Zbliża się koniec Sezonu Mahakamskiego!

+

Alicja.

CD PROJEKT RED


Ruszcie się chłopaki, żwawo! Sezon Mahakamski kończy się w ten piątek, 30 listopada o godz. 12:00 w południe!

W tym miesiącu gracze konsolowi po raz ostatni dostaną nagrody według starego systemu, natomiast gracze PC otrzymają Punkty Nagród:



Kolejny sezon (Dzikiego Gonu) rozpocznie się 4 grudnia na wszystkich platformach. Nowe rangi zostaną przyznane na podstawie obecnych rang.

PS4 i Xbox One:


Gracze konsolowi, którzy osiągnęli 21 rangę w sezonach od lipca do listopada, również rozpoczną sezon Dzikiego Gonu od rangi 0 (Pro Rank).

PC:

*W Sezonie Mahakamskim wszyscy gracze Pro Rank zachowają rangę 0. Od Sezonu Dzikiego Gonu tylko 500 czołowych graczy Pro Rank zachowa swoje pozycje, a pozostali rozpoczną sezon od rangi 5.
 

Lexor

Forum veteran
Troche dziwne jest to "przechodzenie" rang na kolejny sezon, tzn przedziały są trochę ustalone "losowo"? Bo mamy tak: 1-4 (4 rangi) stanie się 5, 5-9 (5 rang) stanie się 10, 10-15 (6 rang) stanie się 15, ale już 16-20 (znowu tylko 5 rang) stanie się 20. Kolejny przedział też obejmuje 5 rang. Dlaczego gracze w przedziale 10-15 mają być najbardziej "poszkodowani" (mogą zaliczyć najwiekszy spadek)?

Przydałoby się też może jakoś skorelować ilość przyznawanych punktów nagród właśnie z tymi "przedziałami przechodzenia"? Bo tu widnieją zupełnie inne przedziały co powoduje konieczność sprawdzania swojej rangi z dwoma tabelkami zamiast po prostu jednej - nie ma chyba potrzeby aż takiego komplikowania?

EDIT: Z mojego "doświadczenia" - trochę głupio, że do nagród liczy się aktualny poziom jaki się posiada na koniec sezonu, a nie najwyższy uzyskany w trakcie jego trwania. Ja miałem zaplanowane jeszcze granie rankedów, ale po przeczytaniu tej informacji zdecydowałem się przestać grać w tym trybie do końca miesiąca aby nie było takiej możliwości żebym spadł do niższej "kategorii". Proponuję jeszcze raz przemyśleć tą zasadę, bo myślę, że nie jestem jedynym, który podjął taką decyzję, więc gracze, którzy "pozostali w grze", będą teraz dłużej szukali przeciwników.
 
Last edited:
Cytat: "Nowe rangi zostaną przyznane na podstawie obecnych rang".

Myślę że powinno być na podstawie max rangi osiągniętej w sezonie.

Dlaczego? Komuś kto pod koniec sezonu osiągnie 4 czy 9 rangę nie będzie się kalkulowało grać dalej. Mając 4 rangę zacznie nowy sezon od 5 (9 od 10) zaś jeśli spadnie o 1 rangę będzie zaczynał nowy sezon 5 rang niżej.

Rozwiązaniem tego problemu byłoby przyznanie rangi na podstawie najwyższej rangi osiągniętej w sezonie.

Jeszcze jedno matchmaking +- 1 rank jest stanowczo za wąski, ...efekt długie szukanie przeciwnika i częste gry z tymi samymi graczami. A wystarczy rozszerzyć matchmaking do +- 2-3 rang.
 
Zgadzam się z przedmówcami.
Po co te zbędne komplikacje, czy nie lepiej żeby po prostu każdy na koniec sezonu spadał o 4 rangi w dół?
Nagrody zdecydowanie powinny być liczone od najwyższej osiągniętej rangi, bo tak to w końcówce sezonu wiele osób będzie po prostu odpuszczać rankedy, a przecież nie o to chodzi.
 
Lexor: Ja miałem zaplanowane jeszcze granie rankedów, ale po przeczytaniu tej informacji zdecydowałem się przestać grać w tym trybie do końca miesiąca aby nie było takiej możliwości żebym spadł do niższej "kategorii"

Zrobiłem to samo wbiłem 4 rangę i przestałem grać, a chętnie bym pograł. Szans na wbicie rangi 0 nie mam (mało czasu i graczy) a ryzyko spadku na 5 rangę jest spore, a wtedy zamiast zaczynać nowy sezon z 5 rangi zacząłbym z 10 rangi


Ps. Gdyby było liczone od najwyższej rangi osiągniętej w sezonie obaj byśmy grali dalej, a tak system zmusza Nas do nie grania Gwinta,
ale czy o to chodziło CDPR ?
 
Last edited:

Wikli

Forum regular
Troche dziwne jest to "przechodzenie" rang na kolejny sezon, tzn przedziały są trochę ustalone "losowo"? Bo mamy tak: 1-4 (4 rangi) stanie się 5, 5-9 (5 rang) stanie się 10, 10-15 (6 rang) stanie się 15, ale już 16-20 (znowu tylko 5 rang) stanie się 20. Kolejny przedział też obejmuje 5 rang. Dlaczego gracze w przedziale 10-15 mają być najbardziej "poszkodowani" (mogą zaliczyć najwiekszy spadek)?

Zgodzę się strasznie to zawiłe (i również niesprawiedliwe) - o ile rang spadniesz, jakie nagrody dostaniesz. Zwłaszcza, że teraz np. nie można sprawdzić nagród jakie dostaniesz za koniec sezonu w wygodny sposób.

Inna kwestia jest taka, że obecnie nagrody na koniec sezonu nie są zbyt wartościowe, są mniej rozbudowane, więc łatwiej to przekazać w formie takiej tabeli.

Z mojego "doświadczenia" - trochę głupio, że do nagród liczy się aktualny poziom jaki się posiada na koniec sezonu, a nie najwyższy uzyskany w trakcie jego trwania. Ja miałem zaplanowane jeszcze granie rankedów, ale po przeczytaniu tej informacji zdecydowałem się przestać grać w tym trybie do końca miesiąca aby nie było takiej możliwości żebym spadł do niższej "kategorii".

Dlaczego? Komuś kto pod koniec sezonu osiągnie 4 czy 9 rangę nie będzie się kalkulowało grać dalej. Mając 4 rangę zacznie nowy sezon od 5 (9 od 10) zaś jeśli spadnie o 1 rangę będzie zaczynał nowy sezon 5 rang niżej.

Ja osobiście nie czuję żadnej presji. Z resztą co za różnica, czy będzie ktoś zaczynał od rangi 5, czy też od 10?

Bądźmy szczerzy - obecnie "ranga" to wydmuszka, która nic nie znaczy i jeżeli ktoś nie planuje wchodzić do Pro Rank, to przynajmniej moim zdaniem może mieć głęboko w poważaniu to czy będzie miał rangę, 4, 6, 9, czy też 20 na koniec sezonu.

Ma to jedynie wpływ dla nowych graczy, w przypadku których od osiągniętej rangi zależą nagrody na koniec sezonu. Jednak w obecnym systemie rankingowym i tak ta nagroda nie ma większego znaczenia, bo te brakujące punkty nagród (między poziomem 8 a 7 jest to 5 punktów) można spokojnie zdobyć w dwa dni, a nawet jeden. Na niższych rangach różnica jest jeszcze mniejsza.

I nie kwestionuję tu tego, że taki system jest niesprawiedliwy (bo fakt, że osoba z 5 i 9 musi zaczynać od tego samego poziomu jest mocno nie fair). Po prostu obecny system rankingowy został zaprojektowany w taki sposób, że osiągnięta ranga nie ma żadnego znaczenia (poza osobistą satysfakcją i ewentualną próbą wejścia do Pro Rank). Czy to słuszne rozwiązanie? Nie wiem - mi sie ono nie podoba.
 
Napiszę jeszcze raz. Powinno zaliczać rangę najwyższą zdobytą w sezonie, a nie aktualną jaką się ma.
 

Lexor

Forum veteran
jeżeli ktoś nie planuje wchodzić do Pro Rank, to przynajmniej moim zdaniem może mieć głęboko w poważaniu

A niby po co innego gra się mecze rankingowe? Chyba właśnie po to żeby zajść jak najwyżej się da.
 
A niby po co innego gra się mecze rankingowe? Chyba właśnie po to żeby zajść jak najwyżej się da.
nie do końca , widzisz ja np grałam jeszcze w starym gwincie tylko po to żeby zgarnąć nagrodę bo za 15 range były fajne avatary .Teraz grałam żeby się spróbować i znowu zdobyć nagrody a ze te są nieco gorsze teraz to już inna kwestia .
 
Powinno zaliczać rangę najwyższą zdobytą w sezonie, a nie aktualną jaką się ma.

Czemu?

Oba rozwiązania mają plusy i minusy.

A niby po co innego gra się mecze rankingowe? Chyba właśnie po to żeby zajść jak najwyżej się da.

Nie do końca jak zauważyła @cymera2. Ja sam grałem rankedy praktycznie tylko dla nagród, które w becie były o niebo lepsze.

Poza tym skoro chcesz zajść jak najwyżej, to w takim wypadku możliwość spadku powinna być drugorzędna ;)
 
Poza tym skoro chcesz zajść jak najwyżej, to w takim wypadku możliwość spadku powinna być drugorzędna ;)

To jest po prostu prosta kalkulacja - zużyję mniej czasu a z dużym prawdopodobieństwem zyskam więcej.
 
To jest po prostu prosta kalkulacja - zużyję mniej czasu a z dużym prawdopodobieństwem zyskam więcej.

Jeżeli chodzi o nagrody sezonowe to wyjaśniałem to post wcześniej - można się nimi nie przejmować. Jeżeli grasz regularnie, to odrobisz różnicę w ciągu jednego, maksymalnie dwóch dni.

Głównym problemem obecnego systemu rankingowego nie jest to, czy nagrody otrzymuje się za najwyższą osiągniętą rangę, czy też tą z którą kończy się sezon, lecz:
- To, że rankedy praktycznie nie różnią się od potyczek. Nagród za awans nie ma, nagrody na koniec sezonu są lekko mówiąc kiepskie (usunięto nie tylko surowce, ale również bibeloty).
- System rankingowy jest niezrozumiały - składa się na niego zarówno ranga, jak i posiadany MMR. Z czego ten drugi aspekt wydaje się nie mieć żadnego znaczenia.

I oczywiście lepiej jest mieć te kilka punktów nagród na koniec sezonu więcej. Jednak nie ma sensu zaprzątać sobie tym głowy według mnie ;)
 
Jeżeli chodzi o nagrody sezonowe to wyjaśniałem to post wcześniej - można się nimi nie przejmować. Jeżeli grasz regularnie, to odrobisz różnicę w ciągu jednego, maksymalnie dwóch dni.

Tak, gram regularnie, ale nie, "nie odrobię", bo w tym czasie gram cały czas potyczki, więc zawsze będę te parę dodatkowych punktów "do przodu".

Bardziej by takie myślenie (że "odrobię") miało sens, gdybym właśnie nie grał regularnie.
 
Tak, gram regularnie, ale nie, "nie odrobię", bo w tym czasie gram cały czas potyczki, więc zawsze będę te parę dodatkowych punktów "do przodu".

Rozumiem. Piszę też z perspektywy gracza, który nie musi zwracać uwagi na punkty nagród, bo mam skrawki na wszystkie potrzebne karty. Jednak według mnie nawet nowy gracz nie musi się tym przejmować, ponieważ ewentualna strata punktów nie jest bolesna.

Dla porównania wklejam jak wyglądały nagrody w becie:

Edit:

Link wrzuciłem przez bit.ly, bo inaczej kiepsko wyglądało według mnie:

https://bit.ly/2TU0qsU

wstawiam w spoiler, bo kiepsko wygląda:

 
Piszę też z perspektywy gracza, który nie musi zwracać uwagi na punkty nagród, bo mam skrawki na wszystkie potrzebne karty.

Chyba tu "leży pies pogrzebany". ;) Zawsze staram się spędzać czas w grach efektywnie (niedawno zacząłem grać namawiając przy okazji innych znajomych, a teraz wyprzedzam ich w ilości wydanych punktów "o parę razy") i mimo tego wciąż brakuje mi wielu kart i nie mogę grać wszystkim tym, czym bym chciał, więc każdy punkt jest poniekąd dla mnie "na wagę złota". ;)
 
Last edited:
Sezon Mahakamski dobiegł końca! Dziękujemy za udział!

Nagrody dla graczy PS4 i Xbox One zostaną rozdane wkrótce. Gracze PC otrzymają nagrody 4 grudnia, wraz z początkiem nowego sezonu.
 

Wikli

Forum regular
A ja zobaczę co zmieniło się w Gwincie. Ostatnio nie grałem, bo dałem drugą szansę MTG:arena i się wciągnąłem. Ale zaczyna mi się nudzić i czekam na zmiany w Gwincie :D
 
Top Bottom