z tej czysto limitowanej serii kolekcjonerskiej. Tu się zgodzę, sklepy robią preordera wśród klientów, albo przyciągają (jak saturn i mm) jakimś gadżetem na premierę i kupują większą ilość na podstawie zainteresowania. ale tak jak jest już teraz, to częściowo towar właśnie zakupiony który jeszcze nie zszedł, a część już z nowych zamówień.
 
Ja obstawiam jakieś 700 - 900 tysięcy uwzględniając sprzedaż elektroniczną. Oczywiście nie mogę służyc jako wiarygodne medium, ale ktoś z CDP gdzieś powiedzial, że sprzedało się więcej egzemplarzy niż na vgchartz, a tam widnieje liczba ok. 500 tysięcy (trzeba pamiętać, że ten serwis nie obejmuje sprzedaży elektronicznej). Wiedźmin 2 dobrze sobie radził na steamie więc podejrzewam, że liczba którą na początku podałem jest całkiem prawdopodobna.
 
reinmarbielau said:
Ja obstawiam jakieś 700 - 900 tysięcy uwzględniając sprzedaż elektroniczną.

Myślę, że to dosyć trafna odpowiedź. Moim zdaniem nie poznamy dokładnej liczby. Jakby to była jawna informacja to by strzelili na budynku licznik sprzedanych sztuk na wzór licznika długu publicznego xD
 
Co wy się tak podniecacie sposobem na poznanie odpowiedzi który daje odpowiedź o 3 miesiące przestarzałą? To jest oficjalne forum Wieśka więc to logiczne że tu się zadaje takie pytania, inną sprawą jest ich bezcelowość jako że twórcy takie dane publikują w danym czasie a nie w odpowiedzi na czyjeś pytanie na forum.
 
mk2000 said:
Myślę, że to dosyć trafna odpowiedź. Moim zdaniem nie poznamy dokładnej liczby. Jakby to była jawna informacja to by strzelili na budynku licznik sprzedanych sztuk na wzór licznika długu publicznego xD
Ja natomiast myślę, że poznamy tę liczbę w okolicach 28 sierpnia. Jako, że Redzi to spółka notowana na gpw. 28 sierpnia to termin ujawnienia raportu za półrocze i przy okazji tego na pewno zechcą się podzielić danymi o sprzedaży. Szczególnie jeśli ilość sprzedanych kopi będzie w okolicach 800k-1M bo to wynik rewelacyjny, który dodatkowo może zadziałać jak magnez dla inwestorów.
 
Dagorad said:
Co wy się tak podniecacie sposobem na poznanie odpowiedzi który daje odpowiedź o 3 miesiące przestarzałą? To jest oficjalne forum Wieśka więc to logiczne że tu się zadaje takie pytania, inną sprawą jest ich bezcelowość jako że twórcy takie dane publikują w danym czasie a nie w odpowiedzi na czyjeś pytanie na forum.

My się nie podniecamy wiadomościami, tylko adresem bota który dosadnie pokazuje co sądzimy o pewnych pytaniach, czyli dokładnie o to:


I za to się oreny sypią, to odnośnie zakładania wątków na forach zamiast zrobienia tego co jest tu napisane.
 
z szukanie odpowiedzi w googlach to w ogóle zabawna rzecz. Wpisujesz pytanie, klikasz linka do forum, a tam posty które odsyłają Ciebie do googla. Great circle of life :]
 
REDzi ogłosili, że w pierwszym tygodniu, włącznie ze sprzedażą elektroniczną poszło 400 tys. kopii, za ten sam okres czasu vgchartz pokazywał ok. 262 tys.
Zakładając że stosunek rzeczywiście sprzedanych egzemplarzy w stosunku do tych podawanych na vgchartz jest taki sam jak w dniu premiery, możemy łatwo obliczyć ile obecnie sprzedało się Wiedźminów.
Aktualnie, po 13 tygodniach mamy podany wynik ok 593tys. egzemplarzy.
400tys./262tys=1,526...
593tys.*1,526=905tys.

Czyi mamy ponad 900 tysięcy, REDZi się zapewne pochwalą milionem.

ps. oczywiście te obliczenia to może być gówno prawda, ale pobawić się można :)
 
Moim jak zwykle subiektywnym zdaniem: Wieśek miliona nie przekroczył. Wątpię by Redzi się tym nie pochwalili. W końcu milion to taka bzdurna, psychologiczna bariera, która odróżnia hit od każdej innej zwykłej gry. Bo gra może mieć na metacritic ocenę 99, jednak jeśli nie sprzeda się w choć w milionie egzemplarzy - to w rozumieniu wielu - coś jest nie tak. CDPR zapewne czeka na jakąś konferencję jednocześnie liczy, że gra do tego czasu magiczny milion sprzedanych kopii przekroczy.

Swoją drogą, coraz częściej się zastanawiam, czy nie lepiej dla Radeów by było gdyby zostali wykupieni, przez jakiegoś większego wydawce
Oczywiście nie mówię o ea - actvision i ich taśmowej produkcji gier, bardziej o kimś w rodzaju 2K, kimś kto nie zasłynął porąbanymi DRM'ami, nie wymusza na developerach corocznych premier (vide Mafia II coby daleko nie szukać), w końcu ktoś kto nie posiada w swoich szeregach teamu wyspecjalizowanego w robieniu dobrych erpegów.

W końcu byłaby szansa, na to, że dzięki odpowiedniemu marketingowi, Wiesiek miałby szanse się sprzedać w granicach 3 - 4 milionów i to z miejsca na trzy wiodące konsole.
 
Myślę, że nawet bez tego wszystkiego W2 sprzeda się w nakładzie 3-4 mln na trzy wiodące platformy ;) A jeśli nie W2 to na pewno W3 który powinien się ukazać na wszystkie (nie wiadomo ile będzie ich za 2 lata, bo nintendo coś kombinuje) wiodące platformy w tym samym czasie ;)
 
@Narsereg
No nie wiem, mam wrażenie, że CD PROJEKT ma trochę inne podejście do tematu. Po mozolnym wyrabianiu marki i zarabianiu coraz większej kasiorki za dekadę, może dekadę z okładem sami chcą wykupywać mniejsze studia. W sumie nie wiem skąd to przeświadczenie - bo nigdy nikt nie powiedział tego wprost ale jakoś CD PROJEKT podpada mi pod 3BIG: THINK BIG, DREAM BIG, ACT BIG.
 
(...) Nie chce zdradzić, na jaką sprzedaż „Wiedźmina 2.0" liczy CD Projekt Red. Do tej pory grę kupiło, według danych VGChartz, 0,6 mln klientów. Dane nie uwzględniają jednak sprzedaży w Rosji, która jest jednym z najważniejszych rynków dla polskiej produkcji. Nie uwzględniają również sprzedaży internetowej. – W przypadku „Wiedźmina 2" na najważniejszych zachodnioeuropejskich rynkach sprzedaż przez sieć stanowiła 30–40 proc., czyli była podobna jak największych światowych hitów – zdradza Kiciński.

Całość: http://www.parkiet.com/artykul/7,1086932.html
 
Narsereg said:
Moim jak zwykle subiektywnym zdaniem: Wieśek miliona nie przekroczył.
IMO przekroczył bańkę - uważam tak dlatego, że VGChartz szacuje sprzedaż pudełkową na 600 tysięcy. A jest to zaledwie część tego, co VGC notować powinno - oprócz tego, że serwis ten ma niedokładne dane z Europy i Ameryki, to w ogóle nie uwzględnia wieści z Rosji - tamtejszą sprzedaż szacuję na minimum 100 tysięcy (myślę, że to żaden problem, bo w miesiąc w Polsce sprzedano 100 tys. egzemplarzy). W dystrybucji cyfrowej spokojnie opchnęli 300 tys. Tu, nawiasem mówiąc, ciekawostka - Marcin Iwiński mówił w wywiadzie, że Steam ma 72% udziału w sprzedaży online W2, a GOG aż 23%. Nikt chyba się nie spodziewał takiego sukcesu. Direct-2-Drive, Gamersgate, Impulse i cała reszta po prostu nie istnieje. :O

Narsereg said:
Swoją drogą, coraz częściej się zastanawiam, czy nie lepiej dla Radeów by było gdyby zostali wykupieni, przez jakiegoś większego wydawce. Oczywiście nie mówię o ea - actvision i ich taśmowej produkcji gier, bardziej o kimś w rodzaju 2K,
O nie, zdecydowanie nie. Już widzę, jak 2K za byle DLC liczy sobie 4 €. I nie, nie wyciągam królika z kapelusza. Mówię na podstawie tego, co się działo z Mafią II (pocięcie gry na kawałki, zaszyty w pełnej wersji tryb wolnej jazdy, mnóstwo pierdółkowatych dodatków po cenie kompletnie nieadekwatnej do ich wartości) i z Civilization V. Ta ostatnia gra, nie dość że została wydana w wersji kompletnie niegrywalnej (niestabilna beta), to jeszcze wydawane są skandaliczne DLC. Zamiast dużego expansion packu jak nakazuje tradycja Firaxis, 2K postanowiło wydawać zestawy "jedna nacja + scenariusz" za 4 €. Naprawdę ciężko mi uwierzyć, jak można było dopuścić do takiego sk****enia legendarnej serii. Większość fanów jest podobnego zdania. Sid Meier za to, że na to pozwala, jest u mnie skończony.

Reasumując - Redzi powinni pozostać niezależni, jeśli nie chcą dołączyć do firm, które gracze traktują z lekceważeniem lub wręcz pogardą. Sytuacja CDPR jest dużo lepsza niż innych firm, choćby dlatego, że mają GOG (a więc brak pośredników), a oprócz tego posiadają wyłączne prawa do dystrybucji online (w przypadku W2). Udział tejże systematycznie wzrasta, więc może być tylko lepiej. Jestem zdania, że CDP powinno budować swoją własną pozycję, a nie iść na łatwiznę.


@ Maciekw

Narsereg said:
Dzięki. Czy mógłbyś podać linka do forum, na którym pisze Michał Kiciński? (Bankiera bodajże). THX
 
Pisuje na forum bankiera? Na tym forum to ogólnie tragedia jest. Już go widzę jak nagania ludzi na kupowanie papierów i wyzywa od leszczy kiedy jednak papier leci w dół :)
 
@ Vojtasass

Tak, na bankierze. Przykładowy post Pana Michała: http://www.bankier.pl/forum/temat_re-nie-wiem-czy-zauwazyliscie-ale-thq-zniknelo-z-listy-firm-wspolpracuj,10250870.html

Forum poświęcone CDP RED: http://www.bankier.pl/forum/forum_o_cd-projekt-red,6,21,353.html
 
Top Bottom