Sid Meier's Civilization

+

Sid Meier's Civilization


  • Total voters
    25

Jimp

Forum veteran
Sid Meier's Civilization

Aż mnie zabolało, gdy przypomniałem sobie, że takiego tematu nie ma.
Generałowie, marszałkowie, wielcy stratedzy, miłośnicy gier strategicznych, taktycznych.- Witajcie w pierwszym temacie o serii Civilization.

Na rozpoczęcie pochwalę się naciąganym osiągnięciem! Wygrałem na bóstwie. Jednak sumienie mnie żre, ponieważ wygrałem na mapie pojedynkowej... Mimo wszystko, bot jest niesamowicie napasiony i potężny. Wydaję mi się, że dostaje 2-3 technologie na start i na 100% zaczyna z dwoma miastami. Nie polecam zaczynać grać na Zulusa.
 
Ha, widzę, że udało mi się sprowokować Cię do grania na bóstwie. Najłatwiejszą opcją jest faktycznie granie 1v1 wtedy i najlepiej samemu wybrać Zulusów, a w momencie zdobycia piechoty impi rushować mu na stolicę. Choć kolega twierdzi, że ciekawą opcją jest też rushowanie technologii pozwalającej założyć Kongres Światowy, utrzymywanie dominacji w nim i bunkrowanie się aż do założenia ONZ, potem już się szybko wygrywa.
 

Jimp

Forum veteran
Ha, widzę, że udało mi się sprowokować Cię do grania na bóstwie. Najłatwiejszą opcją jest faktycznie granie 1v1 wtedy i najlepiej samemu wybrać Zulusów, a w momencie zdobycia piechoty impi rushować mu na stolicę. Choć kolega twierdzi, że ciekawą opcją jest też rushowanie technologii pozwalającej założyć Kongres Światowy, utrzymywanie dominacji w nim i bunkrowanie się aż do założenia ONZ, potem już się szybko wygrywa.

Zdecydowanie łatwiej jest wygrać w kongresie. Szczególnie, że bot nie buduje Zakazanego Pałacu, bo się nie opłaca na parę państ-miast. Wersja, gdzie się pali i zabija jest dość trudna, ponieważ miasta są cholernie pancerne. Jak się trafi na jakieś państwo kulturowe np. Etopie, to nie da rady tego zdobyć jak wybuduje wszystkie obronne bajery- a wybuduje, bo te boty kulturowe są cwane. Dalej farmi te swoje wielkie dzieła i wygrywa kulturowo.
Nigdy nie byłem przekonany do 1v1, takie uproszczanie Civki, ale na Bóstwie robią się z tego prawie takie super rozbudowane szachy.
 
Odgrzewam temat, nie ma co...

Nigdy nie miałem kontaktu z Cywilką i chciałbym to zmienić, szczególnie, że trwa promocja i każdą część (III/IV/V) idzie dostać w komplecie z dodatkami.
Stąd pytanie, od której części najlepiej zacząć?
Dodam, że w tego typu grach pociąga mnie najbardziej dyplomacja i względna nieliniowość rozwoju, działań :)

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie ;)
 
W każdej części chodzi z grubsza o to samo, więc moim zdaniem wcześniejsze możesz sobie odpuścić. To tak jak z seriami Paradoxu - fabułę i tak sobie sam tworzysz. Zatem ja polecam piątkę, koniecznie z dodatkami Gods & Kings i Brave New World.

A jeżeli chcesz wpierw poczuć, dlaczego tytuł stał się legendarny, to skombinuj gdzieś II część za grosze (albo nawet za darmo?), i pograj choć jeden wieczór. Jak potem się zabierzesz za V, to sam zobaczysz co się zmieniło (paradoksalnie w rdzeniu gameplayu niewiele, i w tym sedno).

Ale jak lubisz grzebać w dyplomacji, to stanowczo odsyłam do Europy Universalis - również najnowszej, czyli IV; i niestety również z dodatkami, dość up***wymi cenowo (jakbyś potrzebował porady co warto dokupić, a co nie, to wal śmiało). Dobra też jest Victoria, zdaje się że w przygotowaniach jest kolejna wersja.

(Dodatki w takich makrostrategiach są okrutnie wnerwiające, bo potrafią kosztować tyle co połowa nowej gry, ale w przeciwieństwie do RPG czy gier akcji, wpływają całościowo na gameplay i mechanikę. Tzn. po wyjściu sporego dodatku podstawka staje się z automatu wyraźnie uboższa. Jak pomyślę, ile mnie kosztował - i tak na promocjach i oczywiście przez lata - komplet CK2, to wyjdzie pewnie z 300-400 zł... z drugiej strony, prawie 300 godzin na liczniku, i na tym na pewno nie koniec, bo nawet jeszcze najnowszych Mongołów nie liznąłem).
 
Last edited:
Nigdy nie byłem wielkim fanem strategii, ale akurat w Cywilizację (konkretnie czwartą część) trochę pograłem i nie powiem, podobało mi się :). Dlatego z wielką ciekawością czytam pierwsze przedpremierowe opinie o najnowszej części. Są one co najmniej entuzjastyczne i z chęcią bym chyba zakupił i spróbował tych nowości. Tylko ta cena preordera, w promocji (!!!) 200 zł (bez promocji 250 zł) niestety stanowi lekkie nieporozumienie. Niestety będzie to chyba kolejna gra, która długo nie zagości na mojej półce. Długo, czyli do czasu jakiejś rozsądnej przeceny. Czyli pewnie za minimum dwa lata :(.
 

Chodak

Forum veteran
Fakt, z ceną mocno przegięli. U mnie decyzja o zakupie premierowym lub później w przecenie zależy od tego, czy moja stara ekipa od multiplayera się zdecyduje.
Istotne też jest, czy tym razem multi zostało potraktowane z należytą dbałością o netcode i balans, bo w poprzedniej części było z tym słabo.
 
Istotne też jest, czy tym razem multi zostało potraktowane z należytą dbałością o netcode i balans, bo w poprzedniej części było z tym słabo.

Multi mnie akurat w ogóle nie interesuje, więc tym najmniej się martwię :D.
 

Chodak

Forum veteran
Multi mnie akurat w ogóle nie interesuje, więc tym najmniej się martwię :D.
Ciekawe też, czy SI w singlu będzie poprawiona, bo z jednej strony było ją zawsze łatwo ocyganić, szczególnie w walce, a z drugiej nadrabiano to jakimiś horrendalnymi handicapami na wyższych poziomach trudności. Robiło to z singla taką trochę rosyjską ruletkę, bo jak chciałeś mieć jakieś wyzwanie, to musiałeś się liczyć z możliwością ataku licznych armii w momencie gdy dla ludzkiego gracza niemożliwym było przygotowanie obrony na czas.
 
Jako, że nigdy nie byłem specjalistą, to raczej grałem na łatwym, albo normalnym poziomie trudności. Tam się z takimi problemami nie zetknąłem. Ale też nie grałem jakos bardzo dużo.
 
Obejrzałem trochę filmików z gry i mimo, że gra wygląda zachęcająco, a nowe systemy wyglądają na bardzo ciekawe, to mam pewne zastrzeżenia;

- W grze z AI, trudność wciąż wynika z niesprawieliwych bonusów dla AI na wyższych poziomach. Absurdem jest dla mnie to, że jednostki AI dostają podwyższone statystyki ze względu na poziom trudności właśnie. Z tego, co rozumiem, Wojownik AI na Deity będzie miał o 4 więcej ataku i obrony co nasz Wojownik. Moim zdaniem taka konstrukcja gry to głupota. Jednostki nie powinny się między sobą różnić, a jeśli była konieczność zaopatrzenia AI w silniejsze wojsko, można było dać im np +1 poziom doświadczenia na start za każdy poziom trudności ponad "Prince".

- Frakcje w multi wyglądają na słabo zbalansowane. Spójrzcie tylko na Scytów i zastanówcie się, czego się spodziewać po Scytyjskim graczu w grze bez AI, gdzie nie trzeba się martwić o warmonger penalties. Ja widziałem atak na stolicę w 30 turze, stolica zdobyta w turze 36.

Z pozytywnych rzeczy natomiast - bardzo podoba mi się to, że zbiudowanie lub kupienie Settlera nie blokuje przyrostu populacji na czas budowy, lecz zwyczajnie zabiera 1 pop z miasta. Wydaje się to logiczne i organiczne - część ludzi z miasta po prostu idzie osiedlić się gdzie indziej. Uniemożliwia to też spam Settlersami po osiągnięciu np. populacji 3.
 
A jak kwestia z dostępnymi frakcjami? Jest gdzieś udostępniona lista?

Ameryka - Teddy Roosevelt
Anglia - Wiktoria
Arabia - Saladyn
Aztekowie - Montezuma (DLC)
Brazylia - Pedro II
Chiny - Qin Shi Huang
Egipt - Kleopatra
Francja - Katarzyna Medycejska
Grecja - Gorgo i Perykles
Hiszpania - Filip II
Indie - Gandhi
Japonia - Hojo Tokimune
Kongo - Mvemba a Nzinga
Niemcy - Fryderyk Barbarossa
Norwegia - Harald Hardrada
Rosja - Piotr
Rzym - Trajan
Scytia - Tomyris
Sumeria - Gilgamesz
 
Last edited:
No nie powiem, patrząc na to, że w trailerze wystąpiła husaria, spodziewałem się, że Polska będzie dostępna w podstawce. Niemniej i tak będzie dobrze, jeśli Polska pojawi się w dlc, jak w CiV. Choć nie powiem, mam nadzieję, że umiejętność specjalna husarii, bo nie ma bata, żeby pojawiła się inna jednostka, będzie się różniła od tej z piątki, bo chociaż możliwość "przegonienia" wroga po zadaniu więcej obrażeń niż samemu się dostało jest ciekawa, tak czasami staje się uciążliwa (zdarzyło mi się parę razy, że przez to wszedłem w zasięg tych jednostek dystansowych), ale przede wszystkim moim zdaniem husaria zasługuje na jednak lepszą umiejętność - coś jak ogólnie większe obrażenia, kilka podstawowych umiejętności na start i szybsze zdobywanie doświadczenia - wtedy możemy już mówić o tym, że husaria potrafi niezłą sieczkę zrobić, ale tylko w momencie, kiedy jednostką się już trochę pogra i nabije się jej kilka poziomów. Bo tak ogólnie no to nie powiem, żeby mnie ta umiejętność porwała. Oczywiście zakładając, że w CiVI również są jednostki specjalne, bo ja Cywilizacji nie śledzę w ogóle, zresztą tak jak jakiejkolwiek gry teraz.
 
Królowa Jadwiga będzie od teraz przewodzić Polską!

Muszę się przyznać, nie grałem nigdy w żadne Cywilizacje, ale w komentarzach ludzie się bardzo cieszą; spodziewają się, że nasz naród będzie jeszcze bardziej OP niż w Civ5.
Chyba czas sobie tą grę zakupić :)
 
Widzę, że Firaxis nabiera rozpędu i zaczyna zalewać nas kolejnymi nacjami (3 w ciągu miesiąca), a właściwie władcami, gdyż "grecy" mają już trzech. Jak tak dalej pójdzie to prześcigną pod tym względem piątkę, bo przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do każdej nacji dodać jeszcze kilku władców z lekko zmodyfikowanymi bonusami. Ceny poszczególnych DLC również wzrosły. Za pojedynczą nację (Polska i Australia) trzeba zapłacić 5€, a za pakiet Persji i Macedonii oraz jeden scenariusz - 9€ (gdzie w piątce było to odpowiednio 3,5€ i 5€). Kpina z graczy i zdzieranie z fanów.

Żałuje, że kupiłem na premierę, tym bardziej, że gra nie była w stanie przykuć mnie do monitora na dłużej. W zasadzie rozegrałem niecałe 3 lub 4 gry (ok.37 godzin), co przy strategii tego pokroju jest wynikiem wręcz tragicznym.

Mehtih_;n7307240 said:
Muszę się przyznać, nie grałem nigdy w żadne Cywilizacje, ale w komentarzach ludzie się bardzo cieszą; spodziewają się, że nasz naród będzie jeszcze bardziej OP niż w Civ5.
Chyba czas sobie tą grę zakupić :)
Wiem, że bawię się w archeologa, ale jeśli nigdy nie grałeś w Civ, a tej jeszcze nie kupiłeś, to stanowczo odradzam. Lepiej zaopatrzyć się chociażby w piątkę, którą można dorwać w komplecie za równowartość ostatniego DLC do szóstki.
 
Skorzystałem z promocji na Epic Games i pobrałem darmową Civ VI. Jednak mam pewien problem, a w zasadzie dwa. Pierwszy to to, że gra nie tworzy mi właściwego skrótu na pulpicie. Tzn. skrót się tworzy i działa, ale nie ma właściwej ikonki, tylko biały prostokącik (mam Win 7 Ultimate jesli to istotne). To jednak jest do przełknięcia. Drugi problem jest gorszy, bo nigdzie, ale to nigdzie w pobranych plikach nie mogę znaleźć instrukcji do gry. Nie mogę jej również nigdzie znaleźć w opcjach Epica. To moja pierwsza gra na tej platformie, więc może ktoś bardziej z nią obeznany będzie w stanie mi pomóc.
 
Skorzystałem z promocji na Epic Games i pobrałem darmową Civ VI. Jednak mam pewien problem, a w zasadzie dwa. Pierwszy to to, że gra nie tworzy mi właściwego skrótu na pulpicie. Tzn. skrót się tworzy i działa, ale nie ma właściwej ikonki, tylko biały prostokącik (mam Win 7 Ultimate jesli to istotne). To jednak jest do przełknięcia. Drugi problem jest gorszy, bo nigdzie, ale to nigdzie w pobranych plikach nie mogę znaleźć instrukcji do gry. Nie mogę jej również nigdzie znaleźć w opcjach Epica. To moja pierwsza gra na tej platformie, więc może ktoś bardziej z nią obeznany będzie w stanie mi pomóc.
PPM na białej ikonce na dole masz zmień ikonkę i zmień na civ6 z folderu z gra =] Od civ 1 w kółko ta sama dyplomacja do pary wyborów. Jakby rozbudowali dyplomacja chociaż do poziomu z Europa Uniwersalis ,to była by świetna gra, a tak co jakiś czas odgrzewany kotlet z kostycznymi zmianami i lepszą grafiką =]. Konkurencja się zbliza z podobną grą może tam trochę pozmieniają to wszystko =]
 
PPM na białej ikonce na dole masz zmień ikonkę i zmień na civ6 z folderu z gra.

Problem w tym, że w folderze z grą nie ma żadnej normalnej ikony launchera tak jak w przypadku innych gier. Spróbuję chyba zainstalować ją ponownie, bo może coś się nie dociągnęło. Ale jak pisałem to jest akurat szczegół. Trochę dokuczliwy, ale szczegół. Bardziej mnie drażni sprawa tej instrukcji, bo granie w strategię bez znajomości podstawowych zasad trochę mija się z celem.
 
Po zainstalowaniu gry jest tam coś takiego jak Civilopedia, co wyjaśnia zasady. Tylko nie jestem pewien czy można w nią wejść z poziomu menu głównego, na pewno jest gdy już jesteś w rozgrywce.
 
Top Bottom