Edit: Czy Widmo Wolności będzie obciążać tak samo komputer jak podstawka 2.0?

+
Zastanawiam się czy w ogóle kupić dodatek. Okazuje się, że mój komputer, który bez problemu spełnia minimalne wymagania podstawowej wersji gry (i5-4690K, GTX1660), nie spełnia minimalnych wymagań dodatku. Czy rzeczywiście Widmo Wolności tak bardzo nie będzie sobie radzić z procesorem, że o ile podstawka wymaga jedynie i3, to dodatek co najmniej i7?
 
UPDATE:

Poszedłem za radą - dziękuję! - i sprawdziłem 2.0.

Chyba mam coś popsute. 1440p, bez żadnego skalowania rozdzielczości, dosłownie wszystkie ustawienia na wysokie, filtrowanie na 16, oczywiście bez RT i średnia klatek 32 w benchmarku, a jeżdżąc po centrum w nocy 29-35 - nieporównywalnie lepiej niż po premierze kiedy tak chrupało, że ciężko było nie wjeżdżać w przeszkody. Jak na i5 kupioną celowo tuż przed premierą Wiedźmina 3 to chyba nie jest tak źle?

Zastanawiam się czy sam obszar dodatku obciąża tak samo komputer, czy możne bardziej? Np. w Forzy Horizon 5 jedno DLC przynosi mapę, która jest mniejsza od tej głównej, ale bardziej wymagająca dla komputera, bo ma gęściej rozmieszczone obiekty, także moje pytanie jest zasadne. Jeśli gra w obszarze z dodatku chodzi tak samo, to nie mam się nad czym zastanawiać, ale jeśli gorzej...
 
Last edited:
W 2.01 poprawili wydajność, u mnie na Ultra (specka w sigu, ekran 1080p), wydajność ogólnie się poprawiła, gra działa płynniej. Nie wiem czy płynniej w dodatku Widmo Wolności, ale ogólnie działa lepiej.
 
UPDATE:

Poszedłem za radą - dziękuję! - i sprawdziłem 2.0.

Chyba mam coś popsute. 1440p, bez żadnego skalowania rozdzielczości, dosłownie wszystkie ustawienia na wysokie, filtrowanie na 16, oczywiście bez RT i średnia klatek 32 w benchmarku, a jeżdżąc po centrum w nocy 29-35 - nieporównywalnie lepiej niż po premierze kiedy tak chrupało, że ciężko było nie wjeżdżać w przeszkody. Jak na i5 kupioną celowo tuż przed premierą Wiedźmina 3 to chyba nie jest tak źle?

Zastanawiam się czy sam obszar dodatku obciąża tak samo komputer, czy możne bardziej? Np. w Forzy Horizon 5 jedno DLC przynosi mapę, która jest mniejsza od tej głównej, ale bardziej wymagająca dla komputera, bo ma gęściej rozmieszczone obiekty, także moje pytanie jest zasadne. Jeśli gra w obszarze z dodatku chodzi tak samo, to nie mam się nad czym zastanawiać, ale jeśli gorzej...
Na GOGu można zwrócić produkt do 30 dni, nawet jeśli był uruchomiony i testowany, więc polecam w ten sposób sobie to sprawdzić. Chyba że przy dodatkach obowiązuje trochę inna polityka, ale nie wydaje mi się.
edit. Dopiero teraz ogarnąłem, że odpowiadam na posta sprzed 2 tygodni, eh.
 
Last edited:
W 2.01 poprawili wydajność, u mnie na Ultra (specka w sigu, ekran 1080p), wydajność ogólnie się poprawiła, gra działa płynniej. Nie wiem czy płynniej w dodatku Widmo Wolności, ale ogólnie działa lepiej.
A ja odpowiem sobie;), miałem wrażenie że gra działa lepiej, dopóki nie zacząłem dodatku Liberty - na nowej mapce najpierw całkiem płynnie, ale gdy dotarłem do bazaru (safe zone bez broni, kupa mobów, sklepy, wyłożone sterty uzbrojenia, jakieś minigierki, itp.) gra zwolniła tak bardzo, że oczy zaczęły boleć już po krótkiej chwili. Musiałem pogrzebać w ustawieniach aby dało się tam sensownie poruszać bez przycinki przy każdym obrocie kamery. Ten obszar nie wiedzieć czemu jest strasznie upakowany różnymi różnościami, przez ten natłok grafika się zapycha. A warto zwiedzić cały bazar i zajrzeć w każdy zakamarek i pokój dla ukrytych znajdziek. W sumie całe Dogtown wydaje się mieć trochę skopsaną optymalizację, albo to może przez przepakowanie efektami zadymy, np. otwarte płonące wysoko źródła ognia, mnóstwo efektów dymu/mgły, przeciskanie się przez tłum npców.
Suma sumarum przed 2.0 miałem ok 50-60 fps w benchmarku, teraz mam 30-40 fps. Przy Ultra Ray Tracing bez DLSS. Bez modów, gra vanilla 2.01.

PS. mam nadzieję że CDP zoptymalizuje sam bazar w sensie zmniejszy tam obciążenie grafiki wywalając zbędne efekty, zmniejszy ilość uzbrojenia na wystawach sklepów. Jeśli grafika ma przetwarzać każdy karabin w tak szczegółowej jakości jak na fotkach, ale leżące na ziemi w ilości 50 szt. obok siebie, to nie dziwne że się tnie.
photomode_07102023_183218.png

photomode_07102023_183404.png
 
Last edited:

Similar threads

Top Bottom