Xbox series X; Play Station 5 - opinie, wrażenia, oczekiwania, spekulacje.

+

Na czym będziesz grał po debiucie nowej generacji?


  • Total voters
    77
Uznaliśmy, że dyskusja o nadchodzącej nowej generacji konsol, zasługuje na własny wątek.

***


Zacząłem się zastanawiać, nad powodami, dla których MS po raz pierwszy nie zmodyfikował znacząco (żeby nie napisać zostawił bez zmian) swojego kontrolera. Zupełnie nie wierzę w to, że poprzedni pad był idealny i nie było miejsca na poprawę. Dostaliśmy jedynie zmodyfikowany dpad i iluzoryczną kosmetykę w kształcie triggerów.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi pewnie o pieniądze i wydaje mi się, że ten dziwaczny konserwatyzm w projektowaniu pada jest bezpośrednio związany z szukaniem rozwiązań, które obniża cenę konsoli i pozwolą podkopać (albo nawiązać walkę z) konkurencję.

Uważam, że o ile Microsoft naprawdę świetnie rozgrywa kwestie marketingowe przed premierą, to pad jest pierwszym wyraźnym zwycięstwem Play Station.
 
Jak już wielokrotnie pisałem, dla mnie najważniejsze są gry ekskluzywne. Microsoft póki co zapowiedział właściwie dwie: Halo Infinite oraz Hellblade II: Senua's Saga z czego ten pierwszy ma trafić razem razem z nową konsolą i choć niewątpliwie jest to duży i ważny tytuł to jednak będzie on też dostępny na Xboxie One. Nie rozumiem takiego podejścia, bo nie każdy zdecyduje się przesiąść na nową konsolę jeśli w kolejną część ulubionej serii będzie mógł zagrać na starej. Jasne, gra pewnie będzie działała lepiej i wyglądała ładniej na nowej maszynce, ale nie jest to najważniejsze dla każdego odbiorcy. Zmniejszają sobie zatem grono osób, które zainwestują w nowego Xboxa na premierę.

Co poza tym? Nowe odsłony Forzy i Gears of War to racze pewniaki, chodzą też słuchy o powrocie Fable, ale jakichkolwiek konkretów brak.

Sony z kolei na ten moment nie zapowiedziało nic. Oczywiście co jakiś czas pojawiają się plotki o kontynuacjach hitów z Playstation 4 takich jak Horizon Zero Dawn, Spider-man czy God of War, ale nic oficjalnego się nie mówi. Mam nadzieję że tym razem nie popełnią błędu z poprzedniej generacji gdzie na premierę dostaliśmy słabego Killzone Shadow Fall i jeszcze słabszego Knacka. W kolejnym roku słaby Driveclub, średni Infamous i remaster The Last of Us. W drugim roku od premiery konsoli dopiero coś zaczęło się dziać, bo wyszły takie gry jak Bloodborne, The Order 1886 i Until Dawn oraz kolejne remastery. Dopiero jednak kolejne lata przyniosły mocniejsze uderzenia pokroju The Last Guardian, Uncharted 4, Horizon Zero Dawn czy God of Wara. Pozostaje pytanie jak będzie teraz?

Jak już wspomniałem, Microsoft na premierę zrzuca sporą bombę w postaci nowej odsłony jednej z najpopularniejszych swoich marek czyli Halo. Czy Sony też coś takiego zafunduje i dostarczy np. drugą część Horizona? Byłoby dobrze.
 
Zacząłem się zastanawiać, nad powodami, dla których MS po raz pierwszy nie zmodyfikował znacząco (żeby nie napisać zostawił bez zmian) swojego kontrolera. Zupełnie nie wierzę w to, że poprzedni pad był idealny i nie było miejsca na poprawę.

Zapytam z czystej ciekawości (nie linczujcie mnie za ignorancję, ale nigdy w życiu nie grałem na konsoli). W poprzednim padzie było coś na co gracze narzekali? Bo z tych nielicznych wiadomości jakie czytam o konsolach, to raczej kojarzę, że pad do XBO był chwalony. Więc po co go zmieniać?
 
Days Gone był całkiem spoko, dobrze się przy nim bawiłem i jeśli powstanie kolejna część to na pewno sprawdzę, ale to raczej jeden ze słabszych dużych exów Sony. Naprawdę aż tak przypadł ci do gustu?
 
Przypadł mimo błędów, gra pojawiła się dla mnie znikąd, nie wiedziałem, że taka perełka powstaje, choć bohater jest nijaki taki prosty motocyklista przygłupi i awanturnik w ogóle mi nie przypadł do gustu, ale rozgrywka fajna. SONY stworzyło nową markę, następca jak w przypadku ekskluzywnych produkcji powinien być już bardziej dopracowany i rozwinięty. Myślę, że nie tworzyli by nowej marki, gdyby nie chcieli zwiększać wyjątkowości sowojej przyszłej konsoli.
 
Zapytam z czystej ciekawości (nie linczujcie mnie za ignorancję, ale nigdy w życiu nie grałem na konsoli). W poprzednim padzie było coś na co gracze narzekali? Bo z tych nielicznych wiadomości jakie czytam o konsolach, to raczej kojarzę, że pad do XBO był chwalony. Więc po co go zmieniać?

Nie chodzi o to, że kontroler Xboxa miał jakąś powszechnie znaną wadę, był/jest świetnym kawałkiem sprzętu (podobnie zresztą, jak kontroler PS4, czy Xboxa 360, by daleko nie szukać). Chodzi o brak ewolucji, jest mnóstwo miejsca na rozwój, zmianę kształtu, by lepiej pasował, do większej puli rozmiarów dłoni, ewolucja prostych drgań w kierunku haptyki, rozbudowa interakcji użytkownik - gra (ekran, głośnik, mikrofon itd), modularność, sensoryczność, technologia dotykowa itd., itp., etc.

Oczywiście nie chodzi o wrzucanie wszystkich w/w technologii do jednego sprzętu, ale jakiś rozwój byłby mile widziany. A tak zasadniczo, dostaliśmy dośrubowany design pamiętający jeszcze Xboxa 360.
 
I_w_a_N said:
Tak, tyle że gdy "ludzie zdążą zapomnieć o Xbox", wówczas już spora część, z tych konsumentów, zdąży zamówić konsolę Microsoftu w pre-orderze (bo jakoś wątpię aby Sony nagle wyszło tutaj na prowadzenie).
Zamówią pewnie tylko Ci, którzy wcześniej i tak kupowali tylko Xboksy i nie są zainteresowani w ogóle tym, co ma do zaoferowania Sony. PS5 jak najbardziej może wyjść na prowadzenie, może niekoniecznie podzespołami, ale zaprezentowanymi grami, funkcjami, designem itd.
 
Nie chodzi o to, że kontroler Xboxa miał jakąś powszechnie znaną wadę, był/jest świetnym kawałkiem sprzętu (podobnie zresztą, jak kontroler PS4, czy Xboxa 360, by daleko nie szukać). Chodzi o brak ewolucji, jest mnóstwo miejsca na rozwój, zmianę kształtu, by lepiej pasował, do większej puli rozmiarów dłoni, ewolucja prostych drgań w kierunku haptyki, rozbudowa interakcji użytkownik - gra (ekran, głośnik, mikrofon itd), modularność, sensoryczność, technologia dotykowa itd., itp., etc.

Oczywiście nie chodzi o wrzucanie wszystkich w/w technologii do jednego sprzętu, ale jakiś rozwój byłby mile widziany. A tak zasadniczo, dostaliśmy dośrubowany design pamiętający jeszcze Xboxa 360.
Chyba coś tam wspominali o lekko zmodyfikowanym kształcie, by jeszcze lepiej leżał w dłoni. Używam go (xone) okazyjnie w niektórych grach na pc i jestem zadowolony. Jeśli dzięki powtarzalnemu designowi zaoszczędzili i przez to jest 2tf więcej w gpu, to dobrze postąpili :)
 
Przypadł mimo błędów, gra pojawiła się dla mnie znikąd, nie wiedziałem, że taka perełka powstaje, choć bohater jest nijaki taki prosty motocyklista przygłupi i awanturnik w ogóle mi nie przypadł do gustu, ale rozgrywka fajna. SONY stworzyło nową markę, następca jak w przypadku ekskluzywnych produkcji powinien być już bardziej dopracowany i rozwinięty. Myślę, że nie tworzyli by nowej marki, gdyby nie chcieli zwiększać wyjątkowości sowojej przyszłej konsoli.
Ja co prawda jestem w początkowej fazie przechodzenia Days Gone, ponieważ wsiąkłem w Death Stranding, ale totalnie się nie zgodzę z Twoją opinią - polski dubbing tylko podkreśla świetną charakteryzację postaci - motocyklistów z lokalnego gangu prowincji amerykańskiej.

Days Gone był całkiem spoko, dobrze się przy nim bawiłem i jeśli powstanie kolejna część to na pewno sprawdzę, ale to raczej jeden ze słabszych dużych exów Sony. Naprawdę aż tak przypadł ci do gustu?
A moim zdaniem jeden z lepszych ex'ów na PS4. Sprzedaż też wypadła bardzo dobrze. Podobno pracują nad drugą częścią na PS5.
 
Ja co prawda jestem w początkowej fazie przechodzenia Days Gone, ponieważ wsiąkłem w Death Stranding, ale totalnie się nie zgodzę z Twoją opinią - polski dubbing tylko podkreśla świetną charakteryzację postaci - motocyklistów z lokalnego gangu prowincji amerykańskiej.
Pograsz zobaczysz jego prostactwo, nie mogę z tą postacią się utożsamić =] Następna w kolejności, to moja Death Stranding =].
Teraz przechodzę Red Redemption 2 i tutaj zrobiłem błąd, bo grafika w porównaniu do Days Gone jest biedna, rozgrywka bardziej rozbudowana, ale jednak krajobrazy, scenerie, postacie, otoczenie jest lepsze. Następnym razem będę przechodził gry po kolejności wydawania =]. Jednak im koniec danej generacji tym lepsze soki wyciśnięte z niej są =]
 
Last edited by a moderator:
Sony opracowuje robota-towarzysza, który odczytuje emocje. Idealna opcja dla samotnych graczy

Sony jest znane z produkcji różnorodnych technologii, a najnowszy patent zdradza interesującą propozycję dla graczy, którym brakuje towarzystwa podczas rozgrywki. Maszyna pomoże w osiąganiu lepszych wyników oferując swoje wsparcie przed konsolą.



Natomiast ja chciałbym zwrócić uwagę na jeden fakt - konsola w formie wieży :)
 
Natomiast ja chciałbym zwrócić uwagę na jeden fakt - konsola w formie wieży :)

Ja natomiast chciałby zwrócić uwagę, że jest to tylko rysunek poglądowy. Wciąganie wniosków, co do samego samego wyglądu konsoli, jest dość daleko idącą nadinterpretacją ;) ...
Stąd ten też "robot-t towarzysz" wygląda jak wygląda :ROFLMAO: (też jakoś wątpię, że to jego ostateczny design).
 
Last edited:
Days Gone był całkiem spoko, dobrze się przy nim bawiłem i jeśli powstanie kolejna część to na pewno sprawdzę, ale to raczej jeden ze słabszych dużych exów Sony. Naprawdę aż tak przypadł ci do gustu?

Dla mnie to najlepszy ex na PS4
 
Za tydzień odbędzie się wydarzenie Inside Xbox, na którym Microsoft zaprezentuje pierwsze gry zmierzające na nowego Xboxa. Wśród nich będzie zapowiedziany wczoraj Assassin's Creed: Valhalla, a dołączą do nie pewnie Halo Infinite oraz Hellblade II: Senua's Saga. Ciekawe co jeszcze pokażą :)


A jeszcze ciekawsze jest kiedy Sony wreszcie ruszy tyłek i też coś konkretnego zaprezentuje.
 
Top Bottom