Zapowiedź dodatku Cyberpunk 2077: Widmo Wolności

+
Czekam na dodatek. A co do Anime i gry to w serialu dość dobrze pokazano cyberpsychozę i ten edgerunning i właśnie edgerunningu mi zabrakło w grze - że już widzisz że się zbliżasz do granicy, ale nie punktami czy innymi ograniczeniami, ale właśnie jakimiś odpałami własnej osoby, flaszbackami/zamroczeniami, "chorobą mistrzowską", która może się objawiać np. wyzywaniem z daleka przeciwników, co automatycznie skreśla przejście misji po cichu itp.
 
Cemużby nie - Lucy w dodatku byłaby bardzo pożądaną osobą (tym bardziej, że podstawę historii do Edgerunners planowali w czasie poprzedzającym jeszcze premierę podstawowej gry) niekoniecznie jako opcja romansowa, ale gdyby tutaj tak było bym się nie obraził ;) ...

Tym bardziej, że nasz/nasza V mieliby z Lucy coś wspólnego -
czyli Adama Smasher'a jako osobę, która odebrała życie David'owi oraz stojącej na drodze V.
Widzę, że myślimy podobnie. Tak czy siak dodatek jest na ostatniej prostej, więc fabuła jest napisana od dawna i możemy tylko mieć nadzieję, że część naszych przewidywań się ziści :)
Swoją drogą, nie obraziłbym się jakby dodatek zapewnił również jakąś formę takiego dobrego. ale to Dobrego zakończenia Cyberpunka ;)
No ale wracając do fabuły dodatku, to moim zdaniem jest taki potencjał wykorzystania tutaj postaci Lucy. Trzymam kciuki za to.
 
Cemużby nie - Lucy w dodatku byłaby bardzo pożądaną osobą (tym bardziej, że podstawę historii do Edgerunners planowali w czasie poprzedzającym jeszcze premierę podstawowej gry) niekoniecznie jako opcja romansowa, ale gdyby tutaj tak było bym się nie obraził ;) ...

Tym bardziej, że nasz/nasza V mieliby z Lucy coś wspólnego -
czyli Adama Smasher'a jako osobę, która odebrała życie David'owi oraz stojącej na drodze V.
To byłoby coś wielkiego! Po cichu liczę na takie rozwiązanie. Zmieniając temat, mam pytanie dotyczące kawałka z sountracka, którego nigdzie nie mogę znaleźć. Może Ty kojarzysz co to za utwór, który pojawia się w scenie kiedy
David pojawia się u ripperdoca pod koniec pierwszego odcinka i chce żeby ten wszczepił mu sandyego
Nigdzie nie mogę go znaleźć a wydaje mi się, że jest z gry.
 
Gdy na końcu zwiastuna pojawia się rok premiery dodatku (2023), przez moment widzimy szybki ciąg innych cyfr - 1994, 2004, 2007, 2010, 2013, 2020, 2021 i wreszcie 2023. Przypadek? Sądząc po tym, że odpowiadają one ważnym wydarzeniom w lore Cyberpunka 2020, nie sądzę. Analizując te wydarzenia i odnosząc je do scen ze zwiastuna, myślę, że można nieco pospekulować na temat fabuły rozszerzenia. Poniżej nie zawarłem wszystkich wydarzeń z poszczególnych lat, tylko te które w mojej opinii mogą mieć jakiś związek z dodatkiem.


1994


- w tym roku doszło do potężnego krachu na giełdzie w odpowiedzi na nielegalne ingerencje USA w giełdę papierów wartościowych, których Amerykanie dopuścili się w desperackiej próbie podratowania wizerunku słabnącego ekonomicznie na tle Europy oraz Związku Radzieckiego kraju. Zapaść gospodarcza ostatecznie prowadzi do Upadku Stanów Zjednoczonych. Skutkiem tego jeszcze bardziej zwiększył się udział Korporacji w polityce USA, w tym Militechu, którego (oficjalnie byli) przedstawiciele kilkukrotnie zasiadali na stołku prezydenckim, w tym i obecna prezydent PANI Rosalind Myers.

- Richard Night zakłada Night City (jeszcze pod starą nazwą Coronado City).

- dobiega końca Pierwszy Konflikt w Ameryce Środkowej, do którego doszło na skutek prób rozszerzenia wpływów przez USA w Ameryce Południowej. Kończy się porażką po stronie Stanów Zjednoczonych.


2004


- rozpoczyna się I Wojna Korporacyjna pomiędzy korporacjami EBM i Orbital Air o kontrolę nad Transworld Airlines, firmą zajmującą się transportem powietrznym. Zakończona zostaje zwycięstwem Orbital Air i staje się precedensem dla przyszłych korporacyjnych konfliktów zbrojnych.

- Armia USA i CIA wykańczają Gang Czworga, sekretny sojusz czterech amerykańskich agencji, potajemnie kierujący krajem za jego kulisami, którego decyzje doprowadziły do nastania Upadku.


2007

- wybucha II Wojna Korporacyjna, tym razem pomiędzy korporacjami produkującymi paliwo, a konkretnie radzieckim SovOil i amerykańskim Petrochemem, w związku z operacjami w regionie Morza Południowochińskiego. Ostatecznie wojna kończy się wycofaniem Petrochemu z regionu.


2010


- dobiega końca Drugi Konflikt w Ameryce Środkowej, będącego pokłosiem wojny z narkotykami. Amerykańskie siły zbrojne ponoszą sromotną klęskę i wycofują się z Ameryki Środkowej oraz Południowej. W tym konflikcie walczył i stracił rękę Johnny Silverhand. Przyszły wokalista Samuraia ostatecznie zdezerterował z armii z powodu nieludzkiego traktowania żołnierzy, zmuszanych m. in. do instalacji i testowania niebezpiecznych eksperymentalnych wszczepów w warunkach bojowych. Doświadczenia z tej wojny stały się zarzewiem jego głębokiej nienawiści wobec USA i korporacji, które po powrocie z frontu przekuł w swoją muzykę.

- kończy się II Wojna Korporacyjna

- założona zostaje Grupa Lazarus, megakorporacja specjalizująca się w świadczeniu prywatnych usług zbrojnych, mocno powiązana z Militechem.

- rozpoczyna się budowa kolonii O'Neill One, która w późniejszych latach, na drodze buntu robotników, zyskuje kompletną niezależność

- w Night City powstaje jednostka specjalna MAX-TAC, znana potocznie jako Psycho Squad


2013


- w tym roku rozgrywa się akcja pierwszej edycji Cyberpunka

- USA i państwa europejskie powołują organizację Netwatch, której zadaniem jest chronienie SIeci przed zagrożeniami

- powstaje pierwsza Sztuczna Inteligencja, stworzona przez Microtech

- mają miejsce wydarzenia z Never Fade Away, ukazane również w grze w formie (przetworzonej przez ego Johnny'ego) retrospekcji. Alt Cunningham zostaje uprowadzona przez najemników Arasaki w celu pozyskania od niej programu Soulkiller, służącego do przechwytywania i więzienia ludzkiej świadomości wewnątrz komputera. Johnny Silverhand atakuje Wieżę Arasaki razem z ekipą Edgerunnerów (Rogue, Santiago, Thompson), jednocześnie prowokując służące za dywersję zamieszki, w celu uratowania swojej dziewczyny. W tym samym czasie umysł Alt zostaje z pomocą Soulkillera przeniesiony do systemu Arasaki, ale Netrunnerka, przewidując taką sytuację, przechytrza porywaczy. Niestety jej śmiałą próbę ucieczki rujnuje Johnny, który znajduje jej opuszczone ciało i myśląc, że Alt już nie żyje, odłącza je od systemu, uniemożliwiając jej powrót, tym samym doprowadzając do jej "śmierci". Świadomość Alt zostaje uwięziona w komputerach Arasaki, a Johnny po całym zajściu jest zmuszony przez jakiś czas ukrywać się wśród Aldecaldos.


2020


- w tym roku rozgrywa się akcja Cyberpunka 2020

- na skutek rozbicia się AV-ki na rubieżach Night City, w mieście dochodzi do tajemniczej krótkotrwałej nanotechnologicznej plagi, która znika równie nagle jak się pojawia. Jej efekty odczuwają jedynie osoby powyżej 18 roku życia.

- NASA wysyła na Jowisza w celach badawczych sondę Pathfinder, przewidując, że dotrze ona na miejsce w roku 2025.


2021


- morskie korporacje OTEC i CINO rozpoczynają wojnę o przejęcie podupadającej korporacji IHAG. Pomimo tego, że IV Wojna Korporacyjna oficjalnie rozpoczyna się w 2022, po tym jak zaognia się konflikt pomiędzy walczącymi po przeciwnych stronach Militechem i Arasaką, to wydarzenie uważane jest za faktyczny jej początek.


2023


- w trakcie IV Wojny Korporacyjnej Night City staje się jednym z ostatnich bastionów sił Arasaki. Wieża Arasaki zostaje zaatakowana przez zespół Militechu i kilku Edgerunnerów, w tym Johnny'ego Silverhanda, Spider Murphy, Rogue i Morgana Blackhanda, których misją jest zdetonowanie małego ładunku jądrowego w celu zniszczenia ważnej bazy danych korporacji. Johnny bierze w niej udział po tym jak dowiaduje się, że Alt przetrzymywana jest w systemie Wieży Arasaki. Ostatecznie bomba zostaje zdetonowana przedwcześnie przez nieznanego sprawcę (prawdopodobnie anonimowego żołnierza Militechu), co skutkuje śmiercią wielu ludzi i zniszczeniem Centrum Miasta. Silverhand zostaje śmiertelnie raniony przez Adama Smashera, Alt uwolniona do Sieci, Morgan Blackhand przepada bez wieści, a drugi syn Saburo Arasaki, Kei, odpowiedzialny za to całe zamieszanie, zostaje później zmuszony do popełnienia samobójstwa przez Spider Murphy. Część tych wydarzeń została przedstawiona w grze, ale ponownie mocno przefiltrowana przez Silverhanda.

- na skutek wojny Militech zostaje znacjonalizowany przez rząd USA, a Arasaka zmuszona wycofać się z Ameryki aż do czasu Wojny Unifikacyjnej w latach 2069-70.

- niektóre z Wolnych Stanów, w tym Kalifornia Północna i Waszyngton, łączą się w Konfederację Pacyfiku, ale rozpada się ona w trakcie Wojny Unifikacyjnej, gdy większość jej członków na nowo staje się (przynajmniej nominalnie) częścią USA, tym razem jako Zachodnie Stany Korporacyjne.

- podczas IV Wojny Korporacyjnej NASA traci kontakt z Pathfinderem. Pomimo licznych poszukiwań na przestrzeni lat, do roku 2077 jej los nadal pozostaje nieznany.

- wypuszczony pośmiertnie przez Rache'a Bartmossa wirus DataKrash wymusza odizolowanie Starej Sieci, co później prowadzi do powstania, nadzorowanego przez Netwatch, Blackwalla.

Jak widać, większość powyższych liczb odpowiada datom wojen toczonym pomiędzy korporacjami oraz konfliktom w Ameryce Środkowej prowadzonym przez USA w uniwersum Cyberpunka. W fabule podstawki pojawia się sporo odniesień do nadchodzącej wojny w Night City, nie tylko w wątku głównym, ale nawet w kontraktach od fixerów i mediach. Skoro na zwiastunie widać, że ważną rolę w całej historii odegrają, mocno powiązane z Militechem, głównym rywalem Arasaki, NUSA, które kilka lat wcześniej próbowały przyłączyć ponownie Night City do swojego terytorium w ramach Wojny Unifikacyjnej, możemy domyślać się, że w centrum historii Widma Wolności znajdzie się sekretna operacja Nowych Stanów Zjednoczonych, mająca na celu osłabienie kontroli Arasaki nad miastem w ramach przygotowań do nadchodzącego konfliktu. Z pewnością wpasowywałoby się to w klimaty szpiegowskie, jakie mają WW charakteryzować, a IV wojnę korporacyjną także poprzedzał okres nazywany "wojną cieni", kiedy to obie strony konfliktu nie walczyły otwarcie, ale dyskretnie prowadziły działania dywersyjne i sabotażowe.

Kolejnym interesującym detalem jest to, że lata 2013 i 2023 odpowiadają atakom na Wieżę Arasaki, w których udział brał Johnny Silverhand, a jakie w 2077 zostały przedstawione w formie retrospekcji. Łącząc to z faktem, że Johnny brał udział w drugim konflikcie w Ameryce Środkowej, walcząc po stronie USA, co pozostawiło go z, delikatnie mówiąc, głębokim urazem wobec amerykańskiego rządu, niewykluczone, że dodatek będzie też niejako dopełnieniem historii Silverhanda. Podstawka skupiła się głównie na jego konflikcie z Arasaką, ale to właśnie wydarzenia z Ameryki Środkowej przekształciły Roberta Johna Lindera w Johnny'ego Silverhanda, co daje mi nadzieję, że Widmo w odpowiednim stopniu to podkreśli.

Pomijając konflikty zbrojne, wydarzenia ważne dla historii NUSA oraz historię Johnny'ego. wyróżnić można jeszcze kilka wydarzeń, które mogą mieć związek z nową przygodą V. Rok 2013 jest datą powstania pierwszej Sztucznej Inteligencji, założenia Netwatchu, a także "śmierci" Alt, zaś w 2023 Alt zostaje wypuszczona do Sieci, a Stara Sieć odizolowana na skutek spustoszenia wywołanego przez wirus Bartmossa. Mając na uwadze bardzo prawdopodobne spekulacje, jakoby dodatek rozgrywał się na dotąd niedostępnych obszarach Pacifici, gdzie dużą rolę odgrywał wątek Netwatcha i Blackwalla, nie zdziwiłoby mnie gdyby ten motyw powrócił w Widmie Wolności w jakiejś formie.

W przeciwieństwie do pozostałych dat, poza nawiązaniem do Cyberpunka 2020, zdarzenia z 2020 na ogół nie rzucają się w oczy, poza dwoma, krótkotrwałą nanoplagą oraz wysłaniem sondy Pathfinder na Jowisza. O ile do tego pierwszego w 2077 chyba nie pojawiają się konkretne odniesienia, tak o sondzie Pathfinder wspominają media, potwierdzając, że od czasu IV Wojny Korporacyjnej jest nadal uważana za zaginioną. Fakt, że do tak odległego, choć z perspektywy historycznej mało istotnego, wydarzenia w grze pojawiają się bezpośrednie nawiązania, pozwala przypuszczać, że Pathfinder może mieć jakąś rolę w dodatku.

Wszystko powyższe to naturalnie jedynie czyste spekulacje z mojej strony, ale jednego czego mogę być pewien, to tego, że te liczby nie zostały wybrane przypadkowo.
 
Internet żyje teraz czymś i innym, a mianowicie "imieniem" pani, która RED'zi zatrudnili do podkładania głosu jednej z postaci dodatku.
 
12:57 Paweł Mielniczuk, art director, w kontekście pracy nad dodatkiem do CP2077 użył słowa "epizod pierwszy".
Niestety nic to nie znaczy. Epizod 1 czy też EP1 to standardowy tytuł roboczy jaki Redzi nadają wewnętrznie dodatkowi do gry. Tym samym tytułem były też opatrzone w fazie produkcji Serca z Kamienia i w folderze pod taką nazwą znajdują się pliki związane z tym rozszerzeniem. Tego rodzaju tytuły produkcyjne są stosowane w wewnętrznej komunikacji studia również po tym jak dodatek otrzyma oficjalną nazwę, więc nie ma nic dziwnego w użyciu jej przez developera, nawet w stosunku do jedynego dodatku.
 
Nie kupuję twojej argumentacji. Gdy Serca z Kamienia były z produkcji, symultanicznie powstawał dodatek Krew i wino, wobec czego podział na ep1 i ep2 był zrozumiały. Jaki jest sens nazywania jedynego dodatku ep1? Rodzi to podejrzenia, że po cichu REDzi mogą dłubać coś przy drugim dodatku, a jego losy mogą być zależne od odbioru i wyników sprzedaży Widma Wolności.
 
A gdzie ta nowa dzielnica się schowała że nie była widoczna w podstawce?
Bramy wjazdowe i wejścia do niej domyślnie są zamknięte, zablokowane. Rozejrzyj się trochę po Pacyfice, bo nowy obszar na bank będzie jej częścią.
 
Last edited by a moderator:
Jaki jest sens nazywania jedynego dodatku ep1?
Taki sam jak w nazywaniu Cyberpunk Edgerunners Sezonem 1 przez Netflixa, mimo tego, że planowany był jako jedna seria, ponieważ taką przyjęto tam konwencję. Taką samą konwencję Redzi przyjęli dla dodatków, nazywając je w fazie produkcyjnej EP1/2/3. Jest to spowodowane tym, że praca nad dodatkiem rozpoczyna się jeszcze przed premierą głównego tytułu, zanim rozszerzenie otrzymuje swoją nazwę, ale wiadomo, że developerzy w okresie produkcji muszą wewnętrznie nazywać go jakoś inaczej niż "dodatek do Cyberpunka", stąd EP1. Nawet po tym jak dodatek otrzymuje oficjalną nazwę, zespoły developerskie nadal używają EP1, ponieważ pod tą nazwą figurują wszystkie dotychczasowe aspekty produkcji, a gdyby teraz nagle pozmieniać im nazwy, wprowadziłoby to spore zamieszanie, dlatego wewnętrznie Widmo Wolności dalej nazywane jest EP1.

No i jak napisał Szincza, logiczne jest to, że planowali więcej niż jeden dodatek, ale skończyło się na jednym, chociaż prawdopodobnie większym niż pierwotnie zakładano. Mimo tego nazwa EP1 pozostaje, ponieważ, jak pisałem, taką przyjęto nazwę produkcyjną i ostateczna ilość dodatków nie ma na to wpływu. Tak samo jest z zadaniami w grach RED-ów, które oznaczone są jako, przykładowo, Q001, Q002 czy Q003 na wczesnym etapie produkcji, według kolejności. Gdy jednak Q002 wyleci z gry, Q003 nie zmienia nazwy na Q002, tylko nadal pozostaje Q003, bo pod taką nazwą znają je developerzy z różnych zespołów, dzięki czemu nie zaburza to komunikacji między nimi.
 
June_announcement_1920x1080.png


Uwaga, uwaga, to nie są ćwiczenia! Od czerwca możecie się spodziewać natężenia informacji o nachodzącym dodatku Widmo Wolności.

Bądźcie na łączach!
 
Top Bottom