JAK NVIDIA I ICH TECHNOLOGIE ROZŚWIETLAJĄ MROCZNĄ PRZYSZŁOŚĆ

+

Alicja.

CD PROJEKT RED


Gdy Cyberpunk 2077 debiutował w 2020 roku, świat wirtualnej rozrywki był zgoła innym miejscem, niż w dniu dzisiejszym. Wspomaganie wydajności w grach za pomocą sztucznej inteligencji powoli zaczynało nabierać rozpędu, a ray tracing, czyli technologia realistycznego śledzenia promieni światła w czasie rzeczywistym, stanowiła bardziej ciekawostkę, niż realną alternatywę dla klasycznych metod oświetlania gier. Kto by wtedy pomyślał, że tak wiele może się zmienić w ciągu zaledwie trzech lat.​

TECHNOLOGICZNE OŚWIECENIE

Już na starcie Cyberpunk 2077 stanowił gigantyczny — w końcu to pełnokrwisty erpeg z otwartym światem — pokaz tego, jak wiele w odbiorze świata przedstawionego w grze zmienia ray tracing. Skąpane w deszczu i światłach neonu Night City po zmroku samo w sobie jest prawdziwą ucztą dla oczu, a gdy dodać do tego takie detale, jak kałuże i niemal perfekcyjne odwzorowanie względem rzeczywistości odbicia w nich przedstawione, całość nabiera wręcz nowego wymiaru w obcowaniu z miastem. Ale bez względu na porę dnia czy warunki pogodowe, ray tracing odmienił wówczas oblicze mrocznej przyszłości. Cienie stały się bardziej wyraźne i lepiej odwzorowywały ich faktyczne zachowanie, a odbicia na szkle, metalu czy innych odblaskowych powierzchniach zachowywały się realistycznie. Krótko mówiąc — immersja weszła na wyższy, ale zdecydowanie nie ostateczny poziom.​

OVERDRIVE

Kolejnym, milowym krokiem w ewolucji tej technologii jest path tracing — zaawansowana forma ray tracingu dotychczas wykorzystywana w produkcjach filmowych i animowanych ze względu na to, jak wiele zasobów potrzeba, by z niej korzystać. Path tracing pozwala uniknąć wielu uproszczeń poprzedniej technologii. W odwrotności do poprzedniego sposobu, który polegał na zbieraniu odosobnionych i fragmentarycznych informacji o świetle, cieniach, odbiciach, czy okluzji otoczenia (Ambient Occlusion), path tracing w ujednolicony sposób zbiera pełnię informacji o świecie w sposób bardzo przypominający to, jak w rzeczywistości podróżuje promień światła. Dzięki temu opis świata jest nieporównywalnie dokładniejszy i w każdej sytuacji oświetleniowej gwarantuje bardzo realistyczny, piękny i przewidywalny obraz. Pozwoliło nam to na zrezygnowanie z mieszanych technik łączacych tradycyjny rendering z ray tracingiem i oparciu się całkowicie na ujednoliconym i bardziej koherentnym rozwiązaniu.​

Dzięki współpracy z NVIDIĄ, path tracing w świecie mrocznej przyszłości jest możliwy — a to za sprawą sztucznej inteligencji, która wiernie oddaje rzeczywiste zachowanie promieni względem każdej powierzchni i każdego elementu miasta (w tym także postaci w nim żyjących). W trybie Ray Tracing Overdrive, który opiera się na path tracingu, odbicia stają się jeszcze jeszcze bardziej w punkt, mikro cienie wypełniają luki obecne przy standardowym ray tracingu, ciemne tunele i wydobywającą się z rur parę wodną rozświetlają feerią kolorów pobliskich świateł — można wręcz powiedzieć, że Night City naprawdę ożywa! Warto nadmienić, że do tej pory tryb Ray Tracing Overdrive dostępny był wyłącznie w formie zapowiedzi technologii, który stanowił demonstrację możliwości path tracingu. Teraz jednak, wraz z premierą Cyberpunka 2077: Ultimate Edition oraz Aktualizacji 2.1 jest to już pełnoprawny tryb graficzny dostępny w grze, w pełni realizujący założenia, jakie postawiliśmy sobie z naszymi partnerami z NVIDII.​

WYDAJNOŚCIOWY SANDEVISTAN

Pozostaje jednak pytanie — jak zarządzać ilością zasobów, jakie pożera podczas gry path tracing? Tu z pomocą również przychodzi SI w postaci DLSS (Deep Learning Super Sampling) — technologii, która w wersji 3.5 potrafi, w zależności od serii posiadanej karty graficznej NVIDIA GeForce RTX, niemal czterokrotnie zwiększyć liczbę klatek na sekundę, w których działa Cyberpunk 2077 przy najwyższych ustawieniach graficznych. A przy tym dzięki trybowi rekonstrukcji promieni, który został wprowadzony właśnie w najnowszej wersji DLSS, efekty ray tracingu i path tracingu stały się jeszcze lepsze, bo bardziej precyzyjne i ostrzejsze — koniec ze smużeniem przy dynamicznych ujęciach z ruchomym źródłem światła, nawet w odbiciach, i nie tylko!​

Co więcej, dzięki platformie GeForce NOW, Cyberpunkiem 2077 — w najwyższej możliwej jakości i każdym wydaniu, w tym również zbiorczym Ultimate Edition zawierającym podstawową wersję gry i dodatek Widmo wolności — można cieszyć się bez względu na posiadaną kartę graficzną. Wystarczy dowolne wspierane przez platformę urządzenie multimedialne, spełniająca minimalne wymogi prędkość internetu, a w przypadku chęci korzystania z komputerów w chmurze wyposażonych w najnowsze karty graficzne NVIDII jeszcze odpowiednia subskrypcja i już jesteś w Night City!​

ZGARNIJ KARTĘ MROCZNEJ PRZYSZŁOŚCI

Cyberpunk 2077 to jedna z pierwszych gier, która pokazała potencjał drzemiący w technologii ray tracingu i pierwsza wielka, wysokobudżetowa gra, która zaadoptowała path tracing. Dziś gier oraz aplikacji, które z nich korzystają jest już natomiast ponad 500! Skąd wiemy? Od naszych przyjaciół z NVIDII, którzy świętują właśnie ten fakt wyjątkowym konkursem, w którym do wygrania jest potężna i jedyna w swoim rodzaju karta graficzna GeForce RTX 4090 w wydaniu Cyberpunka 2077: Ultimate Edition!​

Konkurs potrwa od dziś do 10 grudnia. Aby wziąć udział, wystarczy na platformie X napisać w komentarzu pod postem konkursowym, jak według Was mogłoby się nazywać zlecenie, w którym V musi odzyskać kartę graficzną z rodziny NVIDIA RTX. Kaszka z mleczkiem! Zwycięzcę lub zwyciężczynię ogłosimy 15 grudnia, a my już zacieramy ręce (i szykujemy popcorn!) na Wasze fantastyczne propozycje. Powodzenia!​
 
Wspaniały artykuł z konkursem nVidii w momencie gdy gra buguje się masie osób. Sam dzisiaj pograłem chwilę dłużej i to co się wyprawia to istny festiwal łzawiących oczu, zaczynając od wysypującej się gry, idąc przez latanie w windzie przy odczytywaniu SMS dochodząc do chociażby bugujących się animacji finiszerów, mam nadzieję, że poza współpracą z nVidią widzicie też graczy grających na sprzęcie AMD - jako posiadacz karty tejże firmy oświadczam, że nie musicie wchodzić we współpracę z AMD, wystarczy mi implementacja FSR 3.0 tak jak obiecano. Oczywiście piszę sam za siebie, żeby nie było że jestem jakimś głosem mniejszości. Ale inicjatywa fajna, żeby nie było że niezgodnie z tematem pochwalam inicjatywę. Ja naprawdę mało kiedy się czepiam, może moje posty wyglądają jak łapanie za wszystko co się da ale jako osoba która czekała tyle lat żeby zagrać w działający produkt nerwy mi po prostu puszczają.

Miłej nocy wszystkim życzę! :D
 
A tymczasem CP2077 nadal zbugowany. To miała być gra czy benchmark?
DLSS, FSR 3.0 Ray Racing i inne bzdury, jaki to ma wpływ na Policjanta z NCPD który zamiast mnie ścigać, wali samochodem w mur do momentu eksplozji, albo blokadę misji z powodu jakiegoś błędu.
Skyrim wydano w 2011 roku, a ludzie nadal go kupują i grają, nie wspomnę o dziesiątkach tysięcy modów. Za 2 lata już nikt nie będzie pamiętał jakiegoś CP2077, natomiast ludzie nadal będą grać i modować Skyrim'a.
Mam Radeona RX 590 i po obejrzeniu tego filmiku stwierdzam, że nie widzę różnicy w gameplay'u. Podczas strzelanin lub wyścigów, nie zatrzymuję się aby podziwiać światłocienie, tylko modlę się aby nie było CTD.
Dla przypomnienia, tak miała wyglądać ta gra.

 
U mnie też występują co jakiś czas niestety Crashe, ale ogólnie (Gdy nie ma Crashy) to gra się płynnie i przyjemnie, mimo, tego, że siedzę na Karcie Graficznej : ASUS GeForce GTX 1660 SUPER Phoenix OC 6GB GDDR6 + Kingston HyperX 10th Year Anniversary Edition DDR III SDRAM 1600 MHz CL9 (4x4GB) 16 GB RAM-u w połączeniu z Prockiem : Intel Core i7-4790 3,60 GHz. Turbo : 4,00 GHz (4/8)

Gdyby nie te Crashe grałoby się przyjemnie, bo sama gra u mnie ogólnie działa naprawdę płynnie, nic nie przycina, tylko właśnie występują co jakiś czas, te Złe Crashe! xD

Mimo, że według GeForce'a Experience Wymagań nie spełniam, to sama gra po wciśnięciu Wesołego Przycisku "Domyślne" i tak mi całościowo ustawia na Ustawienia łączone : Wysokie + Ultra.
 
Last edited:
Nie rozumiem, macie jakieś słabe PC w takim wypadku, bo u mnie śmiga CP2077 jak ta lala.
A mam tylko i7-5775c (edram 2ghz - l4 dla niewtajemniczonych) + RTX 2060 + 32GB G.skill. M.2 samsung evo.
 
Last edited by a moderator:
W konkursie nie brałem udziału, ale moja propozycja to:

"Find The RED GPUnk 2077 RTX"

Kto wie, może straciłem szansę na dobrą grafikę ;-)
 
Top Bottom