Wiedźmin 3: Dyskusja na temat wymagań sprzętowych

+
Za rok powstanie gra która będzie zjadać wymagania W3, a za 5 lat powstanie gra, która zje wymagania gry, która zjadła wymagania gdy, która zjadła wymagania tej gry, która zje wymagania W3 za rok.

To zupełnie jakby koncern specjalizujący się w produkcji super aut z silnikami o mocy rzędu kilkuset koni wypuścił coś, co osiąga prędkość maksymalną 140 km\h, do setki rozpędza w pół minuty, a przedstawiciel owej firmy tłumaczyłby to tak.
- No tak, produkt ma pewne drobne wady, których naturalnie nie planowaliśmy, taka jednak bywa cena wdrażania rewolucyjnych rozwiązań. Wprawdzie przyczyniły się one do pogorszenia osiągów, ale ile samochodów posiada wbudowany pierkarnik, lodówkę i organy? Sprzęty te oferują zupełnie nowe funkcjonalności i czynią jazdę super samochodem diametralnie innym, bogatszym niż dotychczas doświadczeniem. Wynoszą ją na nieosiągalny do tej pory poziom. Jesteśmy niezwykle dumni i podekscytowani mogąc zaoferować naszym klientom owo szczytowe osiągnięcie motoryzacji. Nasze innowacyjne rozwiązania adaptują też inni, co świadczy jednoznacznie, że obrany przez nas kierunek rozwoju był jedynym słusznym. I podobnie jak my konkurencja również boryka się z problemami. Przykładowo najnowszy model firmy n dzieli te same bolączki co nasz, a w dodatku skręca tylko w lewo, natomiast koncern x stworzył samochód, który okazjonalnie wybucha, więc jak widać nie jesteśmy tacy najgorsi, przeciwnie.

Ale to nie jest żadna okoliczność łagodząca, równie absurdalny pojazd byłby zwyczajnie zepsuty, podobnie jak niezoptymalizowana gra jest produktem zepsutym i nie powinna zostać dopuszczona do sprzedaży. Jakim cudem Unity przeszło proces certyfikacji skoro nawet teraz, po szeregu patchy uzyskanie 30 klatek na konsolach nie jest możliwe pozostanie słodką tajemnicą Sony i M$. Nie można czegoś takiego tolerować, tym bardziej w sytuacji, gdy wymagania są zupełnie nieadekwatne względem tego, co na ekranie widać. I W3 ubijający GTX’a 980 byłby takim właśnie przypadkiem. Co innego, gdyby gra prezentowała zupełnie nową, niespotykaną dotąd w grach w ogóle jakość grafiki, ale tak nie jest. I żeby wśród zalewu słabych konwersji na blaszakach dorównać samemu Ubisoftowi, to trzeba umieć, a żeby go prześcignąć… Byłby to iście spektakularny przykład fuszerki. Na tyle, że nie wydaje się to możliwe. CDP RED to nie jest mała, niedoświadczona firma i co więcej, to nie Ubi. Dlatego też w coś takiego zwyczajnie nie wierzę. O jakość samej produkcji już się nie boję (wiadomo, że idealnie nie będzie, ale dobrze niemal na pewno) i liczę na to, że CDP RED da radę również jeśli o optymalizację idzie.
 
Nikt nie grał na żadnym SLI:) To była jedna karta.
:) @Marcin Momot trochę to uspokaja. Kilka pytań. Proszę odpowiedz chociaż na to pierwsze, a pozostałe uznaj ewentualnie za pytania w związku z imprezą PAX East (jeśli nie mógłbyś na nie odpowiedzieć teraz).

1) Czy Ty zamierzasz grać w W3 w dniu premiery, w ustawieniach ultra?
[wiemy, że w samą grę Wiedźmin 3 już grasz / testujesz ;) ]
Jeżeli nie planujesz zmieniania sprzętu na dzień premiery (ostatnio wspominałeś, że nie dawno zakupiłeś niezłą kartę graficzną, ale nie tą najmocniejszą), to ewentualnie kiedy planujesz (jeśli Ci oczywiście na tym zależy) zmodyfokiwanie Twojego PC by mógł uciągnąć poziom Ultra / Ultra + Ubersampling
2) Czy granie z ustawieniami Ultra będzie w ogóle możliwe w dniu premiery?
3) Podobno cześć "opcji Ultra" będzie dodana po kilku miesiącach (możliwe, że chodziło tylko o Ubersampling...?)
4) Czy możesz podać w miarę dokładne wymagania sprzętowe dla PC, które pozwolą na granie w W3 na poziomie ustawień Ultra / oraz Ultra + Ubersampling?
5) Czy są szanse by wymagania na poziomie minimalnym na PC (z płynna rozgrywką) uległy obniżeniu?

Prosiłbym o potwierdzenie zapoznania się z pytaniami. Nie chciałbym ich powtarzać w temacie "The Witcher 3: Wild Hunt at PAX East!", chyba, że wolałbyś, by właśnie tam się znalazły.
 
Witam, nie wiem czy dobrze trafiłem z pytaniem, ale chciałbym się Was zapytać czy mogę się nie martwić póki co o to czy pójdzie mi W3. Mój sprzęt to:
Grafika: Radeon R9 270 2GB
Procesor: sześciordzeniowy AMD FX 6300 3.5Ghz
Ram: 8GB DDR3

Pozdrawiam
 
Jako byly posiadacz podobnego procesora (fx 6200) powiem tylko zebys sie go pozbyl jak sie trafi okazja. Nie ma co panikowac ale gry potrafia go zadusic i w chwili kiedy cpu jest potrzebny troche niedomaga. Przy tej karcie pewnie tego tak nie odczujesz ale chyba warto zaczac oszczedzac i pomyslec o przesiadce na intela ktorego procesory nieco lepiej sie sprawdzaja w grach.
Najrozsadniej bedzie poczekac do premiery gry wtedy zobaczysz czy jestes zadowolony z tego jak W3 chodzi u ciebie, a chodzil bedzie na pewno na poziomie podobnym do konsoli.
Sam taka graficzne i tez jestem ciekaw jak sobie z gra poradzi.
Obecnie ceny na rynku to koszmar i nie ma co sie spieszyc tym bardziej ze sprzet ktory posiadasz daje rade z nowymi tytulami ktorych jakosc nie powala wiec szkoda kasy.

PS zeby nie bylo niedomowien pewnie wiekszego kopa wydajnosciowego zauwazylbys przy wymianie karty graficznej. Jednak aby to byla naprawde zauwazalna zmiana to nalezy celowac jakiegos GTX 970, ale to juz ponad 1500 zl...
 
Last edited:
To ja mam pytanie odnośnie wsparcia dla SLI/Crossfire. Gra jest sonsorowana przez NVidia, więc zakładam, że można się spodziewać game ready drivers od zielonych w dniu premery.

A jak wyglada sprawa z AMD? Jesteście w kontakcie? Czerwoni dostali (albo dostaną) jakiś kod do obróbki? Mogę się spodziewać wsparcia dla CF, którego jakoś w innych tytułach sygnowanych znaczkiem TWIMTBP/Gameworks ostatnio brakuje?
 
Last edited:
Witam;
Tak czytam i czytam ten temat od dłuższego czasu i w końcu postanowiłem się dołączyć...
Po dłuższej lekturze dochodzę do wniosku że nie mam w ogóle po co startować do Wieśka 3 - preorder wycofałem, będę nadal obserwował jak rozwija się temat i jak będzie wyglądać rozgrywka w dniu premiery.
Mam poczciwego I5-4670k, 660 z 2GB, 8GB RAM i SSD; praktycznie każda gra w którą gram/grałem na tym sprzęcie w najgorszym wypadku to był miks ultra/high i nigdy nic poniżej, a tu wychodzi że zostaje mi ustawienie LOW, nie wiadomo nawet czy w FHD.
Widać że mają problemy z grą, widać że ta gra powinna zaliczyć obsuwę nawet do Świąt bo wymaga dopracowania w wielu kwestiach, szczególnie technicznych; presja nie pomaga, nie ma sensu stosować taktyki EA/Bioware i wydawać niedokończone produkty byle na czas /DA2,ME3,DA:I/.
No ale pożyjemy, zobaczymy. Życzę REDom dobrze, mam nadzieję że ogarną temat, a jeśli nie mam nadzieję że zamiast wydawać produkt niepełny, zrobią tym razem sensowną obsuwę, ale za to potem wydadzą dopracowany produkt, także pod względem wymagań, bo ja rozumiem - ładna trawa, otwarty świat, piękne efekty itd. ale bez jaj - GTX970 to miała być melodia przyszłości a nie karta na dziś.
Nie każdy ma 1500zł w kieszeni na takie wydatki.
 
Witam;
Tak czytam i czytam ten temat od dłuższego czasu i w końcu postanowiłem się dołączyć...
Po dłuższej lekturze dochodzę do wniosku że nie mam w ogóle po co startować do Wieśka 3 - preorder wycofałem, będę nadal obserwował jak rozwija się temat i jak będzie wyglądać rozgrywka w dniu premiery.
Mam poczciwego I5-4670k, 660 z 2GB, 8GB RAM i SSD; praktycznie każda gra w którą gram/grałem na tym sprzęcie w najgorszym wypadku to był miks ultra/high i nigdy nic poniżej, a tu wychodzi że zostaje mi ustawienie LOW, nie wiadomo nawet czy w FHD.
Widać że mają problemy z grą, widać że ta gra powinna zaliczyć obsuwę nawet do Świąt bo wymaga dopracowania w wielu kwestiach, szczególnie technicznych; presja nie pomaga, nie ma sensu stosować taktyki EA/Bioware i wydawać niedokończone produkty byle na czas /DA2,ME3,DA:I/.
No ale pożyjemy, zobaczymy. Życzę REDom dobrze, mam nadzieję że ogarną temat, a jeśli nie mam nadzieję że zamiast wydawać produkt niepełny, zrobią tym razem sensowną obsuwę, ale za to potem wydadzą dopracowany produkt, także pod względem wymagań, bo ja rozumiem - ładna trawa, otwarty świat, piękne efekty itd. ale bez jaj - GTX970 to miała być melodia przyszłości a nie karta na dziś.
Nie każdy ma 1500zł w kieszeni na takie wydatki.

Czemu niby nie? łapiesz sie na minimalna możliwą konfiguracje ale myślę że spokojnie medium wyciagnie ta karta no bez przesady. Poza tym niektórzy będą walczyć na słabszych konfiguracjach o możliwie płynną gry. Przecież liczy sie głównie fabuła i klimat a nie grafika...
 
Zgadzam się, że najważniejsza jest fabuła i klimat, ale pamiętam moje pierwsze podejście do Wieśka 2 krótko po premierze na mojej poprzedniej konfiguracji - niegrywalna to mało powiedziane - miałem jedną wielką stopklatkę, może na max. 10fps; z braku możliwości rozbudowy zarzuciłem temat W2, jakiś rok później gdzieś wyczytałem że ponoć gra po kilku patchach chodzi znacznie lepiej więc nie będę ukrywał; zainstalowałem ponownie i szok - bez problemu wyciągnąłem na tej samej konfiguracji jakieś 25fps i grę skończyłem, ale fakt faktem większość ustawień na low.
Potem zmieniłem sprzęt, wróciłem do W2 i odpaliłem na mixie ultra/high - serio, to było ZUPEŁNIE INNE DOZNANIE. Przeszedłem grę 2x pod rząd obiema ścieżkami i normalnie nie mogłem się nacieszyć wspaniałą grafiką... Także zgadzam się, fabuła i klimat to podstawa, ale granie w taką grę jak Wiesiek na ustawieniach LOW to po prostu kpina. Nie mam zamiaru wchodzić na ścieżkę Wiedźmina 3 jeśli się okaże że znowu będę musiał grać w pociętą graficznie wersję gry, szczególnie że jest to jedyna tego typu gra która ma tak udziwionione wymagania. Wiele gier miało mi chodzić średnio, na ustawieniach medium lub przy max. 30fps a nawet takie DA:I, czy Shadow Of Mordor w mixie ultra/high bezproblemowo łapie mi się na granicy 40fps...
Mam nadzieję że się mylę, że spokojnie pogram w 1080p przy 30fps'ach na ustawieniach MINIMUM medium; inaczej po prostu poczekam jak z Wieśkiem 2 pewnie z rok aż: patche sensownie zbalansują wymagania gry lub ceny kart sensownie spadną i po zainwestowaniu w jakiegoś 970 wrócę do tematu...

Nie zmienia to jednak mojej opinii na temat wymagań gry, które są po prostu z kosmosu. Po filmikach promocyjnych W3 uważam że gra nie wygląda przesadnie lepiej niż Wiedźmin 2, więc nie rozumiem skąd taki przeskok. Wydaje mi się, że karty pokroju 660/760 powinny być rekomendowane, a nie jedynie minimum lub coś lekko ponad to.
 
Last edited:
Witam, nie wiem czy dobrze trafiłem z pytaniem, ale chciałbym się Was zapytać czy mogę się nie martwić póki co o to czy pójdzie mi W3. Mój sprzęt to:
Grafika: Radeon R9 270 2GB
Procesor: sześciordzeniowy AMD FX 6300 3.5Ghz
Ram: 8GB DDR3

Pozdrawiam

Jako, że konkretnej odpowiedzi chyba zabrakło, nie masz czym się martwić, na pewno zagrasz na low, może być tylko lepiej jeżeli REDańczycy postarają się z optymalizacją. Ale wg "papierka" low masz gwarantowane.
 
Zastanawia mnie jeden fakt, czy prawie maksując W2 (bez Uberpróbkowania) na i5 4200M, 4 GB Ram i GT755M, mam szansę co liczyć na grę przynajmniej w HD na low? :'(
 
Mój sprzęt:
- Intel i5 4460
- Radeon r9 270x
- 8 gb ram 1600 Mhz

Jak myślicie mój PC ogarnie W3 na średnich? Trochę się martwię, ale pre-order poszedł :) Dzięki za wszystkie odpowiedzi!
 
Dokupię ramu i trzymam kciuki by odpaliło. W końcu preorder już zamówiony!

Może zaraz ktoś coś więcej Ci powie, bo ja się aż tak na sprzęcie nie znam, i nie wiem jak wyglądają odpowiedniki laptopowe tych wymaganych w W3 :p
 
@Shy1 Jedyne, co jest pewne to to, że Twój lapek nie spełnia wymagań minimalnych w żadnym punkcie. Nikt nie powie Ci, jak gra zachowa się na takiej konfiguracji. Trzeba poczekać do premiery. A preorder? No cóż....Na pewno się nie zmarnuje. Jeśli nie zagrasz teraz, to później:)
 
Witam wszystkich forumowiczów. Od razu zaznacze że jestem nowy, ale od bardzo dawna czytam Wasze posty i chciałbym spytać na jakie ustawienia graficzne moge liczyć na moim sprzęcie
Gigabyte GTX 760 2GB OC, Procesor intel core i5 3570, 8GB RAM 1333MHz Kingston
Dodam jeszcze że gram na rozdzielczości 1440x900, ale niedługo zamierzam wymienić monitor na FullHD
Tylko proszę nie piszcie, że wszystko zależy od optymalizacji bo ja to wiem. Chodzi mi o to na jakich mniej więcej ustawieniach mógłbym odpalić Wieśka.
Z góry dziękuje i pozdrawiam wszystkich;D
 
Top Bottom