Zakodowane drzazgi i ich rozkodowywanie (szyfrowanie Hex, czyli w systemie szesnastkowym)

+
Witam serdecznie!

Przychodzę tutaj z pewnym poczynionym przeze mnie odkryciem oraz propozycją na zabawę dla członków forum.

Otóż podczas wykonywania pewnych zadań możemy natrafić na zakodowane drzazgi, które rozkodowujemy za pomocą minigierki do hakowania, aby spojrzeć na ich zawartość. Zauważyłem jednak pewną rzecz; mianowicie treść takiej nierozkodowanej drzazgi zapisana jest sekwencją cyfr i liter. Po przyjrzeniu się dokładniej można dostrzec, że ów sekwencje to nic innego jak szyfrowanie w systemie szesnastkowym (hexadecymalnym), czyli "Szyfrowanie Hexów".

Po więcej informacji na temat systemu szesnastkowego i szyfrowania Hex zapraszam do linków poniżej:

Ale do rzeczy. Gdy zorientowałem się, że wyżej wymienione sekwencje to szyfrowanie szesnastkowe wziąłem sobie za cel próbę rozkodowania w ten sposób jednej z drzazg. Na celownik obrałem...
Drzazgę, którą przejmujemy w ramach zadania "Ukryta prawda".

Kod zawarty na tej drzazdze przepisałem do edytora Hex, znajdującego się w linku poniżej:

Oto jak wygląda surowy kod zawarty na drzazdze:
Kod z drzazgi z dadania Ukryta Prawda.png

A tak wygląda kod po przepisaniu do edytora:
Kod z drzazgi z zadania Ukryta prawda - widok kodu w hexed.it.png

Otrzymany po rozkodowaniu tekst oczyściłem ze znaków, których edytor nie potrafił należycie rozkodować, chodziło o polskie znaki, które potem wprowadziłem w Wordzie. Oto finalnie otrzymany tekst:
Ptasia rapsodia odmienin jutro. Efemera-kryształowego tyrana wypłynie y rozpali ogień czasu zapomnianego, noc i absolut.

\nKrew oddanych marionetek. Egzorcyzmy niewolników darami aniołów.

\nSłodka trucizna anihilacji rozgromi trwożnych.

\nWiedza yest klątwą. Obnaży niedoskonałość aroganckich jastrzębic.

Mogę powiedzieć jedno. Osoba, która to pisała musiała mieć naprawdę niezłą wyobraźnię, gdy wymyślała te teksty. Ciekawi mnie tylko czy takie ryjące banię zdania znajdują się tylko na tej konkretnej drzazdze, czy może wszystkie zakodowanie chipy takie mają. Nachodzą mnie też pewne przemyślenia odnośnie tej konkretnej drzazgi, ale może o tym kiedy indziej.

I tutaj też pragnę zaprosić was do zabawy! Rozkodujmy pozostałe zakodowane drzazgi i sprawdźmy jakie tajemnice przed nami skrywają! A nóż odkryjemy więcej smaczków poukrywanych przez twórców :D
 
Prawdopodobnie duża zawartość informacji na kompach ta zakodowana jest znowu binarnie polecam też sprawdzić zawartość
 
Rozkodowana w ten sposób drzazga Militechu od Meredith Stout
"Własność korporacji Militech. Łamanie zabezpieczeń surowo wzbronione."

hex.jpg


I dokładnie takie same zdania są po rozszyfrowaniu drzazgi w grze.

Tak więc chyba ta jedna, z twojego posta, jest taka dziwna, choć jestem ciekaw innych. :)
 
Jest jeszcze drzazga z kodem binarnym, któego in-game nie da się rozkodowac. Widziałem na jakimś EN forum, że ktoś rozkdował to out-of-game i też tam był jakiś tekst po polsku ukryty.
Niestety nie pamiętam szczegółów, więc tylko wrzucam tą myśl dla chętnych poszukiwaczy ukrytych przesłań.
 
W grze są chyba 3 zakodowane drzazgi:
* Drzazga od Meredith
* Databank Sandry Dorset
* Drzazga gościa obok cyberpsychola w Watson (molo/ ten z LMG)

Możliwe że coś będzie przy okazji questów dla Peralezów?
 
Wziąłem na tapetę jeszcze raz tą samą drzazgę od Meredith Stout tyle że z gry w wersji po angielsku. Po rozkodowaniu dostaję ten sam tekst tyle że po ang.

Zakładam więc, że na tych drzazgach zakodowany tekst w hex jest dokładnie tym samym tekstem który otrzymujemy po jej rozkodowaniu (zhakowaniu drzazgi).
 
Wziąłem na tapetę jeszcze raz tą samą drzazgę od Meredith Stout tyle że z gry w wersji po angielsku. Po rozkodowaniu dostaję ten sam tekst tyle że po ang.

Zakładam więc, że na tych drzazgach zakodowany tekst w hex jest dokładnie tym samym tekstem który otrzymujemy po jej rozkodowaniu (zhakowaniu drzazgi).

Wszystko by na to wskazywało, aczkolwiek sprawdzę jeszcze jak to jest w przypadku tej drzazgi obok cyberpsychola oraz z databankiem Sandry.

Swoją drogą nie bez powodu wziąłem jako pierwszą do rozkodowania drzazgę, o której wspominałem w pierwszym poście, jako że po jej rozkodowaniu in game nie otrzymujesz tekstu ani niczego innego.
Post automatically merged:

Jest jeszcze drzazga z kodem binarnym, któego in-game nie da się rozkodowac. Widziałem na jakimś EN forum, że ktoś rozkdował to out-of-game i też tam był jakiś tekst po polsku ukryty.
Niestety nie pamiętam szczegółów, więc tylko wrzucam tą myśl dla chętnych poszukiwaczy ukrytych przesłań.
O patrz! O tym w sumie zapomniałem :p
Tą kwestię też obadam w wolnej chwili.
 
Swoją drogą nie bez powodu wziąłem jako pierwszą do rozkodowania drzazgę, o której wspominałem w pierwszym poście, jako że po jej rozkodowaniu in game nie otrzymujesz tekstu ani niczego innego.
Tekst się pojawia, tylko najpierw musisz go znaleźć po rozkodowaniu w zakładce z drzazgami (będzie pod tą samą nazwą, co zakodowana drzazga). A sam tekst jest bardzo ważny dla fabuły, ale dogłębną analizę napiszę dopiero po skończeniu gry, jednak tak wstępnie:

Ptasia rapsodia odmienin jutro. Efemera-kryształowego tyrana wypłynie y rozpali ogień czasu zapomnianego, noc i absolut.

Ptasia rapsodia odnosi się do frakcji wewnątrz Arasaki, których nazwy pochodzą od japońskich nazw ptaków, reprezentowanych przez Michiko, Hanako i Yorinobu: Gołąb (ta bardziej liberalna), Bażant (ta bardziej tradycjonalistyczna) i Jastrząb (ta bardziej wywrotowa). Efemera oznacza krótko żyjący organizm i w zestawieniu z kryształowym tyranem (kryształ będący czymś pięknym i przyciągającym wzrok, ale jednocześnie kruchym i delikatnym), oznacza prawdopodobnie krótkotrwałe przejęcie władzy przez Yorinobu po śmierci Saburo na drodze ojcobójstwa, co jednak według naszego sekretnego stowarzyszenia będzie też początkiem rewolucji i powrotu do dawnego porządku (rozpali ogień czasu zapomnianego), przypuszczalnie oznaczającego wyzwolenie Night City spod władzy globalnych korporacji, takich jak Arasaka (noc i absolut). Ta ostatnia fraza sugeruje też kto stoi za tym sekretnym stowarzyszeniem (Night Corp).

\nWiedza yest klątwą. Obnaży niedoskonałość aroganckich jastrzębic.

Tutaj ponownie mamy odniesienie do Taki (Jastrzębia), czyli Yorinobu i jego frakcji. Arogancja prawdopodobnie odnosi się do jego przekonania, że będzie w stanie zmienić Arasakę od środka, które według nich jest zwykłą ułudą z jego strony, a w momencie, gdy prawda zostanie ujawniona, przekona się on jak bardzo.

Środkowa część wymaga bardziej dogłębnej analizy i większej liczby odniesień, więc to zostawię sobie na później.
 
Tekst się pojawia, tylko najpierw musisz go znaleźć po rozkodowaniu w zakładce z drzazgami (będzie pod tą samą nazwą, co zakodowana drzazga).
Racja, cholerne niedopatrzenie z mojej strony, mea culpa. Ten tekst musiał mi gdzieś po prostu przepaść między tymi wszystkimi drzazgami :p
Post automatically merged:

Okej. Po przebadaniu dogłębniej sprawy i popełnionych próbach rozkodowania innych drzazg wyżej wspomnianą metodą mogę tylko potwierdzić słowa @Gorghu

Zakładam więc, że na tych drzazgach zakodowany tekst w hex jest dokładnie tym samym tekstem który otrzymujemy po jej rozkodowaniu (zhakowaniu drzazgi).

Trochę szkoda, bo osobiście liczyłem na dogrzebanie się do jeszcze większej ilości poukrywanych tajemnic i ciekawostek. Mimo wszystko gratuluję pomysłowości osobie ze studia, która wpadła na pomysł zakodowania tych tekstów hexem; dla osoby niezaznajomionej z tematem (przykładowo z początku mnie) może to być nie wiadomo jaki kosmiczny szyfr, a osoby bardziej wtajemniczone miałyby nie lada zagwozdkę, przy której mogliby spędzić następne godziny na odkrywaniu kolejnych sekretów Night City.

Ale w sumie... Może faktycznie w roku 2077 dalej będziemy się posługiwać systemem szesnastkowym :p
Post automatically merged:

Btw... @Shavod czekam na więcej info odnośnie interpretacji tekstu z tej drzazgi, bo to co napisałeś brzmi naprawdę ciekawie i z sensem :3
 
Last edited:
W grze są chyba 3 zakodowane drzazgi:
* Drzazga od Meredith
* Databank Sandry Dorset
* Drzazga gościa obok cyberpsychola w Watson (molo/ ten z LMG)

Możliwe że coś będzie przy okazji questów dla Peralezów?

Ale nie tylko drzazgi są kodowane... Przypomnijcie sobie ile wiadomości na komputerach czy datadeckach jest również zakodowana binarnie lub z jakimś dodatkowym prostym szyfrem związanym z podmianą miejsc
 
Czekam tylko na nadciągającego patcha, by móc zrobić sobie kolejne podejście do gry, a kiedy już znajdę jakieś zakodowane treści, których nie można zhackować to naturalnie podejmę się próby ich ręcznego rozkodowania. Na razie ciężko mi jednak sobie przypomnieć, gdzie takowe zapisy w kodzie binarnym się znajdują. Będę ich jednak szukać.
 
Czekam tylko na nadciągającego patcha, by móc zrobić sobie kolejne podejście do gry, a kiedy już znajdę jakieś zakodowane treści, których nie można zhackować to naturalnie podejmę się próby ich ręcznego rozkodowania. Na razie ciężko mi jednak sobie przypomnieć, gdzie takowe zapisy w kodzie binarnym się znajdują. Będę ich jednak szukać.

Jeśli w swojej rozgrywce znajdę kolejne to podeślę Ci lokalizację lub nawet mogę fotkę wiadomości wysłać ;)
 
Czekam tylko na nadciągającego patcha, by móc zrobić sobie kolejne podejście do gry, a kiedy już znajdę jakieś zakodowane treści, których nie można zhackować to naturalnie podejmę się próby ich ręcznego rozkodowania. Na razie ciężko mi jednak sobie przypomnieć, gdzie takowe zapisy w kodzie binarnym się znajdują. Będę ich jednak szukać.
Przy okazji jednego rozboju w Watson, w ramach którego żołnierze Militechu zaatakowali jakiś konwój w celu przechwycenia patentu należącego do innej Korporacji, można znaleźć dwie drzazgi, jedną z zakodowanymi danymi, a drugą z szyfrem do ich rozszyfrowania. Sam nie mam głowy do tych spraw, więc może później wrzucę screenshoty tych drzazg do tematu, to może razem coś się wymyśli.
 
Militech.png


Tak wygląda ta zaszyfrowana wiadomość na temat kradzionego przez Militech patentu. Okazało się jednak, że kodu dostępu tam nie było, tylko pisało, że można odebrać kod jednorazowego użytku w budynku firmy. Nie wiem czy bez szyfru da się tutaj coś ustalić.
 
Właśnie pytanie czy z kluczem strzelać w jakieś skojarzenia Z CP77 czy lepiej odpalić jakieś pętelki do przeszukiwania słowników hihihi za ciężkie na mój łeb po tygodniu nikomu niepotrzebnej roboty hahaha
 
Top Bottom