Cyberpunk 2077 - Dyskusja ogólna

+
"Kaszlak", czyli Fiat 126p, też jest zaprojektowany tak, żeby przejechał tor Formuły 1, co nie znaczy że ściganie się nim w F1 ma sens.

Tu mamy raczej sytuację odwrotną, to trochę tak jakbyś wsadził kierowcę F1 do malucha, mając nadzieję dzięki temu maluch będzie miał szanse z innymi bolidami F1, ale niestety tak nie będzie bo maluch jest dostosowany do zupełnie innej jazdy, do takiej by każdy nawet nie za dobry kierowca mógł sobie z tym maluchem poradzić. I nawet najlepszy kierowca nie osiągnie nim wyników które nawiązują do wyników jazdy bolidem F1.
 
W sumie racja, trochę odwrotna mi wyszła ta metafora. Przemęczenie...

Niemniej jednak CP działa bardzo dobrze na dobrym PC, i nie generuje tej masy błędów co na konsolach.
 
Chociaż, zgodnie z moimi przewidywaniami, ostatecznie Cyberpunk nie wygrał w żadnej kategorii na gali The Game Awards, doczekał się wyróżnienia z dość nieoczekiwanej strony, a konkretnie to IGN Japan.

Japońscy krytycy przyznali grze trzy nagrody: za najlepszą oprawę graficzną, za najlepsze udźwiękowienie oraz tę najwyższą, czyli dla Gry Roku 2021.


Jest to dosyć zaskakujące, biorąc pod uwagę stan wersji na PS4, bo przecież Japonia PlayStation stoi, ale mimo wszystko cieszy, że gra, pomimo problemów, bardzo dobrze przyjęła się w Japonii.
A teraz doszła również nagroda dla najlepszej gry 2021 roku od czytelników IGN Japan. Według artykułu Cyberpunk wygrał z dużą przewagą.

https://jp.ign.com/users-choice/56785/news/20212077ign-japanusers-choice-2021

Widać, że również przeciętnym graczom w Japonii gra bardzo przypadła do gustu.
 
A teraz doszła również nagroda dla najlepszej gry 2021 roku od czytelników IGN Japan. Według artykułu Cyberpunk wygrał z dużą przewagą.

https://jp.ign.com/users-choice/56785/news/20212077ign-japanusers-choice-2021

Widać, że również przeciętnym graczom w Japonii gra bardzo przypadła do gustu.
Japonia oderwała się trochę kulturalnie od świata zachodniego, patrząc na najlepiej zarabiające tam kinowe przeboje:
 
Japonia oderwała się trochę kulturalnie od świata zachodniego, patrząc na najlepiej zarabiające tam kinowe przeboje:
Japonia to przede wszystkim ogromny, bogaty i bardzo doświadczony rynek elektronicznej rozrywki. Trochę dziwny, to fakt, ale dziwny dla nas - świata zachodniego. Jeżeli Cyberpunk tam święci sukcesy, to bardzo dobrze. Z drugiej strony oczywiście szkoda, że tak doskonałej gry nie doceniamy my (nasza część świata), tylko daleka Japonia.
 
Ostatnio wyszły dwa ciekawe mody do Cyberpunka, a jako, że nie osobnego tematu do dzielenie się nimi to piszę tutaj:

1. Crown Despewn Fix - jak widać już po nazwie modyfikacja stara się zapobiegać znikaniu tłumów, gdy rozpoczynamy strzelaninę. Gdy grałem w Cyberpunka w premierę to uproszczenie to było dosyć widoczne. Dzięki temu dodamy trochę immersji do świata. Mały mod, a cieszy.
2. StreetStyle - Immersive Fashion System - bardzo ciekawy mod, który całkowicie zmienia system ubrań w grze. Wszystkie ubrania są teraz przypisane do jednego z 4 stylów, które były tak głośne reklamowane przed premierą. Jeżeli nosimy ubrania z jednego stylu to otrzymujemy ciekawe korzyści. Niektóre z nich pozwalają na np. tańsze kupowanie samochodów. Dodatkowo każde ubranie ma teraz określone punkty do umiejętności, które po zsumowaniu także wpływają na naszą postać.

Sama modyfikacji wyszła już jakiś czas temu. ale wczoraj otrzymała aktualizację, która dodaje funkcjonalność jaka wg mnie powinna być już dostępna na premierę. Możemy się teraz "wtapiać w tłum", gdy mamy na sobie ubranie danej frakcji, np. mając na sobie ubranie Arasaki możemy bez problemu poruszać się między pracownikami tej firmy(o ile nie zaczniemy wykonywać podejrzanych ruchów). Dzięki temu możemy bardzo uatrakcyjnić nasze przejścia gry bez zabijania/wykrycia, bo mamy dużo więcej opcji działania. Mam nadzieję, że samo CDPR przy okazji większej aktualizacji czy premiery jednego z dodatków wprowadzi podobny system do gry. Polecam.

@maniak6767 kiedyś pisał na temat tego jak ubrania mogłyby wpływać na rozgrywkę. Ten mod pokazuje, że mogą to robić i to w ciekawy sposób.
 
Last edited:
A jest jakiś mod, albo czy zostało to poprawione, że gdy V odwraca się od przechodniów na ulicy, ci są despawnowani a następnie spawnują się nowi? Strasznie mnie to wybijało z immersji.
 
Ostatnio wyszły dwa ciekawe mody do Cyberpunka, a jako, że nie osobnego tematu do dzielenie się nimi to piszę tutaj:

1. Crown Despewn Fix - jak widać już po nazwie modyfikacja stara się zapobiegać znikaniu tłumów, gdy rozpoczynamy strzelaninę. Gdy grałem w Cyberpunka w premierę to uproszczenie to było dosyć widoczne. Dzięki temu dodamy trochę immersji do świata. Mały mod, a cieszy.
2. StreetStyle - Immersive Fashion System - bardzo ciekawy mod, który całkowicie zmienia system ubrań w grze. Wszystkie ubrania są teraz przypisane do jednego z 4 stylów, które były tak głośne reklamowane przed premierą. Jeżeli nosimy ubrania z jednego stylu to otrzymujemy ciekawe korzyści. Niektóre z nich pozwalają na np. tańsze kupowanie samochodów. Dodatkowo każde ubranie ma teraz określone punkty do umiejętności, które po zsumowaniu także wpływają na naszą postać.

Sama modyfikacji wyszła już jakiś czas temu. ale wczoraj otrzymała aktualizację, która dodaje funkcjonalność jaka wg mnie powinna być już dostępna na premierę. Możemy się teraz "wtapiać w tłum", gdy mamy na sobie ubranie danej frakcji, np. mając na sobie ubranie Arasaki możemy bez problemu poruszać się między pracownikami tej firmy(o ile nie zaczniemy wykonywać podejrzanych ruchów). Dzięki temu możemy bardzo uatrakcyjnić nasze przejścia gry bez zabijania/wykrycia, bo mamy dużo więcej opcji działania. Mam nadzieję, że samo CDPR przy okazji większej aktualizacji czy premiery jednego z dodatków wprowadzi podobny system do gry. Polecam.

@maniak6767 kiedyś pisał na temat tego jak ubrania mogłyby wpływać na rozgrywkę. Ten mod pokazuje, że mogą to robić i to w ciekawy sposób.
Nie grałem w tego moda ale widziałem działanie, mój temat nie wzbudził wielkiego zainteresowania, mimo, że sporo osób narzekało, że ubrania "nic nie robią" w grze. W modzie jest opcja przebierania się, ale jak pisałem o tym to akurat to wydawało mi się problematyczne, dlatego raczej pisałem o boostowaniu statystyk, czy reakcji kupców, losowych NPCów, z kilku powodów:
a) o ile okej, przebranie się za pracownika Arasaki, ma jakiś sens, i może zadziałać, to istnieją pewne wątpliwości, ponieważ w grze postać V jest wielokrtonie skanowana przez kamery celem uzyskania ID itd. przebieranie się w takiej sytuacji nie ma sensu, a jeśli miałoby mieć sens - technicznie nie mogłoby "oszukiwać" kamer
b) przebieranie się za pracownika Arasaki jest jeszcze sensowne, ponieważ nie ma w tej korporacji żadnych barier etnicznych, kulturowych, natomiast co do gangów to jest to raczej wykluczone z prostego powodu: większość gangów w grze, jest etnicznie jednolita (TygerClaws - Japończycy, Valentinos - Latynosi, Voodo Boys - Haitańczycy, 6th Street - rednecki i czarnoskórzy) lub ma wysoką cenę wejścia jak Maelstorm (inicjacja, ulepszenia itd.) w związku z tym, żeby taki system miał jakiś sens twoja przynależność etniczna musiałaby być jakoś określona a możliwości wszczepów (wizualnie) rozszerzone, już w kreatorze postaci a to rodziłoby kolejne problemy i komplikowałoby grę.
c) z tych skradankowo-przebierankowych gier, to grałem sporo w Hitmana, w tej serii gier często trzeba przymykać oczy na wiele niedorzeczności, jak: gościu z kodem kreskowym na potylicy nie budzący podejrzeń, przebierasz się chińskiego, japońskiego ochroniarza, i wrogie NPC zupełnie zapominają o tym, że głowny bohater to albinos (nie w każdej misji tak jest, ale często), tak naprawdę wprowadzenie czegoś takiego do otwartego świata z silnym określonym lore byłoby naprawdę problematyczne. Oczywiście to jest tzw. nitpicking, czepianie się szczegółów, ale żyjemy w czasach odmiennych od czasów premier pierwszego czy drugiego, trzeciego, czwartego Hitmana, teraz w internecie funkcjonuje jakaś kultura czepiania się szczegółów (służąca chyba leczeniu kompleksów) - dlatego trudno powiedzieć, czy pewne umowności by się przyjęły, czy takie umowne rozwiazania, zaraz na początku, zostałby zrównane z ziemią przez tzw. głupiomądrych.
d) jak taki system ma się do p'n'p' i wizji Pondsmitha?
 
Customizacja pojazdów...


Moderzy zrobią z 80%, tego co obiecywali RED'zi przed premierą, zanim ci połatają grę i wydadzą ją w wersji next-gen :p ...
 
Kolory ktore po restarcie gry wracaja do domyslnych. Fajnie, ale tak jak w przypadkach wielu innych modow brzmi to fajnie a wykonanie niestety nie bedzie na poziomie oficjalnego wydawnictwa.
 
Customizacja pojazdów...


Moderzy zrobią z 80%, tego co obiecywali RED'zi przed premierą, zanim ci połatają grę i wydadzą ją w wersji next-gen :p ...
Chyba 80% tego, co ludzie wmówili sobie, że RED-zi obiecywali przed premierą, bez względu na to, czy ma to pokrycie w rzeczywistości, czy nie, bo odnośnie modyfikacji pojazdów żadne obietnice nie padły, ale ważne żeby szpilę można było wbić, nie?

A sam mod może brzmi fajnie na papierze, ale jak to często bywa, w praktyce jest dużo mniej różowo.
 
Customizacja pojazdów...


Moderzy zrobią z 80%, tego co obiecywali RED'zi przed premierą, zanim ci połatają grę i wydadzą ją w wersji next-gen :p ...

Redzi nie obiecywali customizacji pojazdów... Ba, narracja raczej była jasna: tego po prostu nie będzie w podstawowym wydaniu. Natomiast inną kwestią jest to, że fajnie byłoby mieć taką funkcję w grze. Liczę, że w nadchodzącym patchu, lub w DLC dodadzą wiele takich aktywności by ten świat był dużo żywszy niż jest aktualnie, co również wzbogaci immersję.
 
Redzi nie obiecywali customizacji pojazdów...

Różnie można było to interpretować:


"Ich mocne silniki i wymienne części sprawiają, że perfekcyjne do tunningu".

Ba, narracja raczej była jasna: tego po prostu nie będzie w podstawowym wydaniu.

Może niektóre media nieco nazbyt entuzjastycznie podeszły do obietnic marketingu, który obiecywał wszystko (w tym też najbardziej wiarygodne żywe miasto stworzone w grach :ROFLMAO: ), ale twórcy zaczęli się wycofywać z niektórych obiecanek rakiem dopiero tuż przed samą premierą gry (lub zaraz po).
Post automatically merged:


(...), bo odnośnie modyfikacji pojazdów żadne obietnice nie padły, ale ważne żeby szpilę można było wbić, nie?

Patrz sama góra i zapewne kilka tekstów w mediach (w tym temacie).
 
Last edited:
Różnie można było to interpretować:


"Ich mocne silniki i wymienne części sprawiają, że perfekcyjne do tunningu".
Tyle, że w pełnej wersji Night City Wire, którego ten zwiastun był częścią, był nawet wywiad z developerem, który wszystko precyzował, mówiąc, że customizacji pojazdów w grze nie będzie. W tej kwestii odnosili się więc do tego, że ten typ pojazdów będzie najczęściej stuningowany, kiedy go znajdziemy w grze, kupimy lub otrzymamy.
Może niektóre media nieco nazbyt entuzjastycznie podeszły do obietnic marketingu, który obiecywał wszystko (w tym też najbardziej wiarygodne żywe miasto stworzone w grach :ROFLMAO: ), ale twórcy zaczęli się wycofywać z niektórych obiecanek rakiem dopiero tuż przed samą premierą gry (lub zaraz po).
"Nieco entuzjastycznie"? Media regularnie przekręcały słowa lub dawały własną nadinterpretację słów developerów, stąd teraz to ciągłe nawijanie o ficzerach, które nigdy obiecywane nie były. Wystarczy poczytać posty piszące o "niedotrzymanych obietnicach" z reddita, znając wątpliwe pochodzenie podawanych tam źródeł, żeby zobaczyć ile bzdur się namnożyło na temat gry w ostatnich latach.

Jeżeli rezygnowali z jakiegoś ficzera, to informacja o tym pojawiała się na rok lub dłużej przed premierą (tak było chociażby z kupnem apartamentów, bieganiem po ścianach i cutscenami z trzeciej osoby), więc z tym "wycofywaniem się tuż przed premierą" to też bujda. Innym razem po prostu mówili, że czegoś nie będzie bez uprzedniego informowania, że coś takiego w ogóle planowali (kustomizacja apartamentów czy podróż metrem).
 
Tyle, że w pełnej wersji Night City Wire, którego ten zwiastun był częścią, był nawet wywiad z developerem, który wszystko precyzował, mówiąc, że customizacji pojazdów w grze nie będzie.

Tak, tylko, że ów materiał był trailerem i nie istniał jedynie w próżni wywiadu z devami.
Byłaby jasność, gdyby użyli innych słów jako podkład zajawki, a tak nie powiedzieli wprost ale sugerowali, coś co musiało być odkręcane. Tutaj dokładnie widać jak marketing rozmijał się z umiejętnościami/zamiarami twórców.
Nie mi oceniać czy był to celowy zabieg i co było jego celem.
 
Tak, tylko, że ów materiał był trailerem i nie istniał jedynie w próżni wywiadu z devami.
Byłaby jasność, gdyby użyli innych słów jako podkład zajawki, a tak nie powiedzieli wprost ale sugerowali, coś co musiało być odkręcane. Tutaj dokładnie widać jak marketing rozmijał się z umiejętnościami/zamiarami twórców.
Nie mi oceniać czy był to celowy zabieg i co było jego celem.

Tak samo wywiad nie istnieje w próżni i stanowi uzupełnienie zwiastunu.
No i widzisz, Dochodzi do takiego wyrywania pojedynczych zdań z kontekstu, a potem budowania sobie wokół nich oczekiwań, bez dopuszczania prawdopodobieństwa, że słowa developera można było źle zinterpretować. Jasne, łatwo powiedzieć, że powinni byli użyć innego słownictwa, żeby niczego nie sugerować, ale wiadomo, że nie zawsze da się przewidzieć jak coś zostanie odczytane.
Logika podpowiada, że gdyby faktycznie taki system mieli w grze, to by się nim otwarcie chwalili, a nie tylko sugerowali w pojedynczych zdaniach, ale wiadomo, że ludzie nie patrzą na takie rzeczy logicznie.
 
Tak samo wywiad nie istnieje w próżni i stanowi uzupełnienie zwiastunu.

Coś czuję, że nie bardzo mnie zrozumiałeś.
Trailer stanowił osobny twór (materiał promocyjny gry) i to, że w serii programów przybliżających grę wyprostowali kwestię tunningu nie zwalnia ich z siania domysłów (rozbudzania wyobraźni graczy/dziennikarzy) poprzez powyższy materiał. Sam fakt prostowania tego w Cyberpunk Wire (gdzie podobno zadebiutował materiał) znaczy, że nawet sami twórcy byli świadomi takiej interpretacji.
Pytanie czemu nie zmienili trailera aby nie zostawiać miejsca na (błędne) domysły?

Ja wiem, materiał zmontowany wszystko gotowe to może chociaż dodać mały tekst na dole (albo po/przed trailerze) informujący, że tunningu w CP 2077 nie będzie?
Łatwo, prosto i klarownie - coś w rodzaju materiału promocyjnego gry, w którym wydawca mówi, że wideo nie zawiera rozgrywki.
 
Słusznie, gdyż nie każdy oglądał wszystkie wywiady, podcasty, wire'y i inne przekazy prasowe, niektórzy (w tym ja) ograniczali się do tych kilku głównych trailerów. I jakby nie patrzeć, wrażenia z nich były takie, że: samochody można tuningować, niektóre ściany w budynkach rozwalać, a wybranych przeciwników w niektórych miejscach pięknie i kontekstowo wykańczać (np. zanurzenie głowy do wanny z lodem i strzał w skroń). Nadal czekamy na to zapewnienie oczekiwanej jakości... :D
Swoją drogą, jeśli chodzi o nowy patch i zapewnienie jakości w 1 kwartale 2022... styczeń byłby dobrym miesiącem, bo luty i marzec to premiery gigantów i ewentualny patch raczej spłynie po graczach jak po kaczce, gdy będą ogrywać Elden Ring, Dying Light 2, Horizon Forbidden West, Lost Ark czy Elex 2.
 
Słusznie, gdyż nie każdy oglądał wszystkie wywiady, podcasty, wire'y i inne przekazy prasowe, niektórzy (w tym ja) ograniczali się do tych kilku głównych trailerów. I jakby nie patrzeć, wrażenia z nich były takie, że: samochody można tuningować, niektóre ściany w budynkach rozwalać, a wybranych przeciwników w niektórych miejscach pięknie i kontekstowo wykańczać (np. zanurzenie głowy do wanny z lodem i strzał w skroń). Nadal czekamy na to zapewnienie oczekiwanej jakości... :D
Swoją drogą, jeśli chodzi o nowy patch i zapewnienie jakości w 1 kwartale 2022... styczeń byłby dobrym miesiącem, bo luty i marzec to premiery gigantów i ewentualny patch raczej spłynie po graczach jak po kaczce, gdy będą ogrywać Elden Ring, Dying Light 2, Horizon Forbidden West, Lost Ark czy Elex 2.
Patch jest bezpłatny, to nie jest premiera gry.

Coś czuję, że nie bardzo mnie zrozumiałeś.
Trailer stanowił osobny twór (materiał promocyjny gry) i to, że w serii programów przybliżających grę wyprostowali kwestię tunningu nie zwalnia ich z siania domysłów (rozbudzania wyobraźni graczy/dziennikarzy) poprzez powyższy materiał. Sam fakt prostowania tego w Cyberpunk Wire (gdzie podobno zadebiutował materiał) znaczy, że nawet sami twórcy byli świadomi takiej interpretacji.
Pytanie czemu nie zmienili trailera aby nie zostawiać miejsca na (błędne) domysły?

Ja wiem, materiał zmontowany wszystko gotowe to może chociaż dodać mały tekst na dole (albo po/przed trailerze) informujący, że tunningu w CP 2077 nie będzie?
Łatwo, prosto i klarownie - coś w rodzaju materiału promocyjnego gry, w którym wydawca mówi, że wideo nie zawiera rozgrywki.
Dobry marketing, to jest taki, która właśnie pozostawia pole do domysłów, i sprawia, że ludzie rozmawiają o "produkcie". Wyciąganie argumentów, w stylu, marketing zostawiał pole do domysłów i to jest złe, wg mnie jest naiwne. W świecie gier rzetelną informację nt. wydawanego produktu otrzymasz jak jakiś random zacznie to grać na streamie, a youtubowy nerd zrobi materiał o tym, czy na twoim sprzęcie gra pójdzie, a jak pójdzie to na jakim poziomie.
Nawet fakt, że rok po premierze piszesz o jakimś tuningu samochodów i analizujesz trailery, świadczy o tym, że marketing istotnie był na światowym poziomie. Ogólnie to marketing trzeba ignorować, poza datą premiery :), żeby nie stać się częścią https://en.wikipedia.org/wiki/Hype_culture
 
Nawet fakt, że rok po premierze piszesz o jakimś tuningu samochodów i analizujesz trailery, świadczy o tym, że marketing istotnie był na światowym poziomie.

Owa analiza akurat wynika z racji powstania moda do gry, który (do pewnego stopnia - jak to zwykle mody) przywraca kolejną obiecankę/życzenie względem gdy RED'ów.
 
Top Bottom