Słabe sterowanie, brak zmiennego FOVa, brak wsparcia dla myszki i klawiatury na konsolach. [ ANKIETA ]

+

Czy chcieli byście w Cyberpunku zmiennego FOV i wsparcie dla myszki i klawiatury na konsolach ?


  • Total voters
    7
Witam, po kilku pierwszych godzinach gry w Cyberpunka2077 (PS4pro), dochodzę do wniosku że ktoś kto projektował model strzelania i sterowanie w tej grze, chyba nie bardzo miał styczność z grami z gatunku "FPS" na konsolach. ( Tak wiem że ta gra nie jest stricte FPSem, ale ma jego elementy, czytaj - strzelanie z widoku z pierwszej osoby ). Z mojego punktu widzenia, ta mechanika jest zrobiona bardzo słabo, przez co już kilku krotnie spędziłem masę czasu w ustawieniach sterowania, co finalnie często kończyło się moją irytacją i przerwaniem rozgrywki. Ja rozumiem że to jest pierwsza gra tego typu robiona przez Redów, ale wydaje mi się że czasami zamiast próbować robić coś od zera, lepiej skorzystać już ze sprawdzonych metod. Masa suwaków, zaczynających się od ustawień deadzonów, przez dziwnie działające ustawienia czułości, aż kończąc na nikomu nie potrzebnych akceleracjach. Przejrzałem wiele materiałów w intrenecie które tylko potwierdzają że w Cyberpunka ciężko się gra na padzie i że obecne sterowanie jest po prostu źle zaprojektowane. Rozwiązaniem jako takim tego problemu jest poniekąd trochę oszukanie ustawień sterowania, a mianowicie, "czułością poziomą i pionową", ustawiamy czułość ADS ( czułość po przybliżeniu ), a czułością odpowiedzialna za obrót widoku w tym przypadku jest opcja "Bonus obrotowy na osi poziomej". Resztę suwaków z opcji zaawansowanych ustawiamy na 0. Po tym zabiegu rozgrywka staje się już w miarę grywalna ale i tak daleka jeszcze od ideału gdyż przy takim ustawieniu czuć niestety akceleracje przy obrotach. Nie rozumiem czemu w grze nie ma po prostu osobnych ustawień do ogólnej czułości i osobnych ustawień do czułości celowania.

Przejdźmy jednak teraz do tematu głównego. Dla czego w takiej grze jak Cyberpunk 2077 zabrakło wsparcia dla myszki i klawiatury na konsolach ? Ta gra jest wręcz stworzona do korzystania z "gryzonia", żeby z przyjemnością i łatwością poruszania, odkrywać wszystkie uroki świata Night City, a nie każdy ma PCeta na którym może odpalić ten tytuł. Wiele gier na konsolach pozwala obecnie korzystać z urządzeń peryferyjnych stworzonych z myślą o komputerach, przykładem takich gier jest Warframe, Sea of Thieves, Minecraft, War Thunder, CoD: MW, Cold War, Warzone, Gears 5 czy nawet najnowszy Assassyn. Dziwi mnie wiec fakt że taki zabieg nie został zastosowany przez Redów w swojej grze która jest idealna pod takie sterowanie, biorąc pod uwagę fakt że obecnie ta gra jest grą singleplayer więc niema tu mowy o jakiejś przewadze nad graczami używającymi padów w pojedynkach online, choć taki Warzone pokazuje że można rywalizować między sobą na wszystkich platformach. Kolejną sprawą jest brak możliwości zmiany FOVa w grze na konsolach, co również według mnie jest minusem ( tyczy się to też wspomnianego wcześniej Warzona ). W niektórych momentach rozgrywki można się poczuć wręcz lekko klaustrofobicznie i przeoczyć niektóre ciekawe rzeczy w ciasnych przejściach czy pomieszczeniach. Pozdrawiam

P.S Zachęcam do oddania głosu w ankiecie na początku postu i o podzielenie się własną opinia na temat sterowania/strzelania w Cyberpunku.
 
Last edited:
Konsola Xbox Series X - Temat w pełni opisał Kanaryjczyk , zdecydowanie potrzeba sterowania myszką i klawiaturą.
 
Top Bottom